Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de dunareanu » 23 Mai 2010, 23:59

salutare frati de suferinta,s-a incheiat si Eco Ara 2010,pot sa spun ca a fost un succes doar pe jumatate,a fost o vreme de tot cacatu' ,dar tot s-au strans vreo 70 de persoane inimoase,sincer cand am vazut ploaia credeam ca o sa fim doar noi organizatorii :)) dar m-am inselat,au fost si surprize din cele mai placute,oameni care au venit de la Bucuresti special sa stranga gunoaie dupa care au plecat acasa,jos palaria in fata lor,nu credeam ca mai exista specia asta :D ,peste ioc,Dunarea creste cu 1 metru pe zi,jale mare dar tot a fost ceva distractie si voie buna,am facut saramura din aripioare de pui =)) ,am fost impartiti in cateva tabere si noi am avut o liziere de padure de unde am recoltat cam 30 de saci de 120 de litrii,per total a fost bine,mai erau si alte grupuri pe accolo care nu erau cu noi si cand au vazut ce faceam au inceput sa stranga si ei gunoaiele,frumos ,inca mai exista spirit civic !!
Fişiere ataşate
48.jpg
47.jpg
42.jpg
41.jpg
46.jpg
45.jpg
44.jpg
43.jpg
40.jpg

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de sorin1362 » 24 Mai 2010, 02:23

Faina actiune, si in mod sigur, in final, satisfactia realizarii obiectivului : o mana de ajutor data naturii... Trebuie insa intreprinse si alt gen de actiuni, mai in amonte, bazate pe legi ferme si pe agenti fermi, care sa previna deversarea deseurilor de orice gen. Ca sa nu mai pomenim de uzinele care-si deverseaza otravurile in rauri (gen fabrica de celuloza si hartie din Dej), putregaiuri ramase cu tehnologia din epoca. Si oare incotro se scurg toate otravurile "avansatei" tehnologii daca nu inspre delta? Sa ne mai miram ca fauna acvatica scade pe an ce trece ? Eu unul nu as mai pune vina doar pe braconaj, care a existat dintotdeauna...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Sebastian » 24 Mai 2010, 07:32

RESPECT.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 24 Mai 2010, 07:56

Ai vazut Dunarene ,,ce minuni au facut slujbele ,,,,cu calauzirea pasilor, pe caile apelor,,?
Ai inceput sa ai admiratori,,,sinceri si adevarati,,
Ultima oară modificat 24 Mai 2010, 08:18 de către Paun Ion, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 24 Mai 2010, 08:04

pharaoh scrie:Cosmin, cu bacul treci pe la Nufarul? Daca da, stii cumva daca merge si duminica?
Salupa remorcher + ponton la ureche...program permanent, personalul ramane la bord.

Apropos...pe unde mai umbla 0017 ? :-?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 24 Mai 2010, 08:14

craparulsef scrie:
pharaoh scrie:Cosmin, cu bacul treci pe la Nufarul? Daca da, stii cumva daca merge si duminica?
Salupa remorcher + ponton la ureche...program permanent, personalul ramane la bord.
..........................................................................................................................
Tariful de noapte ,,,mare rau,,da rau,,noaptea ii poti chema telefonic,ca de regula inopteaza la casele lor.(telefon contact afisat la bac.)

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 24 Mai 2010, 08:21

Hopa ,,,,viitura asta ,,trece m-ai repede decit ma asteptam

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de sorprodan » 24 Mai 2010, 08:35

la mine la 665 nu e tulbure deloc dar nici nu pune gura................ [-x
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de cosmin mihut » 24 Mai 2010, 09:07

Paun Ion scrie:
craparulsef scrie:
pharaoh scrie:Cosmin, cu bacul treci pe la Nufarul? Daca da, stii cumva daca merge si duminica?
Salupa remorcher + ponton la ureche...program permanent, personalul ramane la bord.
..........................................................................................................................
Tariful de noapte ,,,mare rau,,da rau,,noaptea ii poti chema telefonic,ca de regula inopteaza la casele lor.(telefon contact afisat la bac.)
Da trece si duminica ,eu de regula cam duminica ma intorc spre casa ,parca era 25 ron jeep +remorca...
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 24 Mai 2010, 09:12

Trece bre,, duminica, e program normal , (doar de paste nu au lucrat)

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de cosmin mihut » 24 Mai 2010, 09:18

BRAVO COSTINE FRUMOS ,sunteti niste oameni de mare omenie jos palaria ,deci parerea mea este ca gunoaiele sunt lasate in urma de astia incepatori care cred ca toata lumea e a lor ,am vazut eu figuranti dinastia destui ,vin numai manca ,beau ,galagie ,pescuit pixu ,mizerie ,gunoaie si gata pleaca acasa ,si apoi cica au fost in Delta la pescuit....stiti voi melodia lu aia de la Vama Veche -Hotel Cismigiu aia le-o dau dedicatie ,ascultati-o este chiar faina... :)) :))
MERCEDES S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 24 Mai 2010, 09:24

Nea Ioane, salcia aia de care te legi, ai grija sa fie uscata...ca daca o trage somnul si pe ea, macar sa pluteasca. Ca pana inveti matale sa inoti, te tii de dansa si poate scoti si monstrul!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 24 Mai 2010, 09:25

sorprodan scrie:la mine la 665 nu e tulbure deloc dar nici nu pune gura................ [-x
Da la 666 cum e?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 24 Mai 2010, 09:59

craparulsef scrie:Nea Ioane, salcia aia de care te legi, ai grija sa fie uscata...ca daca o trage somnul si pe ea, macar sa pluteasca. Ca pana inveti matale sa inoti, te tii de dansa si poate scoti si monstrul!
...............................................................................................................................
Bre ,,nu zici rau,,ma leg direct de un putregai ,,sa ma ia din prima,,si leg si lanseta de mine,,noaptea cind dorm,,,cind o veni panarama,,si mo lua direct din somn,,sa nu mai stiu incotro sa o iau,sa ma ia ca din oala,,vaide pacatele mele,,
Dai doamne mintea cea inteleapta ,robului tau Ion zis si (Ionpescaru) si calauzestei pasi pe poteci sigure,si ferestel tu doamne de lighioane uriase, (si de ii dai un baboi ,,tu doamne,,dai si lui acolo,unu cit cratita,) sa nu vie tacsu mare lu silure,,, sa ajunga la copilasi sanatos si in viata,,,,ca nu sa duce robul tau Ion zis si (Ionpescaru) cu gindul sa faca ravagi el acu pa girla,,,sa duce saracu,,,,sa mai spele cu ceva alcolizat creeri aia atacati de CRIZA.
Doamne miluieste, doamne miluieste,in numele tatalui,al fiului,al sfintului duh,AMIN

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de craparulsef » 24 Mai 2010, 10:04

=)) =)) =)) =)) ...esti de belea !!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”