Pescuit pe Arges, baraj Mihailesti

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
schumy
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Mai 2008, 19:28

Pescuit pe Arges, baraj Mihailesti

Mesaj de schumy » 13 Ian 2011, 14:45

Mai intai tin sa va salut si sa va urez fire zbuciumate pentru 2011 .
Legat de Barajul Mihailesti , parerea mea este ca are un potential piscicol enorm . Un amic de-al meu , prieten pescar spunea la un moment dat ca daca ar putea intra un pescador pe lac" nu ar putea sa ridice plasele si imi place sa cred ca asa este . Pacat este totusi ca aceasta acumulare a raului Arges este braconata sub ochii neputinciosi ai pescarului amator si sub bratele nepasatoare ale legii .
Totusi taxa este modica , dar la cine ajung banii ? Cine o incaseaza pe balta" stim cu totii . Este legal oare ce se intampla acolo ?? Se tot aude ca Primaria ar fi luat luciul apei ceea ce mi s-ar parea normal , dar tot auzim de LODI . Cine este LODI ? Cine il sprijina ? De ce nu este recunoscut si valabil Permisul pentru pescuit ANPA eliberat de Asociatia AJVPS Calarasi ?
Cu toate acestea mergem cu nerabdare si cu drag pe acest Baraj la pescuit chiar daca pescuim cu lansetele in plasele satenilor" intinse cat vezi cu ochii . Anul trecut din spusele pescarilor SALAUL a fost mai rar decat in 2009 , eu pot sa spun ca a fost marait" , ciudat chiar . Trasaturi fine uneori chiar si la cei mai rasariti . In medie sunt cu greutati de peste 1kg , nu foarte mari . Mai rar am auzit sa depaseasca 3 sau 4 kg , dar au fost si asemenea specimene . Placerea mare a fost sa prind si 2 stiuci ( 2 kg ) cu monturi de salau si sabioara in carlig .
Ca si locuri .. Noi mergem spre Ciobani , altii spun ca merge si la Draganescu . Trebuie sa-i gasiti culcusul " , gropi , praguri, pietre criar si agatatura .
La varga vreau sa-l incerc in primavara . Localnicii il cauta pe mustacios si pe caras pe langa stuf intrand chiar pana la brau in apa .
Dupa cum va spuneam Barajul are potential iar apusurile de soare sunt de nedescris , in plus vedeti si show-ul aviatic de pe Clinceni .
Sa ne auzim cu bine si fire intinse . **== ---<><
Adrian C.
schumy

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”