NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2011, 11:28

Aruncatoru scrie:
Dan Mitranescu scrie:Au aparut si plumbii ficsi.
Vartejele folosite sunt Nr.1 si se pot monta pe orice montura cu plumb pierdut .

Pret plumb fix prevazut cu vartej :
70g - 2,50 lei
80g - 2,60 lei
90g - 2,70 lei
100g - 2,80 lei
110g - 2,90 lei
120g - 3,00 lei
130g - 3,10 lei

Am o dilema . Ma intereseaza in mod special sa lansez cat mai departe ... daca imi puteti spune va rog... ce tip de plumb este indicat fix sau culisant?
Multumesc anticipat.
Cel mai stabil plumb in aruncare este cel cu tija (culisant ).
Oricum pana la plumbi sunt multe alte elemente pe care trebuie sa le iei in calcul atunci cand vrei sa-ti susti semnatura :
Lanseta , fir , TALENT ... si apoi plumbul . Asa ca ai inceput cu ce nu trebuie ...

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de eden » 12 Iul 2011, 11:43

să nu uităm zvâcul !!! zvâcuuuuuuuuuul :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Ion Mironov » 12 Iul 2011, 12:46

aruncatorule ai ochelari,kelie si tatuaje....cam banui cine esti :D :D :D :D
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de gogu steriade » 12 Iul 2011, 13:44

plumbu ie cel mai important ! ;) daca nu ai plumb dageaba ai lanseta si mulineta si fir si muschi ca nu arunci nicaieri ! [-x deci plumbu ie cel mai important ! (:| sa ia un plumb si dupa aia te duci la farmacie si ceri un bat tare care poa sa arunce plumbul ala . ;;) O lanseta tare adica ! ;) apoi sa ia lanseta aia si sa duce cu ia la minimarket sa se aleaga o mulineta care incape in mandrina la lanseta ! :P apoi sa ia mulineta si sa duce la croitorie sa sa puna cel mai subtire fir care sa arunca in aer cel mai mult ! 8-> dupa aia tot arsenalu este luat da catre pescar si dus la carciuma #-o unde trebuie udat dan belsug cu apa sfintita si alcol nesanitar dar foarte sanatos si purificator pentru organism ! <:-P
Io asa stiu ca sa face , asa fac mereu ! :-B cel mai tare am aruncat cu plumb da 100 da grame da Jack Daniels pe care lam recuperat dupa 2 zile ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Ion Mironov » 12 Iul 2011, 13:52

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) asta e descrierea celui mai tare aruncator sau cum =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Ciuchi » 12 Iul 2011, 15:48

Aruncatoru scrie:Am o dilema . Ma intereseaza in mod special sa lansez cat mai departe ... daca imi puteti spune va rog... ce tip de plumb este indicat fix sau culisant?
Multumesc anticipat.
Daca vrei sa castigi cativa metri la aruncare, atunci folosesti plumbii cu agrafa pentru montura plumb pierdut.
Taie altfel aerul si dai mai departe decat cu plumb fix sau culisant.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Ion Mironov » 12 Iul 2011, 16:09

Ciuchi scrie:
Aruncatoru scrie:Am o dilema . Ma intereseaza in mod special sa lansez cat mai departe ... daca imi puteti spune va rog... ce tip de plumb este indicat fix sau culisant?
Multumesc anticipat.
Daca vrei sa castigi cativa metri la aruncare, atunci folosesti plumbii cu agrafa pentru montura plumb pierdut.
Taie altfel aerul si dai mai departe decat cu plumb fix sau culisant.

aici te contrazic.daca te uiti la concursul de casting dan a dat numai cu plumbi cu tija...si a dat
eu am dat 170 m cu vartej si 178 m cu tija....plus ca directia este perfecta si net la cel cu tija....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Ciuchi » 12 Iul 2011, 19:16

jonny_23 scrie:aici te contrazic.daca te uiti la concursul de casting dan a dat numai cu plumbi cu tija...si a dat
eu am dat 170 m cu vartej si 178 m cu tija....plus ca directia este perfecta si net la cel cu tija....
Pai jonny stai asa... la casting nu ai forfac cu bila/boabe, nu ai saculet solubil, nu ai meltex, etc.
Eu ma refeream la pescuit.
Cand lansezi si ai montura in-line, fie ea cu tija sau nu, datorita forfacului cu momeala, aerodinamica e alta fata de plumb pierdut. Gandeste-te ca la plumb pierdut si daca ai saculet, meltex, pva etc, plumbul pleaca primul si taie aerul altfel, momeala ramanand in spate, pe cand la in-line nu.
Plus ca si forma plumbului este mai ascutita.
Incearca sa lansezi cu acelasi forfac, cu aceeasi bila/boabe pe firul de par, odata cu plumb cu tija si apoi scoate-l si pune plumb pierdut. Eu unul bag mana in foc ca vei da mai departe.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2011, 22:18

Ciuchi scrie:
jonny_23 scrie:aici te contrazic.daca te uiti la concursul de casting dan a dat numai cu plumbi cu tija...si a dat
eu am dat 170 m cu vartej si 178 m cu tija....plus ca directia este perfecta si net la cel cu tija....
Pai jonny stai asa... la casting nu ai forfac cu bila/boabe, nu ai saculet solubil, nu ai meltex, etc.
Eu ma refeream la pescuit.
Cand lansezi si ai montura in-line, fie ea cu tija sau nu, datorita forfacului cu momeala, aerodinamica e alta fata de plumb pierdut. Gandeste-te ca la plumb pierdut si daca ai saculet, meltex, pva etc, plumbul pleaca primul si taie aerul altfel, momeala ramanand in spate, pe cand la in-line nu.
Plus ca si forma plumbului este mai ascutita.
Incearca sa lansezi cu acelasi forfac, cu aceeasi bila/boabe pe firul de par, odata cu plumb cu tija si apoi scoate-l si pune plumb pierdut. Eu unul bag mana in foc ca vei da mai departe.
Personal am incercat ambele variante ( cu mult inainte sa arunc in concursurile de casting ) si am ramas fidel plumbului cu tija. Problema era numai a paielor care se mai rup ... in rest ...
Teoretic montura cu plumb pierdut este cu un plus de aerodinamicitate , dar practi plumbul "bate" in aer transmitand miscarea intregii monturi. Acest lucru nu se intampla la plumbul cu tija. Cred ca aceasta este explicatia faptului practic prin care cu plumbul cu tija se arunca mai bine .

