primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 16:26

sebastian scrie:ramine ;) da, pt mine, e alta mincare de peste delta.eu plec odata pe an stau max 3sapt .mai nou doua sapt.da ai dreptate este din ce in ce mai putina liniste in delta,tocmai de aceea si eu prefer sa fac un efort in plus si sa stau practic pe o insula unde accesul se face doar pe calea apelor.credema si in cazul meu natura ,peisajele, linistea ,relaxarea au trecut pe primul plan,iar faptul ca mai si prind peste e doar o incununare a expeditiei[si implict acesta e si rezultatul stilului meu de a pescui, in sensul ca prind cat sa maninc si sa ma satur de peste, si in rest pescuiesc numai dupa monstrii.ori ori.
Stiu cum e treaba cu distanta,pt ca am intalnit pescari din zona ta. Si sincer... nu prea mi-a placut.
In octombrie anul asta am intalnit un grup de pescari(5-6insi) pe dunarea vehe, pe bucle , la crisan. La fel au stau si ei 2 saptamani. Dupa astea doua saptamani am gasit pe locul lor de campare o gramada de lemn verde - pomi scosi din radacina sau taiate bucati din trunchi. Pe semne le-or fi pus la uscat pentru anul asta. Nu prea e ok asa!!
E vegetatie...ok,
e si nevoia de "foc", insa..... Iesirile astea rare nepregatite nu sunt deloc ok. Sunt oameni din cluj din baia mare care au impresia ca pot creste copacii intrun an de zile.
Gersit.
In prima zi se termina vreascurile si tot ce e uscat. In a doua zi se incepe cu taierea pomilor. Carbunii sau vreascurile alea de la benzinarie sunt prea scumpe sau prea voluminoase pentru un sejur de 2 saptamani.
Distanta asta mare, pana la delta, ar trebuii sa va faca mult mai responsabili fata de locul pentru care ati batut atata drum!! La anul... an de an o sa se strice din ce in ce mai rau.
NU te cuno0sc , si nu ma refer la tine. Ok?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 13 Feb 2010, 16:49

ai mare dreptate sa stii si sunt perfect de acord cu tine ,insa vezi tu si eu am intalnit multi pescari de teapa celor pe care ai amintesti tu si credema cam toti erau din sud[oricum nu are leg cu zona geografica,uscaturi sunt peste tot]pe mine ma poti cunoaste ,asa cat de cat,si dupa filmuletele mele de pe you tube, si sper ca vazindule o sa iti dai seama da atitudinea mea fata de natura,ba chiar daca ai vreme poti sa imi citesti si posturile de pe forumul acesta.nu iti spun toate acestea ca o justificare,dar credema si iti dau doar doua exp cat de poate de banale-pungile menajere sunt pe primul plan pe lista de delta si la cumparaturi,si imi car cale de 800de km pina si scrumiere,etc etc.iar daca poti sa faci o comparatie,cat poti de fi obiectiv, intre pozele mele si ale tale din delta vei obsv niste ,hai sa le spunem lucruri ,aruncate aiurea la tine si in ordine la mine.sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.in ceea ce priveste pregatirile sa stii ca ai dat peste un maestru :D in sensul ca eu desi plec in septembrie inca din primavara incep sa imi organizez expeditia.da asa ca un fanatic si cu lux de amanunte [pina si wc e gandit de aici].in ceea ce priveste vegetatia tin sa te asigur ca in afara de plante pt ceai si tot ce inseamna uscaturi pt foc eu nu tulbur cu nimic armonia lasata de dumnezeu in acest colt de rai care este delta,eu asa il consider,si tocmai de accea prefer un loc asa de izolat ca sa nu imi amarasc si singura parte din an in care ma simt cel mai bine , cu imaginea paganismului specific romanesc, din pacate din ce in ce mai pregnant in ultima vreme.ps .sa stii ca in pofida faptului ca ocupa spatiu , imi aduc si carbuni in delta ,pe care ai folosesc exclusiv pt pregatit file de stiuca si salau,reteta proprie ;)

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 17:03

[.ps .sa stii ca in pofida faptului ca ocupa spatiu , imi aduc si carbuni in delta ,pe care ai folosesc exclusiv pt pregatit file de stiuca si salau,reteta proprie ;)[/quote]

