OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de iulian petre » 29 Sep 2008, 12:08

FELICITARI!...pt. mine nu a fost o surpriza.. :D ....am anticipat ca echipa CARP ZONE 1 o sa castige :D :D :D .....

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Victor Hodorog » 29 Sep 2008, 16:01

o imagine cu dispunerea standurilor , total kg si cea mai mare captura/stand


ImagineImagine

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Marinita » 29 Sep 2008, 21:24

victorash scrie:Multumesc pentru aprecieri Dan. Sper ca premiile v-au placut si vor fi utile in continuare.
vezi ca e hodorog nu hodorogea...ca daca era hodorogea eram departe :lol:
Scuze :D stiu trebuie sa vin cu ceva(miel ,oaie )tu hotarasti :D

Da Victorash, pentru mine a fost un concurs ca intre prieteni , cu toti participantii parca ne cunosteam de mai multa vreme tot respectul pentru stradania voastra ,nu a fost degeaba si cred ca asemenea concursuri trebuiesc repetate.poate la anul va fi si editia a-2-a
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Victor Hodorog » 29 Sep 2008, 22:04

merci dan.. o bere sau un vin e de ajuns.
ma bucur ca v-a placut concursul ..sper la anul sa il repetam..cu mentiunea ca locul 1, adica voi + captura sunt invitati din oficiu si vor plati doar jumatate de taxa, oricare va fi aceea, cel putin asta e propunerea mea.
Si eu l-am considerat un concurs ca intre prieteni, imi pare rau ca nu toata lumea a stat pana la final sa le pot da tricouri etc..o sa iau legatura cu cei care au plecat sa le dau macar diploma.

fire intinse la boiliesmania..

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de florentiniuga » 30 Sep 2008, 04:53

MDI scrie:dl. IUGA poate imi dati si mie retzeta succesului ...........de pe 17-19 oct sunt la concurs la Peris :D ........Multumesc anticipat! :) felicitari !!
Dupa Boiliesmania, in mod sigur va fi publica.

Multumesc tuturor celor care ne-au felicitat, precum si organizatorilor si gazdei. Intr-adevar caracteristica acestui concurs a fost spiritul de prietenie si fair-play intre echipe. Desigur ca aprecierile le fac din postura de castigator si in acest caz totul pare roz dar de data asta, chiar nu am observat altceva. Am reusit in sfarsit sa cunosc cativa prieteni de pe forum, carora le stiam doar nick-ul si mi-a facut placere sa fim vizitati de atat de multa lume. Va astept si in continuare la Tancabesti la Boiliesmania, de miercuri pana duminica.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Teddy » 30 Sep 2008, 09:38

Florentin, o sa vin si eu in vizita la Tancabesti, la Peris nu am apucat si chiar imi pare rau. Fire intinse !
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Victor Hodorog » 30 Sep 2008, 10:09

florentin/dan , fratii cipcigan si cei care au mai dat peste pestele mare ..as vrea sa postati monturile folosite in concursul de la Peris si tipul de boilies ( solubil, tare, pop-up )...sa vedem daca acestea au influentat selectia...stiu ca florentin/dan nu au luat peste mai mic de 8 kg ..ma insel?..
la noi ( stand 7) cel de 19 a venit la un boilies tare deshidratat de 22 cu pop-up de 16 , montura helicopter la 30 cm, forfac simplu 20 cm, carlig de 4 fox seria 2, la 15 m de patul de bile. La aceeasi montura/boilies a intrat si cel de 14,3 ajutat de un sirag de 3 bile de 18 pe fir solubil, la 5 m de patul de bile. De asemenea, am avut cel putin 10 buc intre 7 si 9,7 kg la aceeasi montura dar din patul de bile, concluzia mea a fost ca nu montura a contat ci distanta intre ea si patul de bile.
la voi?


Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Marinita » 30 Sep 2008, 20:50

victorash scrie:florentin/dan , fratii cipcigan si cei care au mai dat peste pestele mare ..as vrea sa postati monturile folosite in concursul de la Peris si tipul de boilies ( solubil, tare, pop-up )...sa vedem daca acestea au influentat selectia...stiu ca florentin/dan nu au luat peste mai mic de 8 kg ..ma insel?..
la noi ( stand 7) cel de 19 a venit la un boilies tare deshidratat de 22 cu pop-up de 16 , montura helicopter la 30 cm, forfac simplu 20 cm, carlig de 4 fox seria 2, la 15 m de patul de bile. La aceeasi montura/boilies a intrat si cel de 14,3 ajutat de un sirag de 3 bile de 18 pe fir solubil, la 5 m de patul de bile. De asemenea, am avut cel putin 10 buc intre 7 si 9,7 kg la aceeasi montura dar din patul de bile, concluzia mea a fost ca nu montura a contat ci distanta intre ea si patul de bile.
la voi?
Victorash,Florentin in urma cu o saptamana a testat niste bile la Tancabesti si a vazut ce pot face.In timpul concursului noi am pescuit cu monturi -in line- si bile tari, Florentin a dat si la alte standuri bilele cu care noi am pescuit.Cheia sucesului :lol: a fost o cobra in premiera cu diametru de 60mm :D cu care am nadit cu bile de 40mm acceptate de regulament .Eu am o dilema si cei care pescuiesc pe Peris frecvent ma ajuta sa o elucidez:de ce pe locul care am pescuit noi se prinde bine ziua si de ce pe locul unde au pescuit Cipciganii se prinde bine noaptea? :lol:
Acum sa te vad Victorash?
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de nando » 30 Sep 2008, 21:04

pentru ca ZIUA nui ca NOAPTEA .........SCUZE AM GLUMIT
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Madalin Dirla » 30 Sep 2008, 21:17

florentiniuga scrie:
MDI scrie:dl. IUGA poate imi dati si mie retzeta succesului ...........de pe 17-19 oct sunt la concurs la Peris :D ........Multumesc anticipat! :) felicitari !!
Dupa Boiliesmania, in mod sigur va fi publica.

Multumesc tuturor celor care ne-au felicitat, precum si organizatorilor si gazdei. Intr-adevar caracteristica acestui concurs a fost spiritul de prietenie si fair-play intre echipe. Desigur ca aprecierile le fac din postura de castigator si in acest caz totul pare roz dar de data asta, chiar nu am observat altceva. Am reusit in sfarsit sa cunosc cativa prieteni de pe forum, carora le stiam doar nick-ul si mi-a facut placere sa fim vizitati de atat de multa lume. Va astept si in continuare la Tancabesti la Boiliesmania, de miercuri pana duminica.
Dl. Iuga am trecut su eu sambata pe la ora 16-17 si v-am salutat din mers.........sincer am vrut sa ma opresc dar erau deja multi pescari pe langa dv. si am zis sa nu deranjez...............dar la Tancabesti ma voi opri sa va strang mana personal! FIR INTINS CA MAI SUNT 12 ORE PANA INCEPE CONCURSUL!!! :D

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Victor Hodorog » 01 Oct 2008, 08:44

[/quote]

Victorash,Florentin in urma cu o saptamana a testat niste bile la Tancabesti si a vazut ce pot face.In timpul concursului noi am pescuit cu monturi -in line- si bile tari, Florentin a dat si la alte standuri bilele cu care noi am pescuit.Cheia sucesului :lol: a fost o cobra in premiera cu diametru de 60mm :D cu care am nadit cu bile de 40mm acceptate de regulament .Eu am o dilema si cei care pescuiesc pe Peris frecvent ma ajuta sa o elucidez:de ce pe locul care am pescuit noi se prinde bine ziua si de ce pe locul unde au pescuit Cipciganii se prinde bine noaptea? :lol:
Acum sa te vad Victorash?[/quote]

Dan,
pentru mine personal concursul Over 10 a fost cea de-a 5-a partida pe peris ever. Eu consider 5 partide pe o balta destul de putine ca sa trag concluziile complete. Pana acum pot spune urmatoarele :
-over 10 se ia constant la snowman ( tactica adoptata de mine si la over 10 si adoptata si de voi)
-pescuit in afara patului de nada
-bilele trebuie sa fie un pic mai aromate ca pe alte balti din cauza mirosului malului, schimbarea bilelor la intervale de maxim 3-4 ore
-( eu personal am gresit deoarece am ales putin prea mult ulei in compozitie fata de temperatura apei in timpul concursului)
- de pe standul meu ( dar asta nu a tinut de mine ci de vant ) nu am putut sa nadesc unde era pestele si nici nu am putut lansa din cauza malului.
-cum a observat si vali comaneci( care a scos rapis unul cu inline din mal) si altii.. pestele este obisnuit sa manance din mil
-ponton 1 , acum o luna 10 prezentari peste noapte, 10 prezentari dupa ora 16:00 ziua.


