CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de cristea radu » 04 Noi 2008, 15:26

Felicitari echipelor CARP ZONE pt. tot ce au facut , nu numai in acest concurs.Sper ca pe timpul iernii sa ne delectam cu momentele bune din anul acesta si nu numai(dezbateri si invataminte).NUMAI BINE TUTUROR

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de iulian petre » 04 Noi 2008, 18:19

pescardent scrie:@ Iulian
Despre "strunitul" lui Maty si norocul meu in acest sens am auzit aceasta idee pe la jumatatea concursului. Multumesc pentru acest avantaj cat si pentru cel din primavara cand stand in dreapta mea nu m-ati "strunit" oferindu-mi si atunci avantajul de a castiga concursul. Glumesc ! :D
Sunteti prietenii mei si tu si George si sfatul meu este ca aceste afirmatii nu au valoare pentru voi nici ca pescari si nici ca relatie cu concurentii . Voi mergeti la concursuri sa incurcati lumea ? Nu cred ...
===========================

salut DANE asa e venim sa castigam dar inca mai avem de invatat .... :-w ...scopul nostru dupa ce-am patit in primavara cu tine a fost sa nu-l lasam pe MATY sa se distanteze de noi si sa incercam sa impartim cat mai mult pestele cu el.Chiar daca in ultima seara ne-am dat seama ca nu avem sansa sa castigam nimic am accelerat ritmul mai mult si am tras toata noaptea in 3 ca sa nu lasam sa se distanteze mai mult fata de noi. e greu sa-i ti piept lui MATY si recunosc ca e mult mai bun ca noi dar asta se datoreaza experientei care o are in competitii si aici il ajuta si competitiile de stationar unde a fost si este un campion national...ce ma bucura pe mine este ca echipa noastra a invatat strategii noi care in viitor o sa ne ajute si in curand o sa ne batem de la egal la egal.
DE avantajul care l-ai avut ca am impartit pestele 60-40% cu MATY nu pot decat sa cred ca totusi am facut ceva bun pt. tine (fara sa vrem asta) dar nu stiu daca te putea ajunge ca el nu are o echipa stabila si cat se odihnea el nu prea se prindea peste si distanta la care pescuia era mare si pierdea mult timp.

FELICITARI INCA O DATA =D> =D> recunosc ca esti un pescar care o sa ne dea de "furca" mereu si ce-am patit in primavara nu o sa uit decat cand o sa ma "revansez".....sper sa nu ies la pensie pana atunci =)) .

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de george-alexandru » 04 Noi 2008, 21:22

Dane nu am strunit pe nimeni ci doar ne/am luptat aproape de la egal la egal cu un mare pescar pe care eu il stimez enorm.si este normal ca din acesta lupta anumite echipe sa fie avantajate.ai patito si tu anul asta la Hobaia.

in rest toate cele bune ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de Madalin Dirla » 04 Noi 2008, 22:01

Dane , felicitari pt. performanta obtinuta,felicitari Carp Zone ...............de la anul pregatiti-va ca vin!! :D

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de nando » 04 Noi 2008, 22:07

Mada venim. nu vin
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de cristea radu » 05 Noi 2008, 09:58

Salutare Nando !!! Din cate imi dau seama de la anu intri si tu in concursuri.Foarte bine.NUMAI BINE SI FIR INTINS

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de Madalin Dirla » 05 Noi 2008, 10:35

Gata Cristi ...............intram in forta!! :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Noi 2008, 14:02

george-alexandru scrie:Dane nu am strunit pe nimeni ci doar ne/am luptat aproape de la egal la egal cu un mare pescar pe care eu il stimez enorm.si este normal ca din acesta lupta anumite echipe sa fie avantajate.ai patito si tu anul asta la Hobaia.

