Amurul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
TAMAS
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 07 Iul 2008, 22:04

Re: Amurul

Mesaj de TAMAS » 16 Apr 2009, 20:33

nu ne dai si noua niste detali despre blta asta de la DIOSIG ca sunt din satu mare dar nu prea am auzit de acesta balta,apropo daca esti din bihor si daca esti pescar catch releasa iti recomand balta de la valea vinului iti dau linkul(balta e la noi la judet)

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de ladau_alex » 17 Apr 2009, 11:24

:D imi poate spune cineva va rog frumos o balta privata unde sa print mult crap,caras,amur etc. :X:X:X ca vreu sa merg azi sau maine undeva sa ma distrez

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de ladau_alex » 17 Apr 2009, 11:25

in judetul arad:D

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: Amurul

Mesaj de BoBo1981 » 22 Apr 2009, 18:58

TAMAS scrie:nu ne dai si noua niste detali despre blta asta de la DIOSIG ca sunt din satu mare dar nu prea am auzit de acesta balta,apropo daca esti din bihor si daca esti pescar catch releasa iti recomand balta de la valea vinului iti dau linkul(balta e la noi la judet)
Dinspre oradea mergi in directia Valea Lui Mihai dar cand intri in Diosig pe stanga ai o trecere de cale ferata ,o treci si tii drumul tot drept pana la iesire din sat cand o sa-ti apara pe stanga niste ceapeuri ,treci de ele si al treilea drum faci stanga si o tii tot in fata cam 2km si i-ti apare balta .Se pescuieste cu 2 bete cu max.2 carlige, taxa nu exista tra sa fii membru ajvps. E cea mai buna balta a ajvps si se populeaza in fecare am cu crap si amur , dar soul il faci cu batranii baltii adica cu amurii. Peste existent in balta... amur foarte mare ,crap , caras mare ,recordul meu fiind de 1,600 kg, babusca si la o,500gr si somn pitic foarte mult. Atentie daca ploua nu mai poti iesi cu masina.

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de ladau_alex » 23 Apr 2009, 14:38

kamasan? :D imi zici pls in ce zona a crisului i-ai prins sau unde mi-ai recomanda sa merg la pescuit de amur pe crisul alb :D

Avatar utilizator
TAMAS
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 07 Iul 2008, 22:04

Re: Amurul

Mesaj de TAMAS » 26 Apr 2009, 21:00

BoBo1981 scrie:
TAMAS scrie:nu ne dai si noua niste detali despre blta asta de la DIOSIG ca sunt din satu mare dar nu prea am auzit de acesta balta,apropo daca esti din bihor si daca esti pescar catch releasa iti recomand balta de la valea vinului iti dau linkul(balta e la noi la judet)
Dinspre oradea mergi in directia Valea Lui Mihai dar cand intri in Diosig pe stanga ai o trecere de cale ferata ,o treci si tii drumul tot drept pana la iesire din sat cand o sa-ti apara pe stanga niste ceapeuri ,treci de ele si al treilea drum faci stanga si o tii tot in fata cam 2km si i-ti apare balta .Se pescuieste cu 2 bete cu max.2 carlige, taxa nu exista tra sa fii membru ajvps. E cea mai buna balta a ajvps si se populeaza in fecare am cu crap si amur , dar soul il faci cu batranii baltii adica cu amurii. Peste existent in balta... amur foarte mare ,crap , caras mare ,recordul meu fiind de 1,600 kg, babusca si la o,500gr si somn pitic foarte mult. Atentie daca ploua nu mai poti iesi cu masina.
mersi

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Amurul

Mesaj de Adyi » 10 Iul 2009, 11:09

La ce adancime sta tenul cel mai bine ? prefera malul sau locurile mai tari ? :)

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de sdaniel » 10 Iul 2009, 11:29

Adyi scrie:La ce adancime sta tenul cel mai bine ? prefera malul sau locurile mai tari ? :)

locurile cu substratul tare
Dan Serban

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Amurul

Mesaj de Adyi » 13 Iul 2009, 12:07

Am fost la o partida de pescuit de 48 de ore numai dupa ten...dar probabil din cauza ca a plouat cred ca 35 de ore din 48 si a crescut apa din balta f mult,nu am reusit sa prind nici un ten :( . Poate data viitoare. Fir Intins !

Avatar utilizator
babi_albi
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 21:24
Localitate: Dumbraveni 555500
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de babi_albi » 24 Sep 2009, 20:33

..............

Post Editat -> Gor965
Fara suparare dar de cateva zile tot intalnesc postul asta pe mai multe forumuri ! Vi-i se pare ca orice topic ce contine cuvantul Ten sufera de dorul sit-ului dvs. ...si daca nu aveam rubrica speciala ptr. RECLAMA ,mai intelegeam ,dar asa... :-w

Avatar utilizator
meserie
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Sep 2009, 19:57

Re:

Mesaj de meserie » 19 Oct 2009, 20:46

babi_albi scrie:La amurii albi
Salut am prins si eu o data carasi rosii si iam bagat acasa in bazin dupa o perioada s-au decolorat (apa din bazin o schimb cu apa de la robinet) oare de la clorul din apa s-au decolorat?

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: Amurul

Mesaj de fane141 » 19 Oct 2009, 21:15

Probabil de la clorul din apa
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Re:

Mesaj de cosmake » 20 Oct 2009, 06:30

Salut am prins si eu o data carasi rosii si iam bagat acasa in bazin dupa o perioada s-au decolorat (apa din bazin o schimb cu apa de la robinet) oare de la clorul din apa s-au decolorat?
Din cite stiu eu culoarea rosie este intensificata atunci cind pestele se hraneste cu pureci de balta (Daphnia pulex)
Cind tu i-ai pus in bazin banuiesc ca nu i-ai hranit cu asa ceva. Cam asta ar fi explicatia

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de zfcristian » 20 Oct 2009, 12:25

Vezi ca in magazinele specializate pe acvaristica se gaseste mancare speciala pentru ciprinide si care mentin culoarea pestilor.
Ps: Pestii isi mai pierd culoarea in caz de stres si in caz de boala.
Pentru a tine carasi mari ai nevoie de un acvariu care sa aba minim 50 litri de apa pentru fiecare peste in parte si de asemenea o filtrare superioara, grija mare de asemenea si in privinta temperaturii apei, prefera apa mai rece!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Spartanul94
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Iun 2009, 19:30
Localitate: Satu~Mare
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de Spartanul94 » 19 Dec 2009, 14:49

Zicetimi si mie o nada si o momeala numai pentru amur deci special facuta pentru amur.
Pentru balta adancime medie 80 cm fara vegetatie la fund .
---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Multumesc anticipat!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”