SECRETUL MOMITOARELOR

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Dan Mitranescu » 04 Iun 2011, 19:18

Asa cum am promis am sa arat metoda prin care am reusit ca atunci cand pescuiesc cu momitor sa nu mai fiu deranjat de rasucirea firelor .
Cu ajutorul unui patent se prinde momitorul de un capat si se rasuceste DE LA DREAPTA CATRE STANGA incercand sa pastram axa acestuia.
Sper sa va fie de folos ...
Fişiere ataşate
Momitorul inaintea rasucirii
Momitorul inaintea rasucirii
Prinderea in patent a momitorului
Prinderea in patent a momitorului
Rasucirea de la dreapta catre stanga a spirelor
Rasucirea de la dreapta catre stanga a spirelor
Diferenta aparuta in urma rasucirii
Diferenta aparuta in urma rasucirii

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Laurentiu » 05 Iun 2011, 12:04

Dar aceasta rasucire nu afecteaza negativ momeala pe momitor in timpul lansarii? Ma refer la faptul ca nu mai are o priza asa buna pe arc....

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Iun 2011, 12:36

Laurentiu scrie:Dar aceasta rasucire nu afecteaza negativ momeala pe momitor in timpul lansarii? Ma refer la faptul ca nu mai are o priza asa buna pe arc....
Nu exista diferente din acest punct de vedere.
Momitorul se poate incarca identic , iar nada sta foarte bine .
Am descoperit acest "artificiu" in timpul concursului "Cupa Campionilor" de anul trecut de la MV2 si de atunci numai asa pescuiesc.
Incercati si garantez "dependenta" de a rasuci momitoarele.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Ion Mironov » 05 Iun 2011, 13:36

confirm...... :D :D :D :D


urat patent.... =)) =)) =))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de gor965 » 05 Iun 2011, 14:48

Nu cred ca merge la orice tip de momitor !...adica sarmele alea trebuiesc sa fie f. bine incastrate in plumb !Dane , ai tai sunt facuti cu simt de raspundere, nu ? :D
Ptr. cine nu intelege exact cum sta treaba, sa mentionam ca directia de rasucire a momitorului pe recuperare e inversa fata de directia de rasucire a firului imprimata de corpul rotor al mulinetei ! Pe acest principiu aparusera pe piata plumbii Spin Doctor de la Gardner :
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Iun 2011, 18:34

gor965 scrie:Nu cred ca merge la orice tip de momitor !...adica sarmele alea trebuiesc sa fie f. bine incastrate in plumb !Dane , ai tai sunt facuti cu simt de raspundere, nu ? :D
Ptr. cine nu intelege exact cum sta treaba, sa mentionam ca directia de rasucire a momitorului pe recuperare e inversa fata de directia de rasucire a firului imprimata de corpul rotor al mulinetei ! Pe acest principiu aparusera pe piata plumbii Spin Doctor de la Gardner :
Merge cu orice tip de momitor la care poate fi facuta rasucirea spirelor.
Eu am facut experienta numai pe ale mele si nu am stricat niciunul.

Cand am descoperit acest truc stateam necajit de cum se rasuceau firele dupa o zi de concurs. De multe ori ca sa rezolvam problema taiam montura si intindeam cativa zeci de metrii firul pe camp dupa care il mulinam strans printre degete. Destul de deranjant mai ales in timpul unei competitii solicitante.
Am avut ideea ca trebuie sa "derasuceasca" cineva firul si am ajuns la concluzia ca numai o forma elicoidala data momitorului poate sa faca acest lucru.
Am inceput sa ma gandesc in ce parte sa rasucesc spirele incercand sa "calculez" sensul. Dupa cateva minute in care Florin se uita la mine ca la felul 14 vazand cum dau din maini si vorbesc singur :D am decis sa indoi spirele intr-o directie si in urma rezultatului sa iau decizia finala.
Am ghicit din prima ... :)
Starea ironica a lui Florin s-a transformat imediat in una serioasa observand firele care nu se mai rasuceau :
" Poate mai spui la cineva ...!" :D ...tot ce a mai putut sa zica... :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de gor965 » 05 Iun 2011, 19:35

Dan Mitranescu scrie:.........

Merge cu orice tip de momitor la care poate fi facuta rasucirea spirelor.
Eu am facut experienta numai pe ale mele si nu am stricat niciunul.
Eu am stricat mai multe ...fara sa le fac ceva deosebit ! :D De-aia ziceam ca nu merge cu orice momitor...ca daca-i turnat aiurea , prin rasucire, iti ies tijele de metal din plumb !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Butaru Gabriel » 05 Iun 2011, 20:19

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:.........

