rig cu camasa

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

rig cu camasa

Mesaj de catalin_ionut » 10 Ian 2013, 13:24

salutare tuturor va rog sa-mi spuneti cand executam rigul cu camasa trebuie decojit firul si la nodul care se prinde de vartej sau doar la tija acului care se face ca o balama si cum facem sa stea intins ? stima

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: rig cu camasa

Mesaj de corsaru » 10 Ian 2013, 16:45

Camasa se decojeste decat la carlig, cca. 10 - 20 mm.
Referitor la a doua intrebare aici este vorba de producator, grosimea firului, etc.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: rig cu camasa

Mesaj de catalin_ionut » 10 Ian 2013, 17:50

multumesc corsaru pt interes si pt sfat unul din fire care le folosesc este sufix black silt 25lb si dupa ce termin rigul are tendintza de a se face covrig si inca o intrebare se pot folosi firele cu camasa decojite de tot sau tre doar decojit partial? auzisem ca se pot indrepta la abur sau ceva de gen si inca o intrebare se pot folosi pe montura cu momitor ?

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: rig cu camasa

Mesaj de florinalin » 13 Ian 2013, 13:19

se fac covrig deoarece fiind cu camase tind sa isi pastreze forma mosorului pe care au stat atata timp. Eu obisnuiesc sa pe intaind in suportul pt monturi si dupa cateva zile o sa vezi ca vor sta f drepte
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: rig cu camasa

Mesaj de catalin_ionut » 13 Ian 2013, 14:08

multumesc pt interesul topicului florinalin

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: rig cu camasa

Mesaj de atb333atb » 29 Mar 2013, 11:57

in functie de ceea ce doresti sa obti se poate decoji si langa vartej sau pe mijlocul forfacului. Personal decojesc foarte rar langa vartej, ca sa nu se incalceasca. Cu un plumb inline pe substrat malos il voi decoji langa vartej si chiar la mijlocul forfacului pentru ca plumbul se poate scufunda iar prezentarea sa fie drept in sus datorita rigiditatii firului. Daca decojesc si la baza+mijloc si mai pun pasta de tungsten se v-a aseza mult mai bine pe substrat.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: rig cu camasa

Mesaj de Coleman » 29 Mar 2013, 14:51

catalin_ionut scrie:multumesc corsaru pt interes si pt sfat unul din fire care le folosesc este sufix black silt 25lb si dupa ce termin rigul are tendintza de a se face covrig si inca o intrebare se pot folosi firele cu camasa decojite de tot sau tre doar decojit partial? auzisem ca se pot indrepta la abur sau ceva de gen si inca o intrebare se pot folosi pe montura cu momitor ?


Firul black silt 25 lb de la sufix trebuie obligatoriu indreptat la abur,altfel o sa se comporte total gresit pe substrat,este cel mai rigid fir cu camasa pe care ,eu personal,l-am folosit. Eu ti-as recomanda un fir cu camasa mai moale tot de la sufix,pentru ca este un fir cu un raport calitate-pret bun.Eu cel mai des folosesc sufix sheath skin 15lb si nu am avut probleme cu el.Black silt este un fir pentru agatatura, este foarte tare camasa lui.
Firele cu camasa se decojesc partial,altfel nu isi mai au rostul, poti folosi fire textile pur si simplu in loc sa le decojesti total pe astea cu camasa.
In legatura cu momitorul ,eu cu momitor pescuiesc in proportie de 90% din partidele de pescuit,asa ca il poti folosi cu incredere.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: rig cu camasa

Mesaj de atb333atb » 01 Apr 2013, 09:01

Ce ma deranjeaza la black silt este faptul ca si textilul este destul de regid desi pe prospectul lor scria ca este un fir suplu (care m-a facut sa cred ca e moale) deasemenea camasa este cel putin ciudata si nu prea se poate ajusta (in cazul in care vrei sa mai decojesti 1-2 cm. Trebe folosit cu stopper pentru boilies pentru ca avand un diametru mic chiar daca facem un nod mai zdravan la bucla, bila culiseaza pe fir. Pretul este bun

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”