RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de harkonenn » 15 Iun 2010, 13:11

In primul rand va salut cu respect pe toti cei care postati aici de ceva timp,va citesc si urmaresc frecvent tot ce misca pe forum si astazi am decis sa va scriu cateva cuvinte cu privire la pescuit si tot ceea ce e legat de el si eu fiind un impatimit al Deltei.Stateam ieri si ma gandeam cand mi-am cumparat licentza de pescuit in Anglia care costa 160 de lire pe an(aprox 8 mil) pe ce duc banii astia aici si faceam comparatia cu cei 35ron care ai platesc in Romania pt permisul ANPA. Stiu imi veti spune bine domne da ce comparam Anglia cu Romania si la ce salarii au etc ..nu ,nu comparam dar macar putem vedea si eventual lua aminte cam cum ar trebui facute treburile si pe la noi asta in eventualitatea in care braconajul ar trebui eradicat si ingrijirea apelor ar trebui sa fie unul din obiectivele majore ale ministerului mediului(poate eu sunt mai visator dar chiar sper ca poate intr-o zi se va face si pe la noi ceva macar asemanator) pt a reface populatia piscicola din Delta si apele Romaniei. Revenind la ceea ce scriam mai sus ce primim noi in schimbul permisului ANPA stim cu totii dar sa vedem si ce primesc altii in schimbul aceluiasi permis pt a pescui!http://www.onlinefishing.tv/channel/fea ... money/high . Va multumesc si va cer scuze daca stiu si eu am deranjat cumva cotele apelor de pe acest topic. in final nu ramine de spus decat....Respect pentru Crapul de Dunare atit cat mai este!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de craparulsef » 15 Iun 2010, 14:11

harkonenn scrie:... Va multumesc si va cer scuze daca stiu si eu am deranjat cumva cotele apelor de pe acest topic...
:-?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de Paun Ion » 15 Iun 2010, 18:36

harkonenn scrie:In primul rand va salut cu respect pe toti cei care postati aici de ceva timp,va citesc si urmaresc frecvent tot ce misca pe forum si astazi am decis sa va scriu cateva cuvinte cu privire la pescuit si tot ceea ce e legat de el si eu fiind un impatimit al Deltei.Stateam ieri si ma gandeam cand mi-am cumparat licentza de pescuit in Anglia care costa 160 de lire pe an(aprox 8 mil) pe ce duc banii astia aici si faceam comparatia cu cei 35ron care ai platesc in Romania pt permisul ANPA. Stiu imi veti spune bine domne da ce comparam Anglia cu Romania si la ce salarii au etc ..nu ,nu comparam dar macar putem vedea si eventual lua aminte cam cum ar trebui facute treburile si pe la noi asta in eventualitatea in care braconajul ar trebui eradicat si ingrijirea apelor ar trebui sa fie unul din obiectivele majore ale ministerului mediului(poate eu sunt mai visator dar chiar sper ca poate intr-o zi se va face si pe la noi ceva macar asemanator) pt a reface populatia piscicola din Delta si apele Romaniei. Revenind la ceea ce scriam mai sus ce primim noi in schimbul permisului ANPA stim cu totii dar sa vedem si ce primesc altii in schimbul aceluiasi permis pt a pescui!http://www.onlinefishing.tv/channel/fea ... money/high . Va multumesc si va cer scuze daca stiu si eu am deranjat cumva cotele apelor de pe acest topic. in final nu ramine de spus decat....Respect pentru Crapul de Dunare atit cat mai este!
.................................................................................................................................
Bre,acum vreo 16 ani ,eram cu un prieten bun, Doru Ionescu ,a fost inginer sivic la noi la Urlati,(stagiul il facuse prin zona Gropeni),deci eram la un lac linga Berlin ,la Ekner,frumusete mare, canale si zicea Doru,,,bre ,,,alti ar da bani grei sa vada Delta noastra si noi ne batem joc de ea, (expresia,, BRE,,lui ii apartine,un mare om si un iubitor de pescuit pe girla si un mare vizionar) (Dumnezeu sa il ierte)

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorprodan » 15 Iun 2010, 18:55

bre e groasa rau au inceput braconajul pe fata iar,,,,,,,,,,,,,,,, :-??
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de Paun Ion » 15 Iun 2010, 19:45

sorprodan scrie:bre e groasa rau au inceput braconajul pe fata iar,,,,,,,,,,,,,,,, :-??
..........................................................................................................................
Bai nene ,,va fi macel,e foame mare rau.(se va vinde si aia cit degetul),eu cred ca nu se m-ai baga nici militia

