Boilies Dinamite Baits

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de pangarici » 26 Ian 2011, 22:43

Salut,
Am o intrebare. Ce boilies merge primavara, pe apa rece? Am vazut ca cei de la Dynamite Baits au o gama mare si nu stiu ce sa aleg. Si ca marime... pe ac marimea 8 ce diametru merge sa pun? 15mm sau 20mm?
Multumesc.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 29 Ian 2011, 17:22

pangarici scrie:Salut,
Am o intrebare. Ce boilies merge primavara, pe apa rece? Am vazut ca cei de la Dynamite Baits au o gama mare si nu stiu ce sa aleg. Si ca marime... pe ac marimea 8 ce diametru merge sa pun? 15mm sau 20mm?
Multumesc.
Cu un post mai sus victoricarpteam a spus ca cele de ciocolata merg primavra , iar in ce priveste diametrul bilei...merg amandoua insa ti as recomanda primavara o bila de 15 (sau chiar mai mica) si un ac de 4 sau de 6.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 30 Ian 2011, 14:13

da , ai dreptate cu diametrul , dar asta depinde de cum se misca pestele deja si de balta in care pescuesti. daca e invatat cu boilesuri marge si pe bile de 20. eu merg pe bile de 20 de la dinamite baits cu incredere, stiu ca nu merg degeaba, sigur o sa iasa ceva. acuma depinde de ce intelegi tu din primavara, (sfrasitul lui feb. sau a lui aprilie)au scos aLA CU ROBIN RED SI INCA 1 CU PUNGA VERDE CU SARDINE SAU CAM ASA CEVA. AS INCERCA SI ALEA , dar mai astept si eu pareri, inca sunt rezervat in privinta lor.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 30 Ian 2011, 14:43

victoricarpteam scrie:da , ai dreptate cu diametrul , dar asta depinde de cum se misca pestele deja si de balta in care pescuesti. daca e invatat cu boilesuri marge si pe bile de 20. eu merg pe bile de 20 de la dinamite baits cu incredere, stiu ca nu merg degeaba, sigur o sa iasa ceva. acuma depinde de ce intelegi tu din primavara, (sfrasitul lui feb. sau a lui aprilie)au scos aLA CU ROBIN RED SI INCA 1 CU PUNGA VERDE CU SARDINE SAU CAM ASA CEVA. AS INCERCA SI ALEA , dar mai astept si eu pareri, inca sunt rezervat in privinta lor.
Ma refeream la sfarsitul lui feb., ai perfecta dreptate, insa stim bine ca primavara ciprinidele cauta hrana cat mai bogata in proteine si de dimensiuni mici, acum bineinteles ca difera de la balta la balta.
Vad ca folosesti des dinamite baits, ce parere ai despre dipurile lor? Nu am folosit pana acum.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 30 Ian 2011, 19:07

am folosit cel de ciocolata si mi se pare ca e prea tare sau are ceva ce schimba bila in apa, la cele fara dip prindeam , la cele dipuite nici vorba, asa ca am stat si m-am gandit si cred ca are ceva legat de ph-ul din apa, pe franza si anglia spuneau cei de la dinemite baits ca merg f bine dipurile , in schim pe apele din italia nu e chiar asa. nu stiu ce sa zc, eu nu le dipuiesc, deocamdata pana o sa descopar care e motivul.nu stiu ce sa zicincearca. simbata si duminica se tine carpitaly , o expo dedicata carpfishing si catfishing, si sunt prezenti si cei de la dinamite baits, o sa intreb sa vad ce zic si ei.ai folosit pop-up fosforescente de la ei? iti plac?
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 30 Ian 2011, 19:21

Nu am dat pana acum cu nimic de la Dinamite, am auzit numai lucruri bune despre ei in ultima perioada, cu siguranta ca la prima partida am sa folosesc ceva de la Dinamite, as obta pentru fresh S-O& Black pepper, dupa denimire ar fi un boiles perfect pentru primavara, ramane de vazut.
In ce priveste dipul...este posibil sa ai dreptate, poate ne da mai multe informatii cineva care le-a incercat mai mult.
Ai incercat si alt dip de la ei si a avut acelas rezultat?
Poate ne da "Matrix" un review mai avizat, in primul film al lui am vazut ca foloseste cate ceva din toata gama Dinamtie Baits.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 30 Ian 2011, 19:28

am facut niste solubile de ciocolata cuun mix de la big f.. si faina de castane , faina de ceci, un pic de faina de orez si cu aditivul de ciocolata de la dinamite baits, vreau sa le folosesc in combinatie cu boilesurile de ciocolata de la dinamite , abia astept. insa pana una alta ninge asa ca visele si sperantele le mai framant putin pana vine primavara.pana una alta stam pe forum.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 30 Ian 2011, 19:32

