Mixul CRAPTOR

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix Boilies

Mesaj de george-alexandru » 15 Sep 2009, 18:43

joniii scrie:nimeni nu ma ajuta?chiar nimeni? vreau mixul pt ca m-am saturat sa am partide de pescuit si sa ma intorc cum am plecat.va rog frumos.Mihai Potcoava-olt 0765499174

esti pe o ruta total gresita daca crezi ca pescuitul sau mai bine spus rezultatele unei partide de pescuit sunt influentate doar de nada.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Mix Boilies

Mesaj de IULIAN C » 15 Sep 2009, 18:51

george-alexandru scrie:
joniii scrie:nimeni nu ma ajuta?chiar nimeni? vreau mixul pt ca m-am saturat sa am partide de pescuit si sa ma intorc cum am plecat.va rog frumos.Mihai Potcoava-olt 0765499174

esti pe o ruta total gresita daca crezi ca pescuitul sau mai bine spus rezultatele unei partide de pescuit sunt influentate doar de nada.
La asta,trebuie sa recunosc,George ca ai cea mai mare dreptate...stii tu cum spune "cineva" f cunoscut noua:
"Secretul nu e doar nada ci mai mult cel ce-o arunca...cu alte cuvinte pescarul"!
Mai ales ca de asemenea trebuiesc luate in calcul si celelalte sute de factori cum ar fi tipul adancimea si ph-ul apei,vremea,....etc...etc...etc...cu ce s-a hranit inainte pestele cu care a fost populata...
Daca omu' vreA detalii despre ceilalti factori,ii gaseste aici,si cand elimina toate variantele,apeleaza la nada,aici de fata mixul lui Florentin si atunci poate ca a gasit "salvarea"!
De aceea e cu dus-intors si cu nada...daca prinzi sau nu,dai vina pe nada...asta se pare ca e tendinta tuturor...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix Boilies

Mesaj de florentiniuga » 15 Sep 2009, 22:34

Iulian, cu exceptia unor incidente geologice sau a unor accidente ecologice care sa-l modifice brusc, ph-ul apei nu constituie un factor care sa influenteze pescuitul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Mix Boilies

Mesaj de IULIAN C » 15 Sep 2009, 22:51

florentiniuga scrie:Iulian, cu exceptia unor incidente geologice sau a unor accidente ecologice care sa-l modifice brusc, ph-ul apei nu constituie un factor care sa influenteze pescuitul.
Asta mi-a spus inca de la inceput si Maestru' Rosioru,ca "aste-s baliverne curate"!insa daca ne gandim ca baltile chiar daca ceva minimal,totusi difera...poate nu ph-ul
Sau....nu....gresesc,de fapt compozitia apei difera,nnu neaparat ph-ul,lucru observat intre ....2 balti(nu dau nume),aceleasi bile,aceeasi perioada,aceeasi temperatura,cand le puneam pt teste in apa,pe o balta se ridica noorul colorat vertical pana-n supraf,pe cealalta doar pana la jumatate..fara vant,in prima dupa 20 minute bila de 24 ajungea de 10,in a 2-a dupa 1 ora...dar am vrut sa cred ca asta ar camm trebui sa fie ceva mai putin de luat in calcul,mai ales ca desi sunt bucatar,chimia nu e tocmai pe placul meu,recunosc...am invatat cate ceva despre ph si alte nebunii tot la pescuit!!!
Insa,atata stiu ca acest aspect cam face diferenta pt ca pe aceeasi nada prinzi azi la ora 12 aici,dinncolo nu,etc etc..
Concluzia-ar fi bine sa spuna unul ca tine,cam ce inseamna adevaratele teste la o nada,ca englezii au avut ani de teste pana au putut scoate ceva,si numai cineva ca tine,ca multi altiii care au sute de mii de ore petrecute pe ape ,anotimpuri,clime diverse in jurul unei nade pt a putea spune ca...."face treaba"!
A....da' nu poti,ca dup'aia vin iar d'alde "gigi-contra" si spun ca e reclama!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix Boilies

