Recomandari boilies ready-made

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Ian 2011, 23:11

pharaoh scrie:Madaline, anul asta la Corbu ai fi prins zeci de ciortanasi de nici un kg. Cel putin la partidele scurte de 12h. Boiliesul era un "must", in opinia mea.
Eu am zis ca porumbul bate bila la cantitate nu si la calitate......... ;)

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Gabriel Calin » 06 Ian 2011, 23:29

Salut, pentru primavara te sfatuiesc sa incerci bile solubile.....din toata oferta de ready made disponibile pe piata am folosit doar carping si am avut rezultate.
@Madalin
din exemplul tau cred ca mai degraba momitorul bate bila si nu porumbul, probabil daca pe firul de par ar fi in loc de porumb un pop up mic de 8-10 mm rezultatele ar fi la fel ca si cu porumb.
Daca scoti momitorul din "ecuatie" si ne referim doar la porumb pe fir de par vs bila tare sau solubila nu stiu daca porumbul mai bate bila la cantitate ;)
Numai bine!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de cristian505ro » 06 Ian 2011, 23:52

BIG_G scrie: Daca scoti momitorul din "ecuatie" si ne referim doar la porumb pe fir de par vs bila tare sau solubila nu stiu daca porumbul mai bate bila la cantitate
Nu uita de saculetul de PVA( mai mic/mai mare) si de ce contine. Ca si de pasta si dip.
Ideea pe care a lansat-o Madalin,pe care foarte multi o practica si o cunosc, este ca nada sa fie mai ademenitoare decat ce e pus pe firul de par. Si asta e valabil si pentru porumb si pentru boilies.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Madalin Dirla » 07 Ian 2011, 15:27

BIG_G scrie:Salut, pentru primavara te sfatuiesc sa incerci bile solubile.....din toata oferta de ready made disponibile pe piata am folosit doar carping si am avut rezultate.
@Madalin
din exemplul tau cred ca mai degraba momitorul bate bila si nu porumbul, probabil daca pe firul de par ar fi in loc de porumb un pop up mic de 8-10 mm rezultatele ar fi la fel ca si cu porumb.
Daca scoti momitorul din "ecuatie" si ne referim doar la porumb pe fir de par vs bila tare sau solubila nu stiu daca porumbul mai bate bila la cantitate ;)
Numai bine!

asta ziceam-momitor+porumb vs. saculet+bila/pop up = castiga porumbul la cantitate ;)

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Gabriel Calin » 07 Ian 2011, 18:46

@Madalin
De acord cu tine ca in varianta prezentata de tine, momitorul + porumbul este combinatia castigatoare la cantitate in 9 situatii din 10, dar cel care face diferenta este momitorul si nu porumbul.....poti sa pui pe firul de par si niste talpa de papuc colorata pe care sa o echilibrezi cu carligul si tot vei prinde.
Cand vine vorba de cantitate, momitorul este aproape imbatabil, avantajele pe care ti le ofera sunt greu de combatut.

Scuze pentru iesirea din topic!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Madalin Dirla » 07 Ian 2011, 18:59

BIG_G scrie:@Madalin
De acord cu tine ca in varianta prezentata de tine, momitorul + porumbul este combinatia castigatoare la cantitate in 9 situatii din 10, dar cel care face diferenta este momitorul si nu porumbul.....poti sa pui pe firul de par si niste talpa de papuc colorata pe care sa o echilibrezi cu carligul si tot vei prinde.
Cand vine vorba de cantitate, momitorul este aproape imbatabil, avantajele pe care ti le ofera sunt greu de combatut.

Scuze pentru iesirea din topic!
Perfect de acord cu tine,la asta faceam si eu referire.............scz. daca nu m-am exprimat pe intelesul tuturor.
Fire intinse!!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de LUCKY » 09 Ian 2011, 11:14

Parerea mea este ca cele mai bune read made- uri (daca se pot numi asa ) sunt boiliesurile facute de pescari si de firmele de rulare de la noi din tara cu experienta si cu rezultate dovedite ( nu numai de cei care o fabrica ci si de cei care o si cumpara ) cu conditia sa nu fie cumparate din magazine de pescuit ci direct de la ei .Legatura cat mai apropiata dintre cel care ruleaza bile si cel care le foloseste este esentiala pentru a avea rezultate si un boilies in care sa ai incredere in ori ce situatie.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de pharaoh » 09 Ian 2011, 12:55

Credeam ca fac doar proaspete si congelate. Ai vreun exemplu?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de alexx » 09 Ian 2011, 13:32

LUCKY scrie:Parerea mea este ca cele mai bune read made- uri (daca se pot numi asa ) sunt boiliesurile facute de pescari si de firmele de rulare de la noi din tara cu experienta si cu rezultate dovedite ( nu numai de cei care o fabrica ci si de cei care o si cumpara ) cu conditia sa nu fie cumparate din magazine de pescuit ci direct de la ei .Legatura cat mai apropiata dintre cel care ruleaza bile si cel care le foloseste este esentiala pentru a avea rezultate si un boilies in care sa ai incredere in ori ce situatie.
:) perfect de acord.Un ready-made care sta luni de zile pe raftul magazinelor e deja varza.
Madalin007 scrie:
BIG_G scrie:Salut, pentru primavara te sfatuiesc sa incerci bile solubile.....din toata oferta de ready made disponibile pe piata am folosit doar carping si am avut rezultate.


Madalin007 scrie:asta ziceam-momitor+porumb vs. saculet+bila/pop up = castiga porumbul la cantitate
referitor la aceasta idee cred ca o varianta de mijloc e mai buna:momitor(pasta pe plumb?!)+pop-up pe baza de porumb. :D
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de LUCKY » 09 Ian 2011, 15:27

pharaoh scrie:Credeam ca fac doar proaspete si congelate. Ai vreun exemplu?
exemple ai primit pe pagina 2 la care mai pot adauga cele de la Dudi Baits din Cluj.In cea ce priveste porumbul alaturi de un sac solubil,momitor sau pasta pusa pe plumb este bun acolo unde se potriveste si ne satisface exigentele sau scopul urmarit dar in cazul in care urmarim sa selectam crapii si sa evitam intrarile ciortanilor boiliesul este cel mai bun.Exemplu la Sarulesti nu ai ce cauta cu porumb daca vrei sa prinzi ceva sarit de 10 kg avand in vedere ca ciortanul haleste si bila de 24.

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de roni » 10 Ian 2011, 21:20

Considerati ca pup-up-ul are o importanta majora asupra atractiei?Daca da,ce mi-ati recomanda!? :)
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Ian 2011, 21:40

roni scrie:Considerati ca pup-up-ul are o importanta majora asupra atractiei?Daca da,ce mi-ati recomanda!? :)
ca atractie eu nu cred.............doar o prezentare cat mai buna a monturii pe substrat..........in general culori fluo,galben,orange.....

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de roni » 10 Ian 2011, 22:05

Merci Mada. :)
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de BerNard » 10 Ian 2011, 22:13

Madalin007 scrie:
roni scrie:Considerati ca pup-up-ul are o importanta majora asupra atractiei?Daca da,ce mi-ati recomanda!? :)
ca atractie eu nu cred.............doar o prezentare cat mai buna a monturii pe substrat..........in general culori fluo,galben,orange.....
de acord cu madalin...
Ridica momeala de pe substrat fiind mai vizibila si mai usor de absorbit
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de roni » 10 Ian 2011, 22:36

Cand am pus intrebarea asta m-am gandit mai mult la pop-up-urile care au si aroma.Avand aroma ma gandeam ca "ajuta" putin la atractie. :)
Cojocaru Radu

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”