PERMISE 2014

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
Panterik
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 09 Mar 2010, 12:02

Re: PERMISE 2014

Mesaj de Panterik » 12 Apr 2014, 20:53

Sa inteleg ca daca vrem o partida pe ape de frontiera nu putem ca nu avem plasticu' sa obtinem PG.

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE 2014

Mesaj de Bogdan Melu » 14 Apr 2014, 00:48

Panterik scrie:Sa inteleg ca daca vrem o partida pe ape de frontiera nu putem ca nu avem plasticu' sa obtinem PG.
Exact.
Din pacate asta este legislatia in Romania.
Legal fara card ANPA si taxa aferenta achitata nu poti obtine PG.
Fara PG nu poti pescui legale o apa publica ce se constituie ca si frontiera.
Pe scurt cei fara plastice ANPA pescuit legal in zonele de frontiera "mai spre sfarsitul verii",din pacate.
Ramane in schimb delta unde sunt de ajuns permisele pt delta(acces si pescuit).
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
Panterik
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 09 Mar 2010, 12:02

Re: PERMISE 2014

Mesaj de Panterik » 16 Apr 2014, 20:40

Bataie de joc totala, braconierii vaneaza linistiti, exterminand ultimi pesti ramasi, noi care spre nesimtirea noastra, platim sa putem invata o rama sa innoate, nu avem voie ca de nu are rama slip (card).

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE 2014

Mesaj de Bogdan Melu » 17 Apr 2014, 10:33

Panterik scrie:Bataie de joc totala, braconierii vaneaza linistiti, exterminand ultimi pesti ramasi, noi care spre nesimtirea noastra, platim sa putem invata o rama sa innoate, nu avem voie ca de nu are rama slip (card).
Din pacate trist dar adevarat!
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
badx
membru activ
membru activ
Mesaje: 89
Membru din: 16 Apr 2013, 20:08
Localitate: Braila

Re: PERMISE 2014

Mesaj de badx » 17 Apr 2014, 14:55

Panterik scrie:Bataie de joc totala, braconierii vaneaza linistiti, exterminand ultimi pesti ramasi, noi care spre nesimtirea noastra, platim sa putem invata o rama sa innoate, nu avem voie ca de nu are rama slip (card).
Foarte adevarat....


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: PERMISE 2014

Mesaj de cornel » 06 Mai 2014, 18:36

salutare , daca merg la trezorarie si platesc taxa de pescuit soprtiv si recreativ , am probleme daca pescuiesc pe dunare ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PERMISE 2014

Mesaj de florentiniuga » 06 Mai 2014, 20:16

cornel scrie:salutare , daca merg la trezorarie si platesc taxa de pescuit soprtiv si recreativ , am probleme daca pescuiesc pe dunare ?
Nu ai citit nici macar pagina asta a topicului? Exact despre asta e vorba.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: PERMISE 2014

Mesaj de cornel » 07 Mai 2014, 05:12

nu am inteles nimic :(( , ba ca nu e bine , ba ca trebuie la federatia lu cap sec ala @-) :^O [-x , ba ca la ANPA [-x [-x , si am intrebat :-?? :-?? , poate ma lamureste cineva :-w :-w .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PERMISE 2014

Mesaj de florentiniuga » 07 Mai 2014, 21:12

Bogdan Melu scrie:
Panterik scrie:Sa inteleg ca daca vrem o partida pe ape de frontiera nu putem ca nu avem plasticu' sa obtinem PG.
Exact.
Din pacate asta este legislatia in Romania.
Legal fara card ANPA si taxa aferenta achitata nu poti obtine PG.
Fara PG nu poti pescui legale o apa publica ce se constituie ca si frontiera.
Pe scurt cei fara plastice ANPA pescuit legal in zonele de frontiera "mai spre sfarsitul verii",din pacate.
Ramane in schimb delta unde sunt de ajuns permisele pt delta(acces si pescuit).
Doar cateva postari mai sus e chiar o concluzie finala, exact ca raspuns la intrebarea ta. Mai clar de atat...
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: PERMISE 2014

