cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 21 Aug 2013, 18:54

Sorine ,exact cum spunea amicul de mai sus ,cum de ai facut iesirea asa de varateca ??Si daca ai venit asa dezamagit acasa inseamna ca nu-i bine deloc frate deja imi trec numai ganduri negre pin cap ...oare ce so fii intamplat ...??? Minunea-za-ne fratioare .
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 22 Aug 2013, 04:33

Cosmine si fratilor ce cititi aceste randuri, aflati ca treaba se impute pe an ce trece. De ce? Aveti un miez de rabdare.
Daca in 2006, cand am poposit pentru prima data pe malul Chiliei, il gaseam doar pe nea Popescu (pentru cunoscatori, cel mai mare unditzar din Chilia ... din nefericire rapus de o boala incurabila) pescuind cu vreo douazeci de betze pe intinsura si intovarashit cu un rottweiler de ti se facea chelia maciuca, ... apai in anul 2013 e un dute-vino si pe pamant si pe apa de nu mai poti sta linistit nici pe buda.
Dar hai sa vedem unde-i declicul, de unde apare senzatia aia de a dori sa nu mai vezi ceva sau pe cineva :
Dupa mai bine de 24 de ore de sofat nonstop am ajuns pe loc, adica pe Tataru, si am dat fuga pe mal se vad ca ce si cum. Cand am vazut cum se prezinta situatia aveam senzatia ca am de ales intre mai multe variante ...adica sa plec acasa, sa plec la Macul Rosu si sa ma inec, sa urlu in rand cu shacalii, sa iau o funie si un sapun, etc.
Situatia era de rahat ... pana la mal aveam o fasie de cativa metri de noroi, in care te scufundai cel putin pana la genunchi. Pana la urma mi-am zis :"hai judeca, doar nu esti planta". Am carat niste cioate pe care sa pot pasi, l-am rugat pe Dan sa-mi aduca barca de aluminiu (ati mai vazut-o pe Cernovca) ... si am reusit sa plasez 3-4 betze.
Si ... in prima zi toate gandurile negre pareau sa se risipeasca dupa ce am scos patru crapceni intre doua si patru kile.
In aceasta prima zi am alungat doua barci de cloncashi care aveau traseul exact peste monturi.
Apoi a urmat noaptea fatidica in care a trebuit sa-mi acopar vreo 36 de ore de nesomn. Din pacate nu trebuia sa dorm ... A doua zi dimineata imi zice Sebi : " au trecut azi noapte unii cu cloncu' ". Deci trecusera peste locul meu si adica cum noaptea cu cloncu' ?... si apoi totul s-a "rupt". Probabil nu numai cu cloncul au trecut, ci si cu cateva galetzi de curent. Dupa o saptamana a inceput sa intre cate un caras, cate o platica, apoi cate un crapcean.
Intr-o seara se aciueaza cam la 50 de metri in aval niste indivizi, cica lucratori prin Italia. Altii doi, localnici, ce-i intovaraseau au luat o barca si au incercat sa "manevreze" ceva in amonte de mine cu vreo 20 de metri. Eram cu ochii pe ei ca pe butelie. Am reusit sa-i fugaresc dupa indelungi parlamentari. Apoi "italienii" ne-au tinut toata noaptea in manele de salam si carnatz. Si presupun ca va va prezenta Sebi niste poze dupa ce au lasat in urma.
In alta zi apare unul cu o cutie de barca si ... pac ... se ancoreaza la cativa metri in amonte de mine. Degeaba am incercat sa-i explic de 50 de metri, de distanta necesara discretiei, ... el nu si nu. Si cand te gandesti ca a stat vreo doua ore. Incerca sa-mi explice ca si pe locul lui s-a pus altul. Uai, e plina lumea de cretini.
Si zilnic cloncashi, si du-te in amonte si avertizeaza-i ca dai la crap, si ei parca nu observa betzele aruncate in apa, si n-au pic de rushine...neshte tzarani...
Astea au fost o parte din partile urate, ... da' ce tot spun...cu adevarat groteshti, care sa-ti distruga un vis de-un an...
Fişiere ataşate
noroi ...
noroi ...
noroi, noroi ...
noroi, noroi ...
barca in noroi
barca in noroi
urme in noroi
urme in noroi
si pana la barca trebuia o cioata
si pana la barca trebuia o cioata
dupa ce s-a mai zvantat
dupa ce s-a mai zvantat
cloncashi
cloncashi
individul din barca
individul din barca
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 22 Aug 2013, 12:04

Mare pacat ca ai fost nevoit sa treci prin asa neplaceri. Poate schimbi locul cu unul salbatic unde nu se poate ajunge decat cu barca.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 22 Aug 2013, 12:20

Trebuia sa fi incercat partida spre sfarsit de septembrie, cand o sa mai dispara din ei..