-legat de faptul ca voi ati tras ziua iar ei noaptea nu sunt in masura sa-ti raspund ( am prea mult par negru in cap decat tu, florentin si alti pescari buni cu experienta care au fost acolo :wink: ) ii las pe ei sa se pronunte.
Pot spune doar ca cei 2 over 10 prinsi la standul 7 au dat tot noaptea, iar in aceeasi noapte inre ora 1: 40 si 4:00 am avut inca 8 prezentari ( 6 bucati intre 8,5 si 9,5 kg si 2 de 10 kg(care au mai scazut pana la cantar dimineata-greseala mea ca nu am chemat arbitrul)) veniti cu 10-15 metrii mai spre mal decat pescuiam ziua. Cred ca aceeasi tactica au aplicat-o si cipciganii in cursul noptii.

celelalte bile pe care le-ati dat la alte standuri au prins peste?..as fi curios sa vad daca bile au fost solutia, locul sau experienta unora de a localiza pestele?

am uitat sa precizez ca in prima noapte ( aia cu ploaia, joi ) am avut de asemenea vreo 6 prezentari cu o medie mai mica in kg decat a doua noapte, probabil vreo 6,5 7 kg. ( iti dai seamana ce a fost la gura mea sa ma scobor din cort sa iau costumul de ploaie ...etc :lol: )

o alta concluzie este faptul ca crapul de peris mananca din mal si rareori de pe zonele tari, baietii din stanga mea care au gasit tare la 70 m si au stat constant pe acel loc nu au putut scoate nimic ... ( bilele erau ok dar nu au avut prezentari decat sub 5 kg din acel pat) si cel de 19 si cel de 14,3 + 2 X10 erau tumefiati in zona bucala ( unii din cauza acelor dar cei mai multi probabil din cauza scoicilor din noroi.)
Tin sa atrag atentia Dlui albastroiu si pescarilor care merg pe peris sa o lase un pic mai moale cu inteparea violenta a crapilor deoarece marea majoritate a pestilor prinsi aveau probleme in zona gurii si e pacat.

astept concluziile tale dane.

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Marinita » 01 Oct 2008, 20:27

victorash scrie:
Victorash,Florentin in urma cu o saptamana a testat niste bile la Tancabesti si a vazut ce pot face.In timpul concursului noi am pescuit cu monturi -in line- si bile tari, Florentin a dat si la alte standuri bilele cu care noi am pescuit.Cheia sucesului :lol: a fost o cobra in premiera cu diametru de 60mm :D cu care am nadit cu bile de 40mm acceptate de regulament .Eu am o dilema si cei care pescuiesc pe Peris frecvent ma ajuta sa o elucidez:de ce pe locul care am pescuit noi se prinde bine ziua si de ce pe locul unde au pescuit Cipciganii se prinde bine noaptea? :lol:
Acum sa te vad Victorash?[/quote]

Dan,
pentru mine personal concursul Over 10 a fost cea de-a 5-a partida pe peris ever. Eu consider 5 partide pe o balta destul de putine ca sa trag concluziile complete. Pana acum pot spune urmatoarele :
-over 10 se ia constant la snowman ( tactica adoptata de mine si la over 10 si adoptata si de voi)
-pescuit in afara patului de nada
-bilele trebuie sa fie un pic mai aromate ca pe alte balti din cauza mirosului malului, schimbarea bilelor la intervale de maxim 3-4 ore
-( eu personal am gresit deoarece am ales putin prea mult ulei in compozitie fata de temperatura apei in timpul concursului)
- de pe standul meu ( dar asta nu a tinut de mine ci de vant ) nu am putut sa nadesc unde era pestele si nici nu am putut lansa din cauza malului.
-cum a observat si vali comaneci( care a scos rapis unul cu inline din mal) si altii.. pestele este obisnuit sa manance din mil
-ponton 1 , acum o luna 10 prezentari peste noapte, 10 prezentari dupa ora 16:00 ziua.


