pescari romani din spania

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vasilon
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mai 2009, 14:15

pescari romani din spania

Mesaj de vasilon » 01 Mai 2009, 15:32

spaniolilor nu le place pestele de apa dulce doar cel din mare

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: pescari romani din spania

Mesaj de vali003 » 01 Mai 2009, 22:37

vasilon scrie:spaniolilor nu le place pestele de apa dulce doar cel din mare

Aha........si ??????? :-/ @-)

Avatar utilizator
DonBarziniCJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2009, 17:16

Re: pescari romani din spania

Mesaj de DonBarziniCJ » 26 Mai 2009, 01:20

=)) =)) :-t =)) =))

ma scuzti dar nu ma pot abtine, e cel ai tare topic de pe forum =)) =)) :lol:
Un pescar sta pe marginea lacului si vine un om si-l intreaba:
-Ce faci domnule, pescuiesti?iar el ii raspunde:
-Nu. Doar innec ramele...!!!

Avatar utilizator
DonBarziniCJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2009, 17:16

Re: pescari romani din spania

Mesaj de DonBarziniCJ » 26 Mai 2009, 01:25

si tot eu revin, sa completez probabil ce se vroia de la acest topic.

din cauza ca spaniolii nu consuma pestele de apa dulce in special crapul, e de inteles ca o partida de pescuit in zonele cu crap este o aventura mult visata de noi pescarii romani care avem prea putine optiuni pentru o partida de pescuit memorabila. am cateva poze de al o partida de pescuit din spania si de indata ce le gasesc o sa le postez.

p.s. cred ca asta vroia sa spuna cu spaniolii si pestii de apa dulce :D
Un pescar sta pe marginea lacului si vine un om si-l intreaba:
-Ce faci domnule, pescuiesti?iar el ii raspunde:
-Nu. Doar innec ramele...!!!

Avatar utilizator
ycogrum
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2009, 15:47
Localitate: PORTUGALIA

Re: pescari romani din portugalia

Mesaj de ycogrum » 07 Iun 2009, 14:28

aici sa tot pescuiesti ar fi frumos sa fie si la noi la fel **==

Avatar utilizator
ycogrum
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2009, 15:47
Localitate: PORTUGALIA

Re: pescari romani din portugalia

Mesaj de ycogrum » 07 Iun 2009, 14:33

record personal 008.jpg
aici sunt exemplare de record mai complicat e ca nu gasesti mare lucru pt pescuitul la crap pt ca ei nu pescuiesc la apa dulce

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Re: pescari romani din portugalia

Mesaj de OXY666666 » 07 Iun 2009, 16:07

ycogrum scrie:
record personal 008.jpg
aici sunt exemplare de record mai complicat e ca nu gasesti mare lucru pt pescuitul la crap pt ca ei nu pescuiesc la apa dulce
..si te-ai gandit sa folosesti un AG-7 daca nu ai avut de unde cumpara scule de crap?! :-t la cum arata crapul din poza =;

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: pescari romani din spania

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 09 Iun 2009, 21:15

vasilon scrie:spaniolilor nu le place pestele de apa dulce doar cel din mare
ai dreaq spanioli =)) =)) ,dar dupa scoici dulci le place sa pescuiasca dracushorii astia de spanioli :D :D

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: pescari romani din spania

Mesaj de biggercs » 18 Oct 2009, 23:48

Salutari la toata lumea.Mi-sa parut gratios topicul,de aia am intrat sa raspund...sau mai bine zis sa dau parerea mea ...locuiesc aici de aproape zece ani,pescuiesc de 5 6 ani doar in apele riului Ebru,este un rau cu un debit destul de mare,predomina somnul,crapul shi shalaul...in rest specile ce raman sunt aproape inexistente,ar mai fi ceva black bass,in rest scoici shi serpi.Nu este o cultura de pescuit la crap prea dezvoltata,au ceva cluburi insa sunt la inceput,au o afluentza mare de pescar din afara,intr-un sat numit Mequinenza,considerat locul unde sunt cei mai mari soomni din Spania.Somnul nu este autohton aici,a fost introdus in anii 70 de niste nemtzi,acum se prind exemplare ce sar de suta de kilograme,nu este nevoie de mari inventzii in materie de momeli,pelletzi cu galeata...vb de cel putzin un sac la doua zile,este asigurata captura aproape suta la suta,nu vb neaparat de somn de 100 de kilograme dar sunt,apoi crapii,este destul de rrar sa prinzi sub 5 kilograme,la crap in Spania sunt cateva locuri bune,Sierra Brava,Ebro,Orellana,etc.Mi-se pare ca anul asta este prima data cand Spania participa la CM,sunt foarte radicali cu chestia de C&R,romanii le cream fff multe probleme,mizeria ce o asa ompatriotzii este oribila,multzi omoara shi curata peste "la locul faptei"imaginatzi-va un crap de 18 kile sfartecat...cine vede spectacolul se supara,ei nu prea inteleg cum noi,cei din est mancam peste de apa dulce,normal ash zice eu,au mii de kilometri de coasta,regele lor nu a vandut flota maritima, **== .Nu am stiut de forumul asta pana acum,de acum voi intra de acum incolo,salutari shi bine v-am gasit

