CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASIEI 2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 01:16

pharaoh scrie:D-le Mitranescu, s-au pus si aici pe forum clipuri cu crapi de Dunare marisori eliberati. Vezi nea Ion Paun. ;)
Unde ca am cautat la "Dunarea" si am gasit numai hamuri :D , agrafe :D , operculi pe post de manere :D ...
Chiar vreau sa vad . :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 27 Ian 2012, 01:20


I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 01:31

dani scrie:

Ok...iti spun anturajul...si locul( cu aproximatie...nu coordonate GPS...) astept adresa de mail pe privat
Cred si fara justificari in aceasta situatie. :)
Aceasta ''eliberare" este facuta neconditionat si in toate situatiile ... este totusi o ultima intrebare a mea ?

Poate chiar nu conteaza raspunsul , dar cu asta am vrut sa spun ce inseamna cu adevarat C&R . :)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 02:02

pharaoh scrie:
Am urmarit ambele clipuri.
Am vazut doua eliberari de crapi al caror scop este greu de aflat , dar oricum nu se afla sub titulatura de C&R nici ca proceduri si nici ca ustensile ...
Am mai vazut un om in varsta , pescar vechi de Dunare , si pe prietenul domnului care elibereaza pestii ( parteneri vechi de pescuit ) care sustin ca "nu au vazut asa ceva niciodata '' - legat de eliberare . Asta este realitatea ...
Substratul momentului nu ma chinui sa il deslusesc , dar nu are nicio legatura cu notiunea de C&R .

Aceasta "educatie" nu are cale de mijloc. Nu poti astazi sa duci crapii acasa si maine sa te filmezi cum eliberezi doi ca sa dai exemplu in "prinde si elibereaza ".
Cum mi-ar sta mie sa ma bat cu caramida in piept ca am eliberat cam 20 de tone de crap in ultimii ani ? Cu dovezi ! :D
Ce spun prietenii despre mine ? :D
Ultima oară modificat 27 Ian 2012, 02:14 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de sorin1362 » 27 Ian 2012, 02:11

vitorio mv2 scrie: - crapii nu au fost capturati la nici o momeala
- crapii nu au fost capturati la plase
Don Vitorio, nu ne mai fierbe atata ... pai ce mai ramane ? Rastocirea Dunarii, secarea baltii, unul ca Steve Irwin care sa-i ia in brate, Jean-Luc Picard sa-i teleporteze, marele guru cu spirala pana pe MV2, clonare gen oaia Dolly ...? :-?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 02:32

sorin1362 scrie:
vitorio mv2 scrie: - crapii nu au fost capturati la nici o momeala
- crapii nu au fost capturati la plase
Don Vitorio, nu ne mai fierbe atata ... pai ce mai ramane ? Rastocirea Dunarii, secarea baltii, unul ca Steve Irwin care sa-i ia in brate, Jean-Luc Picard sa-i teleporteze, marele guru cu spirala pana pe MV2, clonare gen oaia Dolly ...? :-?
Curent, dinamita :D , garduri de nuiele , japca , butelia cu gaz, furca cu doi pinteni ( prinde pestele intre ei fara sa il raneasca ) , cu twisterul accidental pescuind dupa salau ...

Si eu sunt curios ! :)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Laurentiu » 27 Ian 2012, 11:01

I-a clonat! =))

Si-a deschis Petcu o statie de clonare ultramoderna la Moara Vlasiei. =))

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de zfcristian » 27 Ian 2012, 11:03

Poate or fi refugiati >:)
Trafic de carne vie la propriu :D :D :D
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 27 Ian 2012, 11:26

Dan Mitranescu scrie:Am urmarit ambele clipuri.
Am vazut doua eliberari de crapi al caror scop este greu de aflat , dar oricum nu se afla sub titulatura de C&R nici ca proceduri si nici ca ustensile ..
Ati cerut sa vedeti crapi de Dunare eliberati. Si asta am aratat. N-am zis ca autorul eliberarilor este adept si practicant C&R.
A avut totusi "nebunia" sa faca asta de fata cu toti prietenii lui carora nu le venea sa creada :).
Acum nu mai e vorba de noi, e vorba de educatia pe care o vor avea cei ce vor urma, cei mici ce incep acum sa desluseasca tainele pescuitului.
Cine oare a eliberat toti crapii prinsi pe Dunare sau in Delta? Un trecut in care nu se auzise de C&R il avem toti, nu mai e nimeni nepatat, ca sa spun asa.
Dar ii stricam topicul domnului Petcu :D
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 15:11