-legat de faptul ca voi ati tras ziua iar ei noaptea nu sunt in masura sa-ti raspund ( am prea mult par negru in cap decat tu, florentin si alti pescari buni cu experienta care au fost acolo :wink: ) ii las pe ei sa se pronunte.
Pot spune doar ca cei 2 over 10 prinsi la standul 7 au dat tot noaptea, iar in aceeasi noapte inre ora 1: 40 si 4:00 am avut inca 8 prezentari ( 6 bucati intre 8,5 si 9,5 kg si 2 de 10 kg(care au mai scazut pana la cantar dimineata-greseala mea ca nu am chemat arbitrul)) veniti cu 10-15 metrii mai spre mal decat pescuiam ziua. Cred ca aceeasi tactica au aplicat-o si cipciganii in cursul noptii.

celelalte bile pe care le-ati dat la alte standuri au prins peste?..as fi curios sa vad daca bile au fost solutia, locul sau experienta unora de a localiza pestele?

am uitat sa precizez ca in prima noapte ( aia cu ploaia, joi ) am avut de asemenea vreo 6 prezentari cu o medie mai mica in kg decat a doua noapte, probabil vreo 6,5 7 kg. ( iti dai seamana ce a fost la gura mea sa ma scobor din cort sa iau costumul de ploaie ...etc :lol: )

o alta concluzie este faptul ca crapul de peris mananca din mal si rareori de pe zonele tari, baietii din stanga mea care au gasit tare la 70 m si au stat constant pe acel loc nu au putut scoate nimic ... ( bilele erau ok dar nu au avut prezentari decat sub 5 kg din acel pat) si cel de 19 si cel de 14,3 + 2 X10 erau tumefiati in zona bucala ( unii din cauza acelor dar cei mai multi probabil din cauza scoicilor din noroi.)
Tin sa atrag atentia Dlui albastroiu si pescarilor care merg pe peris sa o lase un pic mai moale cu inteparea violenta a crapilor deoarece marea majoritate a pestilor prinsi aveau probleme in zona gurii si e pacat.

astept concluziile tale dane.[/quote]


Asa e si eu am observat ca multi pescari cind inteapa trag foarte violent de lansete. 1.pot pierde pestele in drill deoarece se mareste gaura facuta de ac datorita fortei la intepare si 2.se produce acea rana in buza pestelui.Eu am observat alceva si mai dureros ca multe echipe nu aveau in dotare spray aseptic cu care trebuiau tratati pesti inainte de eliberare.Bilele pe care le-am folosit noi (ai vazut probabil)am dat si la standul de linga noi +bile cu care am nadit (alea mari de 40 si le aruncam cu BAZUCA mea)dar nu stiu daca au prins cu ele sau cu altceva dar au mai cerut si de prins cred ca au prins dar din pacate nepunctabili asta cred ca sa datorat si din cauza ca nu au facut probabil o nadire precisa.Am mai vazut si altceva si anume ca multi pescari au folosit bile solubile si apoi bile tari pe patul de bile solubile .Eu sunt sigur ca au gresit strategia deoarece bilele solubile au atras multi pesti nepunctabili.Ce mai pot spune ca pe ploaie am prins la toate lansetele in noaptea aia.Dar am obsrvat cu Florentin si o alta anomalie dupa ploaie a doua zi nu a mai prins nimeni pe balta peste punctabil.A verificat Florentin presiunea si ajunsese in 12h peste 1000col.de hg cand sa stabilizat a inceput sa se prinda iarasi peste.in a 3 noapte a dat cateva picaturi si in acel timp am pus pe saltea un carap dar din pacate nepunctabil.Cam astea Victorash dar stai sa se termine Boiliesmania si vedem ce se mai intampla. :D
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Victor Hodorog » 01 Oct 2008, 22:17

merci dan de raspunsuri ...cu boiliesmania nu pot comenta deoarece nu particip :D ..pot sa carcotesc pe langa :mrgreen: :mrgreen: ...sa le uram baietilor fire intinse si mult peste ...am trecut azi pe acolo din pacate devrem ..pe la 4-5 si nu se prindea peste ..era prea devreme...in schimb batea vantul in draci. :D

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de mosharu » 14 Oct 2008, 21:39

Florentin, vreau DVD-ul cu filmarea. Ms anticipat.0721382528.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”