Balta de la Zau de Campie?

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de tonny » 11 Ian 2010, 17:27

Buna tuturor celor care sunt iubitori ai pescuitului si care practica mai ales C&R.As vrea sa obtin cateva informatii despre Zau de Campie adica despre ce se mai poate prinde acolo?despre taxa si de felul pescuitului?daca se poate si noaptea pescui si cam ce momeli dau cele mai bune rezultate? **==

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de bufu » 11 Ian 2010, 18:43

eu iti sugerez sa cauti alta balta :)) ....chiar nu ai de ce sa bati drumul pana acolo...doar niste carasi se mai prind primavara cam 2 luni prin aprilie-mai in rest..... ~x(

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de alex_mures » 11 Ian 2010, 19:47

silviu are dreptate
iti recomand Faragau....salba de lacuri Toldal-Bala-Faragau
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de tonny » 12 Ian 2010, 12:49

mersi pt raspunsuri si as vrea sa imi spui si mie pe unde anume gasesc baltile de care mi-ai zis Fargsu si celelalte?eu sunt din alba iulia si pescuiesc mai des pe Aurel Vlaicu care are foarte mult ten si pe Daia Romana unde se ia destul de bine dar numai ciortani de 2 kg maxim 3 si razlet mai poti avea norocul sa prinzi ceva mai mare pe la vreo 7-8 kg(cred ca sunt doar vreo 5 exemplare in toata balta =)) )

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de bufu » 13 Ian 2010, 15:12

pe drumul de la Targu-mures spre Reghin in localitatea Dumbravioara se face stanga (e un indicator cu localitatea Faragau), treci Muresul pe la Glodeni si apoi tot inainte ....din Tg-Mures sunt vreo 15-20 km parca, baltiile sunt destul de salbatice, au mult fitofag mare, dar si crap ....merge si la boilies( cel putin un coleg a luat 2 ciortani la 1016 solubile) fara a nadi cu boilies doar pelete, Ultima balta cea de la Faragau e declarata rezervatie naturala datorita faunei si florei, foarte grea multa vegetatie subacvatica,plauri,lebede :) etc...dar ascunde exemplare trecute bine de 15 kg unii vb si de 20+ :D

Avatar utilizator
tony13
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Ian 2009, 12:19
Localitate: Turda Cj.

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de tony13 » 13 Ian 2010, 18:56

Nu are rost sa vi pana la Zau,cand ai SACELU (SB.) aproape. :?: :?: ;)
TOATE CELE BUNE ...

Avatar utilizator
mihaiberes
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 01 Noi 2009, 11:38
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de mihaiberes » 13 Ian 2010, 19:16

De aproape o luna lacul mare de la Zau este secat.S-a tras pestele si nu au mai bagat apa.Acum e doar namolul de pe fundul baltii.Stiu asta pt. ca trec saptamanal in drum spre socrii.S-a tras pestele cam de pe toate lacurile din zona Zau ce apartin de firma Agripinerolo.Zvonerii si raspindacii din zona spun ca isi vor schimba proprietarii.Dar poate ca sunt doar zvonuri.
Multi indivizi din societatea moderna sunt ca barcagiii: trag la vasle dar stau cu spatele la viitor. (Henry Coanda)

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de tonny » 13 Ian 2010, 23:42

nu stiu ce sa zic daca este secat sau nu deoarece eu am fost duminica asta si am trecut pe acolo si avea apa ce e drept mai putina decat de obicei si era si inghetata iar pe margine vreo 5 - 10 metri era dezghetata.Poate o fii inghetat si din cauza ca este prea mica apa ce a mai ramas sau cine stie ce :-?? iar despre Sacel de care ziceai ca este aproape nu are rost asa sunt de parere cunoscatorii din zona.Sau poate mint sa prinda numai ei :^O :-@

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de tonny » 18 Ian 2010, 01:50

haideti aredeleni curaj ca nu musca topicul :D sau cei care au comentat subiectul sunt singurii care au pescuit sau stiu cevA despre Zau de Campie :-?? :-?? LUMINATI-MA SI PE MINE :idea: :idea: :idea:

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de cristea radu » 18 Ian 2010, 19:06

@tonny
Salut
Eu anul acesta am pescuit de 5 ori pe Zau.De prins am prins cativa carasi iar in toamna tarziu(inainte sa dea drumul la apa)3 salai mari(la bucata de peste).Sa prins la pufarin(si ceva crap am vz eu),porumb,mamaliga,viermi.Taxa 30 ziua si 20 noaptea.De bagat peste nu stiu ce vor mai baga.
Numai bine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de mihi78 » 18 Ian 2010, 21:35

desi nu sunt din zona si eu te sfatuiesc sa alegi momentan o alta balta!
anul asta am pescuit de doua ori pe ea mai exact in aprilie (cand tragea si se mai prindea peste) si in toamna prin septembrie cand doar m-am ales cu un gratar (niciun tac la 4 scule- 3lansete si o undita- 12h pescuit si multe momeli incercate)! [-x am impresia ca s-a umblat si la apa deoarece era in scadere (am poze facute pe balta si la cat e de mare nu prea se poate evapora asa repede)!in jurul meu erau niste pescari din alta localitate foarte utilati care plantau cu barcuta in larga 150-200m si vreau sa-ti spun ca plictisiti au inceput sa dea la rapitor.
poti incerca balta Iernut sau Faragau, cea din urma mie mi-a placut f mult, pare o oaza de liniste.
taxa-30 ron
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de zamfi » 18 Ian 2010, 22:43

Treaba vine cam asa:taxele sunt cum a zis Radu.Peste anul trecut ...am luat salau bine in primavara ,dar dupa aceea pauza :DBibani in toamna. Restul nu ma pasioneaza. La ora asta se baga apa in lac ,dar din pacate doar atat ~x( Pe anul in curs balta e terminata 100%. Din pacate...Made in Ro!
Eventual la Brateni daca vrei crap. Sacel ...nu prea merita.

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de tonny » 18 Ian 2010, 23:52

sa inteleg ca cea mai buan varianta ar fii sa imi pun in plan alta balta anul asta de fapt eram pus in tema cat de cat dar voi m-ati informat si mai mult si va multumesc pe aceasta cale .

Avatar utilizator
mihaly
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 27 Feb 2010, 04:19

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de mihaly » 27 Feb 2010, 14:47

zau este o batjocora se recolteaza si se lasa citva crapi .se deschide o noua balta in glodeni 100 taxa 8 bete si se zice ca are peste. nu s-a pescuit nici odata pe balta.era cea mai pazita din complexul de 6-7 balti

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: Balta de la Zau de Campie?

Mesaj de gimi_mures » 27 Feb 2010, 15:23

8 bete :-t ~x( ( asta e problema la noi...)...si dupa o luna e pustie [-x
Prinde si Elibereaza

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”