Primele mele boiliesuri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 07 Mar 2009, 18:31

carapavel florin scrie: Le-am tinut la uscat aproximativ 48 ore dupa care le-am sigilat intr-o punga unde asteapta ca sa le testez pe balta.PS astept pareri ce spuneti pentru inceput e ceva de ele si in special aroma Frankfurter Sausage mai merge pe balti la noi?
48 ore nu e cumva prea putin?
le-ai incercat cu cobra?
cred ca le-ai tinut prea putin la uscat si s-ar putea sa se desprinda in aer.
eu le tin minimum 5 zile asezate pe un singur rand in ladite si apoi la galeata cu capac
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 07 Mar 2009, 20:02

sall nu am inca ocazia sa le incerc dar nu cred ca sunt sanse sa se desprinda.La galeata tin mixurile . ,

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 07 Mar 2009, 20:11

carapavel florin scrie:sall nu am inca ocazia sa le incerc dar nu cred ca sunt sanse sa se desprinda.La galeata tin mixurile . ,
martinik scrie:
carapavel florin scrie: Le-am tinut la uscat aproximativ 48 ore dupa care le-am sigilat intr-o punga unde asteapta ca sa le testez pe balta.PS astept pareri ce spuneti pentru inceput e ceva de ele si in special aroma Frankfurter Sausage mai merge pe balti la noi?
48 ore nu e cumva prea putin?
le-ai incercat cu cobra?
cred ca le-ai tinut prea putin la uscat si s-ar putea sa se desprinda in aer.
eu le tin minimum 5 zile asezate pe un singur rand in ladite si apoi la galeata cu capac

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 07 Mar 2009, 21:31

stii cum le incerc eu. iau cobra, bag luneta pe ea, imi aduc aminte cine ma tampona cand eram copil si din balcon il iau la tinta. :D :D :D
daca are noroc sa se desprinda inseamna ca nu-s uscate, daca-l vad ca o ia la fuga, sunt bune :D
acum serios, eu asa le testez, din balcon cu cobra
daca inca nu ai o cobra, ia o teava de plastic ca merge pe distanta mica
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 07 Mar 2009, 22:55

martinik scrie:stii cum le incerc eu. iau cobra, bag luneta pe ea, imi aduc aminte cine ma tampona cand eram copil si din balcon il iau la tinta. :D :D :D
daca are noroc sa se desprinda inseamna ca nu-s uscate, daca-l vad ca o ia la fuga, sunt bune :D
acum serios, eu asa le testez, din balcon cu cobra
daca inca nu ai o cobra, ia o teava de plastic ca merge pe distanta mica
SUPER idee :O ,nu am avut prin casa nici teava cu asa diametru ca direct o puneam i practica . AUZI ce spui ebuna ideea asta sa incerc sa confectionez o cobra din teava de pexal ,este usoara si merge si bine modelata numai ca la un capat sa ii bag un dop din ceva , ce spui sa ma duc sa cumpar 1 metru de pexal merge :D :D :D

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 23:17

martinik scrie:stii cum le incerc eu. iau cobra, bag luneta pe ea, imi aduc aminte cine ma tampona cand eram copil si din balcon il iau la tinta. :D :D :D
daca are noroc sa se desprinda inseamna ca nu-s uscate, daca-l vad ca o ia la fuga, sunt bune :D
acum serios, eu asa le testez, din balcon cu cobra
daca inca nu ai o cobra, ia o teava de plastic ca merge pe distanta mica

Buuuunaaaaa ideea. Bine ca mi-ai spus. Chiar daca nu-mi ies boilesurile incerc cu pietre, asa, doar de dragul de a-mi "sara sufletul" cu prietenii, pentru ce mi-au facut :D :)) :))

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 08 Mar 2009, 00:25

eugen scrie:
martinik scrie:stii cum le incerc eu. iau cobra, bag luneta pe ea, imi aduc aminte cine ma tampona cand eram copil si din balcon il iau la tinta. :D :D :D
daca are noroc sa se desprinda inseamna ca nu-s uscate, daca-l vad ca o ia la fuga, sunt bune :D
acum serios, eu asa le testez, din balcon cu cobra
daca inca nu ai o cobra, ia o teava de plastic ca merge pe distanta mica

