la crap din "tufe"

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catfish
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2009, 19:48

la crap din "tufe"

Mesaj de catfish » 02 Feb 2009, 22:47

Va rog daca se poate sa imi explicati si mie urmatorul filmulet


ce fel de bete sunt folosite aici...de crap sau de match? am vazut iara tot intrun filmulet (5 days in france) cum un pescar cu bat de crap serios pescuia la pluta. imi explia si mie cineva pe indelete cum sta treaba la stilu asta? va rog mult. stima

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de gor965 » 02 Feb 2009, 23:30

Sunt bete de crap !
Pescuitul la pluta se face de obicei cand se pescuieste in scurt si nu se doreste pozitionarea firului in diagonala ,in masa apei,lucru ce trezeste suspiciuni crapilor in baltile de mici dimensiuni...plus alte considerente (evitarea unor obstacole ,pescuit intre ape ,pescuit de finete ...)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
catfish
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2009, 19:48

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de catfish » 03 Feb 2009, 00:00

si pe o balta mica de ex se poate prinde o captura semificativa in stitlul asta? arunci pluta si o mana doua de porumb si gata lai scos? am vazut cazuri deastea...dar dupa cum am entionat numai la tv

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de marian_popescu » 03 Feb 2009, 00:54

am vazut acum ceva vreme, pe discovery, la emisiunea rex hunt fishing adventures, cum vestitul australian onorase invitatia unor pescari din marea britanie. pe un mic lac particular, populat cu crap, pescuiau baietii cu lansete cu pluta, ceva mai puternice decat shefield, la niste pelete din conserva de carne de vita...si prindeau felii, nu gluma
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catfish
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2009, 19:48

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de catfish » 03 Feb 2009, 01:06

marian_popescu scrie:am vazut acum ceva vreme, pe discovery, la emisiunea rex hunt fishing adventures, cum vestitul australian onorase invitatia unor pescari din marea britanie. pe un mic lac particular, populat cu crap, pescuiau baietii cu lansete cu pluta, ceva mai puternice decat shefield, la niste pelete din conserva de carne de vita...si prindeau felii, nu gluma
da cunosc si eu peletele alea de care spui...oricum as dori mai multe detalii despre acest stil daca se pricepe careva. de zis stiu ca ii simplu sa zica...iei un bat cu pluta si il arunci in apa....da na...mie mi se pare totusi diferit si f interesant. o sa incerc si eu odata sa vad. pacat ca nu mai is emisiunile pe discovery ku rex si cu matt heys (nu cred ca am scris bine,dar na..). rex stiu ca a pierdut contractul cu discovery,dar de "clubul de pescuit buena vista" a lu matt nu stiu ce s-a intamplat

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de gor965 » 03 Feb 2009, 01:18

catfish scrie:si pe o balta mica de ex se poate prinde o captura semificativa in stitlul asta? arunci pluta si o mana doua de porumb si gata lai scos? am vazut cazuri deastea...dar dupa cum am entionat numai la tv
Pai sincer ,cred ca cel mai mult peste in viata mea l-am prins in mal la undita de 4 m !!! Conteaza locul ...sa fie exact cum ai place pestelui si foarte multa liniste !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de stefanflorin » 03 Feb 2009, 02:51

