cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Closcutz » 10 Iul 2009, 13:51

In niciun caz nu la AJVPS Galati trebuie sa te adresezi, Iti trebuie permis ANPA(pe care zici ca il ai) apoi Pt Delta iti trebuie si PG (care trebuia platit 50 de ron la trezorerie, dar cica acum nu se mai plateste) si te duci la politia de Frontiera Tulcea sa obtii pg ul, s-ar putea sa dureze pana ti-l elibereaza cateva zile, dc ai noroc pe loc. Si unii ziceau de o taxa de acces in Delta de 15 ron , dar nu sunt sigur ca e asa. Oricum Pg e musai.

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Closcutz » 10 Iul 2009, 13:55

Taxa aceea pt delta trebuie sa vezi mai clar cat e si unde se plateste mai cauta si pe google, dar eu nu iti recomand sa te duci la AGVPS-uri ca alea te fac de bani la greu, si chiar dc iti dau ce iti trebuie , ele isi trag partea serios. Informeaza-te dc vrei sa iesi mai ieftin.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 10 Iul 2009, 20:15

Mai baieti, cititi pe paginile 1 si 2 din acest topic si o sa aflati ce acte va sunt necesare. Lasati AJVPS-ul, ca aia nici nu stiu ca au sediul pe aceeasi strada cu Politia de Frontiera.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 11 Iul 2009, 07:51

eu am auzit ca sa bagat si taxa pe taxa pe care o platesti dupa ce ai platit taxa care iti da dreptul sa platesti taxa pt a plati taxa ...... ~x( .....si taxa asta odata platita te bagi masina ajungi la pod platesti taxa de trecere si vii acasa ca trebuie sa vii la munca sa faci bani ca sa ai dce unde plati taxa :( @-)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 11 Iul 2009, 11:24

sebastian scrie:eu am auzit ca sa bagat si taxa pe taxa pe care o platesti dupa ce ai platit taxa care iti da dreptul sa platesti taxa pt a plati taxa ...... ~x( .....si taxa asta odata platita te bagi masina ajungi la pod platesti taxa de trecere si vii acasa ca trebuie sa vii la munca sa faci bani ca sa ai dce unde plati taxa :( @-)
:O
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de klauzmeu » 11 Iul 2009, 15:29

apropo de titlul topicului...am cativa prieteni plecati la pescuit in delta si...of...din cauza ca localnicii nu au reusit sa se inteleaga intre ei care,cum... sa-si puna setcile in locul in care pescuiau prietenii mei,au inceput scandalul cu tot tacamul,acolo in fata prietenilor mei...,barci rasturnate,pistoale si altele...urat...maine ma duc si eu dar mia cam pierit chefu...speram ca anu asta sa nu mai vina nimeni inainte sa ma trezesc sa-si controleze setcile,sau cum se cheama,chiar de sub betele mele,dar se pare ca e mai rau... ~x( :-SS ~x(

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 11 Iul 2009, 15:59

klauzmeu scrie:apropo de titlul topicului...am cativa prieteni plecati la pescuit in delta si...of...din cauza ca localnicii nu au reusit sa se inteleaga intre ei care,cum... sa-si puna setcile in locul in care pescuiau prietenii mei,au inceput scandalul cu tot tacamul,acolo in fata prietenilor mei...,barci rasturnate,pistoale si altele...urat...maine ma duc si eu dar mia cam pierit chefu...speram ca anu asta sa nu mai vina nimeni inainte sa ma trezesc sa-si controleze setcile,sau cum se cheama,chiar de sub betele mele,dar se pare ca e mai rau... ~x( :-SS ~x(
In ce zona mergi Klau? Incearca sa eviti zonele cu plasari. Fir intins! Distractie placuta si sa stii ca nu peste tot e la fel...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de klauzmeu » 11 Iul 2009, 17:38

anu trecut am fost p litcov anu asta,adica maine, nu stiu....,vad la fata locului ca nu prea cunosc ce si cum....
fir intins tuturor ;;)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Iul 2009, 19:05

Cine a venit de curand din delta? Cum e Dunarea? Cote, turbiditate, capturi, etc?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 13 Iul 2009, 19:38

Apa e mare. Cota Tulcea va trece de 300. Locuri de cort din ce in ce mai putine.
Stiuca destul de multa (incomparabil mai multa ca in ultimii 2 ani), dar pana in 1,5 kg.
Somotelul a inceput sa umble, dar si asta e mic.
Asta e "de acolo" de unde ai zis ca pe tine nu te prea ...Eventual neofitii... :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 14 Iul 2009, 02:08

