Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de arhanghelu » 11 Noi 2011, 21:50

As dori sa ma ajutati si pe mine in alegerea unor lansete mai ieftine(sa nu depaseasca 150 lei), doresc sa pot arunca cu greutati intre 90-100 g, la distanta de aproximativ 100 m si care sa-mi redea si placerea drilului(vreau sa simnt si un ciortan de 2 kg).

In urma cautarilor pe internet am gasit 2 lansete care mi-au atras atentia:

1. HAKUYO CARP MTX8 ( 3,63m - 3,5 Lbs ) 3 tronsoane
Aceasta lanseta de la Hakuyo este compromisul intre nevoia aruncarilor lungi necesare in pescuitul crapului si lipsa spatiului la transportul echipamentului de pescuit. Este o lanseta usoara in gama sa si in acelasi timp foarte puternica.

CARACTERISTICI:
- LUNGIME : 3,60 cm .
- GREUTATE : 450 g .
- TRONSOANE : 3 .
- ACTIUNE : semiparabolica , 3,5 lbs .
- MATERIAL : carbon .
- INELE : SIC , plecare 50 mm, varf 12 mm .
- L.TRANSPORT : 127 cm .
- HUSA : material textil .

2. JRC Contact 3.60m 3lb 3tronsoane
Firma britanica JRC propune un produs exceptional din mai multe puncte de vedere:
(1) raport calitate-pret imbatabil pentru o lanseta construita pe un blank din carbon japonez;
(2) lungime de transport accesibila - 1,20m;
(3) rezistenta, fiabilitate rezerva de putere si nervozitate.
Lanseta Contact masoara 12' sau 3,60m si este compusa din 3 segmente cu mufare inversa. Este echipata cu 6 inele SIC, mandrina tubulara si levier anti-soc. Test curve 3lbs, actiune semi-parabolica cu mare rezerva de putere, ceea ce faciliteaza pescarului atat lansari la mare distanta, cat si siguranta in timpul drill-ului cu pestele.
Pentru aruncari la mare distanta recomandam un plumb de 75-90g in functie de firul utilizat pe tamburul mulinetei, cat si de utilizarea sau nu a inaintasului textil.

Caracteristici:
-Husa: material textil
-Tip maner: split Eva
-Mandrina: tubulara
-Tip mufare: inversa
-Lungime la transport: 1,20 m
-Inele: Sic
-Material: carbon inalta rezistenta
-Greutate la lansare: 3 lbs
-Numar elemente: 3
-Lungime: 3,60 m
Fişiere ataşate
mtx 8
mtx 8
mtx 8.jpg (34.77 KiB) Vizualizat de 13329 ori
jrc conact
jrc conact

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de pharaoh » 12 Noi 2011, 02:22

Cu lanseta de 3lbs si 3 tronsoane ma indoiesc ca o sa poti arunca 100 m cu 100g. La Hakuyo de 3,5 lbs nu ma pronunt, presupun ca sunt si putin mai rigide si s-ar putea sa ajute un pic la distanta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de arhanghelu » 13 Noi 2011, 13:01

Doresc sa fie din 3 tronsoane datorita transportului, capitol la care nu stau foarte bine.
Despre mtx 8 am mai citit cate ceva , dar as dori sa stiu de la cineva care are/avut aceste lansete daca poti simntii placerea drilu-lui si cu un ciortan de 2-3 kg, cat despre JRC Contact nu stiu absolut nimic asa ca poate ma ajuta iarasi cineva care s-a lovit de aceste lansete(orice informatie).

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de arhanghelu » 15 Noi 2011, 16:03

Rog un moderator sa schimbe titlul topicului in: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact.

Multumesc.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de mirceasd » 17 Noi 2011, 06:16

Lanseta sa poti arunca 100 m ,din 3 bucati si sa ai si placerea drillului ? Foarte greu !!!!
MTX 8 din 3 mi-am achizitionat eu saptamana trecuta ,special pentru partidele de pescuit la plantat in ape grele si la distanta ,n-am pescuit inca cu ele dar din experienta anterioara cu MTX 14 si commparand caracteristicile cu lansetele MTX 8 as zice ca este posibil sa arunci 100 de metri ,cat despre placerea drillului la ciortani de 2 kg :-q ? !!!!!
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de arhanghelu » 17 Noi 2011, 12:20

@mirceasd

O sa ramai surprins si eu tot la plantat vreau sa le pescuiesc, dar vreau sa pot simntii si ciortanii pentru ca apele noastre nu mai au asa peste mare.
Am fost la Dan Mitranescu in magazin si m-am jucat cu un mtx 8 din 3 bucati, dar este cam rigida pentru ce vreau eu, in rest lanseta este super ok din toate punctele de vedere.
Zilele astea am sa dau fuga pana la To........L Fi..........G sa pun mana si pe un JRC Contact, voi revenii cu impresii despre aceasta lanseta cat de curand posibil.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de Laurentiu » 17 Noi 2011, 15:19

arhanghelu scrie: Zilele astea am sa dau fuga pana la To........L Fi..........G sa pun mana si pe un JRC Contact, voi revenii cu impresii despre aceasta lanseta cat de curand posibil.
Incearca si BFF-urile Thunderbolt de 3.60m si 3.5lb din trei bucati; dar sar de 200 lei bucata.


http://www.totalfishing.ro/lanseta-bff- ... -8876.html
Ultima oară modificat 17 Noi 2011, 17:55 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Info. lansete buget redus!!!!

