pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
dami21
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de dami21 » 05 Iun 2012, 21:17

Ce am prins?doua ciortanici la 1600 g una si una la 2000,a mai depasit gramele dar mie imi place sa retin cifrele cit mai rotunde ,pentru ca sunt mai usor de retinut,asta afost pina la ora 12,ca atit a tinut concursul.Si eu am plantat cu navomodelul,dar nu mi-am dat seama ca este atita rac,si m-am cam pacalit ca le-am tinut goale in balta,trebuiau verificate mult mai des.
Ai dreptate ca este o diferenta intre plantat si aruncat,dar si fara plantat se poate prinde peste.
Daca iti spun ca un mos cu niste lansete vai mama lor si fara sa nadeasca deloc a prins crap de 15 kg,o sa zici ca sunt nebun ,sau ca sunt omul lor,sau ca mint,dar sa stii ca nu am nici un interes ca sa scriu baliverne pe forum.
Daca ne intilnim pe balta poate iti plantez si tie,cum am mai plantat si la altii .
Sanatate si poate ne intalnim pe balta.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 06 Iun 2012, 18:22

Doamne ajuta, poate ne vedem acolo!
Pentru rac incearca sa imbraci boilesurile in plasa de ciorap de dama sau chiar ciorap de dama simplu. Am inteles ca rezista mai mult boilesul si cresc sansele sa dea mustaciosul de ele.
Alta varianta este flotant peste 7-8 cm !!! Incearca, poate ai sanse mai multe!
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 09 Iun 2012, 17:25

la zarguzon boilisurile nu isi fac treaba ff bine cel mai bine porumbu ci un viermus tot timpu am luat la asa ceva si nu neaparat ciortan am luat caras la 500g si 800g sunt multumit e mai gustos carasul ca si carapul fir intins maine ma duc pe acolo sa vad care mai e dreaba vad ca bate vantul dinspre S ee asta e vedem fir intins inca odata aaa si nu prea se mai prinde in zarguzon pentru ca e foarte mult novac si romanescu sa cam imputinat.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 10 Iun 2012, 20:42

Sa ne spui si noua ce ai vazut pe acolo.
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 11 Iun 2012, 17:12

ce credeti am scapat un ciortan la fixa la vro 2kg nu era fixa pregatita p[t ciortan pt caras e asta e si am luat 4 kg de caras frumo la 400g bucata cam asa ce a fost trist am agatat o plasa clandestin adica nu era a pa tronului monofilament ce era mai usrau

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de roni » 11 Iun 2012, 17:28

Frate ,scuza-ma dar mai pune si tu cate un (.) sau o (,) .
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 13 Iun 2012, 19:48

Adica sa intelegem si noi ceva! :-?? :-?? :-??
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 14 Iun 2012, 20:59

stie cineva vro balta prin judetul constanta, de vanzare ,ofer 50.000 de euro de la 5he in sus ,dar sa fie populata si departe de mare,Multumesc!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 15 Iun 2012, 22:41

Nu te supara, dar daca te uiti pe Google Earth ai sa vezi ca toate baltile de genul celei care ti-o doresti tu sunt luate. Daca ai sansa sa gasesti, da-ne de veste si venim la tine la pescuit (dar sa mentii popularea ridicata pe balta, ca altfel ... :-q clienti)
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 17 Iun 2012, 16:40

sunt pescar si iti dai seama ca o mentin populata prietenilor de pe inf pescar reducere, intai sa am balta si dupa vede. Ma gandesc la o balta de caras si crap sau ten si crap undeva la 100lei si imi doresc sa populez balta cu crap de la 5 kg in sus ce sapuneti ? Nush, intai balta sa fie, dupa se rezolva cu timpul . aa am fost iara la zarguzon sambata acum dar am luat tot caras la 500g si la fixa si la lansete,Era un pescar langa mine care statea de azi noapte, a luat numa la fixa, la mamaliga 3 ciortani la 3 si 4kg ,{NUMAI CU FIXA}.cU lanseta numai caras si biban mare ca a dat la viermusi. Fir intins

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 18 Iun 2012, 22:02

Sper sa gasesti balta dorita. Prima investitie pe care ti-as sugera-o - gard de 3 metri, din plasa, cu terminatie de rola de sarma ghimpata, sa te pazesti de braconieri !!!
Tine-ne la curent daca ai noroc sa dai de balta de cumparat.
Am fost sambata noaptea la Siutghiol, 21:00 - 13:00. Mai erau cativa prieteni pe acolo. 6 baterii de 4 buc si 2 buc pe picheti - 26 lansete in total. S-au luat 5 babuscute la 200 gr bucata si 1 caras la 400 gr. Noi cautam mustaciosul, dar nu a vrut!!! La crap am avut 2 pe tiger nuts si doua pe porumb. M-a ocolit, din pacate!!!
La feeder am incercat cu 1 lanseta, m-au rupt babuscuta mica, guvidele si caraselul cat degetul mare de la mana. Le-am dat drumul, dar partida a fost frumoasa. Am folosit porumb cu miere, vanilie si porumb fiert. Nada - mix amur de la Lantos - mi s-a parut bun.
Respecte si ---<>< la toti!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
dami21
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de dami21 » 19 Iun 2012, 20:26

Salut
Alune tigrate pe Siutghiol? [-x nu cred ca a auzit crapul de asa ceva pe acolo,dar ma rog fiecare da cu ce crede ca e mai bine.
In general stiam ca merge porumbul,si nadit ceva mai masiv.
Sanatate!

PS.Ai nadit cu alune tigrate?

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 20 Iun 2012, 22:31

Am nadit cu un mix de seminte - porumb, mazare, grau, canepa - si am pus tigrate sub forma de margele pe fir solubil langa carlig. Nu strica niciodata sa incerci - daca nu au dat altii asta nu inseamna ca nu mananca tigrate!!! Sa fi avut norocul sa iau 1 buc la tigrate si toata craparimea de pe mal trecea pe ele! :D :D :D
Voi fi perseverent si voi incerca in continuare, poate am un strop de noroc la ele! Iar de nadit am nadit masiv (5-6 kg pe plantare, la 4 lansete).
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 01 Iul 2012, 16:43

am scapat de ''boala'' zarguzonului bunicul meu si-a facut la tara o mini balta de 2 ha si ma voi duce acolo la pescuit ,nu va pot spune unde e .... Fir intins

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 01 Iul 2012, 19:55

Bravo la tine !!! Distractie frumoasa!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”