bratul sf.gheorghe km48-49

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Crownyboy » 07 Feb 2010, 16:52

Nu ne potolim frate deloc. De ciuda ca a venit zapada asta, de zici ca sunt in Siberia, am mai editat un videoclip pe Youtube cu delta din 2007. Pt cine vrea sa-si faca rau,sa se dea cu capu' de pereti, sau sa-si rupa sculele, sa caute Delta 2007 al 6 lea videoclip. Vizionare si nostalgie placuta !

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de sorin1362 » 07 Feb 2010, 22:32

Bravo, Gabi !
Asa cum ne-ai obisnuit, artistic !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 08 Feb 2010, 16:10

super clipul gabi.a avut efectul scontat.esti artist ce mai incoace in colo.anul acesta daca ma ajuta cel de sus si ajung iarasi in delta ,am hotarat impreuna cu partenerul meu de sejur ;) sa filmam cam tot cu bune si cu rele,sa pozam dublu fata de anii trecuti,tocmai ca odata reveniti in stadiul de asteptare vise vreme urata etc sa ne facem trecerea mai usor,ba chiar avem si unele idei mai nastrusnice vis a vis de regie :D

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Crownyboy » 08 Feb 2010, 22:28

Asa sa faci Sebica.
Cu drag va anunt ca s-a stabilit. Sambata 27 martie ,ora 5.30 decolam spre deltaaaaaaaaa **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 08 Feb 2010, 22:31

Crownyboy scrie:Asa sa faci Sebica.
Cu drag va anunt ca s-a stabilit. Sambata 27 martie ,ora 5.30 decolam spre deltaaaaaaaaa **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **== **
offff super fain de tine te invidiez .locatie ceva?ai platit taxa la concesionar? :-q

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Crownyboy » 08 Feb 2010, 22:41

Asupra locatiei ,deocamdata se mai discuta. Sper ca pana atunci sa inceapa distribuirea permiselor ANPA. Am inteles ca de la 1 Martie ar trebuii sa apara iar pretul o sa fie acelasi.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de sorin1362 » 09 Feb 2010, 00:38

Gabi,
primele permise cred ca vor fi insotite de traditionalele snurulete alb-rosii :))
Totusi nu-i cam devreme iesirea voastra? S-ar putea ca in perioada aleasa de voi... Dunarea sa fie la dig.
Oricum...placerea iesirii cu prietenii conteaza.
De fapt in ziua de azi nici pe clima nu te mai poti baza, asa ca cine stie...?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 09 Feb 2010, 13:55

raman la ideea ca septembrie e totusi septembrie[atunci pestii tin congres in privinta asigurarii hranei pt iarna :)) ] iar in privinta timpului alocat unei expeditii in delta ,el trebuie sa fie de minim 10zile, pt ca altfel nu ai putea gusta pe deplin ,organic si plenar tot ce iti poate oferi delta.parerea mea ;)

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de zamfi » 09 Feb 2010, 16:44

Crownyboy scrie:Asupra locatiei ,deocamdata se mai discuta. Sper ca pana atunci sa inceapa distribuirea permiselor ANPA. Am inteles ca de la 1 Martie ar trebuii sa apara iar pretul o sa fie acelasi.
Eu zic sa te interesezi putin...Peste permisul ANPA (eliberat printr-o asociatie de pescari) o sa ai conditii suplimentare stabilite de Administratia Biosferei tra la la...Care pot insemna si costuri suplimentare.Plus anumite zone de refugiu ale pestelui care vor fi oprite la pescuit .
In rest , drum bun si FIR INTINS! **==

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 09 Feb 2010, 17:03

zamfi scrie:
Crownyboy scrie:Asupra locatiei ,deocamdata se mai discuta. Sper ca pana atunci sa inceapa distribuirea permiselor ANPA. Am inteles ca de la 1 Martie ar trebuii sa apara iar pretul o sa fie acelasi.
Eu zic sa te interesezi putin...Peste permisul ANPA (eliberat printr-o asociatie de pescari) o sa ai conditii suplimentare stabilite de Administratia Biosferei tra la la...Care pot insemna si costuri suplimentare.Plus anumite zone de refugiu ale pestelui care vor fi oprite la pescuit .
In rest , drum bun si FIR INTINS! **==
zone de refugiu ale pestelui cum ar fi... :-?? ....apa :)) atata birocratie chiar si in ceea ce priveste pescuitul,atatea cerinte stufoase #:-Sde aceaia este murdara tara asta[plina de hartii] ,pt ca la orice besina iti trebuie o hartie stampilata si o taxa platita . ~x( ~x( o sa fie mai usor sa intri la facult.de medicina decit sa intri in delta >:)

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de zamfi » 09 Feb 2010, 19:34

Sebi din pacate ai dreptate...Acelasi principiu o sa-l aplice pe toate apele! In sensul ca vor exista pe toate raurile zone de inmultire/refugiu al pestelui ,in care se vor interzice exploatarile de pietris,nisip ,pescuitul ,chiar si ...turismul! Sigur ca pe hartie suna bine si cu un scop nobil.Ramane de vazut ce se va intampla...Si in Delta ,asociatia care va gestiona "bucata" de apa va propune aceste zone de refugiu.Dupa care cineva trebuie sa le aprobe samd...

