CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASIEI 2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 20:12

sorprodan scrie:asa e MAESTRE ,,, cine e fara de pacat sa ridice primul piatra,,,,,,,,,,,,,,,,
Nici macar de pacat nu este vorba Sorine.
Omul a sacrificat animale de cand este lumea si o va face tot timpul.
Pacat este sa faci genocit sau sa distrugi specii.Nici pe departe pescarii cu lansetele nu se incadreaza aici.
Pacat este sa indemni pe altii sa faca cea ce tu nu faci si nu crezi !
Pacat este sa inhibi pescari ca tine Sorine sa vorbeasca despre pescuit spunand ca sunt braconieri si lipsiti de civilizatie !
Pacat este sa implimentezi in mintea oamenilor ca daca duc un peste proaspat pe masa de acasa nu fac un lucru bun !
Pacat este sa vin acasa si sa ma falesc in fata celor care ma inconjoara ( prieteni , colegi , vecini ... ) ca am eliberat toti pestii prinsi stiind ca majoritatea acestor oameni trec pe langa pescarii inghitind in sec atunci cand vad preturile...
Pacat este cand pupi crapul si de caras uiti . ( :D )

P.S. Sorine daca ai stii cat valoreaza tenii aia ai tai la Bucuresti ai da-o pe porc si gaini ! :D
Ultima oară modificat 27 Ian 2012, 20:43 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2012, 20:38

Ca sa revenim la subiect .
Sa nu confundam lucrurile .
Daca un om are o afacere , respectiv o balta de pescuit populata cu crap , pe care vrea sa o tina in sistem C&R , atunci aceasta regula trebuie respectata , pestii trebuiesc manevrati cu grija pentru a ajunge teferi inapoi in mediul lor.
Este afacerea omului , sunt banii si regulile lui.
Dar sa nu ma puna sa ii pup ! :D
Mai multa falsitate ca in aceste clisee nu se poate !

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de sorprodan » 27 Ian 2012, 21:37

stiu bre MAESTRE cat valoreaza tenii vii la fel si romanestii ,,,, internetul a rezolvat problema asta ,,,,,dar nu de asta plec la pescuit ,,,,ma pegatesc ca un copil zile intregi pana sa dau ochii cu DUNAREA ,,,,acolo ma simt liber fac totul din pasiune chiar daca a devenit costisitoare ,,,ai multumesc lui DUMNEZEU ca-s sanatos ,,,pescuitul m-a vindecat de o boala foate grea , asa ca pan o sa mor o sa pescuiesc ,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 27 Ian 2012, 22:21

Dan Mitranescu scrie:Pacat este sa faci genocit sau sa distrugi specii.Nici pe departe pescarii cu lansetele nu se incadreaza aici.
Personal incep sa cred ca si asta e un cliseu. Pescarii cu lansetele s-au inmultit foarte mult in ultimii ani. Apele naturale au parte de o presiune din ce in ce mai crescuta si din partea lansetarilor. In anumite zone se pescuieste aproape non-stop. Tot ce pica la lanseta se baga la traista. E adevarat ca de multe ori cantitatile de peste par insignifiante, dar asta din cauza ca nu mai exista densitate mare de peste pe balti si rauri. Departe de "concura" braconajul dar, adaugat la acesta, acest aparent inofensiv fenomen poate fi picatura care umple paharul. Am vazut totii imagini de pe malurile Dunarii, cu kilometri intregi de lansete, malurile Deltei sunt impanzite an de an, de primavara pana toamna de corturi, tabere de pescari. In anumite zone practic nu ai sanse sa gasesti un loc liber, ba chiar unele locuri se lasa "mostenire" urmatorilor veniti, prieteni ai pescarilor care pleaca. Fereasca Dumnezeu de vreo balta lasata "la liber" care tine peste. Oare in cativa ani la ce nivel se va mentine acolo densitatea pestilor? Toate astea ma fac sa am indoieli asupra afirmatiei citate.
Departe de a incuraja ipocrit conceptul de C&R, dar sunt anumite atitudini pe care un forum ca acesta nu le poate aplauda. Desi permite libera manifestare a userilor. Ca exemplu, de ce mi-as pune la avatar o poza cu un crap mort in sufragerie pe un forum de pescari sportivi. Atentie, nu pescari care nu mananca peste sau nu retin peste. La fel si domnu` Petcu cu anuntul asta. Pentru doritorii de aplauze exista pescuitul.ro. Apropo` de Sorin, sunt convins ca e o persoana agreabila si un pescar foarte iscusit. Doar ca poate nu a gasit abordarea cea mai corecta cand a facut anumite postari aici. Nu-i bai, e normal ca unii sa-l placa iar altii sa-i gaseasca nod in papura. Eu unul, de ex. il admir, insa nu inteleg de ce uneori, atunci cand pescuieste isi lasa lansetele ancorate peste noapte si pleaca acasa, urmand a veni cand ii permite timpul a doua zi cu speranta ca are ceva in carlig. Sa-mi fie cu iertare, dar eu n-am inteles chestia asta si ce legatura are cu pasiunea pentru pescuit.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de aero » 27 Ian 2012, 22:32

