cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 08 Ian 2014, 22:51

bosscrap2708 scrie:vezi nicusor nai vrut sa mergem inpreuna ,pai la alaiul care era-ti o puneati de-o nunta daca aveati mireasa :)) :)) :))
Bosscrap2708 e sinonim cu "tata crapilor de pe Macin"?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de nikalai » 08 Ian 2014, 23:11

Salut Florinele,pai mireasa ne mai trebuia si sa vezi ce paruiala dreaq iesea >:) iti dai seama care mai de care sa fure miresica,ca de asai obiceiul pe la noi nu exista nunta sau botez fara cateva capatini crapate cateva coaste rotisate pe scarile resturantului si etc... =P~

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bosscrap2708 » 11 Ian 2014, 16:42

sorin1362 scrie:
bosscrap2708 scrie:vezi nicusor nai vrut sa mergem inpreuna ,pai la alaiul care era-ti o puneati de-o nunta daca aveati mireasa :)) :)) :))
Bosscrap2708 e sinonim cu "tata crapilor de pe Macin"?
salut nea sorin si la multi aniii!,este dar cu tata crapilor pe fundulea :D :D =)) =)) , nikalai stie :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Ian 2014, 11:30

bosscrap2708 scrie: ...,este dar cu tata crapilor pe fundulea ...
Inseamna ca n-am retinut eu bine locatia ... :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Ian 2014, 12:41

Ce vreau sa spun in continuare ar trebui sa fie valabil pentru toate apele, nu doar pentru Delta Dunarii.
Pescuitul este un sport practicat din placere si cu patima. Daca e considerat un sport, atunci conditiile de practicare ar trebui sa fie aceleasi pentru toti. Adica sa jucam toti cu aceeasi minge.
In ultima vreme industria pescuitului cu undita si-a luat un avant atat de mare, incat a uitat unde trebuie sa se opreasca. Aici vreau sa ating doua aspecte ce mi se par a fi depasit limita sportivitatii ... aia traditionala, pe care o stim de la parinti si bunici.
Deci :
1. SONARUL
Sonarul este un dispozitiv care cocheteaza cu braconajul. Cu sonarul mergi direct peste pesti. Ai sanse insutite comparativ cu cei care pescuiesc de pe mal si care momesc in prealabil. Am si eu posibilitatea de a achizitiona un sonar, insa am refuzat sa fac acest lucru... dispare tot farmecul pescuitului;
2. BARCA
Pescuitul din barca iti ofera sanse suplimentare in comparatie cu cei ce pescuiesc de pe malul apei. Cu barca te poti pozitiona unde vrei. Normal ca cel ce pescuieste din barca are si punctul 1., adica sonar. Barca ar trebui autorizata doar pentru deplasarea spre un anumit loc de pescuit. ATENTIE: nu ma refer la pescuitul de stiuca, ori alti rapitori, pe ghioluri ... nu sunt chiar asa de absurd. Am si eu posibilitatea de a inchiria ori achizitiona o barca, insa am refuzat sa fac acest lucru ...
Asemeni dispozitivului antiradar din circulatia rutiera, s-ar impune interzicerea sonarului. Nu e fairplay!
De acuma, eu personal, daca mai vad pesti capturati din barca (plus sonar), apai nu-i mai consider trofee sau motive de lauda (exceptie, dupa cum ziceam, pescuitul pe ghioluri).
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 12 Ian 2014, 16:49

Pescuitul din barca, pe Dunăre, fără sonar, cu lansete Germina şi Poseidon, mulinete okuma PL860 ... vi se pare ceva nesportiv în acest tip de pescuit? Pescuitul la lansetă / undiţă / rubeziană / bolo şi orice alt stil de pescuit cu cârlig şi momeală ţine de moftul peştilor, nu de altceva. Poţi să ai balta plină, dacă prinzi o zi proastă şi nu pune gura poţi să ai momeală "poleită cu aur" că degeaba!
Eu văd sportivitatea în faptul că dăm şanse peştilor să aleagă dacă să tragă sau nu - lucru care depinde în totalitate de cheful lor, nu de ce vrem noi pescarii, este? Părerea mea este că orice peşte prins în cârligul undiţei / lansetei este rodul muncii oricărui pescar sportiv şi trebuie recunoscut ca atare. Că unii au mai multe resurse financiare şi îşi pot permite mai multe lucruri ... asta e, dar lucrul acesta nu implică automat faptul că îi agaţă cârligul în gură peştelui cu sonarul ... este?!

Comparativ, dacă aţi merge cu lansetele pe o baltă unde pescuieşte localnicul cu o undiţă amărâtă de trestie de zahăr, aţi prinde peşti frumoşi şi el ar zice că "nu se pune, ai avut lansete" cum ar fi ???
Dar cei care pescuiesc cu navomodele pe bălţi unde tu nu poţi ajunge mai departe de 120 m prin aruncare - este pescuit sportiv sau nu?
Discuţii ar fi multe pe tema echipamentului folosit la pescuit, dar atâta timp cât peştele a fost prins în stil sportiv, nu cu plase, curent sau orice altă metodă de braconaj, eu cred că se merită să recunoaştem meritele pescarului, pentru că munca depusă să-l agaţe pe "alunecos" trebuie apreciată !!!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bosscrap2708 » 12 Ian 2014, 20:04

sorin1362 scrie:
bosscrap2708 scrie: ...,este dar cu tata crapilor pe fundulea ...
Inseamna ca n-am retinut eu bine locatia ... :D
nu vreu sa stric topingul ,azi pe fundulea 6 :D
Fişiere ataşate
007.jpg