Merge cu orice tip de momitor la care poate fi facuta rasucirea spirelor.
Eu am facut experienta numai pe ale mele si nu am stricat niciunul.
Eu am stricat mai multe ...fara sa le fac ceva deosebit ! :D De-aia ziceam ca nu merge cu orice momitor...ca daca-i turnat aiurea , prin rasucire, iti ies tijele de metal din plumb !
George cele facute de Dan varnisul in partea de sus nu este lipit si de aceea merge, la restul varnisul este ca in partea de jos lipit din turnare.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de gor965 » 05 Iun 2011, 20:45

Butaru Gabriel scrie:
George cele facute de Dan varnisul in partea de sus nu este lipit si de aceea merge, la restul varnisul este ca in partea de jos lipit din turnare.
Am inteles, dar nu tija de plastic e problema ci tijele metalice care constituiesc momitorul si care nu au priza buna la capetele de plumb ! Am cumparat cateva momitoare pe care daca le strangeam mai tare cu nada, riscam sa raman cu tijele alea in palma ! Sunt prea scurte, nu sunt fixate bine in plumb si dupa cateva socuri se dezlipesc din lacasul lor si cad pur si simplu !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Iun 2011, 23:02

gor965 scrie:
Butaru Gabriel scrie:
George cele facute de Dan varnisul in partea de sus nu este lipit si de aceea merge, la restul varnisul este ca in partea de jos lipit din turnare.
Am inteles, dar nu tija de plastic e problema ci tijele metalice care constituiesc momitorul si care nu au priza buna la capetele de plumb ! Am cumparat cateva momitoare pe care daca le strangeam mai tare cu nada, riscam sa raman cu tijele alea in palma ! Sunt prea scurte, nu sunt fixate bine in plumb si dupa cateva socuri se dezlipesc din lacasul lor si cad pur si simplu !
Eu am rezolvat problema iesirii sarmelor din momitoare de cand m-am apucat sa le fac in urma cu opt ani.Aici ma refer la cele cu gramaj mic , fara tija. Este un mic secret pe care nu este nevoie sa il spun ... :)

La momitoarele cu tija nu am avut nici cea mai mica problema cu iesitul spirelor din plumb.

Avatar utilizator
voodoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 14 Apr 2010, 10:15

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de voodoo » 11 Iun 2011, 21:57

Dan Mitranescu scrie:
gor965 scrie:
Butaru Gabriel scrie: Eu am rezolvat problema iesirii sarmelor din momitoare de cand m-am apucat sa le fac in urma cu opt ani.Aici ma refer la cele cu gramaj mic , fara tija. Este un mic secret pe care nu este nevoie sa il spun ... :)
Ni-l spui şi nouă ?

Mulţumesc !

Eu mă gândeam să pun sârmă de cupru dar nu ştiu dacă prinde plumbul pe cupru .
O să încerc când ajung la muncă .

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Costel Jambu » 06 Aug 2011, 12:24

Dan Mitranescu scrie:Cand am descoperit acest truc stateam necajit de cum se rasuceau firele dupa o zi de concurs. De multe ori ca sa rezolvam problema taiam montura si intindeam cativa zeci de metrii firul pe camp dupa care il mulinam strans printre degete. Destul de deranjant mai ales in timpul unei competitii solicitante.
Am avut ideea ca trebuie sa "derasuceasca" cineva firul si am ajuns la concluzia ca numai o forma elicoidala data momitorului poate sa faca acest lucru.
Am inceput sa ma gandesc in ce parte sa rasucesc spirele incercand sa "calculez" sensul. Dupa cateva minute in care Florin se uita la mine ca la felul 14 vazand cum dau din maini si vorbesc singur :D am decis sa indoi spirele intr-o directie si in urma rezultatului sa iau decizia finala.
Am ghicit din prima ... :)
Starea ironica a lui Florin s-a transformat imediat in una serioasa observand firele care nu se mai rasuceau :
" Poate mai spui la cineva ...!" :D ...tot ce a mai putut sa zica... :D
Si se mai mira unii de ce Dan este pescar bun.Unul dintre motive este ca isi pune capul la contributie in tot ceea ce face,nu ia totul de-a gata ca multi altii.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: SECRETUL MOMITOARELOR

Mesaj de Costel Jambu » 06 Aug 2011, 12:30

Dan Mitranescu scrie:Eu am rezolvat problema iesirii sarmelor din momitoare de cand m-am apucat sa le fac in urma cu opt ani.Aici ma refer la cele cu gramaj mic , fara tija. Este un mic secret pe care nu este nevoie sa il spun ... :)
Nici nu trebuie sa spui vreun secret atat timp cat avem pe piata momitoare produse de tine.Putem pescui fara a sti secretul,doar cumparand momitoarele.Asta ar fi primul lucru.
Al doilea ar fi ca ,cei care-si fac singuri,pot cumpara doar unul de la tine si pot afla secretul.Eu asa as face.Nu e ca la un mix,unde chiar nu poti sa-ti dai seama cu certitudine compozitia tuturor ingredientelor.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”