cateva poze cu crapi de aprilie

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de miska » 24 Apr 2008, 20:25

toti crapii sunt prinsi la porumb intro partida foarte scurta de la 5 jumate seara la 9 sear la porumb intrun rau din italia se cheama ticino promit sa mai revin cu ceva poze
toti crapii sunt prinsi la porumb intro partida foarte scurta de la 5 jumate seara la 9 sear la porumb intrun rau din italia se cheama ticino promit sa mai revin cu ceva poze
phpAEoBZXAM.jpg
phpOVxjAlAM.jpg
phpYPNZ2LAM.jpg
always think like a fish

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Mesaj de Qnyx » 25 Apr 2008, 05:45

Felicitari Miska.......sper ca in curand sa mergem la pescuit impreuna.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de Teddy » 26 Apr 2008, 18:45

Foarte frumos crapul, dar.....sincer nu cred ca esti pescar de crap!Un adevarat pescar care isi respecta partenerul de lupta nu va folosi niciodata acel "instrumet" pentru a tine un crap. Probabil ca nu pescuiesti pe balti de C&R, si nu stii cum trebuie tratat un astfel de exemplar. Si probabil ca l-ai lasat fara buza! Daca l-ai luat acasa...imi cer scuze pentru comentariu. Daca tu consideri ca asta este sportivitate...mai ai multe de invatat! Eu nu ma pot considera un pescar adevarat de crap...dar am investit ceva bani in echipamente ptr a putea pescui pe balti cu regim C&R, si nu imi pare rau. Doar asa ma pot asigura ca acei pesti se vor reintoarce in mediul lor si, cine stie, peste multi ani ma voi putea bucura din nou de o lupta cu ei. Si crede-ma, toti am fost "braconieri" la vremea noastra, dar odata ce ai eliberat un peste...ceva in tine te face sa te simti mult mai bine...
Inca odata, sper sa nu te superi pe mine pentru acest comentariu, iti doresc sarbatori fericite si fire cat mai intinse.
Apropo, poti sa imi spui unde a fost efectuata partida?
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de miska » 26 Apr 2008, 20:02

Pretene ma faci sa rad de ma sparg. Cand ai sa prinzi crapi de la 10 pina la 20 de kg in rau cate 5 -6 pe zi si ai sa le dai drumu atunci mai vb. Ma ataci direct ca iam dus acasa. Asta e poti crede ce vrei! Foame nu fac inca; gustul la peste am cam uitat cum ii.... noroc cu tine ca pescuiesti catch and relese. Esti unicul pescar ce face sportu ala si ai investit bani in scule de crap. Cand eu faceam cach and release tu cine stie cati pesti duceai acasa...... aaaaaaaaa pescar de crap nu sunt. Aia mi ia vandut vecinu si ceilalti mai uitate pe forum si mai vb. Cand a sa ai capturile mele mai vb pescar profesionist ce esti. Iti zic sincer ca mai cam deranjat cu raspunsul tau. Paste fericit si fir intins !
always think like a fish

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de Teddy » 27 Apr 2008, 23:53

Nu aveai de ce sa te superi. M-a deranjat doar faptul cum ai tratat acel peste. Si nu am spus niciodata ca sunt profesionist, mai am drum lung pana acolo, timpul nu imi permite sa am partide de lunga durata, sau mai dese. Am avut chiar si certuri cu paznicii unor balti destul de renumite ptr faptul ca am fost facut hot, cu toate ca pescuiam de multa vreme pe balta respectiva, si numai in regim C&R, doar ptr faptul ca aveam masina de Prahova. Si nu am avut niciodata juvelnic sau saci la mine, ptr ca nu era cazul. Asta nu ma face insa hot. Am prins gustul pescuitului C&R si incerc sa imi conving si prietenii sa faca acelasi lucru, si chiar am reusit. Sa eliberezi un crap de 5 sau 10 kg este un lucru minunat, si am avut ocazia sa traiesc si eu acest lucru. Si nu numai crap. Sa te lupti cu o stiuca de 7 kg, si sa o eliberezi... e ceva magnific! Mai ales ca stiu ca a mai fost prinsa inainte,si cel mai important lucru, a fost prinsa si dupa acceea! Stiu ca si un alt pescar s-a bucurat de placerea luptei cu ea...si asta chiar ma face fericit. Si inca un lucru, eu am inceput sa pescuiesc pe Dunare, si crede-ma , am avut partide pe care multi altii nu le au intr-o viata! Ca sa nu mai vorbesc de Delta Dunarii. Diferenta de varsta nu e chiar asa de mare, daca cumva este. In Italia nu stiu care este regimul, mai avem mult pana vom avea respectul pe care il au ei fata de natura, si locurile de pescuit de acolo. Din pacate la noi inca se mai maneresc baltile, popularile se fac doar in baltile serioase (si astea le poti numara pe degetele de la o mana) si nici acolo nu este chiar paradis! Inca o data, faptul ca pescuiesti in alte tara, cu un alt regim de pescuit, schimba cu totul situatia. Mi-as dori si eu rauri ca acolo, sa prind asa crapi, si crede-ma, nu m-ar deranja sa le dau drumul inapoi in apa. Cu prima ocazie o sa postez cateva poze, sa nu crezi ca e numai gura de mine.
Si inca un lucru, nu sunt singurul care practica C&R, acest lucru incepe sa prinda din ce in ce mai mult la noi. Daca urmaresti campionatele de crap internationale, o sa vezi ca suntem de fiecare data pe podium, pe cand alte tari cu traditie si mai multa experienta nici nu se apropie de el! Asta oare ce inseamna? Mi-as dori sa fie mai multi ca noi, poate asa vor intelege si unii patroni de balti ca nu se merita sa strice o balta in weekend doar ptr ca atunci vin pescarii. Cine investeste o groaza de bani in echipamente doar ca sa prinda peste si sa ia acasa trebuie sa fie nebun! Pentru noi asta este un mod de relaxare, un sport, in care trebuie sa invatam sa ne respectam partenerul. Sincer iti doresc sa ai cat mai multe partide pline de activitate, si capturi cat mai mari ! Nu vreau sa ne suparam, eu doar mi-am spus parerea , si tu la fel. Suntem oameni, avem dreptul la opinii. Doar pestii din pacate nu au!
Fire intinse
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de vali003 » 28 Apr 2008, 03:56