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de nikalai » 12 Ian 2014, 21:12

:)) cum ai reusit sa-l maresti in halul asta >:) binenteles exista photoshopul >:)

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 12 Ian 2014, 21:24

Cu sonarul sunt de acord ca nu e fairpay dar cu barca e alta mancare de peste.Eu pescuiesc foarte mult la dunare si in zonele unde se poate pescuii de pe mal sunt foarte multe plase si normal ca pescuiesc din barca.Ca sa prinzi peste nu-ti trebuie sonar,trebuie sa cunosti locurile si sa fii meserias.Si bunici nostri pescuiau din lotci cu pripoane.
Oricum prefer pescuitul de pe mal in barca cam amortesti si daca nici nu trage te cam plictisesti.
Ultima oară modificat 12 Ian 2014, 23:15 de către oliver, modificat 1 dată în total.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de shahjaban » 12 Ian 2014, 23:08

sorin1362 scrie:Ce vreau sa spun in continuare ar trebui sa fie valabil pentru toate apele, nu doar pentru Delta Dunarii.
Pescuitul este un sport practicat din placere si cu patima. Daca e considerat un sport, atunci conditiile de practicare ar trebui sa fie aceleasi pentru toti. Adica sa jucam toti cu aceeasi minge.
In ultima vreme industria pescuitului cu undita si-a luat un avant atat de mare, incat a uitat unde trebuie sa se opreasca. Aici vreau sa ating doua aspecte ce mi se par a fi depasit limita sportivitatii ... aia traditionala, pe care o stim de la parinti si bunici.
Deci :
1. SONARUL
Sonarul este un dispozitiv care cocheteaza cu braconajul. Cu sonarul mergi direct peste pesti. Ai sanse insutite comparativ cu cei care pescuiesc de pe mal si care momesc in prealabil. Am si eu posibilitatea de a achizitiona un sonar, insa am refuzat sa fac acest lucru... dispare tot farmecul pescuitului;
2. BARCA
Pescuitul din barca iti ofera sanse suplimentare in comparatie cu cei ce pescuiesc de pe malul apei. Cu barca te poti pozitiona unde vrei. Normal ca cel ce pescuieste din barca are si punctul 1., adica sonar. Barca ar trebui autorizata doar pentru deplasarea spre un anumit loc de pescuit. ATENTIE: nu ma refer la pescuitul de stiuca, ori alti rapitori, pe ghioluri ... nu sunt chiar asa de absurd. Am si eu posibilitatea de a inchiria ori achizitiona o barca, insa am refuzat sa fac acest lucru ...
Asemeni dispozitivului antiradar din circulatia rutiera, s-ar impune interzicerea sonarului. Nu e fairplay!
De acuma, eu personal, daca mai vad pesti capturati din barca (plus sonar), apai nu-i mai consider trofee sau motive de lauda (exceptie, dupa cum ziceam, pescuitul pe ghioluri).

Daca cineva crede ca , cu sonarul cauti pesti , atunci se inseala amarnic...
Cu sonarul cauti structuri , vezi adancimile , pragurile si daca ai unul mai performant vezi si soliditatea fundului apei ( adica daca fundul este tare sau este malos si eventual grosimea malului ) . Atat ...asta cam poti si fara sonar dar iti ia mult mai mult timp.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Ian 2014, 01:37

Brasovene, tu umbli cu submarinul sau ne bagi brasoave ? Cate tipuri de sonare cunosti? Lasa bancurile astea, ca nu suntem nici noi cazuti din copac.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 13 Ian 2014, 19:17

Eu credeam ca sonarul e pentru cauat plumbi pierduti de alti!!!!! :)) :)) :)) :)) :))
shahjaban scrie: Daca cineva crede ca , cu sonarul cauti pesti , atunci se inseala amarnic...
Cu sonarul cauti structuri , vezi adancimile , pragurile si daca ai unul mai performant vezi si soliditatea fundului apei ( adica daca fundul este tare sau este malos si eventual grosimea malului ) . Atat ...asta cam poti si fara sonar dar iti ia mult mai mult timp.
M-am inselat amarnic!!!!!!!! =D> =D> =D> =D> =D>
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de shahjaban » 13 Ian 2014, 23:15

domnu' Sorin , doar la pescuitul marin se cauta pestii cu sonarul !
Pe balti sau rauri ..gen Dunare nu cauti pesti...intreaba pe cine vrei...

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Tibi30 » 14 Ian 2014, 02:47

shahjaban scrie:domnu' Sorin , doar la pescuitul marin se cauta pestii cu sonarul !
Pe balti sau rauri ..gen Dunare nu cauti pesti...intreaba pe cine vrei...

De acord cu tine(brasov)...am lucrat putin ln domeniu si eu zic la fel...nu cauti pestii cu sonarul...decat poate iarna pe balti,la gropane ;) ...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 14 Ian 2014, 04:35

Ma baieti, uite un exemplu unde nu-i marin, nu-i iarna, nu-i gropan, nu-i doar intre ape, ... si ii zice fish finder (sonar) :
http://www.youtube.com/watch?v=9GXTmg8hfug
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”