prin vocabularul asta englezesc al pescarilor pescuitul crapului, si nunumai, in mal se numeste "stalking". Ca ustensile poti folosi nenumarate tipuri de lansete toata treaba e sa fie un pic mai solide (cu ala de match in conditiile astea nu ai ce face). Merg lansetele de crap obisnuite daca dai ca ala in film cu montura bolt-rig, daca dai cu pluta poti folosi la fel aceleasi lansete de crap insa daca stai o juma de ora cu unu in mana si mai ai si mulineta maricica faci febra musculara. merg si alea de spinning de minune da sa fie cam de 2.7-3m pt un control mai bun si pe piata au aparut modele de la diferite firme de lansete identice cu cele de crap insa in miniatura denumite chiar "stalking". Chub are unele de 2.7m le-am vazut si sunt super scule, merg si la spinning si la crap si la orice, si in general cam toate firmele producatoare de lansete de crap au si model stalking. Mai poti folosi lansete avon, un model cu care poti pescui si la pluta si la fund si cum vrei tu si care nu este altceva decat o corcitura intre o lanseta de pluta si una de spinning si au test curve intre 0.5lb-2.25lb (google "avon rods" si gasesti mii de modele pe net). Chestia e ca trebuie sa te adaptezi in functie de locul unde pescuiesti, copaci multi si in apa si deasupra, papuris, iarba, nuferi. etc,in unele locuri fiind mai bune lansetele mai lungi in altele cele mai scurte din cauza unui spatiu redus. Mulinete...nu neaparat cu bait-runner insa ceva mai maricele cam de la marimea 4000 in sus pt ca e un pescuit mai de forta unde tre sa tii pestele departe de obstacole. Mai exista si un alt tip de mulineta care aici in anglia este foarte in trend acum si care in general costa o caruta de bani care se aseamana cu cele de pescuit la musca insa ceva mai robuste care se numesc "centrepin" si care de departe iti ofera cel mai bun control al pestelui si al monturii insa sunt numai pt pescuit pe rau sau la distante mici. La stilul asta de pescuit marea unealta fara de care ce fac aia in filme nu prea ar fi posibil o reprezinta ochelarii polarizanti cu ajutorul carora poti depista pestii sub luciul apei. La noi in tara nu cred ca existe conditii pentru un astfel de pescuit, ape tulburi, peste putin, galagie, etc. Poti localiza crapii si fara ochelari atunci cand acestia scormonesc si scot bulele acelea marunte pe care toti ni le dorim in jurul plutei. Cert este ca pt un astfel de pescuit intai trebuie sa localizezi pestii, sa-i nadesti, sa-i lasi un pic sa capete incredere in nada si sa inceapa sa se hraneasca si apoi in liniste sa incepi recolta. Cum zicea si gor e foarte asemanator cu pescuitul normal la varga insa exemplarele vizate sunt ceva mai cu "caracter" :D ...cred ca nu am uitat nimic =))
PS: la vara asta o sa-mi fie unul din obiective!
PPS: nah ca uitasem ceva...peletele alea despre care vorbiti nu sunt altceva decat cuburi de carne de conserva in engleza denumita "luncheon meat" si care da rezultate foarte bune la crap, mreana, clean lin si cred ca la toate speciile de apa dulce. #:-S
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
catfish
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2009, 19:48

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de catfish » 03 Feb 2009, 03:37

stefane mersi tare tare mult pt informatiile spuse...asta vroiam eu sa aud! ce bat trebe folosit. oricum ca fir o sa aleg un .28 de calitate ca sa "curga" prin inele. ce zici/ziceti? pur si simplu mi se pare foarte distractiv stilul asta. nus yo atata de crapist sincer sa fiu,dar mas mandri cu exemplare de 7 kg prinse asa la mal...acu am dat si eu un exemplu. Ms tare fain pt ce miai zis. Daca si altii mai cunosc ceva ii rog sa imi spuna >:D<

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de stefanflorin » 03 Feb 2009, 03:59

Sa te orientezi catre un fir foarte rezistent la abraziune sa faca fata crengilor, pietrelor sau ce mai ai tu in apa si pt ca dai in mal merge si un fir mai sarmos...deja imi lasa gura apa, si cand ma uit pe geam ~x( 15cm de zapada
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
catfish
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2009, 19:48

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de catfish » 03 Feb 2009, 04:07

:)) sper sa ti se implineasca dorinta si sa se topeasca cat mai repede. oricum o sa merg sa imi caut un fir bun ca sa am tot ce trebe sa fie bine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de stefanflorin » 03 Feb 2009, 04:31

si daca tot "ai intaratat r...tu" cu topicul asta uite si un link cu scene memorabile

Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
catfish
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2009, 19:48

Re: la crap din "tufe"

Mesaj de catfish » 03 Feb 2009, 04:34

da cunosc filmuletul pt ca il am downloadat pe pc. am vrut asta initial sal caut pe youtube da nu dadui de el. fain stitlu..tare fain. mi se pare diferit de cel clasic unde dai cu pluta...nu stiu de ce dar eu asa vad

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”