momeala ciortan/crap

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pescarusul
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mai 2009, 20:29

momeala ciortan/crap

Mesaj de pescarusul » 10 Iul 2009, 18:08

Buna ziua,vrau sa va impartaesc una din momelile care merge fff bn la ciortan si mai intra si crap,nu m-am gandit niciodata decat sa-l pun in nada,am fost pe Camineasca anul trecut,si am avut porumb dipuit,cu aroma cumparat de la mag de pescuit,insa nici un ciortan un om devreo 5a de ani lua in balamic ciortan 1kg-2kg si ten tot la acelasi gramaj,la ce dadea direct la boae pt consum uan la conserva,surpriza si la undita si la lansete pus direct pe ac......o cutie din acea mare e bonduele-5-ron si aro-2,5 ron,a doua partid acolo am rupt ciortanu,iar pe fundulea 2 a luat o crapoaica de 6 kg **== ,incercati la bani astia....mie nu-mi lipseste la nici o partida...fir intins

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Iul 2009, 18:25

merge la fel de bine adaugat in mixul cu care nadim ;)

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de dan_palos » 10 Iul 2009, 19:04

madalin sti cumva daca pe carlig, pun 2-3 boabe bonduelle, cum zice nenea de ma sus, si pun o bucata de spuna floating daia, ca sa il ridice un pic de pe fund o fii bine?, asta fara fir de par, direct pe carlig :D

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Iul 2009, 20:57

dan_palos scrie:madalin sti cumva daca pe carlig, pun 2-3 boabe bonduelle, cum zice nenea de ma sus, si pun o bucata de spuna floating daia, ca sa il ridice un pic de pe fund o fii bine?, asta fara fir de par, direct pe carlig :D
Dane,mecanica monturii nu o sa lucreze la parametri maxim,indicat este sa le pui pe "firul de par" ;) ,altfel va lucra si va arata montura pe substarat :-$

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de mircea13 » 10 Iul 2009, 21:18

Salut. Pot sa pun pariu ca cel care prindea peste cu boabe de porumb din conserva punea in carlig boabe identice cu cele pe care le dadea ca nada in apa pentru a fi mancate de crap.Numai asa se explica dece pestele tragea la el iar la altii nu. Deci dati si in apa boabe din conserva identice cu cele pe care le puneti pe carlig sau pe firul de par.Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de LARY » 10 Iul 2009, 23:39

pescarusul scrie:Buna ziua,vrau sa va impartaesc una din momelile care merge fff bn la ciortan si mai intra si crap,nu m-am gandit niciodata decat sa-l pun in nada,am fost pe Camineasca anul trecut,si am avut porumb dipuit,cu aroma cumparat de la mag de pescuit,insa nici un ciortan un om devreo 5a de ani lua in balamic ciortan 1kg-2kg si ten tot la acelasi gramaj,la ce dadea direct la boae pt consum uan la conserva,surpriza si la undita si la lansete pus direct pe ac......o cutie din acea mare e bonduele-5-ron si aro-2,5 ron,a doua partid acolo am rupt ciortanu,iar pe fundulea 2 a luat o crapoaica de 6 kg **== ,incercati la bani astia....mie nu-mi lipseste la nici o partida...fir intins
Mamaaaaaaa :!: :!: :!: bonduel spui :?: ce bine ca neai luminat anparate :-/ am sa incerc si eu asa ceva e destul de interesant =)) =)) nici nu stiam ca bonduelul e bun la pescuir :^O
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de Lucian Nagy » 11 Iul 2009, 14:41

salut.anul treecut am folosit si eu porumb Bonduelle,si am luat un crap(altii i spun ciortan) de 4.5kg,,In plus,,am avut 3 ratati,,pt ca n-am folosit fir textil.Nu are rost sa comentati pe baza ca n-am folosit textil,pt ca la crap sint doar amator,,si pescuiesc doar ocazional(in concediu in Ro).Si,,ca sa nu uit,,l-am pus direct pe cirlig,,cite 3-4 boabe,,si un puffi in loc de spuma flotanta.Nu recomand sa-mi urmati exemplul,,ca sincer sansele sint mai mari la montura ""fir de par".Sper sa va fie de folos ceea ce am scris.Peste 2 sapt voi fi din nou in Ro,,si de data asta o sa schimb tactica,sa vad ce rezultate o sa am.

Avatar utilizator
Ardelean_Alex
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 03 Iun 2009, 19:14
Localitate: Satu-Mare
Contact:

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de Ardelean_Alex » 31 Dec 2009, 23:41

ceva momeli pt ciortan sau crap ??!?? sa fie eficiente

Avatar utilizator
PREDA ALEXANDRU
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2009, 20:31

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de PREDA ALEXANDRU » 11 Ian 2010, 22:48

Mai fratilor mai schimbati si vai momeala de crap de exemplu încercati la JELEURI cu gust de capsuni probat la drogoiesti asta toamna am luat peste spre uimirea mea
>:) încercati FIR ÎNTIS

Avatar utilizator
iser
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 17 Mai 2009, 23:10

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de iser » 31 Mai 2010, 16:23

Momeala pe care o prefera cioranul, viermusii. Eu momesc cu viermusi primavara ii introduc intr o plasa solubila PVA si ii introduc pe un maggot clips si ca dip folosesc Robin Red.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de mircea62 » 31 Mai 2010, 16:55

Robin Red ca dip ??? @-)
Si cum il folosesti, ca e praf??

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de Allen Besnovich » 31 Mai 2010, 19:57

:lol:
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de pharaoh » 31 Mai 2010, 20:00

eu n-am inteles cum ii baga in plasa solubila si apoi pe maggot clip
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de dragan o » 31 Mai 2010, 22:02

:-?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: momeala ciortan/crap

Mesaj de Allen Besnovich » 31 Mai 2010, 22:13

pharaoh scrie:eu n-am inteles cum ii baga in plasa solubila si apoi pe maggot clip
Eu cred ca pana la urma ii foloseste (viermusii) ca dip. :-B
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”