asta cu catch & release e un mare bullshit :)) cei care au facut acest concept au alte alternative la consumul de peste ,ma refer la pescuitul crapului evident ... pt .un englez ,italian ,spaniol ,grec ,etc e doar o distractie pt ei la un pret modic, cine a fost pe afara stie... englezul,italianu,grecul,spaniolul,etc nu consuma ciprinide ! ! ! au o diversitate de peste marin la discretie care pt ei e mult mai calitativa {carne alba} decat crapii ! cel putin in anumite parti ai europei sunt consderati o rasa disctructiva si se incearca eliminarea lor din ecosistem, pana la disparitia totala a lor! in romanica ,crapul,carasul face parte din "masa" pescareasca a romanului si se vinde "inca" bine ,probabil daca marea neagra oferea ce ofera mediterana crapul era mancare pt porci !
delta dunarii tot bisnitarii de peste ante 89 au "praduit-o" si inca o mai praduiesc deaia nu mai e peste ca acum 25 de ani pe piata.... ca fapt divers pe timpul lui ceasca in delta ,pescarii sportivi,amatorii eliberau carapii de 3-5 kg pt ca erau prea {de luat acasa} mici pt ei... nu se merita drumul pana in delta pt asa ceva cand puteai sa prinzi aceiasi pesti pe ligheanele din jurul bucurestiului!
acum cu MV, stiu {din surse sigure} ca patronul cumpara de la orice pescar{amator sau ne...} crap viu cu preturi in functie de greutatea lui ,din cate stiu ofera 12 euro per kg pt un crap 8-10 kg ,14-15 euro pt cei de peste 12kg! braconieri din toate colturile tarii uniti-va ! MV are nevoie de voi ! :))

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Laurentiu » 27 Ian 2012, 23:14

aero scrie:Catch and release-ari din toate colturile tarii uniti-va ! MV are nevoie de voi ! :))
Fixed. ;)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Ian 2012, 01:02

