cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 04 Iul 2010, 18:56

zamfi scrie:...Oricum ,din pacate , tot mai greu cred ca anul acesta voi putea pescui linistit in Delta ...
Trebuie sa te linistesc Aline, sa-i linistesc pe toti impatimitii deltei (sa ma autolinistesc si eu :D ). Am vorbit cu prietenii mei din Chilia si am cerut detalii asupra fenomenului (daca mai era cazul, caci de cativa ani ii tot bazai cu detalii de genul asta). Treaba sta in felul urmator : apele pot reveni la normal in doua saptamani. Dupa un potop de genul asta au fost zile in care apa scadea si cu un metru. Asa ca, fratilor fiti linistiti...
Poate ca inundatia asta, pe langa toate necazurile produse, a avut si o parte buna : energymen nu au avut activitate.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 04 Iul 2010, 20:34

Sa speram ca ai dreptate! **==

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 04 Iul 2010, 22:12

sorin1362 scrie:
zamfi scrie:...Oricum ,din pacate , tot mai greu cred ca anul acesta voi putea pescui linistit in Delta ...
Trebuie sa te linistesc Aline, sa-i linistesc pe toti impatimitii deltei (sa ma autolinistesc si eu :D ). Am vorbit cu prietenii mei din Chilia si am cerut detalii asupra fenomenului (daca mai era cazul, caci de cativa ani ii tot bazai cu detalii de genul asta). Treaba sta in felul urmator : apele pot reveni la normal in doua saptamani. Dupa un potop de genul asta au fost zile in care apa scadea si cu un metru. Asa ca, fratilor fiti linistiti...
Poate ca inundatia asta, pe langa toate necazurile produse, a avut si o parte buna : energymen nu au avut activitate.
.......................................................................................................
Da bre ,Dunarea poate scadea chiar si 1m pe zi,,,DAR,, ca sa ai conditi de apa stabila ,pentru o perioada m-ai lunga , dupa ce va reveni la cote normale, trebuie sa ai ploi nesemnificative in Europa.(In Europa astia zic ca e CANICULA acuma)(e un inceput bun,suna promitator)
1.Au fost zapezi foarte foarte mari in iarna in Europa (topirea si evacuarea lor in Marea Neagra ,abia sa terminat in iunie,,dar in iunie apele din zapezi s-au suprapus cu apele din marile ploi care au fost in iunie
2. Acum a venit urgia asta ,,am intrat deja in iulie .DAR astia zic ca la noi va m-ai veni din Ukraina curind mari ploi.(surprize au m-ai fost si in alti ani, vara cu Prutul ,,de nu se putea pescui de la Galati in jos din cauza apei tulburi si crestea dunarea la Tulcea 1m in 2 zile,DAR si astea treceau in max 2 saptamini)
Nu avem nicio putere,parca sa suparat Dumnezeu pe noi si ne arata cine e seful.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 11 Iul 2010, 22:47

Pentru cei care inca nu au aflat - o noutate, pentru cei care au aflat ceva - o confirmare : Asociatia Zimbrul, patronata de Robert Raduta, a concesionat Bratul Chilia de la Ostrovul Tataru (din dreptul locului numit "La stani") si pana la Periprava. Asa ca cei care opteaza pentru aceasta zona ... sa fie pregatiti cu bani in plus. In afara segmentului mentionat este suficient permisul ANPA.
O alta informare : apele au rupt digul, respectiv "soseaua" nu numai la Ciatalchioi (pe o portiune de 20-30 m), ci si in alte 7-8 puncte... Deci cei care va hazardati sa ajungeti anul asta pana la Chilia Veche fara autoturisme offroad...
Dar hai sa nu disperam ci sa speram ca apele vor scadea, digul si drumul se vor repara, iar noi vom putea pescui linistiti in delta (la Chilia) cat de curand.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 11 Iul 2010, 23:25

