Lichide nutritive - utile sau inutile ?

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de vali003 » 20 Feb 2012, 23:45

Foarte interesant topic ,as avea o intrebare ,pe locuri salbatice ,cum ar fi la noi in delta ,pescuind in partide scurte de 10-12 ore ,lichidele nutritive vor face o diferenta ,folosindu-le spre exemplu in mixul de pe momitor ? Pentru ca pe aceste locuri majoritatea vor pescui cu porumb ,boiliesurile ne prea mergind . Am dat acest exemplu ,deoarece eu pescuiesc in Canada ,pe fluviul StLawrence ,aici bilele pe baza de mixuri de peste si carne , nu prea merg ,birdfood cu arome de fructe ,porumb aromat isi fac treaba .

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de pharaoh » 21 Feb 2012, 00:24

Siledoctorul scrie:Bile nu prea folosesc...
:">
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Feb 2012, 09:56

Siledoctorul scrie: Bile nu prea folosesc...
Atunci ne-am lamurit.

Eu vorbeam despre folosirea lichidelor nutritive in boilies.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Feb 2012, 11:05

LUCKY scrie: Si fara suparare sa declari la produsul x ca 25 ml echivaleaza cu 85 gr proteina PURA este clar vorba de reclama comerciala pentru necunoscatori .
N-ai citit textul original cu atentie.

Textul suna asa: "It is said that 25ml of the neat liquid is equivalent to 3oz of pure digested protein." In traducere: Se spune ca 25ml de lichid echivaleaza cu 85g de proteina pura digerata. "Se spune ca". Dar nu se spune cine si in ce context spune.

Daca ne referim la folosirea lichidului respectiv ca supliment nutritiv la pacienti cu probleme de digestie, atunci poate ca e corect, in sensul ca pentru ei s-ar putea sa fie mai usor sa asimileze 25ml de lichid (daca imi amintesc bine, doza recomandata la bolnavi e de 2-3 linguri pe zi) decat o cantitate mai mare de proteina dintr-o friptura de vita.

Cum sa regaseste formula asta de calcul in boiliesuri nu se spune. :)

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Siledoctorul » 21 Feb 2012, 17:30

Vlad Pavlovici scrie:
Eu vorbeam despre folosirea lichidelor nutritive in boilies.
Cu atat mai mult in folosirea bilelor, are exact efectul de reflex pe care l-am descris mai sus.
Eu chiar despre folosirea lichidului nutritiv in BILE ma refeream.

Avatar utilizator
krapul30
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 03 Dec 2007, 13:26

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de krapul30 » 21 Feb 2012, 17:40

Vlad Pavlovici scrie:
pangarici scrie: ssustin ca multe lichide nutritive sunt prostii in care nu merita sa bagam banii. E suficient CSL cu un lichid amino si aroma... E "greseala" mea ca nu am specificat ca acel lichid trebuie sa fie NEAPARAT Minamino de la CC Moore comercializat de..., si neaparat la bidon de 5 litri :). Asta ca sa fac putin haz... :D Era o gluma...
Ah, ok, uite o informatie tehnica. Imi dai voie sa o comentez?

Minamino nu e de la CC Moore. Minamino e un supliment nutritiv produs de o companie farmaceutica. Aceeasi companie face si un sirop de fofor pe care unii il numesc Amino PPC (de la fosforilcolamina), altii Multimino, altii Nu-stiu-cum-Amino, Asa-si-pe-dincolo-Amino sau Lichid-irezistibil-Amino etc. Minamino este luat de la producator, ambalat si vandut de zeci de firme, exact ca si Robin Red.

