Pastrare solubile peste iarna. Cum?

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de AlexFI » 09 Noi 2013, 19:37

Salutari!
Desi vremea de afara inca mai tine cu unii pescari pentru mine sezonul la crap s-a incheiat si am ramas "pe stoc" cu vro 2-3 kg de solubile de la Senzor de care mi s-ar rupe sufletul sa le arunc (mai ales ca m-au si costat o gramada). Asa ca m-am mai documentat putin si am inteles ca tinute in sare sau in lapte de porumb ar rezista cateva luni (4-5 luni). Dar pe mine ma intereseaza sa ma tina cam pana la inceputul verii viitoare. Exista vreo metoda care sa imi garanteze ca vor tine pana prin iunie 2014 (7 luni) sau as putea sa le arunc de pe acum? Congelarea ar functiona la solubile? Voi ce metode folositi? Va multumesc in avans!

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de darthfather » 09 Noi 2013, 20:22

Baga-le fara problema la congelator.Atentie la decongelare sa nu o faci brusc(microunde).de fapt ele nu contin ou,asa ca poti sa le pastrezi si intr-un loc aerisit si racoros(intr-un juvelnic vechi).Ele se vor intarii, si vei avea un avantaj ca se vor topi mai greu.
In nici un caz sa nu le tii in dip sau lapte de porumb,risti sa nu le mai gasesti.
Numai bine!!!

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de odoctee » 10 Noi 2013, 00:18

salutari Alex, acelasi sfat l-am cerut si eu cu ceva timp in urma domnului Vlad Pavlovici, raspunsul sau a fost (sper sa nu se supere pentru copy-paste :) )
citez:
"Solubilele se pastreaza foarte bine ingropate in sare, in sensul ca nu se usuca, raman la fel de proaspete. Le poti pastra si in pelete, dar se vor usca si vor fi mai putin solubile.
Boiliesurile fierte se pot tine la congelator (daca vrei sa ramana moi, asa cum erau cand le-ai cumparat) sau se pot usca."
numai bine, adrian, tulcea.
CARP HUNTERS TEAM

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de AlexFI » 10 Noi 2013, 14:41

Va multumesc mult pentru raspunsuri. In functie de ce spatiu dispun fie o sa le tin la sare fie le bag la congelator. Din cate pot sa imi dau seama, varianta cu congelatorul ar fi mai ok dar ramane de vazut. as putea sa le impart 50/50 si o parte o inghet, o parte la sare. De-asemeni, pop-urile in cutii desigilate dar cu capac foarte bun tin perioade lungi de timp sau trebuiesc si alea tinute in anumite conditii? pe cutie scrie termen de valabilitate pana in 2020 (dar nu e specificat daca sigilate sau nu). Multumesc inca o data. Stima!

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de daddy caddy » 14 Noi 2013, 17:35

PUNE-LE INTR-O GALEATA DE PLASTIC,PRESARA O MANA DE SARE PESTE ELE SI LA PRIMAVARA O SA LE AI LA FEL CUM SUNT ACUMA!IN FELUL ACESTA NICI NU O SA SE FACA CA PIATRA!SA LE MAI INVARTI DIN CAND IN CAND!(EU ASA LE PASTREZ SI CREDEMA CA NU AM AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA) **==
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de AlexFI » 15 Noi 2013, 11:56

Hmmm...inseamna ca am cam exagerat cu sarea :)). Eu am pus intr-o cutie de 6 litri un pat de sare, peste el boiliesurile unul langa altul (cu spatiu intre ele), alt strat de sare, alte boiliesuri, alt strat de sare si tot asa pana am bagat toate boiliesurile. In total am folosit cam 4 kg de sare grunjoasa.

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: Pastrare solubile peste iarna. Cum?

Mesaj de odoctee » 15 Noi 2013, 19:31

AlexFI scrie:Hmmm...inseamna ca am cam exagerat cu sarea :)). Eu am pus intr-o cutie de 6 litri un pat de sare, peste el boiliesurile unul langa altul (cu spatiu intre ele), alt strat de sare, alte boiliesuri, alt strat de sare si tot asa pana am bagat toate boiliesurile. In total am folosit cam 4 kg de sare grunjoasa.
nu-i nicio problema!
multa sare am folosit si eu
CARP HUNTERS TEAM

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”