aroma boiles

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: aroma boiles

Mesaj de mikcutu » 04 Dec 2009, 22:18

am unul facut de mine, pentru s&o
dar si asa, care este nutrimentul din partea lichida a unor bile??!!!
din cate am inteles, partea nutritiva a unei bile sta in mixul acesteia, mai precis in faina de peste, proteina lactica, semintele de pasarele, etc.

nu reusesc sa imi dau seama care dintre componentele lichide sunt nutrimentii.

spre exemplu, eu in cele de s&o am pus, ca parte lichida, apa + lapte de porumb, csl, amino, aromele...si sa zis, niste apa in care am fiert canepa cu cateva croduri tari de soia + niste betaina

care dintre astea sunt nutrimentii?

dupa ce am citit aproape toate paginile din topicul de boilies, am ramas cu ideea ca dipul este numai pentru un boost de aroma si atractivitate...gresesc?

merci.

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: aroma boiles

Mesaj de florinw » 05 Dec 2009, 00:51

mikcutu scrie:am unul facut de mine, pentru s&o
dar si asa, care este nutrimentul din partea lichida a unor bile??!!!
din cate am inteles, partea nutritiva a unei bile sta in mixul acesteia, mai precis in faina de peste, proteina lactica, semintele de pasarele, etc.

nu reusesc sa imi dau seama care dintre componentele lichide sunt nutrimentii.

spre exemplu, eu in cele de s&o am pus, ca parte lichida, apa + lapte de porumb, csl, amino, aromele...si sa zis, niste apa in care am fiert canepa cu cateva croduri tari de soia + niste betaina

care dintre astea sunt nutrimentii?

dupa ce am citit aproape toate paginile din topicul de boilies, am ramas cu ideea ca dipul este numai pentru un boost de aroma si atractivitate...gresesc?

merci.
multimino,minamino,....

laptele de porumb,este glucoza. este bun in dip,si ca indulcitor si ca sa dea o consistentza mai viscoasa dipului.betaina e buna,aroma e buna dar incearca sa nu pui prea mult sa nu dea reactzie de respingere.

potzi incerca un dip simplu. 50ml minamino,

50ml glucoza (dextroza, sau lapte de porumb)

5ml flavor. 10gr betaina,10 picaturi ulei esentzial (piper negru de exemplu)

nu baga apa in dip. potzi folosi miere de albine in loc de glucoza,iar pt apa rece potzi pune putzin alchol (10ml) egal de care, tare sa fie.tzuica wisky,...e bun pt o dispersie mai rapida.

da dipul este pt atractivitate.dar crapul con sidera atractiv ceva bun de mincat, mai pe intzelesul lui hranitor. si acest semnal e transmisi de acele ingrediente nu de parfum.practic dipul se disperseaza primul in apa si intrun volum de apa mai mare decit ingredientele solubile din boilies (si astea sint practic cele mai importante pt atractzie)

bineintzeles ca odata cu cresterea atractivitatzii unui boilies in principiu scade selectibilitatea boiliesului. in clartext, o bila atractiva prinde mai mult peste , mai repede dar in general mai mic.

aroma intrun boilies este o chestie facultativa. o bila de calitate si fara aroma va prinde peste oricind, si pe termen lung pe cind una slaba si aromata POATE prinde peste dar pe partide lungi mor repede.

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: aroma boiles

Mesaj de mikcutu » 05 Dec 2009, 09:30

florinw scrie: multimino,minamino,....
am inteles.
legat de a nu pune apa in dip, eu pun intrucat este ceea ce ramane de la partea lichida din boilies.
tu de ce zici sa nu folosesc apa deloc (asta in cazul in care fac un dip separat)?

ziceai de pus tzuica, whicky...presupun ca acesti alcooli se pun cantitativ pe litrul de dip dar si in functie de taria lor.
spre exemplu, sa zicem ca am 3 sticle de 1 litru de dip si dispun de: tzuica - 25 % alcool, whisky - 40% alcool, palinca - 55%alcool,. vreau sa pun in primul litru de dip tzuica, in al 2-lea whisky iar in al 3-lea palinca. cat ar trebui folosit din fiecare?

