Mixul Craptor

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
taurul
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 03 Mar 2015, 09:44

Re: Mixul Craptor

Mesaj de taurul » 21 Apr 2015, 16:29

Eu aleg varianta mai simpla: de unde se poate achizitiona?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 27 Apr 2015, 02:32

taurul scrie:Eu aleg varianta mai simpla: de unde se poate achizitiona?
Asta e de fapt varianta cea mai dificila... chiar imposibila dupa cunostintele mele, pana se va gasi cineva sa-l produca pentru comercializare. :)
Va rog sa recititi articolul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 06 Mai 2015, 14:19

Asa cum am spus am facut mixul si l-am si testat,dar doar intr-o singura partida de 24h.L-am pescuit in paralel cu o bila belachan productie proprie.Per ansamblu bila belachan a prins mult mai bine decat craptor,iar craptor nu a inceput sa prinda decat dupa vreo 10 ore.Acum fiind o bila cu o aroma discreta poate pleaca mai greu...nu stiu.O voi testa din nou saptamana viitoare intr-o partida mai lunga(72h) si voi trage atunci mai multe concluzii.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 12 Mai 2015, 14:35

adnov scrie:Asa cum am spus am facut mixul si l-am si testat,dar doar intr-o singura partida de 24h.L-am pescuit in paralel cu o bila belachan productie proprie.Per ansamblu bila belachan a prins mult mai bine decat craptor,iar craptor nu a inceput sa prinda decat dupa vreo 10 ore.Acum fiind o bila cu o aroma discreta poate pleaca mai greu...nu stiu.O voi testa din nou saptamana viitoare intr-o partida mai lunga(72h) si voi trage atunci mai multe concluzii.
Am incercat si eu o varianta de Craptor in care am inlocuit faina de peste predigerata cu pudra de belachan (de la CC Moore) - 50g/1kg si intr-adevar a dat rezultate ceva mai repede dar in 48 de ore s-au egalizat. De aceea nu m-am hotarat sa schimb reteta, nu mi s-a parut relevant rezultatul, desi recunosc ca nu am insistat cu testul. Am pescuit o singura data cu reteta modificata asa.

PS Uitasem deja de acel test, noroc ca l-am gasit notat. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 18 Mai 2015, 12:03

M-am intors din partida de 72h si rezultatele craptorului au fost foarte bune.Intr-adevar bila "pleaca" un pic mai greu,dar apoi prinde si prinde bine.Majoritatea capturilor au venit la craptor fapt care m-a determinat spre sfarsitul partidei sa trec toate lansetele pe acest boilies.Singura problema a fost cu selectia prinzand la fel de bine si platica si caras chiar pe bile de 20mm.
Puteti sa-mi spuneti daca stiti cat CSL lichid ar trebui sa folosesc ca sa inlocuiesc pudra?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 19 Mai 2015, 12:13

adnov scrie:M-am intors din partida de 72h si rezultatele craptorului au fost foarte bune.Intr-adevar bila "pleaca" un pic mai greu,dar apoi prinde si prinde bine.Majoritatea capturilor au venit la craptor fapt care m-a determinat spre sfarsitul partidei sa trec toate lansetele pe acest boilies.Singura problema a fost cu selectia prinzand la fel de bine si platica si caras chiar pe bile de 20mm.
Puteti sa-mi spuneti daca stiti cat CSL lichid ar trebui sa folosesc ca sa inlocuiesc pudra?
Nu pot spune cu precizie dar in principiu intre 50-60ml/kg.
Pentru selectie adauga ulei de piper si creste doza de sare pana la dublu. De platica e greu de scapat ca mananca orice tip de boilies-uri. Cel mai simplu e sa-i oferi un pat de nada lateral la 5-10m, ca s-o indepartezi.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Mixul Craptor

Mesaj de xzibit » 13 Aug 2015, 10:41

Am si eu cateva intrebari legate de mix domnule Florentin.

1. GLM,Betaina,Pudra de ou ,aroma trebuie inglobate in mix ? sau in apa cu care urmeaza sa se framante coca.
2. Cu ce cantitate de apa avem nevoie la un kilogram de mix?
3.Care ar fi timpul de fierbere oportun atat pe abur cat si in oala,banuiesc ca a-ti testat ambele metode.

Multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 14 Aug 2015, 14:53

1. Totul se pune in mix.
2. Se pune apa peste mix, cate putin, cat e nevoie.
3. La fiert, aprox. 2min. pana cand bila devine elastica si sare daca o lasi sa cada pe jos. La abur aprox. 14min., depinde si de puterea aparatului. Fa un test.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Mixul Craptor

Mesaj de xzibit » 14 Aug 2015, 21:17

Am inteles,o sa rulez cat de curand,voi pescui si voi revenii cu o parere.Probabil pentru o atractie sporita voi creste doza de squid la 10g si glm la 30 g , nu cred ca va fi nici un inconvenient.Ce recomandare aveti ? fiiert in apa sau la abur ?Banuiesc ca betadina la ambele tipuri de fierbere se presara la sfarsit peste bile.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 17 Aug 2015, 00:55

La abur cu betaina incorporata in mix.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Mixul Craptor

Mesaj de xzibit » 25 Iun 2016, 08:11

Domnule Iuga, pudra de ou in solubile nu ingreuneaza digestia? precum oul crud, adica nu contine inhibitori de tripsina ? Multumesc.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 30 Iun 2016, 02:30

xzibit scrie:Domnule Iuga, pudra de ou in solubile nu ingreuneaza digestia? precum oul crud, adica nu contine inhibitori de tripsina ? Multumesc.
E o intrebare cu raspuns nerelevant. Compunerea unei retete se face dupa un singur principiu: sa prinda! Daca o face bine, cui ii pasa daca o componenta sau alta inhiba tripsina, lipaza, amilaza sau ii deregleaza secretia de insulina. Astea sunt procese pe termen lung iar pe noi ne intereseaza doar sa-l atragem pe un pat de nada si sa-l prindem imediat. Daca se constipa dupa trei zile si ia o pauza, cui ii mai pasa?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”