PRESIUNEA ATMOSFERICA

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de bujor marius » 22 Feb 2009, 16:50

Salutare la toata lumea, am si eu o nelamurire, referitoare la presiunea atmosferica, care este in continua schimbare, si anume cat de mult influenteaza pescuitul, in special al crapului. Auzisem ca un anume tip de presiune este favorabila.....daca ma puteti ajuta ....sunt mai nou in domeniu, mai ales in ale crapului si nu prea cunosc :-?? ......fire cat mai intinse... ;)

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2009, 21:23

Domnu Bujoare sati explic pe fiecare centimetr de suprafata sta o forta de un kil Cu cata urci pe munte cu atatea ai mai putin aer deasupta ta deci mica.Eu am unu acasa la mine intrun tub astupat la cap am mercur.Cand il intorc imi arata presiuni pe scara cu gradati :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de stefanflorin » 23 Feb 2009, 00:13

pai ideal e sa fie presiunea constanta fara schimbari majore. Acum treaba cu "e bine sa fie mica" nu mi-a demonstrat nimic pana acum, pt ca mananca si pe mica si pe mare insa nu trebuie sa oscileze mult si astea sunt legate strict si de oscilatia nivelului apei. Daca ai presiune mica dar scade apa....clar "canci peste" daca la fel ai presiune mica si apa e in crestere usoara, de regula e bine, cel putin asta am observat pe rauri...nimic nu poate fi standard, depinde de la caz la caz. Ramane sa mergem pe malu apei sa facem constatarile. Eu am ajuns la concluzia ca gradul de luminozitate ar fi mai important decat presiunea in modul de hranire al pestilor. Vara de ex ,mergi la peste dimineata, mananca bine, se incalzeste afara, apare soarele , gata cu muscaturile, pestii se ascund sau urca in straturile superficiale ale apei pt a profita de temperatura mai ridicata a acestora si parca cineva apasa pe un buton si le zice stop. Vine seara, iara perioada intensa de hranire. Si sunt si zilele "acelea" cand nu conteaza cu ce arunci in ei, mananca in draci, ca e presiunea nu stiu cum, ca e soarele nu stiu cum ei papa...dar astea-s raritati. Parerea mea! :!!
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 01:58

Presiunea atmosferica iti poate influenta 100% o partida de pescuit , atat in bine cat si in rau ! De regula o scadere brusca a presiunii anunta prezenta unui front atmosferic caracterizat prin instabilitate iar pentru pesti e un semn ca vine timp rau si e cazul sa caute un adapost ,un loc cu apa mai adanca ! Dupa trecerea frontului presiunea isi revine ,creste la fel de brusc , pestii simt aceasta crestere si cauta un loc cu presiune mai mica ,deci apa mai putin adanca. Asa s-a nascut legenda ca pestele trage bine dupa si chiar in timpul furtunii .Daca mai si ploua se spune ca se oxigeneaza apa si pestii umbla mai mult intre ape ! Daca umbli cu un barometru dupa tine vei sti cand scade ori creste presiunea cu siguranta !
P.S
Nea Gogu ,ala ce ai matale se cheama Barometru ,nu ? :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 10:41

Domle Gor966 e barometr facut de minecu cineva ce lucereaza la statiuni meteo.Ddetali peprivat :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 11:03

@Gogu

Vezi ca ai mesaj privat ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de bujor marius » 23 Feb 2009, 15:41

Va multumesc pentru toate, foarte interesant si cu presiunea asta, la fel precum auzisem ca si vantul influenteaza pescuitul si multi alti factori. cel mai bine ar fi, parerea mea "sa aiba pestele pofta de mancare" :D atunci nu mai depindem de nimic :D