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: aroma boiles

Mesaj de florinw » 05 Dec 2009, 12:35

mikcutu scrie:
florinw scrie: multimino,minamino,....
am inteles.
legat de a nu pune apa in dip, eu pun intrucat este ceea ce ramane de la partea lichida din boilies.
tu de ce zici sa nu folosesc apa deloc (asta in cazul in care fac un dip separat)?

ziceai de pus tzuica, whicky...presupun ca acesti alcooli se pun cantitativ pe litrul de dip dar si in functie de taria lor.
spre exemplu, sa zicem ca am 3 sticle de 1 litru de dip si dispun de: tzuica - 25 % alcool, whisky - 40% alcool, palinca - 55%alcool,. vreau sa pun in primul litru de dip tzuica, in al 2-lea whisky iar in al 3-lea palinca. cat ar trebui folosit din fiecare?
intrun dip cu multimino,minamino,...daca pui apa se poate strica.
alcolul are doar rol de dispersie. fa un experiment. pune o linguritzs de miere de albine sau "lapte de porumb intrun pahar cu apa rece si observa in cit timp se dizolva.fa acelas lucru cu m iere a,estecata cu alcol si vezi diferentza.ca si dip potzi folosi (uneori e chiar mai bine)parte lichida de boioliesu care ikl ai pe cirlig.eu opresc intotdeauna mix si parte lichida cind fac boilies,pt a mai face pasta de mix cu care mai imbrac,bila + cirligul (uneori) sau mai pun pe plumb citeodata.totodata un dip care are si alchol intra mai repede,in bile si mai adinc. dar si se disperseaza mai repede

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: aroma boiles

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2009, 15:42

@mikcutu
Ca principiu, cel mai bun dip este cel facut din partea lichida pe care o folosesti la boiliesurile solubile pe care le faci, la care poti supradoza putin aroma si elimini apa din compozitie. Respectiv, daca ai pus apa ca sa diluezi laptele de porumb, la dip nu o mai folosesti.
Nutrientii (asa se spune corect) sau lichidele nutritive pe care le folosesti sunt csl-ul si laptele de porumb care are un puternic rol energizant. Aminoacizii (ex. atractamino, multimino, amino ppc, etc.) au un rol mult mai complex si nu i-as incadra in categoria lichidelor nutritive desi au un rol major in nutritie, in procesul de digestie. In primul rand au un rol de atractanti, prin semnalul chimic pe care il transmit pestelui, asemanator cu cel al hranei lui naturale aflata in proces de descompunere. Sunt componente tratate enzimatic, cu un rol special in accelerarea digestiei si absorbtiei proteinelor la nivelul intestinului. De aceea, un alt atribut major al aminoacizilor este acela de digestiv. Ca rezultat direct, este facilitata si purgatia.
Iata deci cat de important este ca un boilies sa contina aminoacizi si in special in doza corecta. O cantitate prea mica nu isi atinge scopul digestiv si purgativ si nu creeaza dependenta necesara pentru ca pestele sa ramana pe nada un timp indelungat. O doza exagerata... hmm,... trebuie testata limita maxima dar in mod sigur va va spune buzunarul cand sa va opriti. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: aroma boiles

Mesaj de mikcutu » 15 Dec 2009, 23:54

good to know. data viitoare, voi folosi apa doar in partea lichida a solubilelor (pentru a jongla ci timpul de solubilitate) iar la dip o voi scoate din calcul.

ce parere aveti despre adausul de betaina din dip?
eu am pus betaina si in dip. este bine...este rau?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: aroma boiles

Mesaj de florentiniuga » 16 Dec 2009, 01:24

Eu nu folosesc la dip decat betaina lichida. Chiar tu spuneai, forte corect de altfel, ca dipul are un rol de booster.
Au fost cazuri cand nici nu foloseam un dip ci inmuiam bila direct in aroma si cu efect excelent dar nu e recomandat in orice situatie si in orice solvent de aroma.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”