primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 14 Feb 2010, 12:18

craparulsef scrie:Anul acesta, ca in fiecare an de fapt, putin mai la vale de locul unde ne-am intalnit, la confluenta cu Magearu, pe Dunarea Veche, la nea Sioma, ferma aceea mica de pe malul stang unde in fiecare an construim o padure de corturi asa cum se vede din imagini, locul unde si anul trecut mi-ati promis ca veniti in toamna...sa mai stam de vorba!
Perioada 25.08-24.10.2010. Sper sa ne revedem!
Pai am fost pe locul acela, pe 22.10 anul trecut. Zona de intinsura, fara agatatura, loc in care baietii de la senzor au batut recorduri la prins crap cu vreo 2 saptamani innainte. Si la ce? la boiliesuri. Au nadit cam 200 kg.
Noi nu am luat decat maruntis: ciortan 2-3kg si mocuta la 1kg. In schimb caras..... un prieten l-a adunat pe tot si si-a facut vreo 3 borcane de marinata... o nebunie :D
S-a prins stiuca frumoasa la stuf in fata. Stiuca la 4 kg.
In zona aceea s-a prins somn?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 14 Feb 2010, 15:28

200kg boilies?de caracatita cu buza verde banuiesc?200kg de boilies=doua saptamini in delta,pt mine.deci 1-0 pt mine ;)

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 14 Feb 2010, 16:10

sebastian scrie:200kg boilies?de caracatita cu buza verde banuiesc?200kg de boilies=doua saptamini in delta,pt mine.deci 1-0 pt mine ;)
Eu personal nu am dat niciodata cu boiliesuri in delta.
Cazul baietilor de la "senzor"..... e altceva. E nada produsa de ei... Si ai dreptate au stat 10 zile in delta atunci de au nadit 200 kg. Au scris chiar un articol in "aventuri la pescuit" despre iesirea lor si nadirea cu boilies in delta.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 14 Feb 2010, 16:23

Si ia povesteste-ne Liviu, ce capturi au avut baietii? Nu lasa povestea neterminata...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 14 Feb 2010, 16:25

mai daca ai o cobra buna sau o catapulta performanta e mare pacat sa nu dai la boilies pe dunare.sa faci un pat de nada pe mijlocul dunarii ca acolo stau submarinele,si asa puse cite trei ,4bile pe fir de par si eventual un saculet solubil ,imposibil sa nu le dai in bot la monstrii.si apoi sa vezi articole in aventuri la p. si in arici pogonici. ;)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 14 Feb 2010, 16:29

E mai greu cu firul de par luat din partile intime...pana il convingi sa intre intre bile... =)) :)) =)) :)) =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 14 Feb 2010, 16:32

sorin1362 scrie:Si ia povesteste-ne Liviu, ce capturi au avut baietii? Nu lasa povestea neterminata...
Din povestile lor: cel mai mare crap 18 kg, si in sejurul de 10 zile au scos tot grupul de 8 - 9 campioni pescari, cumulat peste 400kg peste.
Sincer, :-@ mie mi se par "povesti".
Drept e ca dupa ce au plecat s-a facut o aglomeratie de barci si de corturi in zona aceea... ca la "pomul laudat". Poate "craparulsef" stie despre ce vorbesc.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 14 Feb 2010, 17:09

stai sa vezi cind vine echipa CASA PESCARULUI si nadeste doua saptamini,atunci sa te tii capturi si articole.numai ca noi nadim la somn cu 200kg ficat de pui ,si 200de galeti cu obleti la salau ;) da mai intra si stiuca :)) :))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 16 Feb 2010, 09:55

Cand se face referire la echipa Senzor
Cred ca se face referire la intrarea pe Dunarea Veche din spatele hotelului Lebada, Mm 14, e o alta zona. Eu fac referire la intrarea pe la Mm 8+600, tot a doua bucla a marelui M, dar de specificat pe la Mm 14 intra apa si aici la Mm 8+600 iese... zona fiind aval fata de prima. Cititi articolul "Pe Dunarea veche la nea Sioma" http://ro.netlog.com/craparulsef/blog/blogid=13833#blog
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: primavara in delta