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Crownyboy » 09 Feb 2010, 23:14

Va multumesc pentru grijile pe care vi le faceti in privinta mea, dar o sa ma documentez inainte de plecare, nu sunt novice. De asta am si spus ca locatie este deocamdata neclara, deorece trebuiesc luati in consideratie mai multi factori, vremea , nivelul Dunarii, taxele suplimentare care apar peste noapte etc. De plecat tot plecam, ca ne mananca asa de rau calcaiele ca nici cu 10 pietre pons nu le-as alina. Doar sa nu dea dreaq iar vreun viscol sa trebuiasca sa-mi iau schiuri ca n-am bani de ele :)) , iar ca sa astept pana in toamna mai bine imi rup sculele si fac un gratar cu ele.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 10 Feb 2010, 10:17

asa sa faci moncher,si dupa ce maninci gratarul hai la mine sa iti dau altele ca am pe stoc :D .pe de alta parte iti inteleg nerabdarea,idem si eu , in sensul ca luna septembrie , mi se pare un ''pod mult prea indepartat'' dar nu ma risc cu primavara ,cel putin vis a vis de delta, pt ca am o imagine prea frumoasa si idilica despre ea ca sa imi pot permite sa o stric cu o iesire hazardata de primavara.am avut planuri de acest gen dar toate au picat, bine asta se datoreaza atat pseudocrizei induse dar si sfaturilor primite de la amici mai experimentati in ceea ce priveste delta pe timp de primavara.asa cum spui depinde de locatie, de nivelul dunarii,de conditiile meteo pe care le vei infrunta in luna martie,si nu in ultimul rind de iscusinta si norocul tau la pescuit,si daca toate acestea iti sunt prielnice[mai greu dar nu imposibil] pot sa iti dau un sfat[primit de mine de la pescarii tabaciti de ani si vanturi dunarene]crapul cat mai aproape de mal si somn in primul prag.rimele sa fie baza,atat pe carlig cat si in nada[poti incerca si bulgare de viermi format cu liant special sau in lipsa cu pamint, insa exista riscul sa te inunde maruntisul]exp.acum trei ani la inceputul lui aprilie un amic de al meu a prins crap de 19kg la rima groasa linga mal, si toti somni prinsi tot la buchet de rime groase negre,in primul prag situat la 2m jumate de mal.fir intins iti doresc si mai ales relaxare maxima ;)

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Crownyboy » 10 Feb 2010, 11:58

Da Sebi ,stiu lucrulrile astea si multumesc frumos. Asta este un post foarte bun pentru pescarii mai incepatori in ceea ce priveste pescuitul primavara. A fi trebuit sa-l scrii cu rosu, subliniat si cu litere mari. Eu am fost in general in delta primavara si vara pentru ca nu mai am banuti si pentru toamna si pot sa-ti spun ca rezultate mai bune am avut primavara. Dar depinde foarte mult de vreme si nu neaparat de vremea din perioada sejurului cat cea din timpul iernii. Crapii nu se uita in calendar sa vada cand tre' sa se imperecheze( cum cred edilii nostrii) ci o fac in functie de incalzire, de primavara. O iarna tarzie, cu temperaturi ale apelor scazute ii fac sa intre la "cotaiala" mai tarziu si viceversa . Stiu ca anotimpul cel mai prielnic pentru crap este toamna dar.... .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 10 Feb 2010, 12:38

Crownyboy scrie:Da Sebi ,stiu lucrulrile astea si multumesc frumos. Asta este un post foarte bun pentru pescarii mai incepatori in ceea ce priveste pescuitul primavara. A fi trebuit sa-l scrii cu rosu, subliniat si cu litere mari. Eu am fost in general in delta primavara si vara pentru ca nu mai am banuti si pentru toamna si pot sa-ti spun ca rezultate mai bune am avut primavara. Dar depinde foarte mult de vreme si nu neaparat de vremea din perioada sejurului cat cea din timpul iernii. Crapii nu se uita in calendar sa vada cand tre' sa se imperecheze( cum cred edilii nostrii) ci o fac in functie de incalzire, de primavara. O iarna tarzie, cu temperaturi ale apelor scazute ii fac sa intre la "cotaiala" mai tarziu si viceversa . Stiu ca anotimpul cel mai prielnic pentru crap este toamna dar.... .
sefule ,nu a fost in intentia mea sa iti diminuez ,tie ,statutul de veteran in delta, ba din contra ,am subliniat atat aici cat si in alte topicuri ca primavara in delta ,pt mine, este,inca, o enigma , si am dat exemple si sfaturi primite de la altii mai meseriasi decit mine si in care am incredere.cu alte cuvinte nu ma dau balena in polonic,sau sa ma apuc acuma sa te invat eu pe tine cum sa pescuiesti[sunt sigur ca stii tu mai bine ce si cum sa faci]adevarat,crapul nu se uita in calendar si se manifesta in functie de ce simte pe propria piele[solz :D ].ps pai daca nu sunt banuti de toamna de ce nu renunti la una de vara?asta tinand cont ca si tu esti de acord ca toamna este....... ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”