Sfaturi montura porumb

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Sfaturi montura porumb

Mesaj de l3ogdan » 08 Noi 2013, 11:59

Va salut,

Imi puteti recomanda o montura buna pentru a fi folosita cu 2 boabe de porumb pe fir de par si saculet solubil? Maine vreau sa merg la o partida si intentionez sa folosesc urmatoarele monturi:

1 - Leadcore & plumb pierdut fix/culisant
2 - Strune textil cu camasa de 20 cm cu ace wide gape / kurv shank marimea 6/8 si tub termo.

Intentionez sa pun 2 boabe de porumb uscat pe firul de par (eventual sa incerc si cu plastice flotante pentru diversitate) si saculet cu boabe uscate prins in ac inainte de lansare.
Nelamurirea cea mai mare ar fi legata de marimea acelor - 6 sau 8? Pana acum am mai folosit ace de 6 dar am avut foarte putine prezentari (ar putea fi prea mari in raport cu cele 2 boabe de porumb uscat trase pe firul de par?)

Multumesc
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de crazy crap » 08 Noi 2013, 22:22

l3ogdan scrie:Va salut,

Imi puteti recomanda o montura buna pentru a fi folosita cu 2 boabe de porumb pe fir de par si saculet solubil? Maine vreau sa merg la o partida si intentionez sa folosesc urmatoarele monturi:

1 - Leadcore & plumb pierdut fix/culisant
2 - Strune textil cu camasa de 20 cm cu ace wide gape / kurv shank marimea 6/8 si tub termo.

Intentionez sa pun 2 boabe de porumb uscat pe firul de par (eventual sa incerc si cu plastice flotante pentru diversitate) si saculet cu boabe uscate prins in ac inainte de lansare.
Nelamurirea cea mai mare ar fi legata de marimea acelor - 6 sau 8? Pana acum am mai folosit ace de 6 dar am avut foarte putine prezentari (ar putea fi prea mari in raport cu cele 2 boabe de porumb uscat trase pe firul de par?)

Multumesc
Salut. Pentru plastice folosesc carlige nr. 6 Korda Wide gape, Kurv Shank, Prologic C2 si Gardner Talon tip legate cu un fir moale(suplu) sau cu camasa de 15lb in montaj blow-back, iar pe firul de par adaug o boaba mutant de la Nash. Carligul este echilibrat foarte bine de catre boaba nefiind nevoie sa mai adugi alica de plumb pe forfac. Anul acesta am avut rezultate foarte bune cu aceasta montura si la crap si la ten dar am folosit-o in combinatie cu momitor. Personal cred ca plasticele sunt mai bune decat porumbul uscat deoarece pot fi refolosite, creeaza un altfel de contrast, echilibreaza altfel un carlig si nu pot fi distruse de raci. Eu nu cred ca numarul carligelor folosite de tine a fost motivul ca nu ai avut capturi ci din contra prezentarea monturii si localizarea pestelui. Dimpotriva, din cate stiu eu, pentru plastice chiar sunt indicate carlige mai mici, nr 6-8, aceste carlige fiind agere cu care poti scoate pesti mari.Sper ca te-am ajutat cu ceva. Fir intins **==

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de l3ogdan » 09 Noi 2013, 20:27

Salut,

Merci frumos pentru sfaturi. O sa incerc sa le pun si eu in aplicare cand o sa mai am ocazia.. Eu am decis sa folosesc riguri mai rigide si mai lungi avand in vedere ca lansez cu plumb inline/pierdut si saculet solubil + substrat malos. Am folosit si eu plastice dar fara niciun rezultat pana acum.. De exemplu astazi pot sa ma "laud" cu o partida - esec total - toata ziua nu am avut nicio prezentare. Am fost pe o balta noua unde am folosit monturile pe care le-am descris anterior iar de ace am agatat saculeti solubili cu un mix facut din pelete de 5 mm dulci, pelete de la dynamite baits din faina de peste cu valoare mare nutritiva, boabe de porumb uscat si niste pelete de max 3 mm multicolore primite bonus de la un magazin de pescuit. Pe fir de par am incercat cu 2 boabe uscate, 2 boabe de porumb dipuit in usturoi, boaba uscata + boaba de plastic flotant cu echilibrarea acului (sa fie ridicat f putin in codita), 3 boabe de porumb.. si nimic. Nici macar o trasatura. Poate trebuie sa incep sa acord atentie si locului de pescuit pe care il aleg..
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de florinalin » 09 Noi 2013, 20:47

salut.cred ca ti-ai ales o perioada gresita sa incerci acum monturi. cel mai indicat era asta vara. si eu am fost azi la o partida de 12 ore...rezultat zero. am folosit tot monturi cu plastice, monturi care in urma cu cateva saptamani si tot sezonul asta mi-au adus nenumarate capturi. cred ca pestele deja nu mai trage, apa este destul de rece.....
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de crazy crap » 09 Noi 2013, 20:55