Mesaj de george-alexandru » 15 Sep 2009, 23:05

florentiniuga scrie:Iulian, cu exceptia unor incidente geologice sau a unor accidente ecologice care sa-l modifice brusc, ph-ul apei nu constituie un factor care sa influenteze pescuitul.
Nu dar poate sa influenteze forte mult receptia chimica a unei nade,arome etc in apa.cand dupa ce pescuim foarte mult o balta si realizam ca pestele raspunde cel mai bine doar la o anumita aroma sau la un anumit tip de bila intr/o anumita perioada de timp asta se datoreaza doar PH ului care in functie de valorile pe care le are in balta respectiva favorizeaza mai mult sau mai putin atractivitatea unei anumite nade,tip de aroma etc.ca sa fie mai simplu pt toata lumea pestele in mediul lui natural ca sa vina la patul meu de nada el trebuie sa primeasca un semnal chimic puternic,mai mult ca sigur din acest motiv solubilele sunt superioare bilelor tari cand vorbim de rapiditatea raspunsului pe patul de nada al pestelui.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Mix Boilies

Mesaj de Amstel » 16 Sep 2009, 11:45

Pentru mine mixul asta este interesant pt ca, folosind doar 1/2 pahar de apa din balta, pot sa-mi fac bilele la dimensiunile si formele pe care le vreau, nu trebuie sa umblu cu jdemii de "aminoatractilaptzificatziextract" si daca doresc, imi da posibilitatea sa-mi personalizez bilele si din punct de vedere al aromei. Am incercat si alte mixuri, dar nici unul nu a fost atat de "flexibil" pe cat pare acesta sa fie.
Pt cele 15 partide de pescuit din 2009, cu durata intre 12-14 ore, am cheltuit peste 400 de euro (= 25 kg) pe bile ready-made, tari sau solubile. Nu stiu daca, folosind Craptor +, cheltuiam mult mai putin si aveam aceleasi rezultate, dar macar aveam posibilitatea de a alege dimensiunea, forma si aroma bilelor.

ps: stie cineva vreun mix care sa aiba si ingredientul .."noroc"?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix Boilies

Mesaj de florentiniuga » 17 Sep 2009, 06:14

@iulian & george
1.Cine a demonstrat stiintific asta cu ph-ul?
2.Cum stabiliti voi (sau alti pescari) ph-ul nadei pe care o folositi?
3.Dar al apei in care pescuiti?
4.Cum raportati cele doua ph-uri (presupunand ca le-ati stabilit) si ce concluzii trageti referitor la ce aveti de facut?
5.Cum ii place crapului sa fie apa, mai acida, neutra sau mai bazica? Si daca nu e asa cum ii place sau cum era la el in crescatorie, ce face, cere transferul in alta balta sau intra in greva foamei?

Apropo, de ce mancam lucruri care stim sau simtim ca ne fac rau? Doar pentru ca ne plac si nu ne putem abtine sau de foame. Asta este asemanarea intre noi si restul vertebratelor. La fel infuleca si crapul... piper de exemplu sau usturoi.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Mix Boilies

Mesaj de IULIAN C » 17 Sep 2009, 07:26

florentiniuga scrie:@iulian & george
1.Cine a demonstrat stiintific asta cu ph-ul?
2.Cum stabiliti voi (sau alti pescari) ph-ul nadei pe care o folositi?
3.Dar al apei in care pescuiti?
4.Cum raportati cele doua ph-uri (presupunand ca le-ati stabilit) si ce concluzii trageti referitor la ce aveti de facut?
5.Cum ii place crapului sa fie apa, mai acida, neutra sau mai bazica? Si daca nu e asa cum ii place sau cum era la el in crescatorie, ce face, cere transferul in alta balta sau intra in greva foamei?

