Boilies Dinamite Baits

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de tonny » 04 Feb 2011, 01:29

Il omoara PLATICILE si nu ALBITURA [-x

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de pangarici » 04 Feb 2011, 09:31

am luat niste boiliesuri din gama Fresh de la Dynamite Baits. A folosit cineva? Aveti idee cum sunt? Merg pe vreme rece? Am luat Red Fish si Fresh Prawn Spicy Shellfish si Fresh Squid,Octopus and Black Pepper. Ma gandesc ca, neavand oua... or avea un grad mai mare de "solubilitate"? Raspandesc mai repede aroma in apa?... Ca sa zic asa...Ce parere aveti?
Referitor la Pop-Up urile de la Dynamite Baits, ma refer la cele Fluro cu arome; ele pot fi puse in dip? dipuiesc si bila (boiliesul), dar ma gandeam sa pun in dip si pop-up ul... merg dipuite? Pop-up urile, avand si ele arome, disipa in apa ceva din aroma lor? pe langa aroma pe care o disipa boiliesul, evident...
Si, referitor la combinatiile de boilies / pop-up Fluro cu arome... aroma de la boilies trebuie sa fie aceeasi cu cea de la pop-up? sau pot face combinatii de arome, de exemplu la un boilies Fresh Squid,Octopus and Black Pepper sa pun un pop-up Fluro Strawberry & Scopex? Sau la un boilies Dynamite Baits Chocolate Malt & Tiger Nut sa pun un pop up Dynamite Baits Pop-up Fluro Coconut Cream??? Tot ce am enumerat eu aici, sunt de la Dynamite Baits..

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 04 Feb 2011, 13:04

tonny scrie:Il omoara PLATICILE si nu ALBITURA [-x

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) :)) :)) :)) :)) :))
Si platica ce este? :lol:

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Bragau Laurentiu » 04 Feb 2011, 13:20

Pop-urile de la Dynamite vin cu un flacon in cutie cu care poti sa le dipuiesti

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de pangarici » 04 Feb 2011, 13:23

Bragau Laurentiu scrie:Pop-urile de la Dynamite vin cu un flacon in cutie cu care poti sa le dipuiesti
Salut. Poate cele din gama Hi-Attract sau Fresh, pentru ca eu am luat din gama Fluro si nu aveau acel flacon. Nu stiu daca cele din gama Hi-Attract sau Fresh au acel flacon pentru dipuire.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 04 Feb 2011, 15:17

pangarici scrie:am luat niste boiliesuri din gama Fresh de la Dynamite Baits. A folosit cineva? Aveti idee cum sunt? Merg pe vreme rece? Am luat Red Fish si Fresh Prawn Spicy Shellfish si Fresh Squid,Octopus and Black Pepper. Ma gandesc ca, neavand oua... or avea un grad mai mare de "solubilitate"? Raspandesc mai repede aroma in apa?... Ca sa zic asa...Ce parere aveti?
Referitor la Pop-Up urile de la Dynamite Baits, ma refer la cele Fluro cu arome; ele pot fi puse in dip? dipuiesc si bila (boiliesul), dar ma gandeam sa pun in dip si pop-up ul... merg dipuite? Pop-up urile, avand si ele arome, disipa in apa ceva din aroma lor? pe langa aroma pe care o disipa boiliesul, evident...
Si, referitor la combinatiile de boilies / pop-up Fluro cu arome... aroma de la boilies trebuie sa fie aceeasi cu cea de la pop-up? sau pot face combinatii de arome, de exemplu la un boilies Fresh Squid,Octopus and Black Pepper sa pun un pop-up Fluro Strawberry & Scopex? Sau la un boilies Dynamite Baits Chocolate Malt & Tiger Nut sa pun un pop up Dynamite Baits Pop-up Fluro Coconut Cream??? Tot ce am enumerat eu aici, sunt de la Dynamite Baits..
eu am folosit boilesurile de la dynamite baits , poti incerca cele de ciocolata deja , si red fish merg bine. referitor la pop up le poti dipui linistit chiar daca nu au flaconul in cutia lor, eu le dipuiesc cu dipul de la bilele scufundatoarede ex. fred fish+pop up strawberry.poti sa le combini dupa bunul tau plac,exemplele date de tine sunt chiar foarte bune. aici ma refer la dipuire cand folosesti omul de zapada, daca pui pop-up singur atunci ar fi bine dipuit in aroma lui.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de tonny » 04 Feb 2011, 17:06

Jogo scrie:
tonny scrie:Il omoara PLATICILE si nu ALBITURA [-x

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) :)) :)) :)) :)) :))
Si platica ce este? :lol:
Eu stiu ca ALBITURA este Obletele,Iar PLATICA este doar PLATICA.Poate stiu eu rau :-?

