Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 19 Apr 2010, 18:56

cosmake scrie:La Caraula daca il cunosti pe Costi (patronul) poti sa mergi si sigur prinzi la rima mai groasa crap intre 1 si 3 kg
Daca nu-l cunosti mai bine stai acasa ca nu lasa sa se pescuiasca pina nu depune
Se pescuieste cu 50 ron 24h deocamdata ,iar sambata a tras super la rama si mamaliga . A prins toata lumea care a fost pe balta . Greutate 1-3 kg. Nu tb. aruncat cu lansetele in larg ci la mal cu prajina sau shefield sau lansete pe partea opusa unde e papura multa .

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 22 Apr 2010, 21:54

0744898844 , 0768098649 tel patronului(Costi) de la balta Caraula pt. mai multe informatii. Taxa ramane 50ron 24h.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Apr 2010, 12:02

Pot sa-l sustin si eu. La indicatiile lui ciogaby am fost si eu ieri, si am observat ca trage. Caras, ciortan 1-2kg.
Nu au fost mari, insa important este ca trage. Poate la o partida mai lunga, se poate prinde si ceva mare.
Momeli folosite: porumb dulce,amestecat cu mix propriu[spartura porumb,canepa,grau,seminte in general], porumb dipuit in coniac, iar ca bile am folosit boilies rulate propriu si dipuite senzor squid&octopus, planet impact tot de la senzor, si altele cu csl.
Am avut 2 lansete pe bile [montura standard culisanta, 1 carlig fir de par- in capat] - fara trasaturi
inca 2 lansete pe porumb aromele de mai sus si vierme cu pufulete in capat, la care am avut toate rezultatele.

Am ajuns la 8 dimineata, si din cauza vantului prea puternic si a ploii care deja incepuse a trebuit sa strang si sa "o iau din loc".
Taxa este 50 ron, nu stiu daca se pescuieste noaptea desi vreau sa merg acolo si sa stau 2 zile.
Ce mi-a placut: drumul este ok pana la balta, nu este asfalt insa eu am fost cu masina sport 2 locuri, si fffoarte joasa si nu am avut probleme. In conditii de ploaie, cred ca se schimba situatia. Apa este destul de adanca, la mar cred ca are 1m,poti sa te joci cu prajina.
Desi am avut montura plumb pierdut,nu am pierdut niciunul deci nu mi s=a agatat,mai ales ca -din cauza "vecinilor de stand" am scos unele lansete,de' ziceai ca fac spining...e un lucru bun asta

Ce nu mi-a placut: multa lume,pescari putini! iar pescari de crap,mai deloc.
Foarte multi oameni care pescuiau "de foame", la modul ca, dupa ce am prins primul crap, in urmatoarele 3 minute in stanga si in dreapta mea au aparut inca 3 pescari care se mutasera langa mine. Da, langa mine la 3 metrii. Unul dintre ei chiar a crezut ca nu ma descurc cu lansetele si mi-a scos una din ele........cu lanseta lui cu pluta bineinteles;din pacate,fara sa ma intrebe @-) :-??
Plus o gramada de copii...pe la 20 de ani, care stateau in spatele nostruu cu berea in mana, si se uitau la noi. O fi si asta o placere pentru ei,pentru mine nu. Daca vroiam muzica, imi aduceam de acasa.Urasc galagia pe balta mai mult decat urasc lansarile in care plumbul ajunge mai departe decat restul liniei principale.
Data viitoare o sa ma instalez intr-un loc unde nu se poate ajunge deloc, poate asa o sa pot sta linistit :D

Una peste alta hai ca am scris prea mult. O sa revin pe balta asta,poate pana atunci mai cresc si crapii :)) mai ales cel care l-am elibera eu. Am fost prea fericit de o prima captura incat am uitat sa-l fotografiez.

Fire intinse si galagie mai putina pe balta:))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 23 Apr 2010, 12:56

50 ron este taxa pt. 24h deci poti sa stai si noaptea in banii aia si se poate retine 5kg. de crap . Deocamdata pe boilies nu cred ca o ia pt. ca e apa rece si nici nu s-a pescuit f. mult cu boilies aici. In schimb rama,viermii ,mamaliga si boabele sunt momelile care merg f. bine aici. Drumul a fost pietruit pana la balta dar l-au mai stricat tractoarele pt. ca mai scot pamant pe drum din camp.Oricum se intra pana la dig f. bine si dupa o ploaie serioasa.Fire intinse!

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 23 Apr 2010, 21:31

pai si cati crapi au fost in total?

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 24 Apr 2010, 12:46

Pe la Dunareni bazinele 1,2,3,4,excavator,puielnita a mai fost cineva?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Apr 2010, 13:17

Nu stiu nimic de Dunareni, dar acum vreo 2 ani nu mai era peste acolo. Acum poate fi alta situatia, una mai buna.

Eu am alta intrebare. In comuna Vartop este o balta care se numeste "Cornu". Are cineva informatii despre aceasta balta ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 24 Apr 2010, 15:29

alinuu scrie:Nu stiu nimic de Dunareni, dar acum vreo 2 ani nu mai era peste acolo. Acum poate fi alta situatia, una mai buna.

Eu am alta intrebare. In comuna Vartop este o balta care se numeste "Cornu". Are cineva informatii despre aceasta balta ?
La Cornu se baga plasele intr-o veselie.Eu am fost si nu am putut pescui de plase.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefanflorin » 24 Apr 2010, 15:47

Balta Vartop e balta Vartop, iar Cornu e Cornu, a nu se comfunda cu toate ca ambele sunt langa aceiasi localitate.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 25 Apr 2010, 11:23

stefanflorin scrie:Balta Vartop e balta Vartop, iar Cornu e Cornu, a nu se comfunda cu toate ca ambele sunt langa aceiasi localitate.
PAI OMUL DE CORNU A INTREBAT.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 25 Apr 2010, 14:42

Eu credeam ca aia din vartop este cornu, am fost mai demult acolo si asa parca tin minte ca intram in vartop apoi dadeam in balta, dar am vazut acum ca sunt 2 balti acolo.
Cred ca o sa merg acolo sa vad despre ce e vorba.
Macar daca avem 2-3 balti in tot judetul si despre toate se spune ca "nu merge", vreau sa le iau la rand ca sa ma conving singur :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 25 Apr 2010, 14:54

balta cornu este aia de langa vila unde este si statia de curent si se intra prin livada

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 25 Apr 2010, 15:32

venom tu esti cumva silviu ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefanflorin » 25 Apr 2010, 17:51

Cornu era una din cele mai bune balti acum vreo 10 ani, acum e doar o umbra, eu unu as popula-o intensiv cu salau si ar fi o locatie de vis pt cei virusati cu pestele asta.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 25 Apr 2010, 19:33

Nu merge deloc nici Cornu,nici Vartop. Mai bine va duceti la Fantanele,Caraula,Stolnici,Dunare,Jiu si....cam atat in zona noastra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”