Sa nu uiti sa postezi aici rezultatul.
Si da, cam atat ne mai ramane, sa barfim pe forum, asta daca nu ne place copca :D

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 30 Ian 2011, 19:44

Jogo scrie:Sa nu uiti sa postezi aici rezultatul.
Si da, cam atat ne mai ramane, sa barfim pe forum, asta daca nu ne place copca :D
as incerca si la copca da nu stiu cum sa pun rod pod-ul =))
no kill&catch&release

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de zfcristian » 30 Ian 2011, 20:26

Cercani in vara 2010 bile de 20 S&O black pepper 25 de ciortani de 2-5 kg in 24 de ora, ori de cate ori am folosit aceste bile am avut rezultate iar partida asta a fost cireasa de pe tort <:-P <:-P <:-P
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
vio_z2007
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 18 Noi 2010, 20:01

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de vio_z2007 » 03 Feb 2011, 19:59

Salutari tuturor....credeti ca vor avea vreun efect daca le-as folosi pe o balta unde crapii sunt obisnuiti cu bile dar unde pana acum cu orice am dat nu am prins nimic :( ?
Am intrebat pescarii de pe balta cam la ce ar merge si majoritatea mi-au recomandat Halibut bile ....problema este ca te omoara platicile :D ....
Fire inrinse tuturor **== .
Catch and Release!!!

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 03 Feb 2011, 21:57

eu as incerca bila de 20 +pop-up de 16 , asa platica nu o mai poate lua.incearca red fish tot de 20 sau 2 de 16 , sau incearca Rod Hutchinson's Sardine e Anchovy - Dynamite Baits sunt noi si poti sa faci diferenta.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
vio_z2007
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 18 Noi 2010, 20:01

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de vio_z2007 » 03 Feb 2011, 22:51

La doua bile de 16 am incercat....la Snowmen asa cum zici tu bila de 20+pop-up 16 nu am incercat....o sa incerc si varianta asta.As face orice sa prind si eu macar un crap pe balta respectiva :D ...sunt rari dar sunt frumosi.
Mersi fain oricum.Cu stima... **== .
Catch and Release!!!

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 03 Feb 2011, 22:53

vio_z2007 scrie:Salutari tuturor....credeti ca vor avea vreun efect daca le-as folosi pe o balta unde crapii sunt obisnuiti cu bile dar unde pana acum cu orice am dat nu am prins nimic :( ?
Am intrebat pescarii de pe balta cam la ce ar merge si majoritatea mi-au recomandat Halibut bile ....problema este ca te omoara platicile :D ....
Fire inrinse tuturor **== .

Mai precis cu ce ai dat? Nu intodeauna conteaza bila cu care dai, mai important decat asta este prezentarea ei.
Daca spui ca este multa albitura:
- nu pescui cu solubile
- nu pescui cu hrana vie
- nada sa nu fie marunta, daca spui ca balta este obisnuita la boiles poti nadi cu boilesuri tari si de diametru ceva mai mare (peste 200 mm)
- incerarca o prezentare tip snow man
- poti nadi concentrat cu nada marunta la cativa metri de locul in care pescuiesti, in asa fel vei strange albitura in alta parte ( din pacate aceasta regula nu functioneaza mereu)

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 03 Feb 2011, 22:56

vio_z2007 scrie:La doua bile de 16 am incercat....la Snowmen asa cum zici tu bila de 20+pop-up 16 nu am incercat....o sa incerc si varianta asta.As face orice sa prind si eu macar un crap pe balta respectiva :D ...sunt rari dar sunt frumosi.
Mersi fain oricum.Cu stima... **== .
Ai incearcat cu doua bile de 16 si ai luat tot albitura?
Asta inseama un diametru de 32...
:O era esteroizat...

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”