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 04 Feb 2011, 17:12

@ tonny

albitura inseamna: caras, platica, rosioara, sabioara....etc

scz pentru oftopic

Avatar utilizator
vio_z2007
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 18 Noi 2010, 20:01

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de vio_z2007 » 04 Feb 2011, 19:03

Jogo scrie:
vio_z2007 scrie:Salutari tuturor....credeti ca vor avea vreun efect daca le-as folosi pe o balta unde crapii sunt obisnuiti cu bile dar unde pana acum cu orice am dat nu am prins nimic :( ?
Am intrebat pescarii de pe balta cam la ce ar merge si majoritatea mi-au recomandat Halibut bile ....problema este ca te omoara platicile :D ....
Fire inrinse tuturor **== .

Mai precis cu ce ai dat? Nu intodeauna conteaza bila cu care dai, mai important decat asta este prezentarea ei.
Daca spui ca este multa albitura:
- nu pescui cu solubile
- nu pescui cu hrana vie
- nada sa nu fie marunta, daca spui ca balta este obisnuita la boiles poti nadi cu boilesuri tari si de diametru ceva mai mare (peste 200 mm)
- incerarca o prezentare tip snow man
- poti nadi concentrat cu nada marunta la cativa metri de locul in care pescuiesti, in asa fel vei strange albitura in alta parte ( din pacate aceasta regula nu functioneaza mereu)
Am sa incerc sa-ti raspund la intrebari....intotdeauna pe aceea balta am dat numai cu bile tari(16,18si 20mm Marine Halibut) si nu cu solubile.De nadit am nadit numai cu bile deci si nada marunta iese din discutie.Am incercat sa dau cu un bat izolat si in afara patului de nada cu punga PVA...iar cu hrana vie de nici un fel.
Catch and Release!!!

Avatar utilizator
vio_z2007
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 18 Noi 2010, 20:01

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de vio_z2007 » 04 Feb 2011, 19:10

Jogo scrie:
vio_z2007 scrie:La doua bile de 16 am incercat....la Snowmen asa cum zici tu bila de 20+pop-up 16 nu am incercat....o sa incerc si varianta asta.As face orice sa prind si eu macar un crap pe balta respectiva :D ...sunt rari dar sunt frumosi.
Mersi fain oricum.Cu stima... **== .
Ai incearcat cu doua bile de 16 si ai luat tot albitura?
Asta inseama un diametru de 32...
:O era esteroizat...
Cand am spus ca am incercat la doua bile de 16 si tot degeaba nu ma refeream la faptul ca am prins platica(desi nu ar fi imposibil la ce exemplare am prins acolo in jur de 5 kg bucata :D ) **==
Catch and Release!!!

Avatar utilizator
adyman
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 03 Feb 2010, 21:13
Localitate: Constanta

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de adyman » 04 Feb 2011, 20:08

pangarici scrie:am luat niste boiliesuri din gama Fresh de la Dynamite Baits. A folosit cineva? Aveti idee cum sunt? Merg pe vreme rece? Am luat Red Fish si Fresh Prawn Spicy Shellfish si Fresh Squid,Octopus and Black Pepper. Ma gandesc ca, neavand oua... or avea un grad mai mare de "solubilitate"? Raspandesc mai repede aroma in apa?... Ca sa zic asa...Ce parere aveti?
Referitor la Pop-Up urile de la Dynamite Baits, ma refer la cele Fluro cu arome; ele pot fi puse in dip? dipuiesc si bila (boiliesul), dar ma gandeam sa pun in dip si pop-up ul... merg dipuite? Pop-up urile, avand si ele arome, disipa in apa ceva din aroma lor? pe langa aroma pe care o disipa boiliesul, evident...
Si, referitor la combinatiile de boilies / pop-up Fluro cu arome... aroma de la boilies trebuie sa fie aceeasi cu cea de la pop-up? sau pot face combinatii de arome, de exemplu la un boilies Fresh Squid,Octopus and Black Pepper sa pun un pop-up Fluro Strawberry & Scopex? Sau la un boilies Dynamite Baits Chocolate Malt & Tiger Nut sa pun un pop up Dynamite Baits Pop-up Fluro Coconut Cream??? Tot ce am enumerat eu aici, sunt de la Dynamite Baits..
Sal. Preferabil sa iei toata gama Ex. Dynamite surce bile;Dynamite surce dip;pop-up surce care are in cutie obligatoriu si dip,si ca bonus iei pelete aceiasi gama si amesteci cu cateva bile sparte in saculet solubil si o sa ai succesuri garantate =))

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de victoricarpteam » 04 Feb 2011, 21:19

