Prologic WUSB

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Prologic WUSB

Mesaj de gabicarp » 03 Oct 2011, 13:46

salutare ,

a folosit cineva pana acum tipul asta de avertizori ?
http://www.bigfish.ro/senzori-indicator ... -2346.html

cum se comporta ?

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Prologic WUSB

Mesaj de Osiris » 16 Oct 2011, 15:47

Salutare, i-am vazut, i-am atins, dupa parerea mea sunt chiar ok, ma refer la senzori in sine lasand la o parte ca telecomanda este cu ecran color si cu mp3, senzorii sunt aproximativ la fel cu cei de la Gardner ATT.
Adica sunt mici si finuti, dar sincer as inclina mai mult spre Nash Siren RS-1

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Prologic WUSB

Mesaj de gabicarp » 17 Oct 2011, 10:22

i-am cumparat, acum o sa ma duc weekendul care vine la o partida pe moara , si sper sa traga si pestele ca sa ii vad in actiune. asa sunt foarte bine lucrati , au niste finisaje foarte fine, dar trebuie vazuti pe teren.
RS-1 cred ca sunt mult peste WUSB si sunt si triplu la pret .

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Prologic WUSB

Mesaj de Osiris » 18 Oct 2011, 00:15

Ast si eu pareri despre ei.
Ms.

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Prologic WUSB

Mesaj de onu_eckou3 » 19 Oct 2011, 07:53

cat te au costat? i ai luat de la marele peste?

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Prologic WUSB

Mesaj de gabicarp » 19 Oct 2011, 08:55

1260 lei . pai la altii nu am gasit, de asta am luat de la ei .
Bateriile mai costa si alea vreo 50-60 lei .
am gasit pe ebay dar sunt numai 3 senzori + statie.
Pe site-urile germane se gasesc cel mai multe si sunt si mai ieftine, din pacate nu fac livrari in romania .

Avatar utilizator
nicuBi7014
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 19 Mar 2011, 18:11

Re: Prologic WUSB

Mesaj de nicuBi7014 » 19 Oct 2011, 11:12

[quotePe site-urile germane se gasesc cel mai multe si sunt si mai ieftine, din pacate nu fac livrari in romania .[/quote]

gresit, se livreaza si in Romania. cu tot cu transport, pana in Timisoara, au iesit la 1050ron, 4+1. si-a cumparat un prieten si am vrut sa imi cumpar si eu, dar nu ma convinge statia.

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Prologic WUSB

Mesaj de onu_eckou3 » 23 Oct 2011, 00:17

poate nu are rost dar daca ai timp si chef te as ruga sa le faci niste poze din toate pozitiile sa vedem si noi cum arata mai exact. eventual pe langa un obiect caruia ii stim cu totii dimensiunea sa ne facem o idee. daca nu iti cer prea mult!:) thanks!

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Prologic WUSB

Mesaj de gabicarp » 24 Oct 2011, 11:06

Salutare,
Am fost sambata pe MV2 in speranta ca o sa vad senzorii la lucru . Am sperat ca o sa prind la fel ca la ultimile iesiri - min 70 kg dar din pacate balta a fost superplina asa ca am reusit sa prind loc in a doua jumatate a baltii.
Probabil si din cauza asta pestele a fost absent . Am luat un singur crap de 4 kg, la o trasatura anemica si am mai avut o trasatura frumoasa , din pacate neconcretizata . Despre senzori pot sa spun ca mi se par putin sensibili, poate si din cauza vantului foarte puternic care a batut toata ziua .
Rotita aia are un canal pe unde intra firul, parerea mea ca daca e un fir mai mare de 0,35 nu cred ca intra prin locasul ala, oricum am vazut ca daca sta firul si pe rotita tot isi face treaba . Senzorul are un singur buton de unde se regleaza volumul , in rest nu se poate alege sensibilitatea sau un alt tip de sunet, el vine cu un sunet presetat din fabrica - care apropo e destul de misto .
Referitor la statie pot sa spun ca mie mi-a placut , in sensul ca atunci cand ai un singur sunet la senzor, statia suna tot o singura data, daca sunt 2 sunete la senzor , statia are si ea 2 sunete, e in functie de intensitatea trasaturii . Daca un peste trage sanatos si pleca bait-runnerul si esti in cort sau in masina, iti dai seama dupa cum suna statia dac e peste sau un singur tac . Unele statii de la alti avertizori am observat ca la un singur tac la senzor poate din cauza pestelui sau a vantului, suna de parca a tras pestele lanseta in apa . In rest ca statia are mp3 sau alte chestii de astea destepte, pe mine nu ma intereseaza . Pe ecranul statiei apare un patratel cu, culoarea senzorului la care a fost trasatura, iar culorile sunt intr-o anumita ordine pe ecranul statiei poate si de asta e bine ca si senzorii cand se monteaza pe picheti sau rod-pod sa fie pusi in ordinea respectiva . Daca e soare , pe ecranul statiei nu se vede mai nimic . Statia se poate incarca cu incarcator de nokia de ala subtire, cu cablu usb direct din calculator, probabil si de la masina merge incarcata .
Cam astea ar fi primele impresii despre WUSB .
Mai vedem la partidele viitoare cum se comporta .

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Prologic WUSB

Mesaj de Osiris » 24 Oct 2011, 23:29

gabicarp scrie:...................................
Referitor la statie pot sa spun ca mie mi-a placut , in sensul ca atunci cand ai un singur sunet la senzor, statia suna tot o singura data, daca sunt 2 sunete la senzor , statia are si ea 2 sunete, e in functie de intensitatea trasaturii . Daca un peste trage sanatos si pleca bait-runnerul si esti in cort sau in masina, iti dai seama dupa cum suna statia dac e peste sau un singur tac . ...................... .
Chestia asta o au si cei vechi polifonici.
Deci din prima impresie, m-am lamurit, nasol ca nu are reglaje pe volum, sensibilitate si alte sunete.
Pacat, senzorii aratau ok, statia nu ma incanta, dar treceam cu vederea acest aspect.
Concluzia.... mai cautam.

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Prologic WUSB

Mesaj de gabicarp » 25 Oct 2011, 09:30

pe volum au reglaje - sunt vre-o 4 trepte de reglaj ultima fiind fara sonor deloc. se apasa pe butonul ala de pe senzor si la fiecare apasare se modifica volumul.
ca sa-l inchizi sau sa-l deschizi trebuie tinut 3-4 sec pe butonul de pe senzor.

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Prologic WUSB

Mesaj de gabicarp » 25 Oct 2011, 09:33

e concurs pe MV saptamana asta si am vazut pe pozele de pe alt site ca un concurent are prologic WUSB .
poate sa dea mai multe detalii ca o sa prinda peste 4 zile si o sa fie si frig si o sa-i probeze in conditii de vreme si de pescuit diverse .
acum cred ca pentru astfel de detalii e bine de mers pe balta si stat de vorba direct cu el in ultima zi de pescuit .

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”