Lanseta Daiwa Black Widow

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de tonny » 28 Feb 2010, 14:03

am gasit si eu aceasta lanseta pe ebay.uk la 99 lire 3 buc asta ar insemna undeva la 170 ron/buc + transport dar am fost si la aroow in alba iulia si inca nu o aveau pe stoc sa o vad si eu sa-mi fac o impresie despre ea.La 99 lire erau cele de 3 lbs si 3,6 m

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 01 Mar 2010, 00:18

bufu29(actiunea parabolica,nu are nici o legatura cu ,,suportarea unor greutati mai mari")..ce vreau eu sa subliniez,e ca nu are 3lb...o lanseta dintr-un carbon de calitate,chiar daca are actiune parabolica,nu se arcuieste ca Black Widow,nu la 3lb...poate la 2-2,5lb....deci mai mult de 50 sau cu indulgenta 70gr,nu arunci cu ea...de momitor,ce sa zic..sa pui unul minuscul...

Avatar utilizator
padre26
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 15 Oct 2009, 23:34

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de padre26 » 01 Mar 2010, 09:45

Tibi30 scrie:bufu29(actiunea parabolica,nu are nici o legatura cu ,,suportarea unor greutati mai mari")..ce vreau eu sa subliniez,e ca nu are 3lb...o lanseta dintr-un carbon de calitate,chiar daca are actiune parabolica,nu se arcuieste ca Black Widow,nu la 3lb...poate la 2-2,5lb....deci mai mult de 50 sau cu indulgenta 70gr,nu arunci cu ea...de momitor,ce sa zic..sa pui unul minuscul...

In cazul asta, dupa cum spui, lanseta asta nu corespunde cu specificatiile producatorului sau poate ca da, ei zic ca nu bate mai mult de 100m ceea ce corespunde cu ce zici! ce altceva mai poti spune despre lanseta asta(marimea inelului de plecare, distanta lui fata de mandrina)!?Cu respect

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 01 Mar 2010, 14:01

inelul de plecare nu e de 40..e mai mic..iar distanta fara de mandrina..nu stiu ce sa zic..mie mi se pare aproape,dar eu dau cu 3,90 de vre-o 3-4 ani,si poate sa fie doar obisnuinta,de la 3,90,care are inelul mai departe(e si mai lunga putin)..mufare inversa...inelele ln special cele dinspre varful lansetei,care se vad si ln pozele dupa site(acolo par maricele),sant foarte mici...pt un pescuit de finete,caras,ciortan,si alte specii,e o lanseta buna,la 150 ron...dar pt crap mare,ln nici un caz..plus ca esti limitat ln aruncare,nu poti sa arunci prea departe...

Avatar utilizator
padre26
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 15 Oct 2009, 23:34

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de padre26 » 01 Mar 2010, 14:20

multumesc domnului tibi pentru o caracterizare pertinenta...in cazul asta ma gandesc serios la niste eliminatoare es ca tot pe la banii aia bate.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Tibi30 » 01 Mar 2010, 19:47

Tibi..fara dl. :D ..aici santem doar pescari...ma bucur ca te-am ajutat...fire lntinse..

Avatar utilizator
padre26
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 15 Oct 2009, 23:34

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de padre26 » 01 Mar 2010, 21:09

Tibi30 scrie:Tibi..fara dl. :D ..aici santem doar pescari...ma bucur ca te-am ajutat...fire lntinse..
Ms Tibi, la fel!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Mar 2010, 13:40

padre26 scrie:multumesc domnului tibi pentru o caracterizare pertinenta...in cazul asta ma gandesc serios la niste eliminatoare es ca tot pe la banii aia bate.
Salutare.
Acum vreo 2 saptamani eram in magazin cu "black widow" intr-o mana si "Eliminator" in cealalta. Sincer iti spun ca nu se compara. Nu stiu cum este Daiwa (ca firma) pe langa Cormoran insa Eliminator este clar peste Black Widow. Este mai usoara in primul rand iar inelele sunt mai mari, toate. Am decis sa-mi cumpar eliminator ES pana la urma.

