Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de mirceaognean » 23 Ian 2009, 01:11

ce ziceti si de astia?? :-q



Oare au foamea-n gat???

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de vali003 » 23 Ian 2009, 01:48

Ar fi fost bine sa fie numai Romanii , dar mai sint si Rusi , Chinezi si alte nationalitati ,in afara de Canadieni , am vazut de zeci de ori , persoane care luau 100 si poate mai mult de kg. de peste . Ce or face cu el ?????? Cind se intimpla sa prind un ciortan la 4-5 kg. , mai iau si eu sa fac o saramura , dar cei de la 15 kg. in sus , nu cred sa fie buni la gatit , foarte grasi , cred , si mai trebuie sa ai si o familie tare numeroasa :D Oricum aici nu ai intrdictie la cit sa iei , vorbind de crap , poti sa iei si 500 de kg. Daca si aici este foame mare............. :-q

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de Coleman » 23 Ian 2009, 02:52

Este incredibil,am vazut multe astfel de ''specimene'' de pamanteni dar parca asta e prima data cand simt ca mi se ridica parul in cap de nervi.
Si cand te gandesti ca si acolo se intampla deastea si ei tot au lacurile pline cu pesti,va da-ti seama ce japca se face la noi.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de Alexandru » 23 Ian 2009, 17:11

Sunt si la noi foarte foarte... multi la fel si chiar dintre cei care sunt adepti infocati (in teorie si nu in practica) ai C&R-ului.

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de danp » 26 Ian 2009, 04:14

Mda, ...am vazut filmuletele, ce sa zic :-? ..ramai mai intai stupefiat vazand ca sunt romani, nu ca am fi noi cei mai cu motz dar oricum romanii din Canada se adapteaza regulilor existente, si nu au asa "foame-n glanda" ca alte natii, ma uitam ce mandri se pozau macelarii langa trofeele lor, parca am mai vazut asa ceva in niste poze inainte de '89 cu ursi si mistreti unde statea unul care a racit apoi la plamani langa un zid de langa Targoviste, iar mai recent cu un fost tenismen cu mustata.., daca ar fi prins 200 de crapi sa zicem i-ar fi luat pe toti ? Ce-or face frate cu ei ? Ca nu ai timp sa-i cureti sau sa-i prepari, sa nu mai zic ca nu au gust deloc. Cate burti sa ai ? E drept ca poti opri crap cat poftesti, teoretic si legal, dar ce sa faci cu atatia ? Parca nu-ti vine sa crezi ca vorbeau romaneste, eu in Ontario nu am intalnit asemenea "pescari" indiferent de nationalitate, e drept mai sunt (asa cum a scris si Vali) gramezi de asiatici care nu iarta nimic intre 1 cm si 1 m dar nu iau taica cu basculanta. Cel care a postat filmele pe YouTube daca a facut-o pt a semnala ceva nu stia poate ce polemici o sa declanseze iar daca a facut-o cu mandrie sa arate ce "dibaci" este il rugam sa-si dea un cap in gura.
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de catadumi » 07 Feb 2009, 20:38

:-t 8-> :-@ :-@ :-@
Mai baieti, acolo este Canada nu RO!!!Credeti ca baietii aia incalaca vreo lege???Eu cred ca ei tocmai respecta legea Canadiana!!! :)) :)) :)) Stiti ca pt. fiecare crap eliberat amenda este 100 dolari??? :-@ :-@ Crapul european este considerat daunator apelor din Canada. :-? :-?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de vali003 » 07 Feb 2009, 21:25

catadumi scrie::-t 8-> :-@ :-@ :-@
Mai baieti, acolo este Canada nu RO!!!Credeti ca baietii aia incalaca vreo lege???Eu cred ca ei tocmai respecta legea Canadiana!!! :)) :)) :)) Stiti ca pt. fiecare crap eliberat amenda este 100 dolari??? :-@ :-@ Crapul european este considerat daunator apelor din Canada. :-? :-?
Nu zau ....... tu stai in Canada ??? Intradevar crapul nu este considerat o specie nativa , dar de aici si pina a te amenda ca ii dai drumul este o cale destul de lunga . Daca m-ar fi amendat la citi crapi am eliberat , ar fi trebuit sa platesc sute de mii de dolari . Si nu se punea problema daca ei incalca vreo lege , stii .... mai exista si legea bunului simt ,nu iei 200 kg. de peste numai fiindca poti sa ii prinzi .Dar, pentru unii este mai greu de inteles.

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de mirceaognean » 08 Feb 2009, 00:27

catadumi scrie::-t 8-> :-@ :-@ :-@
Mai baieti, acolo este Canada nu RO!!!Credeti ca baietii aia incalaca vreo lege???Eu cred ca ei tocmai respecta legea Canadiana!!! :)) :)) :)) Stiti ca pt. fiecare crap eliberat amenda este 100 dolari??? :-@ :-@ Crapul european este considerat daunator apelor din Canada. :-? :-?
Cata sa stii ca nu ai dreptate deloc.Si aici in USA apele sunt invadate de crap,poti sa prinzi cati vrei dar nu iti da nimeni amenda daca ii eliberezi.Ei incearca sa isi protejeze speciile lor( large mouth bass, muskie , walleye, northen pike,catfish ) si pt astea sigur iei amenda daca nu respecti dimensiunea minima si nr de bucati care le retii intr-o zi.Sa stii ca au si club care promoveaza C&R : american carp society.Cred ca acum te-ai convins ca ceea ce fac romanii aia nu e ok???