Mesaj de bitza35 » 10 Mai 2014, 17:53

Panterik scrie:Sa inteleg ca daca vrem o partida pe ape de frontiera nu putem ca nu avem plasticu' sa obtinem PG.
Va salut cu respect
din punctul meu de vedere nu inteleg clar ce se discuta aici :-/ ...eu sunt inscris de aproximativ 2 ani intr-o asociatie de pescuit sportiv si eu detin avize de activitate,adica PG-uri pe zonele tulcea,calarasi-oltenita,giurgiu si teleorman ptr anul 2014,intradevar,am card anpa eliberat in 2013 si valabil pe acel an,iar pe spate are niste casute-rubrici in care din acest an urmeaza sa se lipeasca asa numitele timbre...dar astea cand or aparea :!!
ptr acest an,am platit taxa ptr anpa de 30 de ron la asociatia respectiva si in baza chitantei,asociatia a scos aceste pg-uri si eu chiar am fost la pescuit inaintea prohibitiei la giurgiu si teleorman si nu am avut probleme si am colegi care s-au inscris in asociatie in acest an prin luna ianuarie si am fost impreuna la pescuit si nici ei nu au avut probleme,au pescuit in baza chitantei care facea dovada platii ptr anul 2014 si pg-urile zonelor mentionate...
ganditi-va,cum sa platesti taxa anpa in luna februarie si sa poti pescui in lunile iunie-iulie #:-S #:-S
nu am scris acest comentariu sa fac reclama unei asociatii anume pentru ca in primul rand nu am numit una,dar,pe viitor sper ca cineva sa foloseasca aceste idei si sa scape de atatia nervi si multe ale probleme si daca doreste,sa se inscrie intr-o asociatie de pescuit sportiv,,,unde mai pui ca anpa este gratuit ptr pensionari si nu ramane decat sa plateasca o taxa modica de membru...
va doresc multa sanatate si fir intins
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
atu_targoviste
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 26 Iul 2012, 13:51

Re: PERMISE 2014

Mesaj de atu_targoviste » 12 Mai 2014, 14:23

Presa STPF Calarasi
To Me
Mar 6

Imi pare rau ca va dau un raspuns negativ. Permisul de pescuit este obligatoriu. Este hotararea ANPA. Anul trecut ne-a permis sa acordam avizele si-n baza chitantei.

O zi buna.
Fişiere ataşate
download.jpg
download.jpg (21.21 KiB) Vizualizat de 3998 ori

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE 2014

Mesaj de Bogdan Melu » 12 Mai 2014, 16:16

atu_targoviste scrie:Presa STPF Calarasi
To Me
Mar 6

Imi pare rau ca va dau un raspuns negativ. Permisul de pescuit este obligatoriu. Este hotararea ANPA. Anul trecut ne-a permis sa acordam avizele si-n baza chitantei.

O zi buna.
Este exact ceea ce am spus si eu cu ceva timp in urma.
Din pacate nu se poate elibera PG fara taxa ANPA achitata si fara existenta cardului albastru.
Indiferenta ca PG-ul se solicita de catre o persoana fizica sau de catre o asociatie.
PG-ul se elibereaza individual(pe persoana :D ) si ca atare fiecare solicitant trebuie sa faca dovada respectivului card si a achitarii taxei pe anul in curs.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
zigi2611
senior
senior
Mesaje: 285
Membru din: 20 Feb 2013, 06:36

Re: PERMISE 2014

Mesaj de zigi2611 » 14 Mai 2014, 10:09

salut comunitate ... mare intrebare mare
mai face cineva permise de frontiera la giurgiu si la calarasi ?
am platit anpa pe anul in curs plus cotizatia la clubul acvila (care au spus ca 'eu nu se plimba dupa permise de granita') si am cam intrat in criza de timp, si pana pe 1 mai e un pic ...
multumesc!

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE 2014

Mesaj de Bogdan Melu » 14 Mai 2014, 16:10

zigi2611 scrie:salut comunitate ... mare intrebare mare
mai face cineva permise de frontiera la giurgiu si la calarasi ?
am platit anpa pe anul in curs plus cotizatia la clubul acvila (care au spus ca 'eu nu se plimba dupa permise de granita') si am cam intrat in criza de timp, si pana pe 1 mai e un pic ...
multumesc!
Daca ai si card ANPA(celebrul card albastru) poti sa primiesti PG pe mail.
Ai actele ce trebuiesc trimise si adresele de rigoare tot in acest topic.
Dureaza ca 2 zile pana pe primesti pe mail din momentul in care ai trimis toate actelel necesare.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: PERMISE 2014

Mesaj de bitza35 » 15 Mai 2014, 07:07

Buna dimineata
revenind la ce am scris mai sus...de ce asociatia la care sunt membru a putut ''scoate'' pg-uri pentru 2014 doar in baza chitantei care dovedeste plata cotizatiei catre anpa ptr anul 2014 si aici ma refer la doi colegi care sunt membri din acest an,din luna ianuarie,nu au card anpa ptr ca nu a inceput distribuirea lor nici acum dar au aceleasi avize de activitate ca si mine...undeva exista o nelamurire...si daca mi se va permite eu pot da nume,foto si tot ce pot dovedi ca ce sustin este adevarat...
si credeti-ma,asociatia la care fac referire este una destul de serioasa
sa aveti o zi frumoasa
fir intins
**== **== **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”