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de tavimai » 24 Feb 2009, 16:08

gogu steriade scrie:Domle Gor966 e barometr facut de minecu cineva ce lucereaza la statiuni meteo.Ddetali peprivat :-w
Mai sunt si altii interesati de "sesretul asta militar"!Daca e "secret" inseamna ca poate fi scris aici asa, mai incetisor,ca sa nu auda prea multa lume nu?Doar daca era "barometru pentru prostie" era secret ca nu trebuia sa ajunga parlamentarii la el cu orice pret ca ni-l spargeau! =)) Sau e in vigoare vreo lege care zice ca e voie sa fie doar "unul pe judet"?"Da-ne-o noua astazi"!...ca te rugam ca pe Tatal Nostru ! :-w :-? =D>

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 17:43

domle Tavi nul dau ca nu vrea cel de meteo.la neveniti pe forumur :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de tavimai » 24 Feb 2009, 22:41

gogu steriade scrie:domle Tavi nul dau ca nu vrea cel de meteo.la neveniti pe forumur :-w
D-lui Gogu cu mulţumiri !


"Nul " e cel egal cu zero
Secretos precum e "Nero"!
Nu-l consider "pescar fin"
Pe-ăla cu ..."burtoiul plin"!

Pe "forumur de neveniti"
Sunt destui neaveniţi
Si mereu "işi limbă plimba"
Până-si încaseaza tifla!

De -i fi de site "propretar"
Si cu-ale tale "neamuri" să-l domnesti
De omenie "pic" să ai habar
Si-n primul rând să nu jigneşti !

"Domle" Steriade Gogu
Frumos spuneai ca nu se poate!
Ca nu era nevoie sa striveşti "milogu"
Dar din greşeala ai..."vărsat cana cu lapte"!

De "boamba ta secreta" fericit sa fii
Si barometrul ăla între craci sa-l ţii
Doar tu să ştii ce-i presiunea
După "fasole" sa te ..."lumineze des minunea"!

Precum şi "vulpea cea cu struguri"
Ce acri zice-apoi că sunt ,
Mă mulţumesc si eu cu ale mele trucuri
Si nu mă lupt c-un "cracter mărunt"!

Baftă totală să ai şi tu la peste
Cu tolba ta voios si barometrul,
Orar sa vezi cum presiunea creşte
Si nu uita sa-ţi iei si ...termometrul !

N-are nici o importanţă
Că p-aci ne curentăm
Prieteni noi să fim pe baltă
Si o dovada "de obraz" să dăm !

[-x

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 23:48

Domle Tavi frumoasa rima da nu mati convins.eu vam spus adevarul.nam caracter marunt,nu?nul pot tine intre cracii ca are mercur
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de tavimai » 25 Feb 2009, 00:01

gogu steriade scrie:Domle Tavi frumoasa rima da nu mati convins.eu vam spus adevarul.nam caracter marunt,nu?nul pot tine intre cracii ca are mercur
"E ... BUNA ASTA !" De-i greu pune-l jos!Sau eventual mai faceţi cu schimbul cu meteopescarul !Si acum lăsând glumele şi şicanele la o parte poţi măcar să-mi zici "dacă are ceva efect"?Merită osteneala?Că aş avea si eu "sursa de inspiraţie" dar nu ştiu daca merită osteneala !Dar dacă nu merită şi mai e şi brevetată de alţii mai bine mă las păgubaş şi mă descurc aşa ca şi până acum !
Chestia cu "neveniti" era niţel deplasată !In rest e ok!

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de scorpion » 25 Feb 2009, 11:26

se spune ca presiunea standard ar fi 760mm hg ,din experienta spun ca pe prut pestele este mai activ cand presiunea este standard sau un pic mai mare .,dar presiunea luata individual nu are prea mare relevanta ci ar trebui sa existe o ecuatie dintre presiune ,temperatura, viteza vantului dac sunt precipitatii ...

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: PRESIUNEA ATMOSFERICA

Mesaj de Alexandru » 25 Feb 2009, 15:08

Sunt 100% de acord cu gor965( in acest caz).

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”