Asta mi-a placut!!
Auzi Sebi? Cam ce ar insemna pentru tine.. si grupul tau - prieteni pescari, un buget de delta , de joi pana duminica?(joi dimineata la oara 8-9 in tulcea). Si cam cati ati fii? Fara transpost pe apa in delta. Doar proviziile(mic dejun si atat - cina ce prinzi), nada si momeala. Asta acum in primavara.Ma rog... martie - mai.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 13 Feb 2010, 17:15

liviu_neacsu scrie:[.ps .sa stii ca in pofida faptului ca ocupa spatiu , imi aduc si carbuni in delta ,pe care ai folosesc exclusiv pt pregatit file de stiuca si salau,reteta proprie ;)
Asta mi-a placut!!
Auzi Sebi? Cam ce ar insemna pentru tine.. si grupul tau - prieteni pescari, un buget de delta , de joi pana duminica?(joi dimineata la oara 8-9 in tulcea). Si cam cati ati fii? Fara transpost pe apa in delta. Doar proviziile(mic dejun si atat - cina ce prinzi), nada si momeala. Asta acum in primavara.Ma rog... martie - mai.[/quote]
greaa ,super grea intrebare.este complicat totul.ba chiar anul acesta imi planificasem prima mea iesire in delta ,din pacate criza asta... :-< nu as putea sa iti dau o suma exacta in special sa calculez si pt altii.si sincer pt asa putin timp nici nu m as deplasa pina acolo.pt mine minim 10zile sunt necesare ca sa simt cat de cat aroma deltei.cel putin anul acesta delta in primavara a picat ~x( poate la anul..... 8->

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 13 Feb 2010, 21:39

Am cam lipsit pe aici si constat evident placut surprins ca lucrurile in sine nu stau pe loc, pe Liviu cred ca il cunosc din imaginile postate, e la intersectia canal Magearu cu Dunarea Veche, cred ca am recunoscut si barca. Daca eventual as avea confirmarea ca motorizarea era Honda si putin cam supradimensionata pentru tipul barcii atunci cred ca nu ma insel. Referitor la organizarea taberei dumnealor este evidenta imaginea ... raman vorbele frumoase despre cum sa pastram natura!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 21:53

craparulsef scrie:Am cam lipsit pe aici si constat evident placut surprins ca lucrurile in sine nu stau pe loc, pe Liviu cred ca il cunosc din imaginile postate, e la intersectia canal Magearu cu Dunarea Veche, cred ca am recunoscut si barca. Daca eventual as avea confirmarea ca motorizarea era Honda si putin cam supradimensionata pentru tipul barcii atunci cred ca nu ma insel. Referitor la organizarea taberei dumnealor este evidenta imaginea ... raman vorbele frumoase despre cum sa pastram natura!

Cam asa e. E honda 90 cai pe o barca care ar fi mers ok cu 60 :-$ Si e galbena :D , se vede de la o posta pe apa. Sunt cumva reprosuri legate de tabara? De ce ramane dupa? Eu nu prea cred.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 13 Feb 2010, 22:03

Nu Liviu, eu nu pot pe forum sa-ti fac reprosuri, in primul rand nu se cuvine din partea mea, afirmam doar ca din poze se desprinde putina dezordine, dar sunt convins ca a fost ceva de moment. Referitor la barca cand ne-am intalnit, cred, imi spuneati ca aveti ceva probleme tehnice cu motorul, urmand a doua zi la propunerea mea sa fiti remorcati de o alta ambarcatiune pana la Partizani.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 22:10

craparulsef scrie:Nu Liviu, eu nu pot pe forum sa-ti fac reprosuri, in primul rand nu se cuvine din partea mea, afirmam doar ca din poze se desprinde putina dezordine, dar sunt convins ca a fost ceva de moment. Referitor la barca cand ne-am intalnit, cred, imi spuneati ca aveti ceva probleme tehnice cu motorul, urmand a doua zi la propunerea mea sa fiti remorcati de o alta ambarcatiune pana la Partizani.
E o confuzie , cu siguranta. Am schimbat un mercuri 85 cai -2timpi,cu un honda 90 cai- 4timpi anul trecut in ianuarie. Asta intamplandu-se la un mecanic bun (cu confirmare) Emil - Tulcea.(Cine se pricepe, stie) Cred ca e cu siguranta o confuzie....
Daca avem date comune legate de vreun sprit .. e posibil sa fi uitat - altfel nu.