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 22 Aug 2013, 12:32

Pai, Viorele, n-ai inteles ca neplacerile "au venit" cu barca?
Eu la ultimele iesiri in delta am avut parte constant de barci, braconieri, vecini zgomotosi si mizerie. A..la ultima iesire de anul trecut, dupa ce au intins plasele prin fata noastra, baietii s-au aciuat chiar langa noi la un pahar de vorba ~x( .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 22 Aug 2013, 12:50

Pai au venit la un pahar de vorba ca nu le-ati spus nimic..Eu nu mai discut cu oameni de genul asta, ori la bal ori la spital..daca au chef de confruntari.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 22 Aug 2013, 14:28

Eu sunt mai pasnic din fire. Ma dusesem la relaxare nu la lupta. Ce sa le fac? Sa ma iau de gat cu ei? Dupa doua ore de vorba am ramas prieteni :)) .Cumva, legile, pe de-o parte, si cei care ar trebui sa vegheze la respectarea lor ii cam forteaza indirect la ilegalitati ca sa supravietuiasca si sa-si faca si normele. Ce nu inteleg ei este ca va fi din ce in ce mai greu de la an la an sa-si faca normele.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 22 Aug 2013, 23:09

Hai sa vedem si partile frumoase ;)
Fişiere ataşate
cand totul parea sa fie doar un mare rahat ...
cand totul parea sa fie doar un mare rahat ...
... iata un apus de soare ...
... iata un apus de soare ...
... iata altul, care nici nu seamana cu cel de dinainte
... iata altul, care nici nu seamana cu cel de dinainte
harnicie pe fond galben
harnicie pe fond galben
alo! turnul ... decolez!
alo! turnul ... decolez!
nu ma luati ca va ia somnul...
nu ma luati ca va ia somnul...
...luati-ma ca va zboara somnul
...luati-ma ca va zboara somnul
pipa pacii
pipa pacii
ei...ce ziceti? la anu' incotro?
ei...ce ziceti? la anu' incotro?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de osc1or » 22 Aug 2013, 23:28

in afara de capturile din prima zi, nu ai mai prins nimic?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 23 Aug 2013, 01:04

osc1or scrie:in afara de capturile din prima zi, nu ai mai prins nimic?
Ba da, dar dupa cum am zis, dupa un timp. Las' ca va spun tot pe indelete... ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 23 Aug 2013, 14:00

Incredibil frate ,incredibil ,tot mai nasol ,oare ce vom face in anii care urmeaza daca om fii sanatosi ??Acum Sorine poate ca invazia asta de "pescari'',se dotoreaza si faptului ca pana mai ieri au fost apele mari ,tulburi etc .Dar asta nu motiveaza nesimtirea si lipsa de buna crestere a unora dintre acesti indivizi .Eu vreau sa merg prin 12 sept cateva zile ,dar drept sa-ti spun parca nu ma mai trage ata asa ca in alti ani,nu stiu de ce ,poate si din cauza ca tot mai nesimtita este lumea ,am auzit ca si pe acolo unde merg eu este un dezastru ,aglomerat ,toti merg la rupere asa ,ma bate gandul sa schimb locul ,oi vedea ce fac cand ajung acolo .Dar daca si voi ati venit dezamagiti ,voi care ati avut intotdeauna niste iesiri super faine apoi nu mai am cuvinte .Rusine sa le fie nesimtitilor .
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 23 Aug 2013, 15:05

cosmin mihut scrie:Incredibil frate ,incredibil ,tot mai nasol ,oare ce vom face in anii care urmeaza daca om fii sanatosi ??Acum Sorine poate ca invazia asta de "pescari'',se dotoreaza si faptului ca pana mai ieri au fost apele mari ,tulburi etc .Dar asta nu motiveaza nesimtirea si lipsa de buna crestere a unora dintre acesti indivizi .Eu vreau sa merg prin 12 sept cateva zile ,dar drept sa-ti spun parca nu ma mai trage ata asa ca in alti ani,nu stiu de ce ,poate si din cauza ca tot mai nesimtita este lumea ,am auzit ca si pe acolo unde merg eu este un dezastru ,aglomerat ,toti merg la rupere asa ,ma bate gandul sa schimb locul ,oi vedea ce fac cand ajung acolo .Dar daca si voi ati venit dezamagiti ,voi care ati avut intotdeauna niste iesiri super faine apoi nu mai am cuvinte .Rusine sa le fie nesimtitilor .
Stai Cosmine ,ca nu este dracul chiar asa de negru :D .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Aug 2013, 02:14

Dupa cum ziceam de nenumarate ori, Delta Dunarii nu inseamna doar peste. Asta se reflecta si in bucatarie, adica in multitudinea ofertelor de hrana, adica nu e o mare filosofie sa supravietuiesti cand iti da natura totul pe tava.
Fişiere ataşate
se poate da la tava
se poate da la tava
ciorbita e gata, urmeaza fripturica
ciorbita e gata, urmeaza fripturica
ciorba dupa reteta proprie
ciorba dupa reteta proprie
se rumeneste la foc mic
se rumeneste la foc mic
scoici proaspete ...
scoici proaspete ...
... si tot ele gatite
... si tot ele gatite
craci de broaste ... ca la 5 stele
craci de broaste ... ca la 5 stele
oua proaspete de la tanti Maria ... ca si ea e naturala
oua proaspete de la tanti Maria ... ca si ea e naturala
omleta e gata
omleta e gata
am bagat si un porumb fiert
am bagat si un porumb fiert
harbuzul, nu ca de Dabuleni ... da' merge
harbuzul, nu ca de Dabuleni ... da' merge
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Andu105 » 24 Aug 2013, 22:31

Dl.Sorin ceva probleme cu locul de campat?ma refer cu legiile de 2lei..
stima

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Aug 2013, 22:38

In fiecare dimineata ma trezeam la ora cinci jumate si executam o mamaliga la ceaun. Apoi doua, trei sau patru bete aveau sa intre la munca.
Fişiere ataşate
amestecul de faini e gata
amestecul de faini e gata
se da la foc mic
se da la foc mic
cand doua ...
cand doua ...
... cand una intr-un loc
... cand una intr-un loc
in alt loc doar una
in alt loc doar una
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”