pharaoh scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pacat este sa faci genocit sau sa distrugi specii.Nici pe departe pescarii cu lansetele nu se incadreaza aici.
Personal incep sa cred ca si asta e un cliseu. Pescarii cu lansetele s-au inmultit foarte mult in ultimii ani. Apele naturale au parte de o presiune din ce in ce mai crescuta si din partea lansetarilor. In anumite zone se pescuieste aproape non-stop. Tot ce pica la lanseta se baga la traista. E adevarat ca de multe ori cantitatile de peste par insignifiante, dar asta din cauza ca nu mai exista densitate mare de peste pe balti si rauri. Departe de "concura" braconajul dar, adaugat la acesta, acest aparent inofensiv fenomen poate fi picatura care umple paharul. Am vazut totii imagini de pe malurile Dunarii, cu kilometri intregi de lansete, malurile Deltei sunt impanzite an de an, de primavara pana toamna de corturi, tabere de pescari. In anumite zone practic nu ai sanse sa gasesti un loc liber, ba chiar unele locuri se lasa "mostenire" urmatorilor veniti, prieteni ai pescarilor care pleaca. Fereasca Dumnezeu de vreo balta lasata "la liber" care tine peste. Oare in cativa ani la ce nivel se va mentine acolo densitatea pestilor? Toate astea ma fac sa am indoieli asupra afirmatiei citate.
Departe de a incuraja ipocrit conceptul de C&R, dar sunt anumite atitudini pe care un forum ca acesta nu le poate aplauda. Desi permite libera manifestare a userilor. Ca exemplu, de ce mi-as pune la avatar o poza cu un crap mort in sufragerie pe un forum de pescari sportivi. Atentie, nu pescari care nu mananca peste sau nu retin peste. La fel si domnu` Petcu cu anuntul asta. Pentru doritorii de aplauze exista pescuitul.ro. Apropo` de Sorin, sunt convins ca e o persoana agreabila si un pescar foarte iscusit. Doar ca poate nu a gasit abordarea cea mai corecta cand a facut anumite postari aici. Nu-i bai, e normal ca unii sa-l placa iar altii sa-i gaseasca nod in papura. Eu unul, de ex. il admir, insa nu inteleg de ce uneori, atunci cand pescuieste isi lasa lansetele ancorate peste noapte si pleaca acasa, urmand a veni cand ii permite timpul a doua zi cu speranta ca are ceva in carlig. Sa-mi fie cu iertare, dar eu n-am inteles chestia asta si ce legatura are cu pasiunea pentru pescuit.
Pestii se prind cu momeala in cantitati mari numai cand sursele de hrana naturala sunt sub cele necesare.
Acest lucru face sa aduca un echilibru intre pescarii cu lansete si populatia piscicola. daca pestii au mancare nu mai risca cu momelile noastre .
Putini stiu : in lunile de iarna se prin cele mai mari cantitati de peste de catre pescarii profesionisti ( cu portiuni de apa concesionate ). Pestii sunt grupati pe anumite locuri , in special gropi , iar simturile si puterea le sunt diminuate in acasta perioada.
Cei din Delta chiar pregatesc astfel de locuri scufundand copaci legati cu pietre. Iarna inconjoara cu plasele zona respectiva dupa care "fac bataie" cu vaslele ... Zeci chiar sute de kg pe fiecare pom ,in fiecare saptamana , pentru fiecare echipaj .
Acest lucru se face de zeci de ani ...
Aici se poate pune problema de "prea mult" . Totusi si aici natura a reusit sa echilibreze lucrurile , iar Dunarea tot plina de peste a ramas.
Pescarii cu lansetele nu prind in cursul unui sezon nici macar 5 % din cat prind pescarii profesionisti cu plasele si braconierii in cateva luni de iarna . Nu mai pun perioada de prohibitie in care noi stam de frica legii acasa ... parca este intentionat facuta in avantajul braconierilor ... Sa nu le sperie nimeni pestii care se grupeaza pe apa mica .

Cu Sorin ca pleaca acasa si lasa lansetele in apa este o problema ... Daca se culca intr-un cort Nash de cateva zeci de milioane si isi punea statia de la Delkim sub cap cu senzorii aferenti ( tot de cateva zeci de milioane ) era si el pescar de crap . Altfel nu ... :D

Eu cam atat am avut de spus despre acest subiect.
Respect regula C&R pe baltile unde se cere acest lucru si nu ma ascund de faptul ca duc peste acasa atunci cand pescuiesc pe ape libere . Nu judec pe nimeni pentru CREZUL C&R , dar nici nu vreau sa fiu judecat .
P.S. Valabil pentru toti din banda mea in relatia cu cei din secta voastra ! :D

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 28 Ian 2012, 02:32

Nu exista bande si nici secte. Si daca exista cred ca suntem de aceeasi parte. Personal, am inceput sa privesc cu mai multa responsabilitate pescuitul cu traista, sa gust cu placere si din "ciumatul" C&R si sa-l tratez cu mai mult respect, daca pot spune asa(mai mult decat alte specii, recunosc), pe Maria Sa, Crapul :D .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de vitorio mv2 » 28 Ian 2012, 02:40

pharaoh scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pacat este sa faci genocit sau sa distrugi specii.Nici pe departe pescarii cu lansetele nu se incadreaza aici.
Personal incep sa cred ca si asta e un cliseu. Pescarii cu lansetele s-au inmultit foarte mult in ultimii ani. Apele naturale au parte de o presiune din ce in ce mai crescuta si din partea lansetarilor. In anumite zone se pescuieste aproape non-stop. Tot ce pica la lanseta se baga la traista. E adevarat ca de multe ori cantitatile de peste par insignifiante, dar asta din cauza ca nu mai exista densitate mare de peste pe balti si rauri. Departe de "concura" braconajul dar, adaugat la acesta, acest aparent inofensiv fenomen poate fi picatura care umple paharul. Am vazut totii imagini de pe malurile Dunarii, cu kilometri intregi de lansete, malurile Deltei sunt impanzite an de an, de primavara pana toamna de corturi, tabere de pescari. In anumite zone practic nu ai sanse sa gasesti un loc liber, ba chiar unele locuri se lasa "mostenire" urmatorilor veniti, prieteni ai pescarilor care pleaca. Fereasca Dumnezeu de vreo balta lasata "la liber" care tine peste. Oare in cativa ani la ce nivel se va mentine acolo densitatea pestilor? Toate astea ma fac sa am indoieli asupra afirmatiei citate.
Departe de a incuraja ipocrit conceptul de C&R, dar sunt anumite atitudini pe care un forum ca acesta nu le poate aplauda. Desi permite libera manifestare a userilor. Ca exemplu, de ce mi-as pune la avatar o poza cu un crap mort in sufragerie pe un forum de pescari sportivi. Atentie, nu pescari care nu mananca peste sau nu retin peste. La fel si domnu` Petcu cu anuntul asta. Pentru doritorii de aplauze exista pescuitul.ro. Apropo` de Sorin, sunt convins ca e o persoana agreabila si un pescar foarte iscusit. Doar ca poate nu a gasit abordarea cea mai corecta cand a facut anumite postari aici. Nu-i bai, e normal ca unii sa-l placa iar altii sa-i gaseasca nod in papura. Eu unul, de ex. il admir, insa nu inteleg de ce uneori, atunci cand pescuieste isi lasa lansetele ancorate peste noapte si pleaca acasa, urmand a veni cand ii permite timpul a doua zi cu speranta ca are ceva in carlig. Sa-mi fie cu iertare, dar eu n-am inteles chestia asta si ce legatura are cu pasiunea pentru pescuit.