in rest toate cele bune ;)
Cred ca ai gasit cel mai bun exemplu : ce am patit eu la Hobaia.
Asa este ,la momentul respectiv sustineam ca am pierdut locul 1 pentru ca a fost Mircea cap de sector, ca toate capetele de sector au castigat , ca in dreapta mea (tot cap de sector) Soare a muncit pana in ultima clipa pentru locul 3 si "am impartit pestele"....
Realitatea a fost ca dupa 24 de ore am facut o mare gresala pe care am recunoscut-o zilele astea in fata lui Florin.(bineanteles ca a profitat de acest moment sa-mi scoata ochii... :D ) .Acest lucru ne-a costat o zi de concurs ,fara peste, in conditiile in care aveam 200kg cu avantaj de 70 kg fata de locul 2.
Sper sa intelegeti ce va spun si sa cautati "scaparile" in cadrul echipei pentru ca ne imbatam cu apa rece cand dam vina pe alte scenarii.
Sunteti preferatii mei si deaceea port aceasta discutie... :)

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de Marinita » 05 Noi 2008, 14:24

pescardent scrie:
george-alexandru scrie:Dane nu am strunit pe nimeni ci doar ne/am luptat aproape de la egal la egal cu un mare pescar pe care eu il stimez enorm.si este normal ca din acesta lupta anumite echipe sa fie avantajate.ai patito si tu anul asta la Hobaia.

in rest toate cele bune ;)
Cred ca ai gasit cel mai bun exemplu : ce am patit eu la Hobaia.
Asa este ,la momentul respectiv sustineam ca am pierdut locul 1 pentru ca a fost Mircea cap de sector, ca toate capetele de sector au castigat , ca in dreapta mea (tot cap de sector) Soare a muncit pana in ultima clipa pentru locul 3 si "am impartit pestele"....
Realitatea a fost ca dupa 24 de ore am facut o mare gresala pe care am recunoscut-o zilele astea in fata lui Florin.(bineanteles ca a profitat de acest moment sa-mi scoata ochii... :D ) .Acest lucru ne-a costat o zi de concurs ,fara peste, in conditiile in care aveam 200kg cu avantaj de 70 kg fata de locul 2.
Sper sa intelegeti ce va spun si sa cautati "scaparile" in cadrul echipei pentru ca ne imbatam cu apa rece cand dam vina pe alte scenarii.
Sunteti preferatii mei si deaceea port aceasta discutie... :)

In alta ordine de idei te asteptam in seara asta impreuna cu partenerul tau =D>
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
florin mirea
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Noi 2008, 21:47

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de florin mirea » 05 Noi 2008, 20:00

ai grija ce (secrete) mai dai afara ~x( :-t :-t :-t

Avatar utilizator
florin mirea
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Noi 2008, 21:47

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de florin mirea » 05 Noi 2008, 20:59

pescardent scrie:
george-alexandru scrie:Dane nu am strunit pe nimeni ci doar ne/am luptat aproape de la egal la egal cu un mare pescar pe care eu il stimez enorm.si este normal ca din acesta lupta anumite echipe sa fie avantajate.ai patito si tu anul asta la Hobaia.

in rest toate cele bune ;)
Cred ca ai gasit cel mai bun exemplu : ce am patit eu la Hobaia.
Asa este ,la momentul respectiv sustineam ca am pierdut locul 1 pentru ca a fost Mircea cap de sector, ca toate capetele de sector au castigat , ca in dreapta mea (tot cap de sector) Soare a muncit pana in ultima clipa pentru locul 3 si "am impartit pestele"....
Realitatea a fost ca dupa 24 de ore am facut o mare gresala pe care am recunoscut-o zilele astea in fata lui Florin.(bineanteles ca a profitat de acest moment sa-mi scoata ochii... :D ) .Acest lucru ne-a costat o zi de concurs ,fara peste, in conditiile in care aveam 200kg cu avantaj de 70 kg fata de locul 2.
Sper sa intelegeti ce va spun si sa cautati "scaparile" in cadrul echipei pentru ca ne imbatam cu apa rece cand dam vina pe alte scenarii.
Sunteti preferatii mei si deaceea port aceasta discutie... :)
dane, ai grija ce dai din casa din ceaun! ~x( :D :-t

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de nando » 05 Noi 2008, 21:02

florin mirea scrie:
pescardent scrie:
george-alexandru scrie:Dane nu am strunit pe nimeni ci doar ne/am luptat aproape de la egal la egal cu un mare pescar pe care eu il stimez enorm.si este normal ca din acesta lupta anumite echipe sa fie avantajate.ai patito si tu anul asta la Hobaia.