Pana la urma diferentele nu sunt majore si cel mai bun plumb este cel care ne place noua ... :)

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Iul 2011, 22:42

Ciuchi scrie:
jonny_23 scrie:aici te contrazic.daca te uiti la concursul de casting dan a dat numai cu plumbi cu tija...si a dat
eu am dat 170 m cu vartej si 178 m cu tija....plus ca directia este perfecta si net la cel cu tija....
Pai jonny stai asa... la casting nu ai forfac cu bila/boabe, nu ai saculet solubil, nu ai meltex, etc.
Eu ma refeream la pescuit.
Cand lansezi si ai montura in-line, fie ea cu tija sau nu, datorita forfacului cu momeala, aerodinamica e alta fata de plumb pierdut. Gandeste-te ca la plumb pierdut si daca ai saculet, meltex, pva etc, plumbul pleaca primul si taie aerul altfel, momeala ramanand in spate, pe cand la in-line nu.
Plus ca si forma plumbului este mai ascutita.
Incearca sa lansezi cu acelasi forfac, cu aceeasi bila/boabe pe firul de par, odata cu plumb cu tija si apoi scoate-l si pune plumb pierdut. Eu unul bag mana in foc ca vei da mai departe.
Si eu sunt de aceiasi parere cu Ciuchi :) !

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Clabuc » 13 Iul 2011, 11:59

dar din punct de vedere al prezentarii in apa , care e mai bun - pb cu tija sau cu varnis ?

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de mircea62 » 13 Iul 2011, 15:45

La cel cu tija (ca si la momitoare) exista riscul ca tija sa ramana ridicata, sa nu se aseze bine pe substrat si in felul acesta sa sperie pestele - vizual sau sa dea cu botul in ea sau in fir.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de miyagi » 13 Iul 2011, 16:15

Frate si eu folosesc aceiasi plumbi pe care ia prezentat Dan pentru ca am matritele mele si mi-i fac singuri. Ca militar imi dau si eu cu parerea fara sa sustin ca e si adevarata. Dpdv balistic plumbul cu tija rigida va merge mai drept datorita acelei tije care il echilibreaza in zbor insa tot acea tija, nu uitati rigida, va marii frecarea cu aerul pentru a-l mentine pe acesta drept deoarece la tendintele acestuia de a se dezechilibra tija se va freca si ea de peretii turbionari rezultati de frecarea plumbului cu aerul. In acest caz teoria lui Ciuchi e viabila.
In cazul in care acesta e incarcat cu bila pe forfac si alte mase evident ca actionarea curentilor aerieni asupra tijei se va accentua. Iarasi un punct in plus pentru teoria lui Ciuchi.
Insa dpdv pescaresc si eu gasesc plumbul cu tija mai eficient in primul rand datorita efectului de autointepare mai mare pe care il confera monturii, deoarece iese mai usor din iarba sau vegetatie, intrucat acea tija il ghideaza catre iesire si nu aduna in jurul ei precum firul sau tubul flexibil antitungle, in al treilea caz ca nu permite infasurarea si blocarea rigului deasupra plumbului in momentul aruncarii si nu in ultimul rand ca nu are o abatere chiar asa de mare de la traiectoria dorita. In plus este o montura mai economica, nefiind nevoie sa inlocuiesti kitul pentru refacerea monturii cu plumb pierdut si a plumbului. In situatia in care ai agatatura multa in schimb, se poate pune problema inlocuirii monturii. Eu nu fac asta decat daca mi se parcheaza 2-3 bucati sau pierd 2-3 monturi.

@ Clabuc

Frate n-o sa vezi tu niciodata ca ii ramane tija ridicata atata timp cat tu intinzi linia inaintea punerii ei pe avertizor si atarnandu-i o greutate precum cea a swingerului ca sa o tina in tensiune si sa-ti transmita cele mai mici semnale direct de la rig. Pe de alta parte plumbii suporta orice vopsea si se pot camufla destul de bine incat pestele sa nu fie deranjat sau surprins de prezenta ei. Asta depinde de priceperea fiecarui artist in parte.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de miyagi » 13 Iul 2011, 16:17

mircea62 scrie:La cel cu tija (ca si la momitoare) exista riscul ca tija sa ramana ridicata, sa nu se aseze bine pe substrat si in felul acesta sa sperie pestele - vizual sau sa dea cu botul in ea sau in fir.
De momitor nu tragi chiar asa de tare dupa ce se aseaza pe substrat ca sa nu misti montura de pe nada insa fa-ti nada mai colanta si cu o dispersie usor intarziata si nu vei mai avea problema asta.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de mircea62 » 14 Iul 2011, 09:33

Nu e vorba da cat tragi sau cat de colanta e nada, e vorba de configuratia substatului - pot fi mici denivelari, pietre, smocuri de iarba ... si din cauza asta poate ramane tija ridicata.

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”