Zamfi, ai scos periscopul...? Pe unde mi-ai umblat, drace?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 14 Iul 2009, 19:07

Mda... :D Frate , de umblat am umblat tot prin Cluj si din pacate obligat fortat! :-S Mi-am facut niste analize de rutina si una nu a iesit cum trebe...Si se pare ca dentistii sunt de vina ~x(
Asa ca mi-au tras tov.doctori de la Medicala 3 niste regimuri :O Maine ma duc iar la Cluj si uite asa...Nu e grava treaba dar trebuie atentie!Ca sa nu devina grava!
In rest numai de bine si sper ca joi sunt la pesti la Daia Romana la un crap (eventual salau...) :D
In Delta ...la toamna!
Toate cele bune.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 15 Iul 2009, 01:01

Ma intristez cand aflu ca un prieten sufera :-< . Iti doresc insanatosire grabnica. Dar sa stii ca si medicii mai gresesc cu analizele lor...asa ca nu te panica ( s-ar putea ca si alea bune sa fie gresite =)) ). Eu oricum nu mi-am facut nici un fel de analize ( inafara de cele morale ). Am stat si m-am gandit: ma duc la medic, imi afla ceva, imi cade moralul, ma imbolnavesc mai rau, si nu mai apuc multe delte. Si eu nu vreau asta. Dar, facand abstractie de problemele de sanatate, pe an ce trecea simteam ca fiecare iesire in delta pare a fi ultima :(( . Din ce in ce mai multe taxe, din ce in ce mai scumpa viata, din ce in ce mai greu de pus un ban deoparte ( si sa nu stie sotia ). Si criza asta...e o debusolare totala. In loc de relaxare fiscala, normala in perioada de criza, ai nostrii mai mari, inaspresc birurile :-q . Trebuie sa o duca bine o mana de "oameni" [-x , iar eu, John Doe, care is cu ratele la zi, eu, eu,..., eu pot avea dreptul la o iesire in delta odata pe an? Pot sa spun ca este cel mai ieftin concediu posibil: cazare gratis, papa gratis. Nu se poate compara la nivelul cheltuielilor cu o vacanta pe litoral sau in nustiuce insule. Si atunci vine, inevitabil, intrebarea: cum sa pescuiesc linistit in delta?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 17 Iul 2009, 00:33

Am pus o intrebare care a ramas fara ecou...: a revenit cineva recent din delta? Oricare revine din delta, il rog sa-si exprime senzatiile traite (detaliat). Nu neaparat cu precizarea locului, nu asta intereseaza, cum am mai spus fiecare pescar trebuie sa isi aiba locul "marcat". Alta este idea. Anul trecut pestele a miscat foarte slab dupa inundatiile din Moldova. Si iata un exemplu observat de mine, care la eviscerarea pestilor, caut continutul stomacului: din 4 somni ( 3 bucati la cca. 5kg si unul de 7.5kg, prinsi in decurs de 10 zile) eviscerati, surpriza...stomacul gol...!!!? Cu un an in urma prindeam, scurt ( 2 ore ), 4, 5 bucati care aveau stomacul plin de racusori ( stas la 3cm ). Deci iata ce le place, nu rame negre, nu lipitori, nu alte treburi cumparate la pret umflat din "magazinele de profil". Ca sa nu spun de crapi (in 2007), trebuia sa strangem sculele si sa ne retragem la baza atunci cand consideram ca avem suficient pentru o cina copioasa( toata activitatea se desfasura intre orele 11 si 16, si piesele erau intre 2 si 7kg ). Ei, anul trecut lucrurile nu au mai stat la fel. Am prins primul crap abia dupa o saptamana, intradevar de 11kg, si au urmat altii , dar numai capturi adevarate, intre 7 si 11.5kg. In concluzie asta vreau sa aflu de la voi ( si banuiesc ca toti confratii vor asta ) : CU CE CAPTURI VA LAUDATI...!!!? In plus alte detalii legate de apa, de vreme, de inevitabilii tantari, etc. Si sa-i raspund lui Zamfi: eu ma informez in prag de plecare de la cine trebuie, in rest sunt statistici si conversatie intre confrati si, poate, viitori prieteni.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 10 Sep 2009, 03:37

Salut baieti! Am revenit din delta! A fost grozav!
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”