Balti de evitat in 2012

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de meo_mdc » 07 Apr 2012, 08:46

O impresie (care poate fi pur personala ) - ma uitam intr-o zi pe Google Earth la locurile de pescuit de prin preajma si am observat ca sansele de a da peste o balta de pescuit decenta cresc direct proportional (exponential chiar) cu indepartarea de Bucuresti. Oare asta sa fie secretul unei partide reusite pentru pescarii din Muntenia ? :)
MLDD

Avatar utilizator
Als_BV
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 05 Mar 2012, 19:58
Localitate: Brasov

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de Als_BV » 08 Apr 2012, 12:15

De evitat in zona Brasov baltile Doripesco 2, 3, 6, !
Catch & Release

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de mirceab » 09 Apr 2012, 09:41

desa scrie:nu m/am laudat am vrut sa iti arat ca am vazut si locuri civilizate...si daca sti sa te porti nu te da nimeni afara din magazine si nu te injura...din pacate sunt multi care nu stiu sa se comporte frumos...si din cauza astora avem renumele pe care/l avem...sal

imi pare rau ca nu ai inteles postarile mele.. dar fiecare dupa cat vrea sau poate sa inteleaga. cred eu , ca din moment ce strainii ma invita sa merg la pescuit cu ei, oameni de la zeci de mii de km distanta, si cand vad ca peste tot sunt respectat, mai putin in tarisoara assta...cam asta zice totul.
Cat despre renumele pe care-l avem, lucrez de prin 98 in mediul international, nu am primit nici macar o data "teapa" de la straini, doar de la romanasii nostrii, patronasii care cauta doar imbogatire pe termen scurt, si cu orice pret (chia rcu pretul demnitatii) eu doresc sa imi zic parerea( ca tot este un drept al meu) si in acelasi timp sa ajut in pastrarea lucrurilor care aduc beneficii(cum ar fi delta) tuturor, implicit si mie.

Ce ne omoara pe noi? MENTALITATEA!!! lipsa de educatie, si lipsa de gandire logica.

Nu o sa intru in polemica: "cine a vazut mai mult" dar in ceea ce priveste industria pescuitului sportiv in ROmania, este la fel de dezvoltata ca si celelalte( turismul de exemplu) 0. si tinde sa ramana asa, cei care incearca sa schimbe ceva in bine sunt dati la o parte din pacate.

Astept sa vad ce se intimpla in Delta, ca acum au interzis pescuitul industrial, si se doreste ca, Delta sa ramana numai pentru pescuitul sportiv si de agrement. Sa vedem cum aplica ei noua legislatie si ce parghii gasesc pentru combaterea braconajului.


In rest numai de bine. Ca de privati eu sunt satul, mai ales de cei din Romania.


PS: doar la noi au fost vinovati elevii pentru rezultatele de pa bacalaureat, cand sistemul este distrus sistematic de 20 de ani( deh cei mai mici nu au voie sa comenteze) si asta este o paralela pe care sper sa o intelegi.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de AlinBina » 12 Apr 2012, 09:00

mirceab scrie:
intef scrie:Fundulea 2 defileaza la pas in topul baltilor de evitat.Lucianca,Butimanu(toate),Crevedia(toate),Ciocanesti,Afumati(toate),Vitan3 etc.Nu neaparat in ordinea asta.Trist este ca lista este lunga.Foarte lunga.

Fundulea...toate de la 1 la 7 poti sa le notezi cu TEAPA!!! nu doar 2-u'
Nu ai dreptate, cel puţin cu Fundulea 7, eu am prins acolo, de obicei se prinde bine primavara la fructe în special capsuna si nu am plecat acasa niciodata fara peste. Dar si cel putin o data pe luna se ia novac de peste 9 kg, o bucata, doua. Vezi ca saptamana trecuta,01.04-05.04.2012 a secat-o si a scos tot pestele si la mutat pe belciugatele livada 4, belciugatele (dinei) aia mare si candeasca.
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de AlinBina » 12 Apr 2012, 09:12

gClaudiu scrie:Fundulea 7 cica a fost scos pestele din el, a ramas doar carasul mic.
Ori e marketing asta, vinde crapul si carasul la "piata" apoi aduce din Bulgaria mai ieftin si ies si pe profit, ori ....
citeste potul de mai sus
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de gClaudiu » 12 Apr 2012, 20:27

AlinBina scrie:
gClaudiu scrie:Fundulea 7 cica a fost scos pestele din el, a ramas doar carasul mic.
Ori e marketing asta, vinde crapul si carasul la "piata" apoi aduce din Bulgaria mai ieftin si ies si pe profit, ori ....
citeste potul de mai sus
Potul? :))) Pontul?

Ori... reclama? reclamuta?