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de danp » 08 Feb 2009, 03:43

@catadumi, in ce sens crapul e specie daunatoare ? e cumva crap rromanes ? e radioactiv ? nu esti primul care emite ideea asta cu amenda la eliberare dar e total eronata si am sa-ti dau exemplu : cel care verifica ca toti pescarii sa aiba licenta, cu alte cuvinte reprezentantul guvernamental sau "paznicul" , isi da imediat seama cand dai la crap (dupa lanseta, momeli, etc) si te vede ca il eliberezi iar daca ar fi impotriva legii cu siguranta ca nu ai mai pescui a doua oara caci ti-ar pune catusele imediat. Baietasii astia isi fac treaba aici cum trebuie, nu vin pe langa tine la ciupit un ban sau o berica.
Indignarea/mirarea celor care au postat aici a fost declansata de "pescarii" aia din film care intamplator vorbesc aceeasi limba cu noi. Faptul ca traim in Canada pe unii ii schimba in bine pe altii nu, singura diferenta este ca noi avem norocul de a pescui intr-o alta zona geografica, care detine un habitat mult mai bine conservat si protejat impotriva celui mai mare pradator.
Fiecare procedeaza dupa cum ii da branci constiinta si suporta consecintele ca atare
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de Nelutu » 08 Feb 2009, 16:17

Cred ca s-a facut o confuzie de tara. :D Primesti amenda de 100 $, daca eliberezi un crap, in ... Australia! Cel putin asa afirma Rex Hunt intr-o emisiune de a sa, cand a prins un crap si si-a justificat gestul, acela de a opri captura. :-?

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de tudorabr » 15 Feb 2009, 20:35

danp scrie:@catadumi, in ce sens crapul e specie daunatoare ? e cumva crap rromanes ? e radioactiv ? nu esti primul care emite ideea asta cu amenda la eliberare dar e total eronata si am sa-ti dau exemplu : cel care verifica ca toti pescarii sa aiba licenta, cu alte cuvinte reprezentantul guvernamental sau "paznicul" , isi da imediat seama cand dai la crap (dupa lanseta, momeli, etc) si te vede ca il eliberezi iar daca ar fi impotriva legii cu siguranta ca nu ai mai pescui a doua oara caci ti-ar pune catusele imediat. Baietasii astia isi fac treaba aici cum trebuie, nu vin pe langa tine la ciupit un ban sau o berica.
Indignarea/mirarea celor care au postat aici a fost declansata de "pescarii" aia din film care intamplator vorbesc aceeasi limba cu noi. Faptul ca traim in Canada pe unii ii schimba in bine pe altii nu, singura diferenta este ca noi avem norocul de a pescui intr-o alta zona geografica, care detine un habitat mult mai bine conservat si protejat impotriva celui mai mare pradator.
Fiecare procedeaza dupa cum ii da branci constiinta si suporta consecintele ca atare
Da, ai dreptate, pe belis nu este voie cu barci cu motor termic/ardere interna si misuna barcile cu motoare in nestire , """""padurarul""""""" cu multe multe gilimele doar se plimba pe lac . Un exemplu langa noi la vre-o 6m a tras la mal o barca cu motor vechi care scotea un fum de mureai , s-au dat vre-o 3 din barca au scos lansetele au facut un foc au pus manele :-& si dupa aceia a trecut paduraru pe la ei . O berica si trei mici si le-o dadea si pa masa paduraru . Sau alt exemplu , sunt pescari/braconieri cum le zic eu care isi aduc nada la greu n-au permis si placa acasa cu 1 tona de clean. Al treilea exemplu pe coada lacului inspre Poiana horea unde ne lasam noi la apa kaiacele am stat 10 min inainte de plecare , tocmai trecea jandarmeria alta natie pe lana padurari i-au chemat sus la masina pe trei """pescari"""" cand a venit primul jos l-am auzit ca i-a zis sotiei ca a mers degeaba pana sus , deci nu i-au facut nimic. Jos palaria in fata pescarilor cumsecade
>:D< <:-P =D>

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de catadumi » 05 Mar 2009, 01:04

Nelutu scrie:Cred ca s-a facut o confuzie de tara. :D Primesti amenda de 100 $, daca eliberezi un crap, in ... Australia! Cel putin asa afirma Rex Hunt intr-o emisiune de a sa, cand a prins un crap si si-a justificat gestul, acela de a opri captura. :-?

mea culpa ~x( =D> .Merci Nelutu

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de toader nicolae » 05 Mar 2009, 01:54

CATIVA ROMANI NE FAC DE RUSINE PRETUTINDENI.

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de catadumi » 25 Mar 2009, 01:07

toader nicolae scrie:CATIVA ROMANI NE FAC DE RUSINE PRETUTINDENI.
SI NOI LA NOI!! 8-> 8-> 8->

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cativa romani in Canada ne fac de rusine

Mesaj de Adam Mihai » 01 Apr 2009, 15:30

Doamne...nush ce au unii in cap ... Creier nici de cum . Oricum pe pamant sunt si oameni ca astia nu ai ce sa le faci . Le dai amenda , peste o luna iar vezi ca se apuca de chestii din astea :|
!!! F!R !NT!NS !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”