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorin1362 » 15 Iun 2010, 20:46

harkonenn scrie:.Stateam ieri si ma gandeam cand mi-am cumparat licentza de pescuit in Anglia care costa 160 de lire pe an(aprox 8 mil) pe ce duc banii astia aici si faceam comparatia cu cei 35ron care ai platesc in Romania pt permisul ANPA.
Harkonenn, adunand toate spagile, ciubucurile, taxele si taxele la taxe... cam tot la nivelul licentei britanice ajungem si noi.
Majoritatea dintre noi, astia din "zona deltei" iubim crapul... unii il iubesc atat de mult incat il elibereaza, altii atat de mult incat il degusta, dar toti facem din el un movie star. Inclin sa cred ca niciunul din membrii forumului nu echivaleaza costul iesirii cu kilogramele de crap dus acasa. Am cunoscut si de astia, dar am renuntat la tovarasia lor.
Cat despre deranjatul cotelor : nici vorba. Chiar dimpotriva, numai sa nu te "deranjezi" tu, in caz ca te va lua careva la "mishto" .
P.S. : Ce cauta un finlandez vorbitor de limba romana in Anglia ? =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de bogdan25 » 15 Iun 2010, 21:06

Si cine-l face si cine-l apara???????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!In tara asta numai GOLANI si JIGODII si mai vrem sa faca cineva ceva cu taxa asta cand ne ducem la .................................. :-& :-& Numai niste nemernici ce se conduc dupa zicala "dupa noi potopul"dar imbecilii ,nu realizeaza ca au si ei copii care la randul lor vor avea copii si or sa gaseasca ce le-a lasat tata >:)

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorprodan » 15 Iun 2010, 22:07

ma intreb oare , X-( copii nostri or mai avea unde sa pescuie?
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de harkonenn » 15 Iun 2010, 23:18

''P.S. : Ce cauta un finlandez vorbitor de limba romana in Anglia ? ''


Frank Herbert ar spune doar atit: spice must flow!

E problematic cu 'finlandezu' Sorine ca el saracu a crescut pe malu Bistritei la Piatra Neamt si cand a realizat uitandu-se in jurul lui ca toti pescarii luau acasa mrenutze si clean de o palma a hotarit sa incerce sa pescuiasca in alte ape sa zicem mai curate si mai populate dar cu sigurantza nu mai frumoase ca ale noastre! DELTA a fost si va ramine cel putin pentru mine ultimul refugiu al crapului in ROMANIA si in fiecare an voi strabate 3000km numai pt a fi acolo fie numai pentru o scurta perioada de timp,vezi tu, cantecul pasarilor fosnetul stufului ceata de dimineatza si gustul ciorbei de peste nu le poate lua nimeni si nu e un alt loc pe glob in care toate aceste elemente sa se imbine mai bine decat acolo in DELTA NOASTRA!

Referitor la 'mishto-uri' np nu ma supar ca duc la tavaleala! Nea Ioane mai sunt 2 luni pina la prima ciorba pe anu asta asa ca pune te rog porumbu la inmuiat sa fie treaba buna! Va salut cu respect!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de Paun Ion » 16 Iun 2010, 00:40

harkonenn scrie:''P.S. : Ce cauta un finlandez vorbitor de limba romana in Anglia ? ''


Frank Herbert ar spune doar atit: spice must flow!

E problematic cu 'finlandezu' Sorine ca el saracu a crescut pe malu Bistritei la Piatra Neamt si cand a realizat uitandu-se in jurul lui ca toti pescarii luau acasa mrenutze si clean de o palma a hotarit sa incerce sa pescuiasca in alte ape sa zicem mai curate si mai populate dar cu sigurantza nu mai frumoase ca ale noastre! DELTA a fost si va ramine cel putin pentru mine ultimul refugiu al crapului in ROMANIA si in fiecare an voi strabate 3000km numai pt a fi acolo fie numai pentru o scurta perioada de timp,vezi tu, cantecul pasarilor fosnetul stufului ceata de dimineatza si gustul ciorbei de peste nu le poate lua nimeni si nu e un alt loc pe glob in care toate aceste elemente sa se imbine mai bine decat acolo in DELTA NOASTRA!

Referitor la 'mishto-uri' np nu ma supar ca duc la tavaleala! Nea Ioane mai sunt 2 luni pina la prima ciorba pe anu asta asa ca pune te rog porumbu la inmuiat sa fie treaba buna! Va salut cu respect!
..............................................................................................................................
Eu am trait, ce traieste Harkonenn,,dar pe timpul ala nici nu stiam ce e ala internet,,poate ca nu era noapte sa nu ma gindesc la niste partide de pescuit,fara numar si fara limita de timp,,asa ca razbunare ,ca stau printre straini si duc dorul girli.(mama ?? si cind am venit acasa?? am stat aproape un sezon intreg numai pe Dunare.)plecam de la Tulcea ,la Hirsova(ca era stationara acolo) si de la Hirsova iar la Tulcea (ca se stabiliza apa la Tulcea si minca crapul bine acolo).( Un om care vine o data pe an in tara ,sau maxim de 2 ori si pe acolo pe unde e ,se gindeste numai la saptamina aia din anul ala ,cind va ajunge pe Dunare,ce poti sa ii spui ?, daca te roaga, sa il iei si pe el pe girla, atunci cind va veni si el sa isi vada visul cu ochi) ? Aaaaaa ,zi tu mai Sorine ?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorin1362 » 16 Iun 2010, 01:20

