pescuit la somn

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

pescuit la somn

Mesaj de ali29ppk » 31 Oct 2009, 14:07

salutare,sunt alin din neamt,un pescar de crap....incepator ,merg la balti private din apropierea orasului,intr-una din acestea se afla si somn,a.s vrea daca se poate sa imi spuneti cate ceva despre lanseta si mulineta care a-r putea fi folosita la pescuitul acestor pesti,tinand cont de faptul ca s.a scos somn de 13 kg din balta respectiva,si eventual cateva sfaturi in privinta monturilor si a momelilor care s-ar putea folosi.....va multumesc.

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: pescuit la somn

Mesaj de Razvan Garcea » 31 Oct 2009, 14:37

parerea mea este ca daca ai scule de crap si ma refer la betze de 3,6 sau 3,9,mulinte cu tambur mare ,poti sa le folosesti linistit si la somn
sau daca te face sa te simti mai in siguranta daca pot spune asa, poti pune pe tamburul de rezerva al mulinetelor un fir mai gros
in rest fir intins :-h
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de ali29ppk » 31 Oct 2009, 19:33

inca ceva,pot sa dau la somn cu montura asta?plumbul e de 40g
Fişiere ataşate
DSC01871.JPG

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: pescuit la somn

Mesaj de Butaru Gabriel » 31 Oct 2009, 21:30

Este foarte bun cel din foto postata de tine dar scoate acul de sus.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de gor965 » 01 Noi 2009, 14:52

ali29ppk scrie:salutare,sunt alin din neamt,un pescar de crap....incepator ,merg la balti private din apropierea orasului,intr-una din acestea se afla si somn,a.s vrea daca se poate sa imi spuneti cate ceva despre lanseta si mulineta care a-r putea fi folosita la pescuitul acestor pesti,tinand cont de faptul ca s.a scos somn de 13 kg din balta respectiva,si eventual cateva sfaturi in privinta monturilor si a momelilor care s-ar putea folosi.....va multumesc.
In general in pescuitul somnului ,pe balti, se poate folosii acelasi echipament ca si ptr. pescuitul crapului ...cu o marire a dimensiunilor la fir si ac ...poate si o lanseta mai rigida un pic si-o mulineta cu raport de recuperare redus (ptr. o forta de tractiune sporita...stiind faptul ca somnul nu exceleaza in dril la capitolul viteza de deplasare ci la capitolul "deplasament sporit") Momeala cea mai buna la somn este cea pe care o gaseste si o consuma de obicei in balta respectiva ...scoica ,lipitoare ,albitura ,apoi coropisnita ,tiparul ,buchetul de rame ,etc... Monturile difera in functie de locul de pescuit...vezi cateva opinii Aici .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: pescuit la somn

Mesaj de clau » 01 Noi 2009, 15:00



pescuit la somn

Post noude catre ali29ppk pe Ieri, , 13:07
salutare,sunt alin din neamt,un pescar de crap....incepator ,merg la balti private din apropierea orasului,intr-una din acestea se afla si somn,a.s vrea daca se poate sa imi spuneti cate ceva despre lanseta si mulineta care a-r putea fi folosita la pescuitul acestor pesti,tinand cont de faptul ca s.a scos somn de 13 kg din balta respectiva,si eventual cateva sfaturi in privinta monturilor si a momelilor care s-ar putea folosi.....va multumesc.

si daca tot ai inceput zi-mi si mie balta aia ca tare as fi curios...(binenteles sa ma duc si eu la un somotei...)

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de ali29ppk » 02 Noi 2009, 10:41

clau scrie:


pescuit la somn

Post noude catre ali29ppk pe Ieri, , 13:07
salutare,sunt alin din neamt,un pescar de crap....incepator ,merg la balti private din apropierea orasului,intr-una din acestea se afla si somn,a.s vrea daca se poate sa imi spuneti cate ceva despre lanseta si mulineta care a-r putea fi folosita la pescuitul acestor pesti,tinand cont de faptul ca s.a scos somn de 13 kg din balta respectiva,si eventual cateva sfaturi in privinta monturilor si a momelilor care s-ar putea folosi.....va multumesc.

si daca tot ai inceput zi-mi si mie balta aia ca tare as fi curios...(binenteles sa ma duc si eu la un somotei...)
Balta e cea de la razboieni,la liciu.eram la pescuit la crap si am vaz cu ochii mei cum a scos un pescar un somn de 13 kg la coropisnita,da nu am vaz ce fel de montura avea....cand am ajuns langa el il cantarea...si de asta am zis ca nu strica sa arunc si eu o undita acolo la somn....

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: pescuit la somn

Mesaj de clau » 02 Noi 2009, 18:10

da mersi....sa stii ca e cam rar pestele pe acolo.....am fost si eu de vreo 3 ori si nimic,binenteles

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de ali29ppk » 02 Noi 2009, 19:08

clau scrie:da mersi....sa stii ca e cam rar pestele pe acolo.....am fost si eu de vreo 3 ori si nimic,binenteles
la ce peste te referi,cred ca la somn,eu am fost de vreo 6 ori vara trecuta si o singura data nu am prins,ma refer la crap,novac si fitofag,si daca se poate dc sa nu o pun si o undita la somn,nu se stie niciodata....