"La fel si domnu` Petcu cu anuntul asta. Pentru doritorii de aplauze exista pescuitul.ro."


Dle va rog sa fiti cuvincios !!!!! Ce nu va convine? Nu va place,nu cititi !!!!! Va purtati ca "tata floarea" ................!!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de pharaoh » 28 Ian 2012, 02:43

Stati calm, nu cred ca v-am jignit. Parerea mea despre crapii dumneavoastra am spus-o in primele posturi. Acum ma refeream la altceva.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Ian 2012, 03:26

pharaoh scrie:Nu exista bande si nici secte. Si daca exista cred ca suntem de aceeasi parte. Personal, am inceput sa privesc cu mai multa responsabilitate pescuitul cu traista, sa gust cu placere si din "ciumatul" C&R si sa-l tratez cu mai mult respect, daca pot spune asa(mai mult decat alte specii, recunosc), pe Maria Sa, Crapul :D .
Sa nu uit ca ma tin sa-ti spun de ceva vreme :
Te rog sa-mi spui Dan . :)

In rest vezi ca esti pe un drum nasol ! :D
Glumesc.
Te asigur ca sunt mult mai C&R decat tine , dar eu sunt condamnat sa nu ma pot desprinde de gloata :D si sa am grija de ei pana se ridica odata cu mine. :D
Si acum glumesc ... ca asa se spun lucrurile serioase. ;)

P.S. Sper sa traiesc 150 de ani ... poate reusesc . :D

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de sorprodan » 28 Ian 2012, 11:43

mie mi-a luat 15 ani sa invat despre DUNARE ,,, si cred ca inca mai invat,,, cand anul trecut toti se vaietau ca nu e peste pe DUNARE eu am prins ,,,,peste este dar trebuie sa ai cunostinte sa-l gasesti sa-l nadesti apoi sa-l prinzi ,,,, daca ies pe apa maine stiu unde sa prind un salau si asta e mare lucru pe DUNARE
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re:

Mesaj de vitorio mv2 » 28 Ian 2012, 15:31

pharaoh scrie:Stati calm, nu cred ca v-am jignit. Parerea mea despre crapii dumneavoastra am spus-o in primele posturi. Acum ma refeream la altceva.

Ok,este in regula !!!!! Am postat " CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASIEI 2 " pentru ca am dorit sa vada cei care pescuiesc pe M.V.2 ,ca de in afara de popularile care se fac an de an toamna ( crapi intre 3-6 kg)se cumpara si se populeaza in timpul anului (de circa 3-4 ani) si cu,crapi de peste 7,8,9,10.......15,16, etc,etc kg !!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de sorprodan » 28 Ian 2012, 22:59

maestre in 2012 ma oblig sa va dau si eu cativa nebotezati de DUNARE ce ziceti???
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
candreir
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 10 Mar 2011, 21:07
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de candreir » 29 Ian 2012, 15:21

Domnule Petcu, daca ati investi macar un sfert din efortul investit in balta de crap in cea salbatica (aveti mult de lucru cu braconierii si ati mai popula cu niste stiuculite) ar fi un lucru extraodinar si pentru pescari si pentru dumneavoastra. Cu mai multa implicare, aceasta frumoasa balta ar putea ajunge una din preferatele pescarilor de spinning.
Pescuiesc deci Exist

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”