Mesaj de gor965 » 17 Noi 2011, 16:00

arhanghelu scrie: Zilele astea am sa dau fuga pana la To........L Fi..........G
Scrieti codificat sau v-a mai ramas ceva din cenzura altor sit-uri ? :D
Singurul lucru interzis in discutiile tehnice este postarea unui link catre pagina de home a unui magazin on-line (altul decat cele partenere sit-ului nostru) ! ...deci puteti spune linistit orice nume de firma sau magazin, ori puteti pune direct link-uri catre un produs supus discutiei, indiferent de magazinul care-l comercializeaza ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de Amstel » 17 Noi 2011, 17:26

In Romania eu folosesc mtx-uri de 3,9m, 3,5lbs din 3 buc si am avut placerea drilului chiar si cu peste de 2 kg. Lansetele de 3,90m mi-au facut impresia ca sunt mai putin rigide decat cele de 3,60 m, 3,5lbs, 3 buc. ..si cine spune ca nu se poate arunca destul de mult si cu lansetele din 3 bucati, mai ales cu mtx-urile, inseamna ca nu le-a incercat niciodata sau a aruncat cu frica :))

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de mirceasd » 17 Noi 2011, 19:01

Amstel scrie:In Romania eu folosesc mtx-uri de 3,9m, 3,5lbs din 3 buc si am avut placerea drilului chiar si cu peste de 2 kg.
Pe acestea nu le stiu ,posed de 3,60 m si am avut in dotare MTX 14- despre acestea pot spune ca nu ai placerea drilului cu baboi de 2 kg ,parerea mea :D ,nu spun ca altii pot avea placere in punerea mustaciosului pe saltea indiferent de marime sau bete folosite. Placerea drilului este subiectiva si eu respect asta.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 17 Noi 2011, 20:15

salut , eu am acele jrc-uri . sunt foarte ok pt. pretul lor ,arunca fara probleme suta de metri in combinatie cu okuma pl 860! sincer tot din cauza transportului le am luat si eu :)) si mai ales ca sunt pe mufare inversa !
multi stramba din nas cand aud de 3 bucati ... pai frate lanseta de 3 bucati pt carp se folosea si acum 40 de ani.. prin 82-83 o ardeam cu lansetele bulagaresti-rusesti tot din 3 buc. ,nu mai stiu orginea fizica a lor si erau ok pt timpul lor !
mai mult din 80% din pescari de crap pe care ii vezi pe la televizor sau pe diferite forumuri cu scule de top sunt propietari de magazine de pescuit sau "echipe"sponzorizate tot de ei ! practic sunt bagati la "inaintare" pt a pune botul tugulanu la ele, ei pur si simplu fac reclama !!! e meseria lor ,cea de toate zilele..
sincer, prefer baltile pline ochi cu peste ante 89 si sculele de "rahat" tokos & germina decat daiwa & shimano si peste canci..
in concluzie pt un pescar "normal" jrc -urile au pretul justificat, de hakuyo nu stiu ce sa zic ca nu le posed ,banuiesc ca sunt facute ambele la aceasi fabrica din china!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de pharaoh » 17 Noi 2011, 21:12

Ce actiune au JRC-urile?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 17 Noi 2011, 21:35

Semi-Parabolica ,avand in vedere ca blankul e mai slim ca sa zic asa ... pe romaneste ai un dril placut !
Recunosc ca nu am avut "monstrii" de scos in acest an cu ele ,dar am scos bucati de 6-8 kile fara probleme, acum depinde si de timpul alocat pescuitului,la mine fiind limitat la 10-12 partide anuale.
cu cat o lanseta are mai multe "brizbrizuri" cu atat e mai scumpa ,exact ca in cazul auto, deci implicit o caruta de bani in +! eu prefer simplitatea...