Sincer sa fiu, am avut bete de la cormoran de pe vremea cand erau acelea "Eurocor" la moda, acelea albastre, care erau destul de ieftine si nu=mi aduc aminte sa fi avut vreodata probleme cu ele, au facut fata in orice situatie.
Am scos odata un juvelnic din namol, cu tot cu crecanul de care era "priponit" acolo :D

Daca te gandesti sa-ti iei Eliminator ES, eu ti-o recomand. Si nu te lua dupa ce scrie pe forum in legatura cu mufarea spigot. Ia lanseta in mana, mufeazo si ai sa vezi ca se mufeaza foarte bine. Sunt foarte multe lansete cu mufare spigot, o gramada. Daca cineva spune ceva negativ despre aceasta metoda de mufare, asta nu inseamna neaparat ca este prost sistemul. Ca si la pescuitul propriu zis, nu conteaza numai lansete - conteaza mai mult cine e in spatele ei, daca ma intelegi.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
padre26
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 15 Oct 2009, 23:34

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de padre26 » 02 Mar 2010, 15:43

Inteleg ce vrei sa spui si multumesc pentru comparatie, in proportie de 95% o sa-ti urmez sfatul

Avatar utilizator
padre26
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 15 Oct 2009, 23:34

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de padre26 » 02 Mar 2010, 20:34

un singur dubiu am nu stiu care eliminator se potriveste mai bine baltilor noastre cel de 3lb sau cel de 3.5lb, daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat e bine venit.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2010, 22:16

padre26 scrie:un singur dubiu am nu stiu care eliminator se potriveste mai bine baltilor noastre cel de 3lb sau cel de 3.5lb, daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat e bine venit.
Mai bine tine cont de cum si unde pescuiesti tu de obicei ! Ia-o babeste...pescuiesti in partide scurte ...cu momitor mare ,sac ori punga PVA ...la distanta sau in agatatura...iti iei un 3.5 lbs...ptr. restul situatiilor o lanseta de 3 lb se descurca si ea !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
padre26
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 15 Oct 2009, 23:34

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de padre26 » 03 Mar 2010, 14:34

Am fost azi in magazin si am avut ocazia sa vad lansetele la care ma gandeam si sa le tin in mana...pana la urma contrar celor spuse de mine am ales ET Carp EXpert Boillie 3.60 3lbs, mi se potriveste cel mai bine, se incadreaza si in bugetul meu iar ca si calitate nu-i deloc rea pentru un incepator!Va multumesc pentru sfaturi
inca odata.

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Lanseta Daiwa Black Widow..

Mesaj de tonny » 03 Mar 2010, 18:00

sa stii ca nu ai facut o alegere rea padre26 si au detin aceasta lanseta ET Carp Expert Boile de 3,6 m/3 lbs si sunt tare multumit de ea mai ales la banii care i-am dat pe ea este chiar peste asteptari.Oricum o folosesc de mai aproape 2 ani si deja vreau ceva mai mult ceva de 3,5 lbs pt a putea arunca mai departe si de 3,9 m la alti bani si din alta clasa dar mai astept pana la romexpo aventuri editia de primavara din luna asta parca se tine din 18 --21 martie dupa cum stiu eu.

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Lanseta Daiwa Black Widow

Mesaj de valentin... » 25 Ian 2011, 15:06

Lanseta Daiwa Black Widow stie cineva ceva despre lansetele astea
e vorba de 3,90 de 3,50lb
as opta intre ele sau mtx8

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lanseta Daiwa Black Widow

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2011, 15:17

valentin... scrie:Lanseta Daiwa Black Widow stie cineva ceva despre lansetele astea
e vorba de 3,90 de 3,50lb
as opta intre ele sau mtx8
Ti-am mutat postarea aici !

@All
Folositi cu incredere functia: Cauta(tastand 2-3 cuvinte cheie) si nu va mai fi nevoie sa multiplicam numarul dezbaterilor pe acelasi subiect ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”