incarcare tambur/trucuri

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de LARY » 10 Ian 2009, 15:45

cine poate sa ma lamureasca si pe mine.ca eu nu gasesc explicatie la treaba asta.
am incarcat un tanbur (okuma pl 865) cu un fir crap expert-uv. 0.25mm la rola de 1000m.
au intrat dupa parerea mea cam 650-700metri (restul firului ramas lam folosit la o alta mulineta care la un 0.25mm intra cam 270.m si a mai ramas pe rola cam 40-50m) pina aici toate bune si nimic anormal.
inainte de craciun mam hotarit sa ma duc prin magazine sa-mi caut un fir de calitate si rezistent pentru niste mulinete mai mici destinate unui pescuit traditional de caras. doream sa gasesc un 0.20-0.22maxim la rola de 1000metri. nu am gasit asa ca am loat doua role de P-LINE (floroclear) de 0.25mm la 1000 metri. facind o diferenta de rezistenta intre cele doua fire mam gotart sa le scginb.
aici surpriza am incarcat un tanbur si din rola de 1000m au mai ramas 25-30 metri la inceput am crezut ca rola a fost inconpleta. dar si din a doua rola a ramas tot 25-30m si de unde leam loat (se....... din cringasi) an incredere ca au fost 1000 de metri pe rola.
cine gaseste vreo explicatie???? 8-> :-?
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Nelutu » 10 Ian 2009, 19:11

Masoara firele cu un micrometru, s-ar putea sa ai ceva surprize, adica 0,25 sa fie cam 0,28-0,30, in primul caz. ~x(

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de LARY » 10 Ian 2009, 19:19

Nelutu scrie:Masoara firele cu un micrometru, s-ar putea sa ai ceva surprize, adica 0,25 sa fie cam 0,28-0,30, in primul caz. ~x(
da p-line e un fir de calitate care nu e supra dimensionat.
Tel0762.865.274

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2009, 20:01

0.25 poate sa fie rotunjirea la 0.245 ori o.254 ...plus ca firele mai elastice se aseaza altfel decat cele mai rigide chiar daca le imprimi aceiasi presiune cand le bobinezi pe tambur !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Coleman » 10 Ian 2009, 20:07

gor965 scrie:0.25 poate sa fie rotunjirea la 0.245 ori o.254 ...plus ca firele mai elastice se aseaza altfel decat cele mai rigide chiar daca le imprimi aceiasi presiune cand le bobinezi pe tambur !

Asta am vrut sa spun si eu dar totusi diferenta este de peste 300 m,asa ca dupa parerea mea p-line a avut sub 1000 m sau celalalt a avut peste 1000m.Diferenta a fost prea mare
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de LARY » 10 Ian 2009, 23:51

coleman scrie:
gor965 scrie:0.25 poate sa fie rotunjirea la 0.245 ori o.254 ...plus ca firele mai elastice se aseaza altfel decat cele mai rigide chiar daca le imprimi aceiasi presiune cand le bobinezi pe tambur !

Asta am vrut sa spun si eu dar totusi diferenta este de peste 300 m,asa ca dupa parerea mea p-line a avut sub 1000 m sau celalalt a avut peste 1000m.Diferenta a fost prea mare
eu nustiu ce sa cred dar diferenta e mult prea mare P-LINE e un fir bun si vorba aceia nu lam loat de la nea Gigi de pe taraba. cit despre carp-expert nu bag mina in foc ca are 0.25 sar putea sa fie mai gros ( 0.27-0.28mm) dar treaba cu mai mult de 1000 de metri (1300 Metri adica ) nu cred mai ales ca la 35 lei iti da si cutie metalica.
Tel0762.865.274

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de gor965 » 11 Ian 2009, 00:01

Am citit pe alt forum ca exact dimensiunea asta de la P-line nu ar avea cei 1000 m pe rola . Pe de alta parte ,eu am pus Carp expert Carbon de 0.25 pe tamburi si-am contorizat tot firul ...a avut 998 m !!!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de zenhor » 13 Ian 2009, 00:49

Ca o comparatie...ce puteti spune despre firele Carp Expert si P-Line Fluroclear.