in rest toate cele bune ;)
Cred ca ai gasit cel mai bun exemplu : ce am patit eu la Hobaia.
Asa este ,la momentul respectiv sustineam ca am pierdut locul 1 pentru ca a fost Mircea cap de sector, ca toate capetele de sector au castigat , ca in dreapta mea (tot cap de sector) Soare a muncit pana in ultima clipa pentru locul 3 si "am impartit pestele"....
Realitatea a fost ca dupa 24 de ore am facut o mare gresala pe care am recunoscut-o zilele astea in fata lui Florin.(bineanteles ca a profitat de acest moment sa-mi scoata ochii... :D ) .Acest lucru ne-a costat o zi de concurs ,fara peste, in conditiile in care aveam 200kg cu avantaj de 70 kg fata de locul 2.
Sper sa intelegeti ce va spun si sa cautati "scaparile" in cadrul echipei pentru ca ne imbatam cu apa rece cand dam vina pe alte scenarii.
Sunteti preferatii mei si deaceea port aceasta discutie... :)
dane, ai grija ce dai din casa din ceaun! ~x( :D :-t
degeaba l au sedat si acum il tin conectat la un HDD sa l stoarca de informatii
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA IERNII editia a 2 a MOARA VLASIEI 2008

Mesaj de george-alexandru » 06 Noi 2008, 03:20

corect Dane scaparile sunt notate,am avut cateva si in concursul asta dar mai minore si nu au contat foarte mult in economia concursului,am mai invatat ceva si din concursul asta(nu este o rusine sa recunosti ca esti prost,rusine este sa ramai asa,vorba unui prieten ).raman totusi la parerea ca totusi conteaza si vecinii si pozitionarea pe balta a unei echipe bune,probabil ca daca Mircica atunci avea si el in dreapta un Soare alta era situatia.este doar o presupunere bazata pe calcule.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: GATA SI CU ASTA

Mesaj de cristian505ro » 07 Noi 2008, 00:57

florentiniuga scrie:A trecut (concursul) si s-a incheiat (sezonul). 8->
Raman impresiile si concluziile. Fiecare le are pe ale lui. Eu, am o misiune mai grea. Trebuie sa sintetizez o concluzie generala, sa o extrag din multimea afirmatiilor, disputelor, orgoliilor, observatiilor tuturor dar si a celor personale. Si trebuie sa fiu obiectiv, sa-mi evit propriile subiectivisme, simpatii, antipatii, etc.
Din toate astea, ar trebui sa rezulte fundamentul strategiei clubului pentru anul viitor. E greu sa-i multumesti pe toti, e si mai greu sa-i impaci pe fiecare cu fiecare. E cel mai greu sa avem in club mai multe echipe de valoare pe care sa ne putem baza in realizarea obiectivelor anului viitor.
Pe fondul acestor considerente, am sa incerc sa fiu corect in aprecierea modului cum a fost abordat acest concurs. Va trebui deci sa incep prin a felicita echipa Mitranescu - Mirea si ma mir ca nu ati retinut numele Florin Mirea, un pescar la fel de bun ca partenerul sau Dan. Au venit pregatiti, au muncit pe branci, au scos aproape o tona si s-au suit, firesc, pe podium. Nada, a facut 50% din diferenta. A fost bine pregatita, pe gustul pestelui de crescatorie proaspat introdus (aici ar fi de spus ca cine si-a facut bine temele, s-a interesat de unde a fost adus pestele si cu ce a fost hranit pana atunci) si IN SPECIAL, a fost preparata (la fel ca in primavara) direct pe balta, pe masura ce se consuma. ASTA a facut diferenta in ceea ce priveste nada.
In ceea ce priveste "strategia" de pescuit (cum le place unora sa spuna), situatia sta in felul urmator:
1. Lui Dan Marinita nu-i gasesc nicio vina. Nu se poate compara echipa Mitranescu/Mirea, bine sudata, formata din pescari exceptionali, experimentati, cu echipa lui Dan, avand in componenta doi incepatori, aflati la prima participare intr-un concurs. In aceste conditii s-a facut ce s-a putut. Cine crede ca ar fi putut sa imparta pestele de la egal la egal cu Mitranescu, fiind secondat de doi incepatori, dati-mi voie sa cred ca este cel putin infatuat.
2. Nici George cu Iulian nu au gresit. In conditiile date, au facut tot ce au putut desi George afirma ca au gresit la inceput dar atunci nu aveau de unde sa stie. Ghinionul sau nesansa lor s-a numit MATY. Norocul lor, ca diferenta sa nu fie si mai mare, s-a numit Ratusca. Maty a inceput concursul singur. Daca ar fi avut o echipa atat de bine sudata cum este cea a lui George/Iulian sau Mitranescu/Mirea, cred ca se mai schimbau datele putin dar asta tine de scenarii si nu vreau sa ma bag in asa ceva. Concursul asta a fost un mare castig pentru ei si sunt convins ca in primavara vor stii exact ce au de facut, in orice conditii de loc sau vecinatate.
3. Eu inca nu am reusit sa-mi gasesc un partener stabil dar sper ca, odata cu aderarea noilor membrii la club sa se formeze mai multe echipe care sa progreseze. Ce am reusit sa fac, a fost sa-i dau o sansa lui Iulian Comanescu sa "simta" si sa participe intr-o competitie apriga si sa-l aduc in postura de a se descurca singur cu tot ceea ce inseamna preparat nada, nadire, pescuit, cantarit, tras cu ochiul la vecini, etc. De aceea l-am lasat singur pe finalul concursului, ca sa ia in plin competitia. Noi oricum nu mai aveam o miza.
4. Felicit si celelalte doua echipe pentru ca au promovat pescari incepatori si pentru implicarea acestora in concurs.
5. Felicitari pentru participare si celorlalti membrii Carp Zone, care nu au fost in echipe exclusiv formate din membrii ai clubului.