Ce sa zic mai Ionica ? Poate doar : daca ai respect pentru crap, ai grija ce condimente folosesti... =)) . Apoi poti exclama dune! ... pardon, done! ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de harkonenn » 16 Iun 2010, 11:35

In ultimii 12 ani am fost prezent in Delta in fiecare an si voi incerca sa mentin acest obicei,pe aici sunt niste lacuri extraordinare ca locatie si densitate de crapi,dar nu e acelasi lucru! Pescuiam de obicei la varsare pe canalu' Turcesc pe o confluentza cu un mic canal ce ducea in melea un loc feeric plin de peste crap-5-12 kg somn 3-9kg dar s-au gandit 'ei ecologistii' sa mareasca rezervatia pina la gura bratului si asa s-a dus pe apa sambetei(intezis accesul pt pescari) si ce sa vezi acum 2 ani ma duc cu familia sa vizitam meleaua si pe locul unde pescuiam statea un stab bine merci de 1 sapt acolo cu salupa ancorata linga mal si cu un 'hotel' dupa el si atunci unde mai e rezervatia? unde mai sunt drepturile noastre ale 'pionilor'care trebuie sa mergem numai inainte dupa regula jocului? Recunosc mi-e dor de tara dar imediat dupa ce revin in 1 sapt realizez ca parca nu mai e de trait in romania e din ce in ce mai rau si nimic nu se indreapta! In cazul asta trebuie sa ma bucur de ce a mai ramas(unde nu e electrificat )in Delta iar faptul ca acest forum exista si cu toate povestioarele de pe balta si nu numai ma tin in viatza pe perioada cand nu se poate veni la peste si va multumesc pentru asta!
Pt dl.CraparuSef : am vazut ca sunteti un consumator cunoscator de single malt de 12 ani v-as sugera daca imi permiteti sa incercati si glennmorangie or glennvillet cu sigurantza crapul de dunare va avea alt gust dupa!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de Sebastian » 16 Iun 2010, 17:17

sorprodan scrie:ma intreb oare , X-( copii nostri or mai avea unde sa pescuie?
eu inteleg ca suntem pe net si nu in aula academiei romane ,dar chiar asa?omule incearca pe viitor sa ai mai mare grija la ortografie[nu este prima data cind te rog]

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de Sebastian » 16 Iun 2010, 17:21

harkonenn scrie:In primul rand va salut cu respect pe toti cei care postati aici de ceva timp,va citesc si urmaresc frecvent tot ce misca pe forum si astazi am decis sa va scriu cateva cuvinte cu privire la pescuit si tot ceea ce e legat de el si eu fiind un impatimit al Deltei.Stateam ieri si ma gandeam cand mi-am cumparat licentza de pescuit in Anglia care costa 160 de lire pe an(aprox 8 mil) pe ce duc banii astia aici si faceam comparatia cu cei 35ron care ai platesc in Romania pt permisul ANPA. Stiu imi veti spune bine domne da ce comparam Anglia cu Romania si la ce salarii au etc ..nu ,nu comparam dar macar putem vedea si eventual lua aminte cam cum ar trebui facute treburile si pe la noi asta in eventualitatea in care braconajul ar trebui eradicat si ingrijirea apelor ar trebui sa fie unul din obiectivele majore ale ministerului mediului(poate eu sunt mai visator dar chiar sper ca poate intr-o zi se va face si pe la noi ceva macar asemanator) pt a reface populatia piscicola din Delta si apele Romaniei. Revenind la ceea ce scriam mai sus ce primim noi in schimbul permisului ANPA stim cu totii dar sa vedem si ce primesc altii in schimbul aceluiasi permis pt a pescui!http://www.onlinefishing.tv/channel/fea ... money/high . Va multumesc si va cer scuze daca stiu si eu am deranjat cumva cotele apelor de pe acest topic. in final nu ramine de spus decat....Respect pentru Crapul de Dunare atit cat mai este!
bine ai venit iti urez si eu,sedere placuta . Te asteptam cu povestI,experiente,si nu in ultimul rand poze cu sejururile tale prin mirifica delta.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de iorgu » 16 Iun 2010, 18:46

Buna ziua la toata suflarea de pe site. Sincer imi place ,,intrarea'' si modul cum posteaza harkonenn =D> Cred ca sunt in asentimentul vostru daca il rog sa ne trimita si noua cateva poze din zona si locurile pe unde pescuieste acum. Sunt sigur ca o va face. In acest mod va aparea si mai evident in actualitate, fiind pusa inca odata in valoare, unicitatea Deltei noastre :">
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”