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: pescuit la somn

Mesaj de clau » 02 Noi 2009, 19:59

la tot pestele...care nu este.poate am avut eu prea multa bafta :D .pe alta balta ai mai fost recent?poate imi mai dai si mie vreo idee

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de ali29ppk » 03 Noi 2009, 10:18

clau scrie:la tot pestele...care nu este.poate am avut eu prea multa bafta :D .pe alta balta ai mai fost recent?poate imi mai dai si mie vreo idee

la iazul de langa liciu am mai fost o singura data ,o jumatate de zi si am luat un crap romanesc de 2 kg da si ala cu noroc.....cica acolo dau pescarii numai cu srot si porumb bonduelle,eu nu aveam deloc la mine decat porumb anume pentru crap,da noroc de paznic ca ia ramas de noaptea niste mamaliga amestecata cu srot si mi.a lasato mie....in rest ti.am zis numai la liciu am fost,da vreau sa iti zic ca se prinde bine novacul si fitofagul cand e vremea naspa,iar asta romanesc ,na,nustiu ce sa zic,daca nadesti bine locul unde dai.........oricum din primavara am sa mai incerc si alte iazuri,numai la lates nu cred ca am sa ma duc....in rest...pe la hartop,negritesti,dochia////vom vedea la primavara.fire intinse!!!

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de ali29ppk » 04 Noi 2009, 09:55

daca se poate cate ceva detalii despre pescuitul crapului,nu strica,mai mult ma intereseaza nada si montura folosita in special pe baltile de la razboieni(liciu si unghi)

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de stefan_kwr » 30 Oct 2010, 18:15

Multa Bafta scrie:Este foarte bun cel din foto postata de tine dar scoate acul de sus.
Nu pot sa deshid acea foto...

D-le Multa bafta, as avea cateva intrebari in legatura cu aceste monturi, in mare parte cu ultima cea cu pestisorul:
- se poate pescui cu aceasta montura de pe mal, la o distanta de 10-30m (adica sa nu ne scape pestele din ac in timpul aruncarii) sau se preteaza mai bine pentru pescuitul din barca?
- ce tip de fir si ce dimensiuni se folosesc ?(la cel principal, cel de care e legat acul, si cel de care e legat plumbul)
-la ce distanta se pune acul cu pestisor, pe firul principal, fata de plumb?
- ceva mai multe detalii despre acel nod opritor si flotorul de pluta, daca se poate.
Multumesc mult si astept si parerile altora care au mai folosit aceste monturi sau daca au ceva idei despre asa ceva.
Fişiere ataşate
332 (2).jpg
332 (1).jpg
332.jpg
Salau-Somn.jpg
Salau-Somn.jpg (14.85 KiB) Vizualizat de 8779 ori

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit la somn

Mesaj de Sebastian » 30 Oct 2010, 18:41

ali29ppk scrie:daca se poate cate ceva detalii despre pescuitul crapului,nu strica,mai mult ma intereseaza nada si montura folosita in special pe baltile de la razboieni(liciu si unghi)
stimabile daca tot ai deschis un topic cu si despre pescuitul somnului [trecem cu vederea ca mai exista cam o duzina pe aceasta tema in cadrul acestui forum]nu vad sensul intrebarii tale despre crap.ps.chiar daca te referi ,in special,la acele amenajari ,te asigur ca sunt o pleiada de topicuri cu specific, si unde, daca ai rabdare sa le citesti [cauti]o sa gasesti[te asigur]cam tot ce vrei in materie de nade si momeli.fire intinse.

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: pescuit la somn

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 18 Iul 2011, 00:47

Salut
...iti zic ce stiu si ce cred eu despre somn si despre monturi.In afara de ceea ce tiºa spus gor...eu iti sugerez sa uiti ce vezi tu pe la unii si pe la altii.
Monturile ce le vezi tu in pozele de mai sus...nu le recomand ..be baza a ceea ce stiu si ce am vazut
Daca scoti un crap de 10 kg..poti scoate si un somn de 30 linistit,cu aceiasi montura si fir si lanseta si tot..poate si mai mare
Ia aminte la ceea ce a spus gor....mediul in care e... modul lui de a se hranii...cu asta trebuie sa te pui la punct.
Cu asta faci diferanta intre tine si alt pescar ,nu prin grosimea firului si acctiunea lansetei.
Eu pescuiesc pe Ebru,lansete de 3,5 lbs fir daiwa 31 inaintas kryston..
Cineva spunea ca ...la crapii mari trebuie sa renunti la artificii si sa iti faci o montura simpla si rezistenta,asta sa faci si in cazul somnului...
..rabdare si tutun.. **==
sanatate si numai bine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”