O apreciere speciala pentru Maty, pentru tot ceea ce reprezinta acest OM si pescar pentru pescuitul sportiv romanesc.
Felicitari castigatorilor, tuturor participantilor pentru efortul depus si nu in ultimul rand organizatorilor.
Multumiri Lui Ghita pentru gustoasa sponsorizare.
Foarte bun comentariu si la obiect! Mai ales foarte vertical! si nepartinitor, in urma atator dispute destul de neplacute pe forum, pe care le-am sesizat si sincer m-au uimit, caci nu cred ca ai facut sau ai face cuiva rau.
Balta ramane in continuare exceptionala! Este adevarat ca acum a trebuit adoptata o tehnica pentru ciortan, pe care Mitranescu/Mirea o stapanesc foarte bine, cum au demonstrat si in primavara. Asta nu inseamna ca nu s-ar comporta la fel de bine si la un Over 10 sa zicem. Este un record cred, aproape o tona in 3 zile. Si eu sunt de acord cu tine ca nada lor a facut diferenta. Toata stima pentru Matty, care este un luptator cu o tehnica desavarsita.
Ma bucur ca ai reusit sa ii dai o sansa lui Iulian Comanescu, eu datorita programului meu incarcat, i-am explixcat cu parere de rau prin septembrie ca nu voi putea, ceea ce sa si adeverit.
Sper sa ajung si eu cat de curand la un concurs pe MV2 sau Tancabesti. Sper sa imi fac timp.....si cred ca le va fii destul de greu celor care isi regleaza ora mereu, pentru ca eu.....nu port ceas.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: GATA SI CU ASTA

Mesaj de florentiniuga » 07 Noi 2008, 01:48

cristian505ro scrie:Este adevarat ca acum a trebuit adoptata o tehnica pentru ciortan, pe care Mitranescu/Mirea o stapanesc foarte bine, cum au demonstrat si in primavara. Asta nu inseamna ca nu s-ar comporta la fel de bine si la un Over 10 sa zicem.
Mitranescu nu ar participa sau nu ar avea sanse la un Over 10, pentru faptul ca nu pescuieste la boiliesuri. Nu se baga decat in concursurile pe care le poate castiga, unde se poate folosi mamaliga si porumbul. Asta nu inseamna ca daca ar vrea, nu ar putea sa invete sa-si faca si sa pescuiasca la boilies. Doar ca nu vrea. Deocamdata. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”