O alta informare : apele au rupt digul, respectiv "soseaua" nu numai la Ciatalchioi (pe o portiune de 20-30 m), ci si in alte 7-8 puncte... Deci cei care va hazardati sa ajungeti anul asta pana la Chilia Veche fara autoturisme offroad...
Dar hai sa nu disperam ci sa speram ca apele vor scadea, digul si drumul se vor repara, iar noi vom putea pescui linistiti in delta (la Chilia) cat de curand.[/quote]
....................................................................
Bre ,esti optimist rau,e timpul cam scurt ,e o vorba ,,numai miine nu e poimiine ,sau (numai in august nu e septembrie) (s-au altfel spus ,,vara sa dus jumate ).Asta e primul an care a darimat toate pronosticurile de fapt poate sa nu m-ai ploua ca toate viiturile astea au creat un haos total,,dar dupa cum se vede treaba ,va m-ai ploua destul,,si ca o particularitate a acestor ploi care chiar vroiam sa vo spun :trebuie sa fim foarte atenti la urmatoarele iesiri pe girla la campare m-ai precis corturile trebuiesc ancorate foarte bine si trebuie gindita situatia,, ca te poate prinde o ploaie de 100l pe mp care se poate descarca in citeva ore,sau poate ploua si 2,3 zile in continuu in cantitati foarte mari.Cel putin eu ,care nici nu puteam sa dorm in cort (de fapt nici nu luam cort dupa mine) si dormeam doar afara ,acum nu m-ai merge nene,ploile trebuiesc tratate cu seriozitate maxima.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 12 Iul 2010, 10:47

Mai avem de suferit aproximativ o saptamana...dupa care apele, vor incepe a scade si in delta, in conditiile in care sa speram ca nu va mai ploua atat de mult.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2010, 11:03

sorin1362 scrie: Asa ca cei care opteaza pentru aceasta zona ... sa fie pregatiti cu bani in plus.
cam cati bani in plus? :-?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de iorgu » 12 Iul 2010, 12:03

Buna, Pharaoh, cat de multi :)) Dar in lipsa ronilor merg si euroii!
Total de acord cu Ion in legatura cu stabilirea taberei pe locuri cat de cat, putin mai inalte, altfel exista riscul ca la plecare bagajele sa fie mai putine. Deasemanea este bine sa avem ceva provizii in plus. Nu se stie niciodata :D
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2010, 12:57

Te salut nea Iorgu !
Provizii in plus nu trebuie. Pai noi de ce mai mergem acolo? Doua broaste tot prind si nu mor de foame :D
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 12 Iul 2010, 16:14

pharaoh scrie:Te salut nea Iorgu !
Provizii in plus nu trebuie. Pai noi de ce mai mergem acolo? Doua broaste tot prind si nu mor de foame :D
Trebe 30...
Ingrediente:
30 broaste, 1 lamaie
Pentru marinat: cateva picaturi de ulei, 1/2 lamaie, sare, piper.
Pentru pane: 2 oua si pesmet.

Preparare:
De la broaste nu se folosesc decat picioarele dinapoi pe care le spalam bine in apa rece. Le stergem cu un servet ca sa se zvante bine. Punem sare, piper, ulei, lamaie (zeama), amestecam bine si lasam sa se marineze o ora. Batem ouale, dam picioarele broastelor prin ou, apoi prin pesmet (sau faina, dupa gust) si prajim in ulei incins la foc tare.

Servire:
Servim imediat la masa, cu lamaie
:)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Iul 2010, 20:42

pharaoh scrie:
sorin1362 scrie: Asa ca cei care opteaza pentru aceasta zona ... sa fie pregatiti cu bani in plus.
cam cati bani in plus? :-?
Marius, uite ca aspectul asta mi-a scapat (al "scorului") :D . Oricum banuiesc ca va fi tot intre 20 si 40 lei, in functie de zona. La urmatoarea convorbire voi cere detalii in plus, asa ... ca pentru tine ;) . Eu imi duc cu mine o suma acoperitoare, care sa poata face fata oricaror "surprize"...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2010, 20:50

Sorin, multumesc :). Am o promisiune de la cineva si sper sa ajung la Periprava anul asta. As fi vrut si cu masina pana undeva spre Chilia Veche unde am fi gasit vreun loc adecvat, dar recentele fenomene meteo mi-au cam taiat elanul. La Periprava vom merge cu vaporul, bineinteles.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Iul 2010, 21:07

In curand "recentele fenomene meteo" vor deveni istorie. Europa se "scalda" in canicula. Si foarte probabil ca vom face si noi la fel, nu peste mult timp.
Acum sinistratii primesc tot felul de ajutoare, dar dupa cum spuneau chiar ei : mai mult i-ar ajuta refacerea digului si recapatarea pamanturilor. Deci cei care chiar vor sa ajute, aceasta e calea.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de dunareanu » 12 Iul 2010, 23:29

anul asta se va putea pescuii foarte bine si cu rezultate f.bune peste vreo luna si nu in delta !

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 12 Iul 2010, 23:43

dunareanu scrie:anul asta se va putea pescuii foarte bine si cu rezultate f.bune peste vreo luna si nu in delta !
Sic, ca nu te intrebam unde ! =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”