NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 01:16

Preturile plumbilor pentru 2012 :
60g- 2,40 lei
70g - 2,50 lei
80g - 2,60 lei
90g - 2,70 lei
100g - 2,80 lei
110g - 2,90 lei
120g - 3,00 lei
130g - 3,10 lei
Momitor 2,50 lei
Ultima oară modificat 07 Feb 2012, 01:28 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 01:26

Am rugamintea catre cei care au folosit plumbii sa-si spuna parerea despre acest produs.
Pe langa reclama :D ma intereseaza si eventualele probleme sau sugestii.
Sare vopseaua ? Se rupe vartejul ? Se desfac sarmele de la momitoare? Alta culoare ?! Orice ... ( despre preturi NU ! :D )
Daca este de bine sa stie toata tara :D , daca este de rau sa remediem ...
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 01:32

....
Fişiere ataşate
99081_plumbi cul plastefiati.jpg
4827_plumb fix plastefiat.jpg
35372_striati.jpeg
35372_striati.jpeg (34.36 KiB) Vizualizat de 2608 ori
28566_36902_mv2.jpeg
28566_36902_mv2.jpeg (32.72 KiB) Vizualizat de 2608 ori

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de pharaoh » 07 Feb 2012, 01:50

No problem cu plumbii. S-a luat vopseaua de pe unu` dar dupa ce l-am dat cu capu` de toate pietrele :D . In schimb am reusit sa stric cateva momitoare in incercarea de a le rasuci cum faceai matale :"> .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 02:40

pharaoh scrie:No problem cu plumbii. S-a luat vopseaua de pe unu` dar dupa ce l-am dat cu capu` de toate pietrele :D . In schimb am reusit sa stric cateva momitoare in incercarea de a le rasuci cum faceai matale :"> .
Momitoarele se rasucesc cu patentul prinzand plumbul mic si cu mana pe cel mare. Se rasuceste incercand sa pastram axa momitorului . Eu nu gresesc niciunul ... :)

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de iulian petre » 07 Feb 2012, 09:45

Dane eu singur am consumat in jur de 100 de plumbi . Am observat ca arunc mai mult cu acest plumb cu tija decat cu tub .

Problema mare o am ca rup foarte repede tijele la ei . Am patit de multe ori cand arunc foarte tare sa o rup din prima . Mi-am facut o scula speciala sa scot repede bucata de tija ramasa in plumb pentru asta dar pierd timp . Se rupe din aruncare ~x( . In masina am si acum tije la 1 metru tot de la tine . Eu folosesc tije de 25 cm ca folosesc forface lungi si alea de la tine gata taiate sunt de 20 .


Singura problema mai deosebita asta este .Am mai patit ca la unii sa nu le intre tija dar credca 1 din 20 de bucati . Vezi ca nu au gramajele care le zici tu si lipsesc 3-7 grame la fiecare ;) (in line )


ps. Vinzi si en-gross ca mai bine cumpar 200 odata pt mine si vreau sa am si pe balta stoc ca mereu ramane cineva in pana :))

La momitoare aceas problema cu ruptul tijei din aruncare ~x(

Sunt buni si ieftini in concluzie asa ca nu voi mai cumpara din alta parte [-x

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de vioril » 07 Feb 2012, 10:02

chiar asa , s-au mai rupt si la mine dar uite ca am uitat sa-i spun lui Dan . habar nu am daca s-au rupt in lansare sau cand s-au rupt , cert este ca in momentul in care-i puneam in lucru nu aveau nimic rupt .

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de mircea62 » 07 Feb 2012, 11:00

Intrebare: In ce sens trebuie rasucit momitorul ca am uitat: orar sau trigonometric??

Merci

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 12:03

mircea62 scrie:Intrebare: In ce sens trebuie rasucit momitorul ca am uitat: orar sau trigonometric??

Merci
Trigonometric.

Avatar utilizator
nicuBi7014
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 19 Mar 2011, 18:11

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de nicuBi7014 » 07 Feb 2012, 12:45

si eu sunt foarte multumit de plumbii acestia. singura problema, cum au semnalat si colegii de mai sus, consta in faptul ca se rupe tija foarte repede. eu folosesc tije scurte, 10, max 15cm. cred ca plasticul din care este confectionata tija e de proasta calitate (casant)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 12:48

iulian petre scrie:Dane eu singur am consumat in jur de 100 de plumbi . Am observat ca arunc mai mult cu acest plumb cu tija decat cu tub .

Problema mare o am ca rup foarte repede tijele la ei . Am patit de multe ori cand arunc foarte tare sa o rup din prima . Mi-am facut o scula speciala sa scot repede bucata de tija ramasa in plumb pentru asta dar pierd timp . Se rupe din aruncare ~x( . In masina am si acum tije la 1 metru tot de la tine . Eu folosesc tije de 25 cm ca folosesc forface lungi si alea de la tine gata taiate sunt de 20 .