Mesaj de Lazar Mihai » 20 Feb 2010, 21:36

Pescuitul in delta inainte de prohibitie este un mare Lotto. Am plecat in 25 martie 2009 pe mila 23 sat crisan exact vis-a-vis de intrarea pe dunarea veche . Am ajuns pe la 16 00 , la 16 30 eram pe dunarea veche la peste , am apucat sa luam 2 crapi la vreo` 3 kg la buchet de rama pana sa se insereze , patronul de la pensiune luase 9 bucati in acea zi . A doua zi apa a crescut ===> acea vorba cu apa creste. Toata saptamana a crescut apa , am incercat la stiuca (era bolnava) , de la crisan pana la bogdaproste un pescar nu luase un crap , lumea statea la intrarea in dunarea veche la cort , mureau de frig , nu aveau peste nici sa manance , la cherhana sa nu mai spun ca am gasit 5 kg de caras :)) . Eu ma voi mai duce inainte de prohibitie in delta decat daca imi garanteaza Dumnezeu ca nu creste apa :) . Sper ca v-am fost de ajutor :-t Am uitat am prins si 3 platici in 5 oameni :))
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 21 Feb 2010, 10:52

Lazar Mihai scrie:Pescuitul in delta inainte de prohibitie este un mare Lotto. Am plecat in 25 martie 2009 pe mila 23 sat crisan exact vis-a-vis de intrarea pe dunarea veche . Am ajuns pe la 16 00 , la 16 30 eram pe dunarea veche la peste , am apucat sa luam 2 crapi la vreo` 3 kg la buchet de rama pana sa se insereze , patronul de la pensiune luase 9 bucati in acea zi . A doua zi apa a crescut ===> acea vorba cu apa creste. Toata saptamana a crescut apa , am incercat la stiuca (era bolnava) , de la crisan pana la bogdaproste un pescar nu luase un crap , lumea statea la intrarea in dunarea veche la cort , mureau de frig , nu aveau peste nici sa manance , la cherhana sa nu mai spun ca am gasit 5 kg de caras :)) . Eu ma voi mai duce inainte de prohibitie in delta decat daca imi garanteaza Dumnezeu ca nu creste apa :) . Sper ca v-am fost de ajutor :-t Am uitat am prins si 3 platici in 5 oameni :))
inca un argument in plus la convingerea mea ca septembrie in delta e mama lor :D si totusi.. pina in septembrie.. :-< ~x( :-SS :-w

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 21 Feb 2010, 21:43

sebastian scrie:....
inca un argument in plus la convingerea mea ca septembrie in delta e mama lor :D si totusi.. pina in septembrie.. :-< ~x( :-SS :-w
Promit solemn sa dezmint acest mit si in primavara asta, in martie, voi atasa imagini cu crapi prinsi in Bazinul Mare Sulina!!! Pe Netlog mai am astfel de imagini din primaverile anilor trecuti.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: primavara in delta

Mesaj de Lazar Mihai » 22 Feb 2010, 14:10

Cu tot respectul Mit inseamna poveste fabuloasa , pe Dunarea veche pe 25 martie 2009 pana pe 1 aprilie nici la plase nu seprindea . A crecut apa groaznic . Nu contest ca se poate prinde peste foarte bine oricand in delta insa conteaza 100% de nivelul apelor , sa tinem cont ca am avut o iarna grea si apa nu va fi stabila decat in Mai parerea mea
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 22 Feb 2010, 16:09

exceptiile, care imi intaresc regula si convingerile tomnatice,sunt prinse primavara de sefu crapilor ;) end of discusion

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 23 Feb 2010, 14:22

Lazar Mihai scrie:Cu tot respectul Mit inseamna poveste fabuloasa , pe Dunarea veche pe 25 martie 2009 pana pe 1 aprilie nici la plase nu seprindea . A crecut apa groaznic . Nu contest ca se poate prinde peste foarte bine oricand in delta insa conteaza 100% de nivelul apelor , sa tinem cont ca am avut o iarna grea si apa nu va fi stabila decat in Mai parerea mea
Promit solemn sa dezmint POVESTILE FABULOASE - care vor sa zica, "sa ne induca in eroare" ca s-ar prinde peste mai mult in septembrie (toamna) ...DECI in primavara asta, in martie, voi atasa imagini cu crapi prinsi in Bazinul Mare Sulina!!!
Pe Netlog - mai am astfel de imagini din primaverile anilor trecuti
http://ro.netlog.com/craparulsef/photo/ ... r=0#photos
http://ro.netlog.com/craparulsef/photo/ ... r=0#photos
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”