l3ogdan scrie:Salut,

Merci frumos pentru sfaturi. O sa incerc sa le pun si eu in aplicare cand o sa mai am ocazia.. Eu am decis sa folosesc riguri mai rigide si mai lungi avand in vedere ca lansez cu plumb inline/pierdut si saculet solubil + substrat malos. Am folosit si eu plastice dar fara niciun rezultat pana acum.. De exemplu astazi pot sa ma "laud" cu o partida - esec total - toata ziua nu am avut nicio prezentare. Am fost pe o balta noua unde am folosit monturile pe care le-am descris anterior iar de ace am agatat saculeti solubili cu un mix facut din pelete de 5 mm dulci, pelete de la dynamite baits din faina de peste cu valoare mare nutritiva, boabe de porumb uscat si niste pelete de max 3 mm multicolore primite bonus de la un magazin de pescuit. Pe fir de par am incercat cu 2 boabe uscate, 2 boabe de porumb dipuit in usturoi, boaba uscata + boaba de plastic flotant cu echilibrarea acului (sa fie ridicat f putin in codita), 3 boabe de porumb.. si nimic. Nici macar o trasatura. Poate trebuie sa incep sa acord atentie si locului de pescuit pe care il aleg..
Salut. Stai linistit fiecare pescar are si astfel de partide descrise de tine cu 0 pesti in minciog, chiar pe balti care le cunosc f bine, asa este pescuitul, pe langa stiinta trebuie si noroc. Oricum fiecare balta are caracteristici aparte pe care trebuie sa le descoperi pentru a prinde peste. Cel mai bine descoperi tu care combinatie este mai buna pentru a prinde peste pescuind in paralel, de ex. 2 pe reteta de porumb stiuta de tine iar 2 pe ce vrei sa testezi (silicoane, bile, alune tigrate, etc.) si la sfarsit tragi concluzii (sau chiar in timpul partidei daca este f evident rezultatul). fire zbuciumate **==

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de l3ogdan » 12 Noi 2013, 14:29

Va salut,

Multumesc pentru parerile si sfaturile impartasite.

@florinalin - scopul meu era mai mult sa "perfectionez" cumva montura, sa o optimizez pentru rezultate maxime. Cu montura descrisa (leadcore, plumb pierdut, ace de 6 + varnish pentru firul de par pozitionat aproape de curbura carligului, 2 boabe uscate pe fir de par la distanta de 0.5 cm - 1 cm de carlig , saculet solubil doar cu boabe uscate ) am avut rezultate (ciortanei intre 700 g si 2 Kg)pe o balta vecina, pe care am decis sa merg din nou a 2-a zi din we, Duminica. Motivul pentru care Sambata nu am mers tot acolo a fost apa foarte scazuta - balta era pregatita pentru navodire si apa incepea acum undeva de la 6-7 m de maluri si nu prea aveam cum sa ma instalez.. Duminica totusi am ales sa merg tot acolo si am gasit un loc pe digul din capatul baltii, si am aruncat cumva catre mijlocul apei. La fel, nu am avut absolut nicio prezentare, desi am folosit tot 2 boabe de porumb pe firul de par, ace de data asta mai mici, de 8, singurul element nou al monturii fiind nada din saculet - acel mix de pelete mai mici si mai mari + boabe de porumb de care vorbeam anterior. La un moment dat, pe 2 lansete am pus saculeti doar cu boabe uscate de porumb si pe celelalte 2 am pus saculeti cu acest mix - nicio diferenta. Cel mai probabil, problema nu a fost din cauza monturii, ci mai degraba din alte cauze: scaderea nivelului apei foarte mult in ultima saptamana, sau apetitul pestelui din ziua respectiva, sau poate ca pestele nu ajungea si in locul ales de data asta.. Cel mai tare imi pare rau ca nu am putut sa identific exact cauza. Asta e, poate pe viitor cand voi avea mai mult timp la dispozitie sa testez.
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de l3ogdan » 25 Apr 2014, 10:32

Deoarece in weekend mi-am propus sa fac o partida de pescuit la crap, m-am apucat aseara sa fac prima mea montura cu porumb flotant (pana acum le cumparam gata facute). As aprecia daca pot primi niste sfaturi / pareri din partea celor mai experimentati, ca sa stiu ce am de facut in continuare(As vrea sa fac mai multe, atat cu porumb flotant cat si cu boabe de porumb uscate). Pentru aceasta montura am folosit:

- Gamakatsu wide gape, nr. 8
- textil camasuit PB jelly wire
- boabe porumb flotant enterprise

Astept parerile voastre, eventual, daca imi puteti spune cu ce se combina cel mai bine(eu m-am gandit sa o folosesc cu leadcore/plumb pierdut), si cu ce nada sa o asociez, ar fi si mai bine!

Multumesc!

https://www.flickr.com/photos/114488897 ... 282685412/

https://www.flickr.com/photos/114488897 ... 282685412/

https://www.flickr.com/photos/114488897 ... 282685412/

https://www.flickr.com/photos/114488897 ... 282685412/

https://www.flickr.com/photos/114488897 ... 282685412/
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

Re: Sfaturi montura porumb

Mesaj de Covrigel » 25 Apr 2014, 17:41

mai fa-i o poza din profil asa, de la fundul vasului in sus, sa se vada cum sta, asa nu se vede :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”