Ce lanterna de cap sa-mi cumpar?

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Ce lanterna de cap sa-mi cumpar?

Mesaj de al crapone » 28 Dec 2009, 16:19

Gaby, acum stii cum e. Si Dacia e considerata masina, dar diferenta intre ea si masinile adevarate se vede in timp, la confort, fiabilitate, viteza, etc.
Asadar, exista un singur raspuns la intrebarea ta: PETZL.
Este de departe cel mai mare producator de lanterne frontale (speologii stiu de ce!) din lume.
Nu trebuie sa-ti faci probleme nici de consum si nici de pret. Au modele care costa 50 lei si care sint foarte bune, iar consumul e mai mult decit decent. Daca iei in considerare faptul ca o chinezarie careia i se strica capacele si becul in 2 zile costa 10-15 lei, cred ca nici nu trebuie sa mai stai pe ginduri. Eu folosesc Petzl de peste 10 ani (merg des si pe munte) si nu le-am schimbat decit pe cele pe care le-am pierdut! :) In trusa de pescuit am doua in permanenta (Tikka Plus si Tikkina): usoare, puternice, rezistente (Tikkina este cea care costa in jur de 50 lei).
Succes!

http://www.himalaya.ro/catalog/product_ ... cts_id=802
Fişiere ataşate
petzl_TIKKINA.jpg

Avatar utilizator
soran
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 17 Apr 2010, 18:52

Re: Ce lanterna de cap sa-mi cumpar?

Mesaj de soran » 17 Apr 2010, 18:56

Va salut,
Tot studiez acest forum si pana la urma m-am mobilizat sa-mi fac si user sa pot posta!

Ce parere aveti despre lanternele LED LENSER? Cele de aici www.ledlenser.com nu porcariile de pe net gen : "lanterna tactica cu led lenser".

Ma gandesc ca o lanterna H7R cu acumulatori si flux de lumina reglabil cat si focus reglabil e tot ce iti trebuie noaptea pe balta (raportat la surse de lumina) :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce lanterna de cap sa-mi cumpar?

Mesaj de gor965 » 19 Apr 2010, 11:08

soran scrie:Va salut,
Tot studiez acest forum si pana la urma m-am mobilizat sa-mi fac si user sa pot posta!

Ce parere aveti despre lanternele LED LENSER? Cele de aici http://www.ledlenser.com nu porcariile de pe net gen : "lanterna tactica cu led lenser".

Ma gandesc ca o lanterna H7R cu acumulatori si flux de lumina reglabil cat si focus reglabil e tot ce iti trebuie noaptea pe balta (raportat la surse de lumina) :D
Am vazut un H7 in actiune ,anul trecut ,la un concurs pe Tancabesti si e o lanterna f. puternica in privinta fluxului de lumina furnizat ! Daca e si fiabila in timp , face toti banii...si nu e chiar ieftina ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”