Colegul meu a pescuit anul asta cu Carp Expert(camuflaj)...cel cu multe culori, si pot spune ca s-a comportat super bine. Fata inaintas a scos peste mare...9,5 Kg, fara sa lase frana prea libera(firul era de 0,30 mm).
Mi-a ramas prin bagaj o bucata de fir de la el(30 cm) si am ramas surprins acasa ce matasos si elastic este. Am mai citit discutii despre "inelasticitatea" firelor...asta cred ca se alungea cu 20-30 % lejer...fara sa dea semne de slabiciune. Despre lipsa de memorie nu pot sa spun decat ca e ZERO.
Cu alte cuvinte, chiar m-a impresionat firul asta.

P-Line n-am vazut...dar costa de 2 ori mai mult(ce-i drept e Fluorocarbon)...si probabil ca e un pic mai rezistent(dar nu cu mult, sunt sigur).

De asemenea Carp Expert oboseste pestele parca numai din elasticitatea lui, poti sa-l legi si de-o coada de matura ca tot nu se rupe la tractiune.
Am de umplut 4 mulinete...si nu stiu spre ce sa optez.
Avand in vedere ca prefer pescuitul de finete o sa optez spre un 0,25 - 0,28 dar nu stiu care...PLine sau Carp Expert...sau Sufix Tritanium :) .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de gor965 » 13 Ian 2009, 01:25

Eu am folosit tot anul trecut Carp Expert Carbon de 0.35 (si mai am trasi pe tamburii de aluminiu, 0.25 cu care n-am pescuit inca) . Parerea mea e ca nu e chiar elastic si e destul de batos (e si normal daca are in compozitie carbon) .Rezistenta e absolut incredibila ...cand agatam montura ma infasuram cu firul si plecam la plimbare ...alfel, la mana, nu-l puteam rupe . Foarte bine s-a comportat si la abraziune (am locul plin de scoici) si daca initial foloseam inaintas de 0.45 ,0.55 acum am dat fara . Singurul lucru ce nu mi-a placut la el e ca dupa ceva torsiuni (tractiuni si rasuciri ) nu se prezinta prea bine in primii metri ...ramane cretz si trebuie tot timpul sa tai bucati din el . (oricum gaseam dupa fiecare partida firul raschetat de scoici si eliminam bucatile respective ) .Aveam pierderi de 2-3 m pe zi (cand ai 300 m pe tambur nu-i bai )
Tot legat de firul asta ,vreau sa mai spun ca mi-am pastrat cam 100 m ptr. linii la varga ,iar daca dupa 12 ani am rupt o varga in dril ,mare parte din vina o poarta acest fir (dupa socoteala mea ar fii trebuit sa cedeze primul) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de zenhor » 13 Ian 2009, 19:39

Colegul asta al meu a folosit firul asta:
http://www.totalfishing.ro/carp-expert- ... 2_205.html

Probabil ca nu e acelasi fir cu Carp Expert Carbon...asta pur si simplu atarna ca un textil. Efectiv n-are nici o memorie, oricum am si scapat ceva pesti cu asta. Ma gandesc ca din cauza elasticitatii mari, lansetele erau destul de dure.
Din 6 trasaturi...cred ca am intepat 1 peste(dupa trasaturi, mari toti). Am mai prins unul care a tras cand dormeam si cred ca a luat 40-50 m de fir pana sa ma trezesc...era cred deja preintepat bine.

O sa ma duc pe la Senzor sa pipai un pic P-Line-ul. Sufix Tritanium n-am gasit nicaieri sa-l vad personal si nu prea mai imi place sa cumpar ceva inainte sa vad...te poti tepui mult din parerile altora. Oricum ma gandesc sa mai bag niste Carp Expert la inceput pe tambur, nu merita sa bag atata P-Line.

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de LARY » 13 Ian 2009, 20:32

zenhor scrie:Colegul asta al meu a folosit firul asta:
Probabil ca nu e acelasi fir cu Carp Expert Carbon...asta pur si simplu atarna ca un textil. Efectiv n-are nici o memorie, oricum am si scapat ceva pesti cu asta. Ma gandesc ca din cauza elasticitatii mari, lansetele erau destul de dure.
Din 6 trasaturi...cred ca am intepat 1 peste(dupa trasaturi, mari toti). Am mai prins unul care a tras cand dormeam si cred ca a luat 40-50 m de fir pana sa ma trezesc...era cred deja preintepat bine.

