Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

ca sa stii cum sta treaba

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de gor965 » 25 Feb 2013, 02:04

In general utilizatorii de internet sunt de buna credinta insa exista si persoane rau intentionate care speculeaza naivitatea sau necunoasterea anumitor aspecte, deaceea va sfatuim sa va luati anumite masuri de precautie la efectuarea tranzactiilor.
Fiti foarte precauti atunci cand...

- Cineva intreaba de numarul cartii dvs. de credit
- Cealalta parte va preseaza sau va grabeste sa efectuati tranzactia
- Atunci cand o oferta suna prea bine ca sa fie adevarata, are toate sansele sa fie o escrocherie

Sfaturi generale

- Inainte de a efectua o tranzactie cautati cu Google numele persoanei, adresa de mail, nr. de telefon sau orice alte detalii detineti pentru a afla informatii suplimentare despre persoana cu care urmeaza sa tranzactionati.
- Nu va implicati in tranzactii pe care nu le intelegeti. Orice necunoastere a unei metode de vanzare/cumparare, plata, transport, etc. poate fi speculata si folosita impotriva dvs. ca metoda de inselatorie.
- Luati legatura telefonic cu vanzatorul/cumparatorul
- Daca este posibil stabiliti o intalnire intr-un loc public cu persoana cu care urmeaza sa tranzactionati. Daca este vorba de o tranzactie mai importanta mergeti insotit de un prieten sau o persoana de incredere.
- Nu divulgati NICIODATA informatii confidentiale de genul: nr. cartii de credit, codul pin, cod numeric personal

Sfaturi pentru cumparatori

- Nu trimiteti bani prin Western Union, Money Gram sau alte servicii similare care cer informatii minime pentru ridicarea banilor.
- Nu platiti in avans unui vanzator pe care nu il cunoasteti
- Intrebati vanzatorul de toate accesoriile care insotesc produsul
- Nu cumparati produse care au fost furate sau au provenienta dubioasa. Daca sunt furate exista posibilitatea sa ramaneti fara ele atunci cand politia il va prinde pe faptas si va ajunge la dvs.

sursa : efoto.ro
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
gaby 11
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 23 Ian 2012, 20:02
Localitate: Bucuresti

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de gaby 11 » 25 Feb 2013, 19:26

@george
Probabil ca sunt foarte multe reclamatii de acest gen!!!
Poate vrei sa dai si niste nik name,care se ocupa cu asa ceva!!!

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de corsaru » 25 Feb 2013, 22:06

@George
Apeciez, si nu cred ca sunt singurul, buna voastra intentie!
Dar, cum putem fi aparati impotriva acestor indivizi?

Avatar utilizator
danu13
Veteran
Veteran
Mesaje: 623
Membru din: 09 Mar 2012, 09:29
Localitate: Braila

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de danu13 » 25 Feb 2013, 23:10

Eu unul am patito . Am vrut sa fac schimb un individ din Buzau , am trimis produsele in valoare de vreo 1000lei scule de spinning si am primit niste chei antifurt , in locul sculelor de crap promise... am anuntat la politie, dar dupa 6 luni nimic.... cica se stie cine este dar nu au ce sa ii faca pana nu decide politia din Buzau .... Colac peste pupaza am mai dat o data de el pe internet are niste shimano tribal aproape noi.... desigur inca o teapa care isi asteapta victima! Vasilescu George, 0735967102 asta e numarul lui de telefon... acum are alt id pe site...dar numarul e acelasi...Aveti grija cu el...
Imagine

Avatar utilizator
dinaic
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 02 Sep 2012, 16:14

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de dinaic » 26 Feb 2013, 09:30

@danu13...pacat de cele intamplate insa politia nu poate sa te ajute cu nimic. El o sa sustina ca ti-a trimis sculele de crap sau ca intelegerea intre voi era ca el sa-ti trimita acele chei.....poti dovedi contrariul?

Avatar utilizator
danu13
Veteran
Veteran
Mesaje: 623
Membru din: 09 Mar 2012, 09:29
Localitate: Braila

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de danu13 » 26 Feb 2013, 09:44

Desigur, am discutiile cu el pe care le-am trimis la politie in care zicea ca imi da betele lui shimano forcemaster de 3,60m pe sculele mele, iar cheile aduse de curierat erau bagate intr-o pungulita, ma indoiesc ca betele de 1,80m ar fi incaput in pungulita aia...
Imagine

Avatar utilizator
dalungulesei
Veteran
Veteran
Mesaje: 1741
Membru din: 29 Mar 2010, 16:49
Localitate: Bucuresti sector 3

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de dalungulesei » 26 Feb 2013, 10:13