Buuuunaaaaa ideea. Bine ca mi-ai spus. Chiar daca nu-mi ies boilesurile incerc cu pietre, asa, doar de dragul de a-mi "sara sufletul" cu prietenii, pentru ce mi-au facut :D :)) :))
Da ai grija sa nu nimere sti vreun geam sau parbriz ca sa intri la cheltuieli =)) =))

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 08 Mar 2009, 10:33

ahaaaaaaaaaaa, de cate ori am inchis geamul rapid ca am auzit unde s-a dus bila. :D
nu stiu daca din pexal e buna, nu am incercat.
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 08 Mar 2009, 14:27

martinik scrie:ahaaaaaaaaaaa, de cate ori am inchis geamul rapid ca am auzit unde s-a dus bila. :D
nu stiu daca din pexal e buna, nu am incercat.
ma gandeam la pexal ca pot sa ii dau forma dorita mai usor ,sper numai sa gasesc un diametru macar de 18 =P~

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 08 Mar 2009, 18:30

nu-ti tb forma ce cobra neaparat. daca lansezi ca mine pe la 70-80 poti arunca si cu o teava pe care o tai in jumate pe ultimii 20cm. eu cu o astfel de teava si cu bile din mamaliga faceam antrenament pe lacul morii. ma intrebau nedumeriti pescarii ce fac si pe care-l vedeam mai prapadit il luam la mishto',cum ca e un sport care se numeste gongball :D
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
eugencostandis
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 16 Noi 2008, 18:06

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de eugencostandis » 08 Mar 2009, 19:05

salutare,astazi am facut si eu citeva kg de bile preconizez sa ies dupa mustaciosi si trebuie sa fiu pregatit **==
Fişiere ataşate
k-CIMG0912.JPG
0737245680

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 08 Mar 2009, 19:13

sunt cumva facute la aburi?
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
eugencostandis
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 16 Noi 2008, 18:06

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de eugencostandis » 08 Mar 2009, 19:33

martinik scrie:sunt cumva facute la aburi?
**== da eu le fac numai la aburi,si astea contine oua,cele solubile le fac normal nefierte si cu lapte de porumb,reteta proprie **==
0737245680

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 08 Mar 2009, 19:54

boss, traiesti cu impresia ca vin din waikiki? [-x
solubilele eu le fac din lapte de porumb la care mai adaug doua linguri de lapte de magareatza si un capac de bere de lapte de cuc. :D
retzeta.....ehe retzeta mea e una castigatoare. o am de la toma caragiu din operatziunea monstrul ca eu inca nu am reusit sa amestec faina de soia cu cea de hering (cica ar fi 2 poli opusi), si pe deasupra aia de hering o mananca pe aia de soia :)) :))
moaamaaaaaaaaaaaaaa...si ce mai vad, bilele tale sunt la fel de rotunde ca ale mele. :-? am sa incerc sa imping una sa vad daca se rostogoleshte...., :O hm, ce chestie uite ca se da peste cap. :D
hai ca am mai invatat si azi cate ceva.
si anume: nu totzi sunt retarzi ca mine.......no ofence !!! :-? :-? :-?
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 08 Mar 2009, 20:03

martinik scrie:nu-ti tb forma ce cobra neaparat. daca lansezi ca mine pe la 70-80 poti arunca si cu o teava pe care o tai in jumate pe ultimii 20cm. eu cu o astfel de teava si cu bile din mamaliga faceam antrenament pe lacul morii. ma intrebau nedumeriti pescarii ce fac si pe care-l vedeam mai prapadit il luam la mishto',cum ca e un sport care se numeste gongball :D
Pai anul asta sper sa lansez si eu cam 100 metri ca am schimbat betele,apropo ai facut cumva si maner la ea ca ma intereseaza ce ai folosit? :D :-??

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”