adyman scrie:
pangarici scrie:am luat niste boiliesuri din gama Fresh de la Dynamite Baits. A folosit cineva? Aveti idee cum sunt? Merg pe vreme rece? Am luat Red Fish si Fresh Prawn Spicy Shellfish si Fresh Squid,Octopus and Black Pepper. Ma gandesc ca, neavand oua... or avea un grad mai mare de "solubilitate"? Raspandesc mai repede aroma in apa?... Ca sa zic asa...Ce parere aveti?
Referitor la Pop-Up urile de la Dynamite Baits, ma refer la cele Fluro cu arome; ele pot fi puse in dip? dipuiesc si bila (boiliesul), dar ma gandeam sa pun in dip si pop-up ul... merg dipuite? Pop-up urile, avand si ele arome, disipa in apa ceva din aroma lor? pe langa aroma pe care o disipa boiliesul, evident...
Si, referitor la combinatiile de boilies / pop-up Fluro cu arome... aroma de la boilies trebuie sa fie aceeasi cu cea de la pop-up? sau pot face combinatii de arome, de exemplu la un boilies Fresh Squid,Octopus and Black Pepper sa pun un pop-up Fluro Strawberry & Scopex? Sau la un boilies Dynamite Baits Chocolate Malt & Tiger Nut sa pun un pop up Dynamite Baits Pop-up Fluro Coconut Cream??? Tot ce am enumerat eu aici, sunt de la Dynamite Baits..
Sal. Preferabil sa iei toata gama Ex. Dynamite surce bile;Dynamite surce dip;pop-up surce care are in cutie obligatoriu si dip,si ca bonus iei pelete aceiasi gama si amesteci cu cateva bile sparte in saculet solubil si o sa ai succesuri garantate =))
o sa-i fie greu sa iasa la pescuit cu atata bagaj dupa el, daca nu poate intra cu masina pana langa apa e un om mort sau cel putin cu spatele rupt. :D eu zic ca e bine sa mergi pe cateva arome si sa le sti stapani cum trebuie decat sa ai 100 si sa nu mai sti cu ce sa dai. (parerea mea, acuma eu nu sunt expert si nu le stiu pe toate, eu doar pescuiesc)
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de Jogo » 04 Feb 2011, 22:00

Nu ma am spus sa dai cu alta lanseta in afara patului de nada cu boiles, am spus doar sa nadesti cu nada marunta si eventual hrana vie la 10 m de locul nadit cu boiles, tu pescuind pe patul de boiles, bineinteles.

Fir intins nu am cum sa-ti urez :P. Mai studiaza problema si vezi ca sunt o multe de astfel de topice cu subiectul asta, poate gasesti acolo alte informatii. Bafta !!!

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de pangarici » 05 Feb 2011, 09:46

@victoricarpteam
@adyman

Daca am luat 3 pungi cu boiliesuri, arome diferite, asta nu inseamna ca atunci cand merg pe balta, trebuie sa ma car cu toate pungile cu mine. Pun o parte din bile din fiecare aroma la dipuit, o parte pentru nada si cu astea merg. NU trebuie sa fac expozitie de pungi cu boiliesuri pe balta... ce naiba. Sa nu ne comparam cu manelistii care-si pun tot aurul pe ei agatat de maini si gat cand ies la plimbare in oras =P~

Daca voi puneti problema ca 3 pungi de 1 kg de boiliesuri e prea mult pentru pescuit, va inselati. Nimeni nu zice sa folosesti 3 kg de boiliesuri la o partida de 12 ore, avand in vedere cat costa un kg de bile... sa nu exageram. Dar nici sa te duci cu 3 bile in buzunar, zicand ca ai plecat la pescuit. =))
Apropo... citind pe alte forumuri, am gasit asta...
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... ca+cercani
Acuma... nimeni nu zice sa folosesti 40 kg de boiliesuri la o partida de pescuit... ca doar nu ne comparam cu ei, ei sunt... PESCARI de competitii.
Asa cum spunea si MOSHARU, pescuitul costa si... te rupe de spate. Daca vrei sa pescuiesti "eftin", fara dureri de buzunar si spate, se poate pescui la... garla :)) cu rama in ac.

Iata ce spunea Mosharu' (Cristian Surdu) pe un forum:
"La o partida trebuie sa ai la tine MINIM 3-4 kg/24 ore....nu cum fac unii baieti ca merg la pescuit DOAR cu 1 kg de bile si se plang dupa ca nu au prins.... :D
anul trecut am facut cu Bogdan Dragan o partida de 3 zile NUMAI dupa crap de peste 10 kg. Am avut la noi 40 kg de boilies si 25 kg pelete. In 3 zile am pus pe saltele 21 de crapi de peste 10 kg si peste 500 kg sub 10 kg."

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Boilies Dinamite Baits

Mesaj de tonny » 05 Feb 2011, 14:17

Apropo de a folosi bile cat mai putine la pescuit,mai cunosc eu pe cineva care in primavara 2010 si-a luat o punga de boiles si a pescuit din ea tot anul si a avut si rezultate,vorbesc serios.Cand l-am intrebat cum drecu a rausit sa prinda atatia crapi cu atat de putine bile mi-a raspuns ca el prinde cu o bila mai lulti crapi si cabilele care raman la sfarsitul partidei pe firul de par la v-a folosi la partida urmatoare,iar de nadit nadeste doar cu pelete si seminti+pasturi.

Ma scuzati de off-topic,dar am vrut sa subliniez ca se poate si cu bile putine si de calitate doar la carlig cu rezultate modeste zic eu.
PS Eu nu sunt adeptul partidelor fara multa nada (boilesuri in special) si daca e nevoie car cate kg trebuie dupa mine ca sa fac o partida rausita.Salutare

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”