pharaoh scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am urmarit ambele clipuri.
Am vazut doua eliberari de crapi al caror scop este greu de aflat , dar oricum nu se afla sub titulatura de C&R nici ca proceduri si nici ca ustensile ..
Ati cerut sa vedeti crapi de Dunare eliberati. Si asta am aratat. N-am zis ca autorul eliberarilor este adept si practicant C&R.
A avut totusi "nebunia" sa faca asta de fata cu toti prietenii lui carora nu le venea sa creada :).
Acum nu mai e vorba de noi, e vorba de educatia pe care o vor avea cei ce vor urma, cei mici ce incep acum sa desluseasca tainele pescuitului.
Cine oare a eliberat toti crapii prinsi pe Dunare sau in Delta? Un trecut in care nu se auzise de C&R il avem toti, nu mai e nimeni nepatat, ca sa spun asa.
Dar ii stricam topicul domnului Petcu :D
Poate trebuia sa facem un alt topic in acest sens.
Subiectul cel putin pentru mine este foarte interesant si destul de profund.
Intr-adevar si eu imi doresc sa traiesc vremuri in care oamenii sa elibereze pestii benevol sau cel putin sa fac ceva in sensul in care copii mei sa prinda astfel de viata.
Consider ca notiunea de C&R (in adevaratul sens al cuvantului) este strans legata de nivelul de trai si nu trebuie implementata acolo unde nu ii este locul .
Daca mai iau in calcul ca totul a plecat acum 10 ani de la oameni foarte interesati de introducerea C&R imi pun si mai multe semne de intrebare . Aici ma refer la patroni de balti ( in mare parte fosti braconieri sau oameni care au vandut peste la pescarii mai mult decat am eliberat noi toti la un loc , care doresc sa-si pestreze pestii in lac si sa ia bani numai pe distractie - afacerea lor care nu este de judecat , dar sa nu ma faca pe mine necivilizat daca aduc peste acasa de pe balti libere ... in loc sa vin la ei sa pescuiesc pentru "senzatii" ...) si la cei cu magazine de pescuit sau afaceri in acest sens care au nevoie de "obiectul muncii " in balti si totodata de o masca ce ii ridica in fata pescarilor simplii avand astfel prioritatea cuvantului si a "indicatiilor".


Pentru mine crezul C&R este o minciuna ca si toata industria din spatele pescuitului sportiv .

Ma uit pe PV-TV sau F&H ... Cine pupa pestii ? Cei care fac reclama articolelor de pescuit si iazurilor.
In rest se baga pestii la lada pe iahturi de zeci de mii de euro ... cu GAFA !
Nu mai spun de animalele care se impusca fara mila de oameni considerati maxim civilizati , in mare parte oameni cu foarte multi bani . Le baga o frunza in gura in fata camerelor ... si sunt iertati.

Asa ca decizia mea in " a-mi vedea copii mai bine in viitor " este sa le pun o coada de peste proaspat pe masa si nu sa cumpar peste furajat sau congelat , eventual adus din alte tari "civilizate". Vreau sa raman un "taran" in acest sens ! :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 27 Ian 2012, 15:35

Nu ma pasioneaza de unde a plecat acest concept si putin imi pasa si de firmele din industria pescuitului. Ca si in alte domenii, acum marketingul, imaginea , acestea generand, in stransa legatura, profitul, fac parte din "arsenalul" oricarei firme care vinde ceva. Nici mie nu mi-ar placea sa merg in Delta si sa nu mananc un bors de peste proaspat, prins la fata locului. Partida si-ar pierde din farmec. Ar trebui sa ne ghidam si dupa legea bunului simt. Nu iei tot acasa, retii doar ce permite legea, ca totusi exista o lege care reglementeaza si asta. Iar pe baltile private te supui regulamentului. Si recunosc ca nu ma deranjeaza absolut deloc sa pup pestii si sa-i eliberez, pentru ca scopul pentru care frecventez si astfel de balti este specificul acestui tip de pescuit, sportul, activitatea in sine. Si niciodata nu ma intereseaza valoarea culinara a "capturilor". De altfel cunosc multi pescari care nu prea mananca peste :). Avem insa tendinta de a fi influentati si de conceptia populara cum ca mergem la pescuit sa mancam peste. Intotdeauna cand te intorci vecinul vrea sa vada ce ai prins, familia asteapta sa gateasca eventualele capturi....cunostintele, colegii de munca....cam toata lumea. Pici cam de prost cand le spui ca ai eliberat pestii :)). Nu? Ei, daca ne putem detasa putin de toate astea, vedem ca se poate sa venim acasa si fara peste in traista.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 15:48

Pana la a veni acasa fara peste in traista mai intai hai sa nu mai aruncam hartii pe strada , sa nu mai vorbim urat , sa ne respectam semenii , sa nu facem evaziune fiscala ...
Este ca si cum iti cumperi un seria 5 si nu ai bani de benzina ... ( mai stiu una de la bunica : "la fata papusa , la spate matusa ! :D )
Asta este ideea . Parca incepem cu sfarsitul in acest program de "educare" ... si ceva nu se potriveste. Motiv pentru care este si greu realizabil.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 27 Ian 2012, 15:55

Corect.
Nu incepem cu sfarsitul, dar pentru ca suntem pe forum dedicat pescuitului, acum vorbim de pescuit .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 16:10

pharaoh scrie:Corect.
Nu incepem cu sfarsitul, dar pentru ca suntem pe forum dedicat pescuitului, acum vorbim de pescuit .
Aici este "gresala'' mea : nu pot sa le iau pe bucatele !

Pentru mine un om imbracat elegant , cu haine scumpe , nu valoreaza nimic daca miroase a transpiratie .
Si pot sa fiu pe orice site de toale ! :D

P.S. Valoarea unui om este data de suma calitatilor sale !

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de sorprodan » 27 Ian 2012, 19:25

asa e MAESTRE ,,, cine e fara de pacat sa ridice primul piatra,,,,,,,,,,,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”