Imi pare rau pentru ceea ce ai patit, insa de regula aceste schimburi le faci doar cu persoane pe care le cunosti, sau ai mai colaborat cu ele in trecut, iar daca totusi nu ai incredere deplina in partenerul tau de afaceri, poti solicita sa-ti transmita el primul produsele comandate.
Stiu ca sfaturile sunt inutile in acest moment, insa probabil ca ai invatat ceva din acest episod, si vei actiona corespunzator in viitor.
Fir intins, si capturi pe masura in 2013.
danu13 scrie:Desigur, am discutiile cu el pe care le-am trimis la politie in care zicea ca imi da betele lui shimano forcemaster de 3,60m pe sculele mele, iar cheile aduse de curierat erau bagate intr-o pungulita, ma indoiesc ca betele de 1,80m ar fi incaput in pungulita aia...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de gor965 » 26 Feb 2013, 10:22

gaby 11 scrie:@george
Probabil ca sunt foarte multe reclamatii de acest gen!!!
Poate vrei sa dai si niste nik name,care se ocupa cu asa ceva!!!
Eu personal nu am primit nici o reclamatie legata de vre-o inselatorie ! Am gasit la un moment dat un set de recomandari ptr. tranzactiile pe net si am extras cateva care se potrivesc si rubricii noastre de Bazar (care are un trafic din ce in ce mai mare)! Atata tot !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
danu13
Veteran
Veteran
Mesaje: 623
Membru din: 09 Mar 2012, 09:29
Localitate: Braila

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de danu13 » 26 Feb 2013, 12:20

Am invatat multe si ma feresc cat pot de schimburi insa daca persoana e de incredere si mai are tranzactii fara probleme, da se merita...am facut multe schimburi si nu am avut nicio problema, asta a fost un om fara scrupule asta e problema....Tranzactia nu a fost facuta pe forum infopescar ci pe alt site...aici am gasit numai oameni de incredere!
Imagine

Avatar utilizator
ionut victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1004
Membru din: 25 Apr 2010, 15:15
Localitate: Bucuresti-Dristor

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de ionut victor » 27 Feb 2013, 19:29

Nu pot sa cred ca avem astfel de specimene printre noi..... :"> :"> :">

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de gor965 » 27 Feb 2013, 19:49

corsaru scrie:@George
Apeciez, si nu cred ca sunt singurul, buna voastra intentie!
Dar, cum putem fi aparati impotriva acestor indivizi?
Padure fara uscaciune nu exista ...si totusi, speram ca regulamentul nostru (cu cerinte obligatorii ptr. anunturile postate) sa combata la maxim orice tentativa de inselaciune !
Personal consider ca cel mai bun mod de aparare tine de verificarea temeinica a datelor despre tranzactia postata aici ...respectiv, daca e un vanzator nou, sau are toate anunturile doar in rubrica de bazar, cautati toate datele posibile despre produs si vanzator...verificati in baza forumului daca are vre-un calificativ in rubrica de Feedback, apoi cautati cu Google orice despre username, nume real, numar de telefon, adresa de e-mail, pretul produsului nou in magazin, detalii priviind starea actuala a produsului, poze relevante, convorbire telefonica directa cu vanzatorul etc. O cautare rapida si cat de cat temeinica dureaza 10-20 min, si va scuteste de probleme ulterioare...la ce baza de date are Google, imposibil sa nu gasesti ceva relevant despre un obiect sau o persoana.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Creepy2110
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 28 Ian 2012, 14:55

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de Creepy2110 » 02 Mar 2013, 23:38

Cei care vor sa faca schimburi, va recomand sa folositi F**C****, pentru ca sunt o firma foarte serioasa, si au niste reguli care sunt de foarte mare ajutor. Daca trimit ceva pentru schimb, specifici si ce trebuie sa primesti. Angajatul nu da pachetul pana nu primeste ce este scris pe foaie, astfel este foarte greu sa primesi chei in loc de lansete.
Imagine

Avatar utilizator
danu13
Veteran
Veteran
Mesaje: 623
Membru din: 09 Mar 2012, 09:29
Localitate: Braila

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de danu13 » 02 Mar 2013, 23:51

exact cu ei am facut schimbul... si cand le-am zis de ce nu s-a verificat coletul au ridicat din umeri.....parerea mea e ca e cea mai proasta firma de curierat...
Imagine

Avatar utilizator
Creepy2110
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 28 Ian 2012, 14:55

Re: Masuri de siguranta la efectuarea tranzactiilor

Mesaj de Creepy2110 » 03 Mar 2013, 03:50

in cazu asta intreaga vina cade asupra curierului, el trebuia sa se ocupe de schimb. Daca zici ca s'a ajuns pana la politie inseamna ca ai dat peste niste persoane incompetente, care nu stiu pe cine sa traga la raspundere. Repet, din punctul meu de vedere principala vina este a persoanei care a preluat pachetul.
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Citeste inainte”