Pentru Miska - nu cred sa fie cazul sa te aprinzi asa , nimeni nu a pus la indoiala daca tu ai prins crapii , citi ai prins si cind , singurul lucru care ti sa reprosat a fost modul de protejare a pestelui , ceea ce folosesti tu este mai indicat pentru stiuca si salau , nu si pentru crap , au inceput sa fie si in tara pescari SPORTIVI , care protejeaza pestele , il respecta , pentru asta noi cei de afara trebuie sa fim mindrii de ei si sa speram ca vor fi din ce in ce mai multi .fir intins .

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de APSHD » 28 Apr 2008, 11:13

Fara euparare ai aplicat o metoda barbara cu acel crap , nu cred ca-ti face cinste :roll: :evil: :cry: :shock: :?

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de miska » 28 Apr 2008, 13:38

parerea mea este ca nu ma tratat rau acel crap pt ca lam cantarit si am facut poza cu acel instrument un min mai rau e cand lasa altii flacoane dupa ce pescuie sau nu stiu ce mizerie sau aia care duc pestii acasa asa ca nu mai incercatii sa faceti voi pe aia care nu ati ranit un peste sau nati dus acasa un peste ca nu sunteti nici unu perfect eu nu iam facut nimic rau acelui peste inca o data vi-o zic la bagat intrigi toti suntem buni de vaz prafu din ochiul altuia e usor dar de vaz din ochiul tau e mai greu salutare la toti
always think like a fish

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de ceangau alexandru » 28 Apr 2008, 18:23

pentru teddy....nu sariti la gatul unui biet roman plecat pe alte meleaguri ....avem aici destule nereguli si trecem zii de zii pe langa ....fara sa ne pese...ne laudam-....ca suntem printre primii la concursuri -olimpiade de matemetica ...dar stim cum stam cu invatamantul... la concursuri internationale de pescuit suntem printre primii....dar avem cei mai multi braconieri cu undita...si sa nu vorbim de cei care pescuiesc cu curent !!!!!!!...ar trebuii sa avem atitudine pe balta ,pe rauri ,in delta ,peste tot in jurul nostru...... dar acolo suntem mici ... nu ar fii mai bine sa fim pe la mijloc la concursuri ...dar marea majoritate a celor care pescuiesc sa respecte legea ,natura ,si sa ne respectam intre noi ...dar ......??????....

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de stefanflorin » 29 Apr 2008, 11:51

Mai bine am invata din greseli, si am asculta si de altii care vor sa fie bine intentionati decat sa ne dam fumuri de mari civilizati ca suntem in afara tarii. Sincer aceste reply-uri flegmatice ma lasa rece si nu fac decat sa imi confirme anumite impresii. As zice eu mai multe dar mai bine ma abtin! Hai fir intins!
PS: incearca un sac de cantarit daca tot respecti pestele, cu patentul ala nu faci decat sa-i dizloci coloana vertebrala! si e valabil pt orice peste pe care il eliberezi indiferent de specie!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de APSHD » 30 Apr 2008, 20:50

Ai perfecta dreptate

Avatar utilizator
micu_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 03 Sep 2008, 09:30
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de micu_ionut » 05 Sep 2008, 11:43

salutare din nou am fost la o pescarie din afara timisoarei dupa albina urmeaza pescaria ( Sacosul - turcesc ) si am prins 10 crapi oglinda de la ora 6 dimineata pana la ora 8 seara (ora inchiderii,toti crapi se platesc cu 10lei noi kg ) toti crapi or venit la Porumb crud iar la boiles a intrat un somn american 300 grame ma mai duc iarasii duminica

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: cateva poze cu crapi de aprilie

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 11 Oct 2008, 14:10

salut miska ,nu vreau sa pun paie pe foc ,dar cum spuneau si restul baietilor ,puteai sa fi mai atent cu acel crap ,stilul de al cantarii nu e unul tocmai prielnic ,te-ai intrebat vreo-data ca daca ii cantaresti in stilul ala ce urmari poate avea gura crapului ?poate in viitor te vei mai duce pe acel rau/lac/balta si poate acei pesti care i-ai prins si eliberat cu gauri enorme in gura iti vor mai trage dar ii vei scapa in urma ranilor lasate ,nu trebuie sa te superi pt criticile noastre ba mai mult ai de invatat ,fiecare dintre noi invata de cand se naste si pana moare :wink:

numai bine !!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”