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de elephunk » 17 Noi 2011, 21:46

aero scrie:salut , eu am acele jrc-uri . sunt foarte ok pt. pretul lor ,arunca fara probleme suta de metri in combinatie cu okuma pl 860! sincer tot din cauza transportului le am luat si eu :)) si mai ales ca sunt pe mufare inversa !
multi stramba din nas cand aud de 3 bucati ... pai frate lanseta de 3 bucati pt carp se folosea si acum 40 de ani.. prin 82-83 o ardeam cu lansetele bulagaresti-rusesti tot din 3 buc. ,nu mai stiu orginea fizica a lor si erau ok pt timpul lor !
mai mult din 80% din pescari de crap pe care ii vezi pe la televizor sau pe diferite forumuri cu scule de top sunt propietari de magazine de pescuit sau "echipe"sponzorizate tot de ei ! practic sunt bagati la "inaintare" pt a pune botul tugulanu la ele, ei pur si simplu fac reclama !!! e meseria lor ,cea de toate zilele..
sincer, prefer baltile pline ochi cu peste ante 89 si sculele de "rahat" tokos & germina decat daiwa & shimano si peste canci..
in concluzie pt un pescar "normal" jrc -urile au pretul justificat, de hakuyo nu stiu ce sa zic ca nu le posed ,banuiesc ca sunt facute ambele la aceasi fabrica din china!
Uite unde era statisticianul nostru :lol: Ok, peste 80% din pescarii care apar la tv sau pe forumuri sunt proprietari / sponsorizati de magazine de pescuit (ca sa te citez pe tine) dar te-ai gandit vreun pic la cei care nu apar la tv? Se pare ca nu, asa ca incerc, in masura in care poti pricepe, sa te lamuresc eu.

La orice concurs de pescuit la crap (cat de cat decent), nu vei vedea pe nimeni venind cu lansete din 3 bucati sau, mai rau, telescopice. Si iti pot garanta ca nu toti participantii la concursuri sunt proprietari de magazine de pescuit si nu ii intereseaza sa promoveze ideea de lanseta din 2 bucati pentru vanzare, ci pentru avantajele ei (printre acestia ma numar si eu). Care sunt acestea? Pai e relativ simplu: mai multe tronsoane => mai multe imbinari => mai multe sanse sa cedeze. De asemenea, o lanseta din 3 bucati va fi mult mai moale decat una din 2 bucati, lucru ce te dezavantajeaza daca iti doresti sa lansezi departe. Te-ai gandit un pic de ce au toti lansete din 2 bucati? @-)

Probabil ma vei intreba de ce e asa important sa dai departe, ca doar nu e concurs de care da mai departe, nu? Ei bine, te inseli daca gandesti asa. Aruncatul la distanta este o arma pe care e bine sa o ai la indemana, pentru ca vei putea lansa atat 130m cat si 60 m cu o lanseta din 2 bucati, dar nu vei lansa 130m cu o lanseta din 3 bucati. Motivele pentru care este folositor sa arunci departe intr-un concurs/partida de placere nu incep sa le explic aici, pentru ca nu e topicul potrivit, insa o pot face oricand doresti.

Argumentul tau ca lansetele din 3 bucati se foloseau si acum 40 ani ma lasa... :O :O :O In primul rand, o "ardeai" pe vremea aia cu asemenea lansete pentru ca altele nu gaseai pe piata, iar pasiunea pt pescuit trebuia cumva stavilita :D Daca tu crezi ca e un argument ca ar fi bune faptul ca se foloseau si acum 40 ani... este trist. :-??

In final, daca tu crezi ca baltile cu peste ante 89 mai au asa mult peste cand sunt pline de pescari cu germina (care dau la bomba si iau absolut tot pestele acasa, reducand astfel populatia baltii respective) iar cele pe care se duc pescarii cu scule de calitate au peste canci... nu pot pricepe logica ta! Sincer, personal, daca pe o balta vad ca plin de pescari cu bambine si germine, parca nu m-as duce, mai degraba ma duc pe o balta unde vad ca sunt pescari cu scule bune/scumpe. Ma rog, unii pescuiesc de placere cu scule de acum 40 ani, altii pescuiesc competitional / de placere cu scule noi. De aici poate diferentele de opinie.

Oricum, eu am inceput sa pescuiesc la carp cu lansete de 3,60 din 3 bucati si le-am vandut dupa o luna, dupa ce am vazut diferentele fata de cele de 3,90 din 2 bucati. Acum... nu e vina mea ca unii nu pot vedea diferentele... :-??

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de pharaoh » 17 Noi 2011, 21:51

Intreb pentru ca detin niste Shimano Alivio tot din 3 buc, sunt tot slimuri, actiunea este clar parabolica, dar distante reale de 100 m nu le vad aruncand decat in conditii speciale de casting, nicidecum in pescuit, sau doar in mana unui aruncator experimentat. Am aruncat si am masurat si pe pamant si cu countere. Asa ca la afirmatii cu sute de metri nu mai pun botul fara justificari intemeiate. TC-ul mic de asemenea nu le face compatibile cu plumbi prea grei care sa-ti aduca avantaje in distanta. In rest nu am ce le reprosa, am scos si peste mare cu ele, doar ca la distanta mare pestele mare e mai greu de controlat.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”