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: pescari romani din spania

Mesaj de Lucian Nagy » 19 Oct 2009, 00:33

salut biggercs.......dupa cum ai scris tu, .......""locuiesc aici de aproape zece ani"".......nu ar fi mai bine sa-ti treci locatia??ca sa stie lumea pe unde locuiesti.
In legatura cu pescuitul la somn,,.....http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... ......sper sa intelegi engleza,,iar pentru cine nu intelege,,va spun eu ca in Mequinenza s-a prins Recordul Mondial la somn,,de 246lb14oz,,asta e aproximativ 111kg !!!!!! :D

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: pescari romani din spania

Mesaj de biggercs » 19 Oct 2009, 01:24

Gata,am rezolvat,stiu ce se spune despre recordul mondial ,i-se atribuie lui Claude Vallete,dupa mine,cel mai experimentat ghid din zona Ebro,aici las un link,apare un somnic de 83 de kilograme,tipul e companierul meu de pescuit,baiat bun dar cam timid =D>

http://prologicspain.com/

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: pescari romani din spania

Mesaj de fane141 » 19 Oct 2009, 19:13

Am si eu o intrebare ... prin Spania si Portugalia nu sunt braconieri care sa bage plasele? :-?
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: pescari romani din spania

Mesaj de biggercs » 19 Oct 2009, 21:33

buna seara,din nefericire sunt,acum de curand a prins politia o gashca care pescuiau non stop,erau pe balta cu autocaravane,la control au aparut peste 200 de crapi congelatzi,erau oamenii pregatitzi,congelatoare de sute de litri,generatoare de curent,etc.Nu am vazut niciodata lume pescuind cu plase, sau curent...cred ca e chestiune de timp,din pacate pana o vor face,pentru spanioli crapul nu are nici o valoare gastronomica,nu maninca deloc,in partea dinspre Portugalia am inteles ca se prind crapi,ai fac bucatzi shi se folosesc ca shi momeala in capcane pt raci,aia ai maninca.Marea diferentza de Spania -Romania este ca aici daca ai o belea,stiu eu,un alt pescar care nu respecta distantza fatza de tine,face focul,galagie,am vazut un,hai sa-i spunem roman brunet,ishi batea nevasta pe balta,e destul de patettic dar asta avem...shi cu asta umblam in lume,deci daca chemi politia vine,shi de obicei rezolva problema.Rar de tot apare cate o stire ca au gasit vre-o barca shi ceva plase prin vre-un coltz,pe forumurile din spania se sprijina shi toata lumea e de acord sabotarea,adica plasa ce gasesc,plasa ce fac franjuri...Sunt shi neajunsuri,toate apele sunt de uz public,nu exista lacuri private,doar un tip de zone unde pe langa permis mai platesti o mica cota de 3 pana in 6 €,asa ca e un sport accesibil,eu de obicei m-a deplasez cam 240 de kilometri pt a putea pescui in conditzii frumoase,poate mai incolo o sa pun niste poze sa vedetzi cum lasa concetatzenii locurile,din nefericire ai o specie ...nu vreau sa-i numesc pescari,o specie...care merg la pescuit,trec pe langa niste gunoaie,gasesc o saltea,o duc pe malul apei,dorm pe ea shi o lasa acolo,se imbiba cu apa,in 3 zile itzi muta nasul...sunt grele,nu se mai pot lua,locurile bune se vad dupa asta,cantitatea de gunoi,multi aduna gunoiul,il baga in pung shi le agatza prin pomi...nu vine nimeni sa le ia,bineinteles,asa ca le rup pisicile shi vulpile...imi este ciuda sa vad ce forumuri avem in romania,ba chiar canale de televiziune ce se dedica pescuitului,shi vezi ce cultura au multzi dintre noi shi itzi este rusine,nu mai vb ca stai zile intregi,momesti,faci,dregi,iti merge bine,pana se pune un grup langa tine,shi cu barcutze de alea de plaja...incep harjoneala,zbierete,etc...itzi iei jucarile shi pleci acasa,oricum peste nu mai vezi.Eu practic C&R,de multe or imi este efectiv frica,va rog sa ma credetzi,de obicei suntem doi sau trei la pescuit,scotzi un peste,poze,il ingrijesti,etc
shi cand il bagi in apa incep vinetzii sa maraie"da ba shefu mie pestele,dai drumu la frumusetze de crap!"La toate astea...ne mai trebuie plase...salutari >:D<

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: pescari romani din spania

Mesaj de fane141 » 19 Oct 2009, 21:36

Am inteles
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
geox
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2009, 11:48
Localitate: es

Re: pescari romani din spania

Mesaj de geox » 21 Oct 2009, 22:25

Buna seara!Sunt nou pe acest forum dar mi se pare unul f interesant prin diversitatea de subiecte de aici.Locuiesc de 5 ani in sp shi pescuiesc pe multe rauri shi lacuri din zona.Aici am avut parte de capturi la care in ro doar puteam visa.Practic C&R si preferatul meu este pescuitul la crap dar shi cel la rapitor i-mi este f drag.Las mai jos cateva poze cu pestii prinsi aici ;)
P5273757.JPG
(29.15 KiB) Descărcat de 805 ori
P4153754.JPG
(29.38 KiB) Descărcat de 800 ori
PA203759.JPG
(29.04 KiB) Descărcat de 796 ori
PA203760.JPG
(31.25 KiB) Descărcat de 793 ori
P9013762.JPG
(31.07 KiB) Descărcat de 796 ori
P3173750.JPG
(30.61 KiB) Descărcat de 796 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”