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 22:11

liviu_neacsu scrie:
craparulsef scrie:Nu Liviu, eu nu pot pe forum sa-ti fac reprosuri, in primul rand nu se cuvine din partea mea, afirmam doar ca din poze se desprinde putina dezordine, dar sunt convins ca a fost ceva de moment. Referitor la barca cand ne-am intalnit, cred, imi spuneati ca aveti ceva probleme tehnice cu motorul, urmand a doua zi la propunerea mea sa fiti remorcati de o alta ambarcatiune pana la Partizani.
E o confuzie , cu siguranta. Am schimbat un mercuri 85 cai -2timpi,cu un honda 90 cai- 4timpi anul trecut in ianuarie. Asta intamplandu-se la un mecanic bun (cu confirmare) Emil - Tulcea.(Cine se pricepe, stie) Cred ca e cu siguranta o confuzie....
Daca avem date comune legate de vreun sprit .. e posibil sa fi uitat - altfel nu.
Locatia ai nimerit-o. Esti de acolo!!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 13 Feb 2010, 22:27

liviu_neacsu scrie:...E o confuzie , cu siguranta. Am schimbat un mercuri 85 cai -2timpi,cu un honda 90 cai- 4timpi anul trecut in ianuarie. Asta intamplandu-se la un mecanic bun (cu confirmare) Emil - Tulcea.(Cine se pricepe, stie) Cred ca e cu siguranta o confuzie....
Locatia ai nimerit-o. Esti de acolo!!
Daca ambarcatiunea a fost in aceiasi locatie...de exemplu in data de 04.07.2009 nu cred sa fi facut o confuzie!
Dar eu zic sa ne oprim aici caci se apropie primavara in delta...si daca veti mai poposi in acelasi loc cu siguranta ca ne vom intalni...in rest stress in fire!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 22:37

craparulsef scrie:
liviu_neacsu scrie:...E o confuzie , cu siguranta. Am schimbat un mercuri 85 cai -2timpi,cu un honda 90 cai- 4timpi anul trecut in ianuarie. Asta intamplandu-se la un mecanic bun (cu confirmare) Emil - Tulcea.(Cine se pricepe, stie) Cred ca e cu siguranta o confuzie....
Locatia ai nimerit-o. Esti de acolo!!
Daca ambarcatiunea a fost in aceiasi locatie...de exemplu in data de 04.07.2009 nu cred sa fi facut o confuzie!
Dar eu zic sa ne oprim aici caci se apropie primavara in delta...si daca veti mai poposi in acelasi loc cu siguranta ca ne vom intalni...in rest stress in fire!!!
:D Ok. Cam asa s-a intamplat. Insa atunci legat de problema de motor am discutat cu....... o singura persoana :D . Persoana care ne-a cerut actele :D .
Deci.. noi cu cine avem onoarea????

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 13 Feb 2010, 22:52

liviu_neacsu scrie: :D Ok. Cam asa s-a intamplat. Insa atunci legat de problema de motor am discutat cu....... o singura persoana :D . Persoana care ne-a cerut actele :D .
Deci.. noi cu cine avem onoarea????
Clik pe craparulsef
Sau.....http://ro.netlog.com/craparulsef
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 23:03

Imi place!
Si da, s-ar putea..... si chiar imi doresc sa ne intalnim din nou anul acesta.
D.vs ati putea sa ne indrumati pe noi toti de pe acest forum , pe fiecare dupa dorinta fiecaruia.
Mie unul mi-ar placea sa avem o partida de pescuit impreuna. Nu stiu ce timp ati avea dvs.

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 13 Feb 2010, 23:03

Imi place!
Si da, s-ar putea..... si chiar imi doresc sa ne intalnim din nou anul acesta.
D.vs ati putea sa ne indrumati pe noi toti de pe acest forum , pe fiecare dupa dorinta fiecaruia.
Mie unul mi-ar placea sa avem o partida de pescuit impreuna. Nu stiu ce timp ati avea dvs.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 13 Feb 2010, 23:36

Anul acesta, ca in fiecare an de fapt, putin mai la vale de locul unde ne-am intalnit, la confluenta cu Magearu, pe Dunarea Veche, la nea Sioma, ferma aceea mica de pe malul stang unde in fiecare an construim o padure de corturi asa cum se vede din imagini, locul unde si anul trecut mi-ati promis ca veniti in toamna...sa mai stam de vorba!
Perioada 25.08-24.10.2010. Sper sa ne revedem!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”