Apropo, de ce mancam lucruri care stim sau simtim ca ne fac rau? Doar pentru ca ne plac si nu ne putem abtine sau de foame. Asta este asemanarea intre noi si restul vertebratelor. La fel infuleca si crapul... piper de exemplu sau usturoi.
1.Nimeni...cred
2.Nu fac asta.
3.....4....5.->>era un fel de generalitate ceva cam absurda,ca un fel de sinteza la ce s-a scris aici,ce am spus eu!
:)) Tare asta cu greva foamei!Nu,nu face greva foamei....dar pana il atragi pe patul de nada....tot cauta incolo si-ncoace,lasandu-se asteptat.
Oricum,facand un rezumat la cele 6 pagini pe acest subiect,pot in continuare sa spun ca acele remarci privitoare la ce face nada si ca pretul ar fi mare,cred ca nu le-a facut cineva care a testat-o indeajuns pt ca ar fi cumparat "dubios" de mult,numai asa ar fi fost indreptatit sa spuna ce si cum!
A....si sa ti-o zic p-aia dreapta,desi am mai spus-o aici:
-de ce imi mai bat capul cu ph si aciditate pe balta cand ma duc la pescuit,cand mi-e mai usor sa cumpar o nada care stiu ca e testata si cu care prind....nu ti-ai batut tu capul cu asta destul?Ca eu sunt convins ca DA!
Ca daca merg pe partea aia cu ph-ul si aciditatea,o sa trebuiasca sa ajung cu partea lichida dintr-o nada la de 3 ori pretul asta,n'ar avea niciun rost!
acu' intre noi fie vorba....timpul,banii fiind niste resurse din ce in ce mai limitate...mai mult as pierde sa stau sa concep nade si nade cu ph-uri aciditati si dulcegarii diferite si pana ajungi la o concluzie...dai de mancare pestilor gratis!In plus...niciodata nu m-a deranjat cuvantul "ready made" din contra,mi-a adus beneficii...si la buget si la marimea capturilor!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Mix Boilies

Mesaj de mariusangler » 17 Sep 2009, 08:46

florentiniuga scrie:Este o reteta realizata de mine, asa cum am precizat si momentan, din cauza capacitatii temporar reduse de ambalare, nu se gaseste in magazine. Comenzile le primesc pe mail florentiniuga@infopescar.tv dar nu voi putea incepe distribuirea decat peste cel mult 10 zile. Pretul initial era mai mare putin dar l-am recalculat si a iesit deocamdata la 40 lei/kg + taxe de transport (curier rapid sau posta). S-ar putea sa mai scada in functie de negocierile pe care le am cu producatorii de materie prima.
Este un gen neutru din punct de vedere al aromei, cu alte cuvinte puteti sa-i adaugati ce aroma doriti desi nu va recomand pentru ca are aroma elementelor componente suficient de "prezenta". Inafara de aroma este contraindicat sa-i mai adaugati ceva. Este produs in 2 variante, pe sezoane - rece si cald. Nu contine conservanti si este recomandat ca boiliesurile sa fie folosite cat mai proaspete pentru rezultate maxime. Denumirea mixului o sa o anunt imediat ce iese de la inregistrare si omologare.
In scurt timp se va gasi la toate magazinele partenere Carp Zone. Le voi anunta la momentul respectiv.
Se poate cunoaste componenta ingredientelor din mix sau sint secrete?Am inteles ca sint cam 17 componente.Multi ar dori sa cumpere dar nu sint informatii asupra continutului. :-?
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mix Boilies

Mesaj de Nowatiny » 17 Sep 2009, 09:57

Nu va inteleg ... ce tot cereti atatea info , pe cate pungi/cuti de bile ati vazut continutul bilelor?
Daca esti atat de curios si cunoscator cumpara o punga de mix ca nu este o avere si ai sa'ti dai seama in mare parte din ce este facut.Pe cei de la senzor de ce nu ii intrebi?