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de arhanghelu » 14 Apr 2012, 09:34

Va pot spune ca am fost pe Fundulea 1 impreuna cu inca cinci prieteni de pe 02.06.2011 pana pe 03.06.2011(24 ore), am
rezervat sase foisoare cand am ajuns am avut surpriza sa mai gasim decat cinci foisoare(scuza patronului a fosta ca s-au
razgandit cei care trebuiau sa elibereze foisorul si mai raman inca 24 de ore), am hotarat sa o lasam asa pentru ca nu
vroiam sa ne certam cu nimeni, eram cu toti bucurosi ca evadasem din jungla Bucurestiului la un pescuit.
Dar bucuria s-a transformat intr-un dezastru total, a inceput ploaia si sa vezi ce ploua in foisoare mai rau ca afara,
numele de foisor este prea mult spus, cocina s-ar potrivi mai bine, am inceput sa plantam(in total 30 de lansete),
rezulatul dupa 24 de ore a fost 2 ciortani la 4 kg la doi dintre colegi mei, daca pun si pe ceilanti pescari din jurul
nostru au fost peste 60 de lansete plantate, procentajul a fost de un ciortan la cinci pescari.
A doua zi a mai fost un coleg pe Fundulea 1 cu ganduri marete si ce credeti ca a gasit in apa la mal, niste bobite
mici albe, da dragi pescari era azot.
Pacat ca suntem tratati cu fundul, dupa ce dam o gramada de bani.
Fişiere ataşate
foisor fundulea 1
foisor fundulea 1

Avatar utilizator
paulp45
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 07 Noi 2010, 05:00

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de paulp45 » 25 Apr 2012, 00:33

salutare all. o balta foarte frumoasa dar de evitat este valea alba. si nu o spun pentru antireclama ci pentru ca am fost acolo de 2 ori iar rezultatul 0 in conditiile in care anul trecut luam 2-3 pesti la aruncat din mana iar la plantat se prindea mult mai bine. daca ar mai popula locatia este f. frumoasa

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de osc1or » 25 Apr 2012, 00:47

In 2011 m-am axat mai mult pe baltile de la Fundulea. La sfarsitul anuilui am jurat ca nu mai calc pe acolo in viata mea. In week-end prindeai cate un ciortan din cand in cand, in timpul saptamanii intotdeauna se prindea mai bine. Pe Fundulea 2 pescuiai umar la umar. Pescarii nu erau controlati si plecau cu cate 50kg peste acasa in zilele cand mergea.
In 2012 am fost pe Balotesti Fieni Laguna Verde. Taxa 80 lei. Paznicul ma invata sa dau la bomba ca asa merge bine. Dupa sfaturile super pretioase, s-a apucat sa taie lemne la 30m de mine... toata ziua. Apa super jegoasa, pontoanele avariate grav, am intrebat vreo 10 pescari daca au luat ceva la plecare; rezultate 0. :-q
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Norocel Constantin
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Mai 2012, 15:09

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de Norocel Constantin » 07 Mai 2012, 19:55

pentru brasoveni de evitat doripesco tot ce inseamna el rotbav si cismasu

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de PsiHo » 08 Mai 2012, 19:18

gClaudiu scrie:
AlinBina scrie:
gClaudiu scrie:Fundulea 7 cica a fost scos pestele din el, a ramas doar carasul mic.
Ori e marketing asta, vinde crapul si carasul la "piata" apoi aduce din Bulgaria mai ieftin si ies si pe profit, ori ....
citeste potul de mai sus
Potul? :))) Pontul?

Ori... reclama? reclamuta?
nu e nici o reclama,administratia de pe fundulea 7 a scos tot pestele si l-a mutat in belciugatele livada 4 , din cate am inteles inainte se numea fundulea 4 sau livada.
pe 4.05 a mai bagat o tona de ciortan 2-3kg si pe 05.05 somn african (nu stiu cantitatea exacta)
nu recomand in wekeend,nu recomand daca ploua,RECOMAND plantatul :)
cica pe 7 a luat-o cel care are 6 sau 8 .. si vrea sa faca mare balta,cu posibilitate de cazare..etc.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de Laurentiu » 08 Mai 2012, 19:52

Pai..Fundulea 8 e piscicola si patronul se numeste Rosca. Nu cred ca a luat livada 4 tot el, nevand grija prea mare nici de piscicola 8. Probabil a luat-o cel care are si fundulea 6 sau bazinul 6, concesionata anul trecut si a bagat ceva crap, dealtfel balta frumoasa si cu destul salau.
Sincer, Fundulea 7 si cu 2 nu mi-au placut niciodata...

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de PsiHo » 08 Mai 2012, 21:58

nu..
livada e a celui care a avut fundulea 7
fundulea 7 .. cum zici tu probabil a luat-o cel care are 8.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de Laurentiu » 08 Mai 2012, 22:34

Zaauuuu..? Esti sigur..? :-/

Stai ca ne incurcam. 8 este piscicola cea cu raci multi, situata intre 7 si 1.
6 este intre 7 si livada. Deci cine a luat 7? cel care are 8 sau cel care are 6? @-)
Ultima oară modificat 08 Mai 2012, 22:38 de către Laurentiu, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de Laurentiu » 08 Mai 2012, 22:36

...

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”