Montura crap home made

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Montura crap home made

Mesaj de lucian156 » 30 Mai 2013, 15:04

Sunt incepator in pescuitul crapului si pana acum am pescuit cu monturi cumparate din comert, drept urmare carligele, agrafele rugineau dupa prima utilizare,firul de par era prea scurt-lung. Ei bine de astazi am inceput sa-mi fac singur monturile. Am citit pe forum tot ceea ce am gasit legat de monturi si cu datele culese m-am apucat de treaba. Am folosit carlige Korda Kurv Shank nr.6, fir textil E.S.P camo sink link 20lb, vartej Prologic nr.8, varnis siliconic, stoper silicon. Voi utiliza aceste monturi cu plumb striat-naditor si as dori sa aflu parerile voastre despre monturile mele. Va multumesc. Rezultatele sunt urmatoarele:
Fişiere ataşate
rsz_1dsc03221.jpg
rsz_1dsc03220.jpg

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de gor965 » 30 Mai 2013, 15:55

Eu nu sunt prea priceput in pescuitul la bile, dar ma intreb, daca tot vei folosi un plumb-naditor, mizand pe modul de hranire in apropiere carligului, de ce nu pui un pop-up in loc de a doua bila solubila ? Mie mi-i s-ar parea mai eficient .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 » 30 Mai 2013, 16:15

Pt POP up imi trebuie o alta montura cu anou si cu carlig long shank. Ar trebui sa iau totul de la capat...si asta ar insemna alti bani, alta distractie.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de gor965 » 30 Mai 2013, 16:29

lucian156 scrie:Pt POP up imi trebuie o alta montura cu anou si cu carlig long shank. Ar trebui sa iau totul de la capat...si asta ar insemna alti bani, alta distractie.
Nu vobesc de montura cu un singur pop-up (tip blowback) ci de un simplu snowman .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 » 30 Mai 2013, 16:38

sigur ca da, o pot folosi cu 2 boileisuri sau cu pop up si boilies(snowman). Numai ca este o problema pt ca eu folosesc solubile si atunci snowmanul nu prea ar mai functiona deorarece se va topi bila. Pe balta unde merg se prinde f bine la solubile in defavoarea celor tari.

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 » 30 Mai 2013, 22:22

Nimeni nu are nici o parere? este ok montura sau ar trebui sa o fac putin mai scurta si sa las decat o bila pe firul de par?

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de crazy crap » 30 Mai 2013, 23:26

Salut. Montura mie personal imi place si este realizata corect. In legatura cu lungimea firului de par nu iti poate da nimeni un raspuns exact deoarece depinde mult de balta unde pescuiesti tu, de modul de hranire al crapului si de marimea ciprinidelor vizate de tine, eu zic ca cel mai usor mod de a afla lungimea firului de par potrivita este sa testezi in paralel cand pescuiesti o montura cu firul mai lung si una cu firul mai scurt si sunt sigur ca iti vei da singur seama care este montura castigatoare. Eu personal, pe astfel de monturi (ca a ta ma refer), folosesc numai bile tari iar pentru solubile folosesc o montura invatata de la Gabi Tomulescu, daca dai un search pe Google>Montura care nu rateaza crapul, gasesti un video si garantez pentru acea montura fiindca am folosit-o si am avut rezultate foarte bune. numai bine si spor la atelier **==

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Montura crap home made

Mesaj de viorelb73 » 31 Mai 2013, 00:53

Părere personală, sper să te ajute.
Eu folosesc montura aproximativ ca a ta, cu unele mici amendamente:
- cârligele de la Korda se tocesc foarte repede şi nu ţi le recomand, în schimb foloseşte cârligele de la PB Products - exceptional de ascuţite după 34 de crapi înţepaţi la o partidă pe Corbu Mare
http://www.magazinpescuit.ro/carlige-pe ... =1&sort=3a (Anti eject, Jungle şi Super Strong sunt foarte bune)
- la ochetul cârligului foloseşte aligner de tipul
http://www.magazinpescuit.ro/aligner-pr ... 12560.html
- în loc de vârtej folosesc ochi (cu nodul 8), iar pe fir introduc
http://www.magazinpescuit.ro/tub-antita ... -7599.html
pentru uşurarea schimbării rig-ului
- agrafa de prindere a monturii folosită de mine este
http://www.magazinpescuit.ro/vartej-rap ... -6679.html
şi-mi ia 20 de secunde să schimb montura.

Dacă spui că trage bine la solubile pe balta unde mergi tu pune 1 solubilă mai mare, opritor
http://www.magazinpescuit.ro/opritor-co ... 13142.html
şi ai rezolvat problema!

Lungimea monturii - pe ape stătătoare maxim 15 cm, pe ape curgătoare între 20 cm şi 120 cm, prin încercări successive. Distanţa bilă - ac = maxim 5 mm!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de florentiniuga » 31 Mai 2013, 02:05

Lucian, montura e perfect functionala. Nu se poate spune ca e corect facuta sau nu, pentru ca nu stim dimensiunile pestilor vizati si conditiile de pescuit pe care le vei avea. Daca ai substrat dur, cu obstacole (pietris), poate trebuie intr-adevar sa folosesti un carlig mai rezistent la varf dar daca e o balta cu fund normal (pentru Romania) usor malos, nu e cazul sa-ti faci griji. Lungimea firului de par, a forfacului, folosirea solubilelor sau a combinatiilor cu pop-up, astea se modifica in functie de trasaturi si/sau rateuri. Daca pestele e intepat corect, in buza de jos, montura functioneaza bine, daca nu, corecteaz-o in functie de necesitati, adica incearca sa schimbi mai intai lungimea forfacului, apoi a firului de par si in ultima instanta tipul sau dimensiunea carligului. Asta se face de obicei pe loc, de aceea ideea vartejului cu agrafa rapida e foarte buna. Carligul ales de tine (ca forma) functioneaza bine cam la orice tip de combinatii de momeala (bile) si pentru ca esti incepator limiteaza-te deocamdata la atat, la monturi simple, nu te lua dupa golanii astia care te invata cu blow-back, D-rig si alte "prostii". :D Astea mai incolo, cand o sa intelegi exact cand si de ce sa le folosesti. Teoria nu e suficienta in cazul asta, doar practica te poate duce la un nivel superior.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 » 31 Mai 2013, 12:34

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru incurajari. Am mai facut o omontura un pic mai scurta 8-9cm cu 1 singura bila si le voi icerca in paralel sa vedem cum se vor comporta. A doua montura arata asa:
Fişiere ataşate
rsz_dsc03222.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”