O sa ma duc pe la Senzor sa pipai un pic P-Line-ul. Sufix Tritanium n-am gasit nicaieri sa-l vad personal si nu prea mai imi place sa cumpar ceva inainte sa vad...te poti tepui mult din parerile altora. Oricum ma gandesc sa mai bag niste Carp Expert la inceput pe tambur, nu merita sa bag atata P-Line.
sef mare sef carp expertul e un fir bun nimic de zis eu lam testat in magazin mia placut si am luat doua role 0.25mm (UV) lam pus pe mulinete si asteptam primavara. intre timp am loat doua role de p-line 0.25mm leam comparat si se vede clar diferenta intre ele p-line e mai moale mai matasos si mai rezistent. dar la 0.30mm situatia se schinba poti merge linistit pe carp expert e destul de rezistent mie mi-a placut. fir rezistent in dril.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
fox_spin
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 07 Sep 2008, 08:34

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de fox_spin » 17 Iun 2009, 19:32

cand vreau sa imi incarc un tambur prima data bobinez de pe un ghem lanita sau penea sau orice ata mai groasa pana la nivelul dorit dupa care asez firul astfel incat tamburul sa fie incarcat pana la maxim.aceasta metoda este foarte simpla si nu influeanteaza in mod negativ lansarile.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de stefanflorin » 17 Iun 2009, 22:19

in loc de lana mai bine bobineaza fir mai vechi pe care nu il mai folosesti ca fir principal ;)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de stefan_kwr » 31 Mar 2010, 17:13

Am si eu nevoie de un mic ajutor si anume:
Am 5 mulinete okuma lb65 si la 4 dintre ele am pus fir atat pe tamburii principali cat si pe cei de rezerva.Firul a fost pus intr-un magazin cu masina de incarcat, pe tamburii principali fiind un fir carp expert uv fluo de 0,30 iar pe cei de rezerva un fir mai gros (pt dunare).
Acasa am legat firul inaintas de mono, cate 8 m pt fiecare mulineta si cand am mulinat am observat ca la o mulineta firul se aseaza mai mult spre partea inferioara a tamburului iar spre buza acestuia nu se aseaza deloc fir pe un spatiu de 5-6mm.
Am derulat apoi pe o rola vreo 30-40m de fir de pe tambur si l-am mulinat din nou,iar cu 5mm pana in buza tamburului nepunandu-se fir deloc,ramanand un spatiu gol.Daca stiti ceva va rog ma ajutati si pe mine.
Precizez ca la celelalte mulinete, cand am pus inaintasul, atat spre buza tamburului cat si spre partea de jos a acestuia ramane un spatiu de 3mm unde acesta nu este bobinat, asa este normal sau si aici e o problema???
Multumesc!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de gor965 » 31 Mar 2010, 22:31

stefan_kwr scrie:Am si eu nevoie de un mic ajutor si anume:
Am 5 mulinete okuma lb65 si la 4 dintre ele am pus fir atat pe tamburii principali cat si pe cei de rezerva.Firul a fost pus intr-un magazin cu masina de incarcat, pe tamburii principali fiind un fir carp expert uv fluo de 0,30 iar pe cei de rezerva un fir mai gros (pt dunare).
Acasa am legat firul inaintas de mono, cate 8 m pt fiecare mulineta si cand am mulinat am observat ca la o mulineta firul se aseaza mai mult spre partea inferioara a tamburului iar spre buza acestuia nu se aseaza deloc fir pe un spatiu de 5-6mm.Am derulat apoi pe o rola vreo 30-40m de fir de pe tambur si l-am mulinat din nou,iar cu 5mm pana in buza tamburului nepunandu-se fir deloc,ramanand un spatiu gol.Daca stiti ceva va rog ma ajutati si pe mine.
Vezi daca sub tambur ai o saiba pusa pe ax...si daca este ,scoate-o !
stefan_kwr scrie:Precizez ca la celelalte mulinete, cand am pus inaintasul, atat spre buza tamburului cat si spre partea de jos a acestuia ramane un spatiu de 3mm unde acesta nu este bobinat, asa este normal sau si aici e o problema???
Multumesc!!!
Inteleg ca e vorba doar de inaintas ca nu se aseaza pana in capat , nu de tot firul ?
Cred ca asa bobineaza mulinetele astea care n-au wormshaft !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”