Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de besliu » 14 Apr 2011, 19:12

dc esti din bucuresti facem amandoi o iesire la balta si te invat eu mai multe dc vrei ! sal numai bine !

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 14 Apr 2011, 19:36

Salut ... ce anume te-arinteresa mai exact? .. poate poti pune cateva intrebari si noi o sa iti raspundem !numai bine ... si fire intinse!(da sunt de acord cu tine e un stil de pescuit superb si pe mine m-a fascinat cu multa vreme in urma si de atunci nu mai pot renunta la el) :D

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 14 Apr 2011, 20:58

Salut ...intr-un cuvant tot... ce pot sa iti spun ... pe rau folosesc bete cu lungimi intre 3,60 si 3,90 depinde de loc curent , adancime , in general heavy sau medium heavy pe balta folosesc umai 3,9 m si 4,2 m medium heavy ...iar pentru un pescuit la distanta si la peste mare folosesc 4,2 m heavy ... mai folosesc si medium sau medium light numai pe balta ... dar in general prefer ceva de la medim spre heavy despre nade si monturi sunt foaret multe de spus ... dar daca o sa pui unele intrebari o sa incerc sa iti raspund! sper k ti-am fost de folos cu ceva !numai bine!

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de besliu » 15 Apr 2011, 00:03

si mie imi place sa pescuiesc fin uite batul meu pt balta http://www.totalfishing.ro/lanseta-feed ... 13126.html iar pe rau pescuiesc cu un bat de 3,60 m cu actiune pana la 120 g. mulinete numai shimano folosesc :D fire de trabucco match sinking 0,18 mm carlige gamakatsu si cosulete home made facute de catre mine :D

Avatar utilizator
pompierulpescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 17 Sep 2008, 17:13

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de pompierulpescar » 15 Apr 2011, 08:15

Am mai intrebat si pe alt forum, de ce feeder. De ce nu pescuitul la celelalte "feluri" de lansete ? Nu pun pescuitul la crapi si somnii uriasi. Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Florea Florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 03 Dec 2008, 12:02

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Florea Florin » 28 Apr 2011, 20:30

Fara a supara pe cei care ti-au raspuns pana acum te-as sfatui ptr.a te edifica de multe din cele la care doresti raspuns sa vizitezi cele 2 siteuri care fac referire la acest stil de pescuit . Dca o sa mai fie nevoie de alte intrebari poti sa iti faci un cont acolo si adreseaza-le fara retineri si sunt sigur ca vei obtine raspunsurile asteptate. In principiu sunt dezbatute mai toate subiectele legate de acest stil dar nu se stie niciodata. Numai bine si lecturare placuta caci.....ai ce!!!!!! **==

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 17 Mai 2011, 03:13

In 2-3 zile veti putea vedea filmul zilei de antrenament obligatoriu a CN Feeder desfasurat la Sarulesti cu 10 zile in urma. E mai interesant decat competitia in sine datorita explicatiilor detaliate pe care le dau concurentii.
Mai am in pregatire un material foarte bogat in explicatii, filmat la Doripesco, avandu-l drept protagonist pe renumitul campion Olandez Ian Van Schendel, unul dintre cei mai experimentati pescari de stationar din lume, realizator de nada si tester al firmei MARCEL VAN DEN EYNDE.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 25 Iul 2011, 17:20

eu am o problema legata de forfac.
la prima lansare, pun firul dupa clips-ul mulinetei pentru a arunca de fiecare data in acelasi loc.
numai ca uneori, cand scot cosuletul cu sau fara peste, gasesc forfacul infasurat in jurul cosuletului.
montura care o folosesc este cu antitangle indoit la 135 grade de care se prinde cosuletul cu agrafa.

are cineva vreo explicatie de ce mi se incurca forfacul?

merci.

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de razvy » 25 Iul 2011, 18:03

Salut ... ce lungime folosesti la forfac???

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de eden » 26 Iul 2011, 11:22

mikcutu scrie:eu am o problema legata de forfac.
la prima lansare, pun firul dupa clips-ul mulinetei pentru a arunca de fiecare data in acelasi loc.
numai ca uneori, cand scot cosuletul cu sau fara peste, gasesc forfacul infasurat in jurul cosuletului.
montura care o folosesc este cu antitangle indoit la 135 grade de care se prinde cosuletul cu agrafa.

are cineva vreo explicatie de ce mi se incurca forfacul?

merci.
de regula ajuta sa stopezi firul inainte sa ajunga cosuletul in apa, astfel incat carligul sa ,,o ia inaintea'' cosuletului si sa se aseze primul pe apa. dupa ce ajunge pe fund, mai dai o tura de manivela si totul ar trebui sa fie in ordine... eu asa fac.

stima !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de miyagi » 26 Iul 2011, 19:59

mikcutu scrie:eu am o problema legata de forfac.
la prima lansare, pun firul dupa clips-ul mulinetei pentru a arunca de fiecare data in acelasi loc.
numai ca uneori, cand scot cosuletul cu sau fara peste, gasesc forfacul infasurat in jurul cosuletului.
montura care o folosesc este cu antitangle indoit la 135 grade de care se prinde cosuletul cu agrafa.

are cineva vreo explicatie de ce mi se incurca forfacul?

merci.
Si eu sunt incepator si m-am lovit de problema asta. Foloseam antitungle-ul gresit. Cu partea scurta in sus cand trebuia invers: cu cea mica in jos si cea mare in sus. In plus nu-mi explic cum ti se infasoara forfacul cu peste in el, in jurul cosuletului.
O alta idee, eu nu mai pun firul in jurul clipsului ci folosesc un elastic din camera de bicicleta ( pana gasesc unul mai destept la masura potrivita ) direct pe tambur.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de mikcutu » 27 Iul 2011, 11:30

@razvy: nu stiu exact, dar as aprecia ca avand vreo 30 - 40 cm.

@eden: firul se opreste automat in clips cand arunc.

@miyagi: si eu folosesc anti tangle-lul tot cu partea mai lunga in sus; nu cred ca asta e problema.... :(

Avatar utilizator
everaldo78
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 16 Mai 2009, 18:07

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de everaldo78 » 01 Sep 2011, 17:25

nea florine ziceai ceva de o filmare cu ian van schndel si una la doripesco.ce se mai aude de astea?

Avatar utilizator
lochness
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 22 Dec 2007, 20:56

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de lochness » 04 Sep 2011, 18:53

Intrebare: se poate folosi fir inaintas la pescuitul cu aceste bete de feeder ? eu pe balti folosesc montura cu momitor inline incarcat cu nada si forfac scurt textil si sincer sa fiu tot timpul mi-e frica in aruncari sa nu rup varful....

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de georgemarian » 04 Sep 2011, 21:21

lochness scrie:Intrebare: se poate folosi fir inaintas la pescuitul cu aceste bete de feeder ? eu pe balti folosesc montura cu momitor inline incarcat cu nada si forfac scurt textil si sincer sa fiu tot timpul mi-e frica in aruncari sa nu rup varful....
Eu stiu ca se poate da....unul mai subtire 0,16 mm0,18mm.....nu inteleg ce treaba are varful ?uitate ce actiune are batul si respecta actiunea batului,nu depasi puterea de aruncare..daca folosesti un momitor de 50 gr mai pui si nada in el,treb sa ai grija
Ultima oară modificat 04 Sep 2011, 21:33 de către georgemarian, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”