Singura problema mai deosebita asta este .Am mai patit ca la unii sa nu le intre tija dar credca 1 din 20 de bucati . Vezi ca nu au gramajele care le zici tu si lipsesc 3-7 grame la fiecare ;) (in line )


ps. Vinzi si en-gross ca mai bine cumpar 200 odata pt mine si vreau sa am si pe balta stoc ca mereu ramane cineva in pana :))

La momitoare aceas problema cu ruptul tijei din aruncare ~x(

Sunt buni si ieftini in concluzie asa ca nu voi mai cumpara din alta parte [-x
Iulian,
Plumbii ( si momitoarele ) cu tija sunt net superiori in aruncare . Stim asta. Pot sa ma laud cu aceasta "descoperire" si cu promovarea ei. Pescuiesc asa de 5 ani vazand diferentele.
Pana anul trecut ,ca si la momitoare , tija era fixa avand aceiasi problema : se rupeau. Pentru mine nu era o problema datorita faptului ca dispuneam de materiale si reconditionam plumbii rupti , dar nu puteam sa scot un produs pe piata cu aceasta problema.
Am gasit varianta actuala in care tija se poate schimba in cazul in care se rupe . ( In cele mai multe cazuri chiar se poate reconditiona prin taierea unui mic segment ,dupa care "indoitura" intra in plumb si sta dreapta .) O tija costa 0,2 lei nu 3 lei ...
A fost cea mai buna varianta gasita de mine ,in care se poate folosi acest model de plumb ... de catre cei care apreciaza distanta in aruncare.Puteam sa umblu la textura paielor , dar asigur ca este cel mai bun material .

Personal nu rup paie decat atunci cand pescuiesc la foarte mare distanta. Sa zic 10 paie la 500 aruncari ...
Am gasit o smecherie pe care nu ma agit sa o folosesc pentru ca nu este atat de deranjanta ruperea paielor pentru mine . Poate te ajuta :
Am taiat dintr-o sarma de inox otelita de 1,5mm bucati de 10-12 cm pe care le pot baga pe tija , dinspre plumb , pana intra total . Astfel aceasta sarma intareste zona vulnerabila a paielor. Montura lucreaza identic , sarma ramanand fixa chiar daca firul culiseaza pe langa ea. Sper sa-ti fie de folos aceasta idee. Se pot folosi si tije de fibra de carbon ca cele de la plute ...

Legat de gramaj asa este . Lipsesc cateva grame ( cam 4g/100g fata de cat scrie pe ei) la plumbii cu tija datorita decuparii din capat unde am facut autoanteparea si a canalului pentru tija . Am stricat o matrita incercand sa recuperez greutatea frezand alte zone ale acesteia. Aratau urat , am renuntat ... !

Cu pretul ... acesta este deja de en-gross. :)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 12:54

nicuBi7014 scrie:si eu sunt foarte multumit de plumbii acestia. singura problema, cum au semnalat si colegii de mai sus, consta in faptul ca se rupe tija foarte repede. eu folosesc tije scurte, 10, max 15cm. cred ca plasticul din care este confectionata tija e de proasta calitate (casant)
Am explicat mai sus ... plasticul este cel mai bun avand si posibilitatea sa fie reconditionat. Nu se sparge , se indoaie.
Exista varianta tijelor cu gaura din carbon. Cu ce este la noi pe piata pretul creste prea mult ( varfuri de undita ) . Am sa caut o varianta in China ... , totusi nu sunt asa increzator. Tijele de carbon odata indoite asa raman ! :D Am sa incerc totusi ...
Ultima oară modificat 07 Feb 2012, 13:01 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
nicuBi7014
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 19 Mar 2011, 18:11

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de nicuBi7014 » 07 Feb 2012, 12:58

putin off topic: ma intereseaza pichetii care-i comercializezi. mai exact vreau sa stiu daca bucsa din plastic rezista la stres, mai ales in conditii de frig.

multumesc!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Laurentiu » 07 Feb 2012, 13:00

iulian petre scrie:Problema mare o am ca rup foarte repede tijele la ei .
Cam asa ceva. Eu dupa ce am rupt vreo 8-10 tije in decurs de doua partide, am renuntat la aceste momitoare. Nu stau acum pe balta sa le reconditionez.
Prefer leadcore in loc de tija.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Feb 2012, 13:04

nicuBi7014 scrie:putin off topic: ma intereseaza pichetii care-i comercializezi. mai exact vreau sa stiu daca bucsa din plastic rezista la stres, mai ales in conditii de frig.

multumesc!
Nu i-am scos acum afara :D , dar sigur rezista.

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”