Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Galante » 04 Mai 2010, 09:59

Daca vrei sa prinzi peste mare primul lucru care trebuie facut este sa nu mai dai cu Benzar. In cazul in care dai cu momitor incearca MHLM , dar cel mai bine dai cu plumb si 3 , 4 bile pe ata solubila , saculet solubil. Noi am prins foarte bine la ambele variante.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de eden » 04 Mai 2010, 10:15

mă crezi că am încercat mhlm şi amix, aditivat cu de toate şi nu am avut nici pe departe frecvenţa benzarului ? oricum o să încerc şi cu mai multe bile pe aţă solubilă...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de eden » 14 Mai 2010, 00:16

salutare ! azi am văzut primul peşte peste 7 kile, şi anume 8 fără un scuipici... LA PORUMB. cu aromă de CSL... au fost în total 11 sau 12 peşti, cu greutăţi între 3(unul singur), şi 8 kg... interesant a fost că am văzut şi primul peşte la bilă pe balta asta, şi anume ceva pe aromă de peşte, veche de cca 3 ani :)) nedipuită, nesolubilă. interesant şi ciudat în acelaşi timp că peştele nu a fost afectat de schimbarea vremii, din soare arzător în nor, ploaie şi apoi iar în soare arzător... nota 11 bălţii oricum !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Incepator
Veteran
Veteran
Mesaje: 602
Membru din: 22 Feb 2009, 12:36
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Incepator » 14 Mai 2010, 09:42

eden scrie:eu tot nu am reuşit să sortez peştii care veneau la ac... am încercat şi la toate beţele pe SO dar nu a vrut decât la bonduelle... când am făcut coroniţă a venit într-adevăr de 7 kile, dar mai mare ca ăla nici urmă... ce mănâncă domnilor crapul mare de pe moară ??? e vorba de nadă sau doar de momeală ? eu personal merg pe benzar cu căpşună şi boilesuri toată gama senzor, şi tot la bonduelle vine :)) dar nu cei mai grăsani... cine mă lămureşte şi merge ideea are o sticlă de vin roşu ţeapăn :)) adică nu se poate ca din 15 bucăţi prinse niciuna peste 8 kile... măcar unu singur să fi fost din 2 cifre... ce face disperarea din om ? :))
AI INCERCAT SA-TI SCHIMBI SI LOCUL DE PESCUIT?
din cate cunosc eu pe Moara locul cu , crapi peste 10 kg este in dreapta cabanei paznicilor :D

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de eden » 14 Mai 2010, 12:26

am stat aprox vis a vis de ponton, cam la 50 de m înspre cabana paznicilor. data viitoare o să mă aşez mai aproape de ea...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de marius6251 » 14 Mai 2010, 13:07

eden scrie:am stat aprox vis a vis de ponton, cam la 50 de m înspre cabana paznicilor. data viitoare o să mă aşez mai aproape de ea...
stai linistit. pe moara cred ca si daca dai pe mal prinzi peste. marimea pestelui nu vine din locul unde dai, conteaza (CRED EU) cu ce nada, cu ce momeala, si cu ce monturi dai.
apropo de ''mal'' intro dimineata pun 3 lansete pe rodpod cu montura cu plumb (fara momeala)si las plumbii in apa sa cada asa in apa dar nu pe fund (sa nu se agate).Intre timp o montam pe a IIIa. Lansetele statea putin indoite de virf sub greutatea plumbilor de 115g.
Ce crezi ca sa intimplat? La una din ele a inceput sa traga. Initial mam speriat putin ca nu intelegem ce se intimpla.
Pina la urma am scos afara (agatat de buza) un lin de peste un kg.
Fişiere ataşate
IMG_1656.jpg
marius andrei

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vladdooo » 14 Mai 2010, 14:17

lin pe Moara?

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de marius6251 » 14 Mai 2010, 14:41

vladdooo scrie:lin pe Moara?
intrebarea corecta era: lin pe moara la acu gol la juma de metru de mal? :D

multa lume arunca seara toata nada care ramine. fiind duminica la 5.30-6.00 dimineata am presupus ca nehalitu ala mic era pe acolo si ''sorbea'' la ''mamaliga'' si o fi luat si acul meu in buza.

sau poate a fost atras de mirosul de 1016 de pe firul de par. =)) OARE SA FIE ASA DE PRINZATOARE BILA 1016? =))
marius andrei

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Galante » 14 Mai 2010, 15:20

Nu conteaza asa de mult locul pe care stai . Drept dovada , locul vis-a-vis de ponton tine peste mai mare decat cel de la cabana paznicilor . Problema este nada cu care dai si faptul ca folosesti momitor care se stie ca atrage ciortanul. Incearca sa stai pe prima parte a baltii , in dreptul zidului primarului si sa dai cu bila tare de 20mm , plumb si 4,5 bile solubile+tari pe meltex sau ata solubila. Sa vezi atunci ca nu mai ai aceeasi frecventa a trasaturilor insa iti vor intra pesti mai mari.

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vladdooo » 14 Mai 2010, 16:19

marius6251 scrie:
vladdooo scrie:lin pe Moara?
intrebarea corecta era: lin pe moara la acu gol la juma de metru de mal? :D

multa lume arunca seara toata nada care ramine. fiind duminica la 5.30-6.00 dimineata am presupus ca nehalitu ala mic era pe acolo si ''sorbea'' la ''mamaliga'' si o fi luat si acul meu in buza.

sau poate a fost atras de mirosul de 1016 de pe firul de par. =)) OARE SA FIE ASA DE PRINZATOARE BILA 1016? =))
acum serios vorbind: pe Moara l-ai prins? de curand?
linul ala e trofeu in Romania zilelor noastre. poti sa participi la Carligul de aur cu el :)

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de eden » 14 Mai 2010, 18:06

aham... deci sortarea peştilor depinde atât de momeala din cârlig cât şi de calitatea nadei... ca distanţă în locul respectiv am ajuns cam la 10 metri de malul opus. dar mi se pare extrem de bizar că la nici un boiles senzor nu am avut captură până acum... o să încerc totuşi în continuare cu 1016, jet, turbojet, xploziv, spd şi mandarin, şi cu câteva băgate pe fir solubil... MULŢUMESC MULT...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de marius6251 » 14 Mai 2010, 18:44

vladdooo scrie: acum serios vorbind: pe Moara l-ai prins? de curand?
linul ala e trofeu in Romania zilelor noastre. poti sa participi la Carligul de aur cu el :)
serios. nu e poveste pescareasca. ce am umflat a fost cred greutatea.
nu lam cintarit avea in jur de 40cm. a fost in toamna anului trecut vis a vis de zidul de beton.
marius andrei

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Joker » 20 Mai 2010, 18:46

extraordinari pestii ..am citit mult despre mv2 si anul asta am zis ca o sa ma duc si eu ..am si eu o intrebare la pescarii care se duc des pe mv2 ce monturi folositi ?ca nada nu va mai intreb ca vad ca toata lumea merge pe senzor ... eu am sa merg pe noua nada Bogdan Dragan dar ma intereseaza monturile
fire intinse !!!
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Nowatiny » 20 Mai 2010, 18:51

Momitor - forfac scurt 5-10 cm sau plumb cu forfac scurt.

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Joker » 20 Mai 2010, 22:33

ms ..sper ca in max 2 saptamani sa ajung pe acolo ...revin cu poze
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”