Toate aceste suplimente nutritive sunt mult mai putin amino decat crezi (ceea ce nu inseamna ca nu sunt utile in anumite cazuri). Cand recomanzi acest amino, de ce o faci? Ce contributie presupui ca are?

stie cineva de unde se poate procura aceasta fosforilcolamina????????
Marian Ionescu

Avatar utilizator
krapul30
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 03 Dec 2007, 13:26

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de krapul30 » 21 Feb 2012, 17:41

bineinteles alternativa la magazinele de pescuit
Marian Ionescu

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Feb 2012, 20:24

Siledoctorul scrie: Cu atat mai mult in folosirea bilelor, are exact efectul de reflex pe care l-am descris mai sus.
Eu chiar despre folosirea lichidului nutritiv in BILE ma refeream.
N-are rost sa mai lungim discutia. Fa cateva partide de proba cu boiliesuri care contin lichide nutritive si o sa te convingi ca nu au nevoie de 36 de ore ca sa-si faca efectul. Si-l fac imediat, daca sunt folosite corect.

Daca te pot ajuta cu retete de boilies sau recomandari de lichide nutritive (unele sunt mai indicate decat altele), da-mi un semn. Fir intins.

Avatar utilizator
mugurjbj
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 31 Mar 2009, 17:08

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de mugurjbj » 21 Feb 2012, 21:26

domnule vlad cred ca multi din cititorii acestui forum ar fi mai mult decat incantati sa afle o reteta de boilies in care sa detaliati atat partea solida cat si partea lichida , care a fost testata de dvs si care a dat roade pe cele mai multe balti

Avatar utilizator
krapul30
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 03 Dec 2007, 13:26

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de krapul30 » 21 Feb 2012, 21:30

Vlad Pavlovici scrie:
Siledoctorul scrie: Cu atat mai mult in folosirea bilelor, are exact efectul de reflex pe care l-am descris mai sus.
Eu chiar despre folosirea lichidului nutritiv in BILE ma refeream.
N-are rost sa mai lungim discutia. Fa cateva partide de proba cu boiliesuri care contin lichide nutritive si o sa te convingi ca nu au nevoie de 36 de ore ca sa-si faca efectul. Si-l fac imediat, daca sunt folosite corect.

Daca te pot ajuta cu retete de boilies sau recomandari de lichide nutritive (unele sunt mai indicate decat altele), da-mi un semn. Fir intins.

de unde se poate procura aceasta fosforilcolamina????????
Marian Ionescu

Avatar utilizator
krapul30
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 03 Dec 2007, 13:26

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de krapul30 » 22 Feb 2012, 07:35

????????????
Marian Ionescu

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Dan Andrei » 22 Feb 2012, 07:51

Sunt anumite medicamente pt uz uman care contin aceasta substanta.
Numai bine!

Avatar utilizator
krapul30
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 03 Dec 2007, 13:26

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de krapul30 » 22 Feb 2012, 07:55

Dan Andrei scrie:Sunt anumite medicamente pt uz uman care contin aceasta substanta.

care ................. .nume daca se poate
Marian Ionescu

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Dan Andrei » 22 Feb 2012, 08:11

Sunt vandute sub mai multe denumiri tot ceeace ai de facut este sa te duci la farmacie si sa rogi o farmacista sa te ajute,dar totusi ar trebui sa sti ca marea majoritate a substantele folosite in industria farmaceutica sunt de sinteza si de aici o intreaga alta discutie.....
Numai bine!

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 22 Feb 2012, 14:14

krapul30 scrie: de unde se poate procura aceasta fosforilcolamina????????
Ti-am raspuns pe MP, iti raspund si aici. Daca te intereseaza lichide nutritive cu PPC, le gasesti la firmele de nada. Daca te intereseaza doar PPC, nu o gasesti la firmele de nada. Ramane sa o cauti la farmacie sau pe net. Nu cunosc surse pe care sa ti le recomand.
mugurjbj scrie:domnule vlad cred ca multi din cititorii acestui forum ar fi mai mult decat incantati sa afle o reteta de boilies in care sa detaliati atat partea solida cat si partea lichida , care a fost testata de dvs si care a dat roade pe cele mai multe balti
Pescuiesc cu Select Baits. Detalii, exemple de nade sau capturi, pe site-ul firmei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”