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix Boilies

Mesaj de mosharu » 17 Sep 2009, 13:48

IULIAN C scrie:
mosharu scrie:
cristian505ro scrie:
Pai mai economic ar fii mixul lui Florentin la care nu mai pui decat apa sau oua. Eu tocmai am facut vreo 30 de solubile de 20 din el, le las la uscat si o sa le incerc, sa vad si cat sunt de prinzatoare.Cel mai bine este sa-ti faci singur testele si sa tragi apoi concluziile.
Poti sa tragi o concluzie sigura despre un mix pescuind doar cu 30 de bile? :O
esti tare atunci.... =D>
Moshare,alta faza tare pe care vreau s-o expun aici ca ai adus vorba...ce zici de pescuit cu bilele facute din mix-ul asta,dar cu naditor pe care era....ce era p-acolo....la unu...una....la altu ...alta....zi tu,cam cat de relevant ar fi un test daca prinzi sau nu?
Daca prinzi....ce a prins?Mehlemurile diverse de pe momitor,sau bila?
Daca nu prinzi cine l-a tinut departe pe mustacios...aroma din bila sau din naditor?
eu am pescuit cu o (una) bila solubila din mix-ul asta ,izolata,fara nicio nada pe langa si la vreo 40 de minute unu de 7 si ceva,cu tare,tot asa la vreo ora unu tot de 7 si ceva!
La celelalte lansete cu alte bile,am prins dar cu naditoare si nada d-aia de o folosim aproape toti de la o vreme...deci...IRELEVANT!
d'asta au tot fost polemici pe tema asta,ca deocamdata nu stiu daca a pescuit cineva din cei care tot croncaneau exclusiv cu ele,pe 2-3 balti....etc ,ca abia apoi sa poata trage vreo concluzie!
Dar,tu ai fost la Cupa Verii si cred ca stii ce a facut "Piticu" Iulian Si Sandu cu mix-ul asta....
nu am deschis nicio polemica, nu fac misto de nimeni, chiar ma doare in cor de cum pescuieste unu sau altul...si cu ce bile.
dar nici sa postezi ca, dupa ce pescuiesti doar cu o mana de bile dintr-un mix nou poti sa-ti faci o idee daca e prinzator sau nu. :lol:
in legatura cu tine, vad ca postezi mai abitir ca un chimist despre PH'ul apei, sfaturi despre bile chestii socoteli....
ia zi tu lu' mosharu de cate ori in lunga ta viata de pescar la crap ai luat PH'ul unei balti si in functie de asta sa-ti faci TU bilutele fermecate ??? hai sa fim seriosi .......ca ne facem de cacao.
70% dintre pescarii care dau la bile, cumpara de la unul sau altu bilele X care, ori prinde mai toata lumea cu ele ori doar au auzit de ele si vrea sa le incerce la o partida de placere si ii doar in cor de PH'u apei.
Am fost in stand la Piticu si Sandu si am vazut cu ce prindeau....clasica lor mamaliga, facuta loco. parol. nu zic ca nu au dat ( piticu ) SI la mixul lui Florentin, dar nu asta a fost baza locului 1.
Sa NU se inteleaga gresit ca am ceva cu craptor+! Din contra, chiar ma oftic cand vad vrun' nene ca il besteleste pe Florentin ca ..alea...alea despre mix. bai nene, nu-ti place nu cumperi.
gata ca am treaba...plec la pescuit ;;)
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Mix Boilies

Mesaj de IULIAN C » 18 Sep 2009, 07:21

Desi vad din tenta ironica a postului,ca esti cam suparat pe mine,trebuie sa afli ca exact mai sus,Moshare am precizat ca nu ma ocup deloc cu "bilute",ca e mai ieftin sa le cumpar....sau in cazul de fata mix pt ele...nu?
Da,ai dreptate,da' ...din moment ce recunosc ca ready made-urile nu-mi displac...e clar ca nu ma laud cu nimic si nici nu ma dau dupa deget!
Acu...hai sa fim seriosi....tu stii mai bine...ca sunt atatia care folosesc astea,70% cum spui si tu,chiar si in concursuri,dar n-ar recunoaste-o nici in ruptul capului!
SI la un punct suntem amandoi de acord:la chestia cu bestelitul.....
No ofence si ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< Fire intinse!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Beathles
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 03 Mar 2009, 21:23

Re: Mix Boilies

Mesaj de Beathles » 18 Sep 2009, 17:13

Daca am facut bile tari le las la uscat in casa 2 zile pot sa le bag dupa aceea la congelator???? sau le las pur si simplu la aer? in beci sa zic.....

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mix Boilies

Mesaj de Nowatiny » 18 Sep 2009, 18:30

Daca le'ai facut cu ou si le'ai fiert nu e obligatoriu sa le ti in congelator .. e bine sa le ti intr'un loc cu umbra si bine aerisit.Daca nu le fierbi atunci trebuie sa le pui la congelator.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Mix Boilies

Mesaj de vali003 » 19 Sep 2009, 01:45

Nowatiny scrie:Daca le'ai facut cu ou si le'ai fiert nu e obligatoriu sa le ti in congelator .. e bine sa le ti intr'un loc cu umbra si bine aerisit.Daca nu le fierbi atunci trebuie sa le pui la congelator.
Total gresit , daca pui bile solubile la congelator , cind le scoti , se vor crapa si inmuia , ai terminat cu ele , le lasi pe site la uscat citeva zile , apoi le pui in saci pt. bile si le tii la temp. constanta , nu in beci daca este umezeala , incearca sa le feresti de umezeala .

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”